Learn Real Polish is a podcast for learners of the Polish language. In this episode, I talk about the Deluge, the 17th-century Swedish invasion. During the wars, the Commonwealth lost approximately forty percent of its population. One of the most important episodes of this invasion was the siege of Jasna Góra, during which the sacred icon, the Black Madonna of Częstochowa, was saved. I invite you to listen to this fascinating history, and please remember that premium users of realpolish.pl can access the full Polish transcript for deeper comprehension.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar covers by Kenn Faurschou
* * *
Cześć! To znowu ja, Piotr! Witam Was bardzo serdecznie! Mówię, znowu, a przecież mogą być też tacy, którzy słuchają tego podcastu pierwszy raz. W takim razie witam ponownie tych, z którymi już się znamy, a z nowymi osobami witam się pierwszy raz i mam nadzieję, że nie ostatni. Mam nadzieję, że zostaniecie z nami na dłużej.
Mamy tutaj taką wspaniałą załogę, grupę miłośników języka polskiego, entuzjastów… entuzjastów nauki polskiego przez czytanie i słuchanie o różnych ciekawych rzeczach. Co dwa tygodnie staram się przygotować audycję o historii Polski, o jakimś interesującym człowieku, o jakieś interesującej sprawie z różnych dziedzin życia. Kiedyś opowiadałem nawet o fizyce kwantowej, innym razem opowiadałem o psychologii, jeszcze innym o filozofii, możecie spodziewać się tutaj wszystkiego co jest interesujące… dla mnie. Tak, tak, jestem egoistą, robię podcast interesujący dla mnie, ale mam wielką nadzieję, że to o czym mówię, będzie również ciekawe dla Was.
Myślę, że niewiele się różnimy, myślę że jesteście bardzo podobni do mnie. Tak mi się wydaje. Wiem to, bo przysyłacie do mnie swoje nagrania, w których opowiadacie mi o sobie i dzięki temu wiem, że jesteśmy załogą, grupą zgranych ludzi, którzy mają wspólny cel — interesująco spędzić czas i przy okazji potrenować trochę język polski. Ja już nie muszę trenować polskiego, bo robię to już od ponad 50 lat, ale lubię spędzać czas z Wam, lubię gadać do Was.
Oczywiście nie mogę Was widzieć, ale zupełnie nie wiem jak to się dzieje, ale tak jest, gdy włączam początkowy sygnał podcastu, gdy zaczynam mówić do mikrofonu, to czuję tę energię od Was. To jest naprawdę świetne uczucie, zupełnie niewytłumaczalne. Myślę, że to dzięki nagraniom od Was, dzięki komentarzom, dzięki wiadomościom, które dostaję na maila. To wszystko powoduje, że nie wysyłam po prostu mojego głosu gdzieś do internetu, to powoduje, że czuję Waszą obecność, czuję Waszą obecność tam po drugiej stronie. Wiem, że w tym momencie spacerujecie, albo sprzątacie mieszkanie, może czekacie na lotnisku, albo jedziecie pociągiem lub autobusem, może ktoś leży na plaży albo w łóżku w słuchawkach słucha co mówię… Myślę, jeśli tak jest to bardzo Wam dziękuję i zapraszam do środka, do środka tego odcinka.
Czasami przysyłacie do mnie krótkie nagrania, żebym wiedział co u Was słychać. Tak się dzieje wśród znajomych, prawda? Posłuchajmy nagrania od Siergieja.
Nagranie od Sergieja
Cześć Piotr, mam na imię Siergiej, jestem z Białorusi. Dzisiaj otrzymałem pozytywną decyzję na kartę Polaka. Teraz czekam na decyzję dla moich dzieci. Chciałbym ci podziękować za twoją wspaniałą pracę, którą wykonujesz dla wszystkich. Moja rodzina teraz mieszka w Gdańsku, a ja pracuję w Finlandii. Myślę, że niedługo będę mieszkał ze swoją rodziną. Wszystkiego najlepszego, cześć, pa, pa!
Gratulacje dla Siergieja za zdobycie Karty Polaka! Bardzo się cieszę, że mogłem pomóc. Siergiej jest członkiem klubu VIP, myślę, że korzystał z kursu przygotowującego do rozmowy z Konsulem. Cieszę się, że cała rodzina Siergieja wkrótce będzie razem. Wielkie dzięki za wiadomość! Przesyłam dla Was pozdrowienia.
Czasami przysyłacie też trochę dłuższe nagrania, w których znajduję bardzo ciekawe przemyślenia. Jakiś czas temu swoje nagranie przysłał Rhodi. Posłuchajmy co powiedział.
