This is the Learn Real Polish Podcast! In this episode, I’ll talk about the prisoner’s dilemma, which is like a game that pops up in many real-life situations where people need to make smart choices. It’s called a “dilemma” because it’s tricky – even though working together would be best, it’s tough for them to trust each other or figure out how to team up effectively. I believe that providing interesting material will help you learn Polish. Listening and reading are the best ways to learn languages. Please consider becoming a premium member at realpolish.pl to access Polish transcripts of this episode and all podcast episodes.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar cover by Kenn Faurschou
* * *
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam do wysłuchania nowego odcinka podcastu ze strony realpolish.pl Mam na imię Piotr i jak zwykle poprowadzę dla Was ten podcast. Mam nadzieję, że zrozumiecie jak najwięcej z tego co mówię, będę się starał żeby tak było, ale jednocześnie postaram się też żeby nie było nudno, mam nadzieję, że dzisiejsza historia i związane z nią dylematy i rozważania będą ciekawe również dla Was. Dla mnie są bardzo ciekawe.
Kochani, zrobiło się cieplej, wydaje się, że przyszła wiosna. Za tydzień już święta wielkanocne. Czas płynie bardzo szybko, ale nic nie możemy na to poradzić. Im jestem starszy tym szybciej Ziemia krąży wokół Słońca, to jest niesamowite. Pamiętam, że kiedyś tydzień to był szmat czasu. Jeśli musiałem czekać na coś przez tydzień, to była naprawdę męczarnia. Teraz tydzień mija ani się obejrzysz.
Słyszeliście kiedyś takie powiedzenie? Ani się obejrzysz, a już będą święta. To znaczy, że bardzo, bardzo szybko. Nie zdążysz nawet się obejrzeć, czyli odwrócić głowy do tyłu, a już to się stanie. Taka jest idea tego powiedzenia.
Tak, święta wielkanocne już tuż, tuż, a my jeszcze nie posłuchaliśmy nagrań, które dostałem od Was na początku roku, na początku stycznia. Zatem nie traćmy czasu.
Proszę Was o przesyłanie nagrań, bo to jest wielka przyjemność dla mnie posłuchać jak mówicie po polsku, lubię słuchać waszych głosów. Dzięki tym nagraniom jesteście dla mnie jeszcze bardziej realni. Kiedy mówię do mikrofonu jestem zupełnie sam, nie ma wokół mnie nikogo, nie jest łatwo mówić do samego siebie, prawda?
Dlatego lubię posłuchać sobie nagrania od słuchaczki, albo od słuchacza, bo przypominam wtedy sobie, że tam jesteście, że nie mówię do samego siebie. Wielkie dzięki za wasze nagrania! Dzisiejszy odcinek podcastu zaczniemy od wysłuchania nagrania, które dostałem od Denisa. Zapraszam bardzo serdecznie!
Nagranie od Denisa
Dzień dobry Piotr i dzień dobry wszystkim słuchającym ten podcast. Mam na imię Denis, mieszkam w Polsce… O! mieszkam w Polsce, nie mieszkam w Białorusi teraz. Jestem Białorusinem. Miałem zamiar studiować w Polsce już obrałem taki kierunek jak anglistyka stosowana lub po prostu lingwistyka. Na pewno to będzie lingwistyka z trzech języków: język polski… nie z dwóch języków polski, angielski i jakiś trzeci, ale teraz nie mogę doskonale (dokładnie) powiedzieć jaki to będzie język.
Mam pasję do języków obcych, naprawdę. Teraz uczę się języka rosyjskiego, języka polskiego, języka angielskiego. Mam takie mocne pragnienie. Szczerze mówiąc nie miałem tego pragnienia w trzeciej lub w czwartej klasie, ale teraz jestem w 11, bo w 3 lub 4 klasie metody są stare i ty już kilkanaście razy opowiadałeś o tym, że one są stare i doskonale zgadzam się z tobą.
Ja jestem takim człowiekiem, który nie lubi matematyki po prostu, a nie! Nie rozumiem matematyki, to taka różnica między tymi słowami. Nie rozumiem matematyki, ale lubię matematykę i od razu takie Pytanie ode mnie do ciebie.
Na pewno ja będę zdawać egzamin z języka polskiego na poziomie B2 lub B1 i tam jest taka część, która nazywa się mówienie, i moje pytanie polega na tym jak nauczyć się słownictwa na przykład z jakiegoś tematu. Na przykład z tematu jedzenie, ubranie, części ciała. Naprawdę zrozumiałeś co mam na myśli, bo mam z tym problem i powiedzmy teraz mam taką wyjątkowość (problem), że nie znam (nie wiem) jakiego koloru mam oczy. Moje pytanie polega na tym, jak nauczyć się tego wszystkiego (całego) słownictwa.
Dziękuję ci Piotr za twoje podcasty, bo nigdy do tej pory nie słuchałem żadnych podcastów, bo nie wiedziałem co to są podcasty i kiedy Z
nalazłem twój site reapolish.pl to naprawdę byłem zadowolony, bo treść twoich podcastów dla mnie jest zrozumiała i mówisz o takich rzeczach, o takich prostych rzeczach, o których mam na myśli nikt nie opowiadał. Takie najprostsze rzeczy i to dla mnie zdziwienie takie.
Dziękuję Tobie Piotr za twoją pracę. Dziękuję wszystkim, którzy posłuchaliście mojego nagrania pa, pa!
Dziękuję bardzo Denis! Jest mi bardzo miło, że zrobiłeś nagranie dla nas. Jestem ciekawy czy już rozpocząłeś swoje studia lingwistyczne, a jeśli tak to gdzie studiujesz, w jakim mieście. No i czy zdawałeś już egzamin z języka polskiego.