Nagranie od Rhodri’ego
Dzień dobry, panie Piotrze. Tu Rhodry, słuchacz od trzech lat, czterech lat, nie pamiętam w tych latach. To pierwsze moje nagranie dla podcastu. Miałem tyle powodów w umyśle, dlaczego jeszcze nic nie wysłałem, dlaczego jeszcze nic nie nagrałem do podcastu, ale w końcu zdecydowałem, że żadna godzina nie jest lepsza niż obecna. Albo, jak mówimy po angielsku, “there is no time like the present”. Prawdę mówiąc, chciałem opowiedzieć o paru rzeczach, o których mówiłeś ostatnio, i także wyrazić swoje najlepsze życzenia po tych niedobrych wypadkach w życiu, o których opowiadałeś niedawno. Podobnie do tych twoich słuchaczy, którzy opowiadali o swoich trudnych sytuacjach, myślę, że twój podcast jest dobrym sposobem, aby uczniowie w innych krajach mogli czuć, że są w pewnym sensie połączeni i komunikują o swoich doświadczeniach nauki języków. Jedną z najlepszych cech twojego podcastu jest to, że w głównej części możesz mówić o takich różnych i rozmaitych tematach, nie dając hierarchii, nie dając wrażenia, że wszystko może być włączone. I rzeczywiście, to musi być prawdą. Mówiąc o łączności, kiedy chodziło o te związki znaczeniowe, wydawało mi się być tajemniczym pojęciem, ale kiedy mówiłeś o kształtach kontynentów jako przykładzie, myślałem, że właśnie jak kształt Afryki nie jest powodem kształtu Ameryki Południowej, ale te dwa kontynenty, te dwa kształty mają jedną wspólną, ale niewidzialną przyczynę. Właśnie tak jest w życiu, bardzo często wydarzenia są łączone przez trzecią wspólną przyczynę, która może być niewidzialna. Pewnie jest dobrze, kiedy umiemy zastanawiać się na temat spraw niedotykalnych, na temat psychicznych i duchowych, nie tylko tych spraw, które będą dawały dowody twarde i niedwuznaczne dla naukowców, bo inaczej cała strona świata i życia, istnienia będzie dla nas tylko ciemna. Bardzo dziwna rzecz się stała, dokładnie kiedy o tym myślałem. Czytałem w pierwszej, nie w trzeciej części “Dziadów” Mickiewicza, następujące wiersze, które na końcu tego nagrania chciałem dodać. To jest z prologu.
A sen? – ach, ten świat cichy, głuchy, tajemniczy,
Życie duszy, czyż nie jest warte badań ludzi!
Któż jego miejsce zmierzy, kto jego czas zliczy!
Trwoży się człowiek śpiący – śmieje się, gdy zbudzi.
Mędrcy mówią, że sen jest tylko przypomnienie –
Mędrcy przeklęci!
Czyż nie umiem rozróżnić marzeń od pamięci?
Chyba mnie wmówią, że moje więzienie
Jest tylko wspomnienie.
Mówią, że senne czucie rozkoszy i kaźni
Jest tylko grą wyobraźni; –
Głupi! zaledwie z wieści wyobraźnią znają
I nam wieszczom o niej bają!
Bywałem w niej, zmierzyłem lepiej jej przestrzenie
I wiem, że leży za jej granicą – marzenie.
Prędzej dzień będzie nocą, rozkosz będzie kaźnią,
Niż sen będzie pamięcią, mara wyobraźnią.
Czy Jung znał te słowa? Pewnie nie. A czy Young lubiłby je? Może tak. Jak sądzisz, to musi się skończyć to nagranie. Przepraszam, że jest takie długie. Dziękuję za świetny podcast, wszystkiego najlepszego i chętnie czekam na następne odcinki.
Dziękuję bardzo! Cieszę się, że zdecydowałeś się przysłać do mnie nagranie. Po polsku mówimy: “Lepiej późno niż wcale!”. Bardzo się cieszę, bo to mówisz jest bardzo ciekawe. Dla tych, którzy nie słuchali być może poprzednich odcinków podcastu należy się małe wyjaśnienie. Rhodri odnosi się do odcinka numer RP468, w którym mówiłem o synchroniczności, o pewnej teorii Carla Junga.
Kochani to tyle na dziś o historii Polski. Wracamy do teraźniejszości, do tego co dzieje się teraz. O swoim życiu i o nauce polskiego opowie teraz Aryna, posłuchajmy, zapraszam bardzo serdecznie!
Nagranie od Aryny
Cześć Piotrze, mówi do ciebie Aryna z Nysy. Mam 28 lat i jestem lekarzem. Słuchałam twoich podcastów jeszcze będąc na Białorusi i spacerując ze śpiącym dzieckiem w wózku, a teraz już w zupełnie innych okolicznościach. Dwa lata temu przeprowadziliśmy się do Nysy. Można powiedzieć, że przypadkowo tu trafiliśmy, bo wtedy był duży popyt na mieszkania, trudno było coś wynająć bez pracy, z dziećmi i zwierzętami. Więc szukaliśmy przez znajomych i pacjentka mojego męża (on też jest lekarzem) powiedziała, że ma znajomego z Nysy, który właśnie też jest lekarzem i zgadza się nas przyjąć. Dotychczas u niego mieszkamy, a poza tym jeszcze pracuję u niego w przychodni. Wszystko fajnie się poukładało, udało się nam z mężem znostryfikować swoje dyplomy za pierwszym podejściem, mimo że są dwa bardzo trudne egzaminy – jeden z wiedzy medycznej i drugi ze znajomości języka. Bardzo się cieszyliśmy, kiedy się udało i dostaliśmy się na staż podyplomowy do szpitala nyskiego. Tam poznaliśmy dużo świetnych ludzi i parę złych. A po stażu, który trwał rok, pracuję jako lekarz pierwszego kontaktu w trzech przychodniach województwa opolskiego. To są bardzo piękne okolice i w drodze do pracy słucham twoich podcastów z widokiem na góry. To sprawia mi dużą przyjemność. W ogóle bardzo fajnie nam się tu mieszka. Synek chodzi do żłobka, a mąż robi specjalizację z ortopedii. Ja się cieszę, że w pracy codziennie mam okazję rozmawiać po polsku i cały czas ćwiczę. Chcę ci bardzo podziękować za twoją pracę. Niedawno w podcaście mówiłeś, że czujesz energię, która powstaje między tobą a słuchaczem, i chcę to potwierdzić. Zawsze kiedy włączam podcast, to robi się uśmiech na mojej twarzy. Ja też czuję tę energię. Jeszcze raz dziękuję i pa, pa!
Dziękuję bardzo za miłe słowa! Dobrze jest wiedzieć, że wszystko Wam się układa, że możecie mieszkać w spokojnym miejscu.
Aryna wspomniała o przesyłaniu energii. To jest coś dla mnie niewytłumaczalnego, nie wiem jak to się dzieje. Domyślam się, że ta energia powstaje gdzieś w naszych umysłach, to jest jakaś sprawa głęboko ukryta, która pojawia się w pewnych momentach. Gdy spotykamy się z przyjaciółmi, znajomymi, ludźmi, których lubimy, wtedy pojawia się właśnie ta energia. Okazuje się, że te spotkania nie muszą być wcale fizyczne, nie musimy stać albo siedzieć obok siebie, nie musimy się nawet widzieć. Wystarczy, że słyszymy się wzajemnie. Ta energia przesyła się między nami w jakiś nadzwyczajny sposób i to jest bardzo przyjemne, bardzo wspaniałe.
To Wy jesteście wspaniali, że wysyłacie do mnie swoją energię, że wspieracie mnie również używając moich materiałów, to dla mnie niezwykle cenne. Bardzo za to dziękuję.
Oczywiście moim celem jest pomóc Wam w nauce języka polskiego, dlatego zapraszam Was na moją stronę internetową realpolish.pl Tam znajdziecie więcej informacji, znajdziecie też materiały przygotowane specjalnie dla Was. Jeśli będziecie mieli wątpliwości to po prostu piszcie do mnie, dostaniecie próbki materiałów i postaram się pomóc w decyzji od czego zacząć.
Mówię, że moim celem jest pomóc Wam w nauce języka polskiego, taki był początek tego wszystkiego wiele lat temu, ale sytuacja wymknęła się trochę spod mojej kontroli, energia która powstała między nami powoduje, że dla mnie to jest coś znacznie większego, coś znacznie ważniejszego niż tylko nauka języka polskiego. Myślę, że komentując, słuchając, używając moich kursów, komunikując się ze mną dajecie mi dużo sił. Jestem za to bardzo wdzięczny.
Wielkie dzięki dla Aryny i Rhodriego za ich nagrania. Dziękuję Wam wszystkim za spędzenie ze mną tego czasu, za wysłuchanie dzisiejszego odcinka do samego końca. Kochani, trzymajcie się zdrowo, dziękuję za dziś i do usłyszenia następnym razem. Cześć, pa, pa!
Learn Polish with me! — Ucz się polskiego ze mną!
100 Daily Polish Stories
A1-A2 Polish Fluency Course for beginners
365 Daily Polish Listening
B1-B2 Listen to the stories every day
VIP
CLUB
B1-C1 Start to use real Polish content
Seria 13 (2024)
- RP478: Postprawda
- RP477: Po Olimpiadzie w Paryżu
- RP476: Problemy, problemy…
- RP475: Henryk Sienkiewicz
- RP474: Potop szwedzki
- RP473: Lingwistyka
- RP472: Łódź
- RP471: Kolory osobowości
- RP470: Polish Jokes
- RP469: Absurdyzm
- RP468: Synchroniczność
- RP467: Ludzie i psy
- RP466: Dylemat więźnia – zdradzić czy współpracować
- RP465: Eksperyment psychologiczny
- RP464: Putin kontra Nawalny
- RP463: Roald Amundsen
- RP462: Dowód na reinkarnację
- RP461: Polityka w Polsce w XXI wieku
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.