Tak jak mówiłem, Denis przysłał swoje nagranie na początku stycznia, od tej pory mogło już się dużo wydarzyć. Być może jest już po egzaminie.
Denis pyta jak uczyć się słownictwa. Ja mam to szczęście, że nie muszę zdawać żadnych egzaminów, więc nigdy nie koncentruję się na słownictwie z jakiejś konkretnej dziedziny. Po prostu słucham o rzeczach, które mnie interesują.
Oczywiście praktycznie w każdym filmiku, podcaście, książce, czymkolwiek najczęściej spotykamy słowa, najczęściej używane. Dlatego uczymy się ich najszybciej, bo najczęściej je spotykamy, po prostu są najczęściej używane.
Kochani, to już wszystko co chciałem powiedzieć na temat tych przeróżnych dylematów i teorii gier. To ciekawe, że matematyka potwierdza, że warto w życiu być miłym dla innych i warto współpracować z innymi. Całkowicie się z tym zgadzam!
No i ani się obejrzeliśmy, a tu już prawie koniec podcastu. Prawie, bo na koniec zapraszam Was jeszcze na nagranie od Kiryła. Posłuchajmy!
Nagranie od Kiryła
Cześć Piotr! Mam na imię Kirył, jestem z Białorusi. Mieszkam w Polsce ponad 6 lat. Zacząłem uczyć się języka polskiego w 2017 roku ,kiedy przyjechałem pierwszy raz do pracy do Polski. Początek nauki był bardzo ciężki, bo miałem tylko słownik ,mało rozumiałem co do mnie mówili, a żeby coś powiedzieć nie było mowy, ale nie odpuszczałem nauki. W 2018 przeprowadziłem się do Warszawy i zacząłem ponownie uczyć się języka polskiego przez kursy A1-A2 języka polskiego. Ukończyłem kursy i byłem zadowolony z wyników. Nadal nie mogłem mówić po polsku, ale zacząłem lepiej czytać. Na kursach było wiele gramatyki co było ciężkie do strawienia. Cały czas szukałem innych metod, żeby lepiej uczyć się języka. Zacząłem słuchać audiobooków, czytać książki, słuchać radia, kupiłem kolejny kurs online języka polskiego na poziomie A1-A2. To była powtórka z gramatyki. Próbowałem uczyć się z nauczycielem przez Skype. Znowu trafiłem na suchą gramatykę. Już dużo rozumiałem co do mnie mówią, ale nie mogłem normalnie mówić. Miałem barierę, żeby mówić o na proste tematy. Długo pracowałem w zespole, gdzie nie mówili w języku polskim i dlatego miałem ścianę w mówieniu. Ssytuacja polepszyła się jak zmieniłem pracę i zacząłem pracować w polskim zespole. Krok po kroku zacząłem mówić z kolegami na przerwach. Już nie miałem takiej mocnej bariery jak wcześniej. Wiem, że muszę jeszcze dużo uczyć się, żeby osiągnąć lepszy poziom mówienia płynnego i gramatycznego. Dlatego Piotr wybrałem twoje kursy. Mam nadzieję, że nie będę nudzić się i czas z twoimi lekcjami minie szybko i użytecznie. Pozdrawiam, Kirył.
Wielkie dzięki, Kirył! Ja również mam nadzieję, że nie będziesz się nudził i zrobisz duże postępy w języku polskim. Myślę, że w klubie VIP znajdziesz interesujące dla siebie materiały. Ja mam dobrą zabawę przygotowując dla Was rzeczy do klubu VIP. Czytam dla dla Was książki, oglądamy razem stare filmy, oglądamy fragmenty seriali. Mam nadzieję, że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego. Zachęcam Was do spróbowania. Można zarejestrować się i używać klubu VIP tylko przez miesiąc, nie ma konieczności przedłużania subskrypcji jeśli z jakiegoś powodu nie macie na to ochoty. Zapraszam bardzo serdecznie!
Dziękuję Kiryłowi za nagranie, dziękuję również Denisowi i czekam na kolejne nagrania od Was. Zróbcie nagranie telefonem i po prostu przyślijcie je do mnie. Fajnie jest móc posłuchać waszych głosów, dowiedzieć się czegoś więcej od Was. Wielkie dzięki kochani za to, że jesteście, że słuchacie moich podcastów, że korzystacie z kursów. Jest mi bardzo miło Wam pomagać w nauce mojego języka ojczystego. To wielka przyjemność dla mnie i wspaniała zabawa, wspaniała przygoda.
Kochani, trzymajcie się zdrowo, dziękuję za wysłuchanie dzisiejszego odcinka i zapraszam na nasze kolejne spotkania. Do usłyszenia, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 13 (2024) | POSTĘP:
Seria 13 (2024)
- RP478: Postprawda
- RP477: Po Olimpiadzie w Paryżu
- RP476: Problemy, problemy…
- RP475: Henryk Sienkiewicz
- RP474: Potop szwedzki
- RP473: Lingwistyka
- RP472: Łódź
- RP471: Kolory osobowości
- RP470: Polish Jokes
- RP469: Absurdyzm
- RP468: Synchroniczność
- RP467: Ludzie i psy
- RP466: Dylemat więźnia – zdradzić czy współpracować
- RP465: Eksperyment psychologiczny
- RP464: Putin kontra Nawalny
- RP463: Roald Amundsen
- RP462: Dowód na reinkarnację
- RP461: Polityka w Polsce w XXI wieku
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.