In this video I will explain you Polish expression: uwieńczenie marze . . .
Please login. This content (text, video, mp3) is available for active VIP Club members and All-In-One Plan users only. Not a member yet? Please choose your plan and register your account.
In this video I will describe you how Poles drink vodka, how it looks like, what you should do and what you have to avoid . . .
Please login. This content (text, video, mp3) is available for active VIP Club members and All-In-One Plan users only. Not a member yet? Please choose your plan and register your account.
In this video you will learn Polish expression: olewać kogo . . .
Please login. This content (text, video, mp3) is available for active VIP Club members and All-In-One Plan users only. Not a member yet? Please choose your plan and register your account.
In this podcast, I talk about how you can create a genius. I mentioned two cases, the man with the highest IQ in the world – William Sidis and the chess masters – the Polgar sisters. As always, this is a way to create an interesting content that will help you learn Polish.
Listen to the podcast:
–For active members only, PLEASE LOG IN–
39:48 | Download mp3 file:
-For active members only-
Download text file:
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć kochani! Co tam u Was? Jak się macie! Witam wszystkich bardzo serdecznie! Rozpoczynamy kolejny podcast po polsku. Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie, mam na imię Piotr, myślę, że wielu z Was mnie już trochę zna, ale być może nie wszyscy. Być może dla niektórych to jest pierwszy podcast, pierwszy mój podcast, którego słuchacie. Mam nadzieję, że to nie będzie ostatni.
Wiem, że są nawet tacy, którzy wysłuchali wszystkich podcastów, dzięki Wam za to. Jestem ciekawy, czy jest ktoś kto zaczyna właśnie od tego podcastu. Jeśli tak to nie wstydźcie się, tylko napiszcie w komentarzu — Cześć Piotr, to mój pierwszy podcast — Będzie mi niezmiernie miło. W każdym razie witam bardzo serdecznie, wszystkich stałych słuchaczy, oraz tych, którzy słuchają tylko od czasu do czasu, a także wszystkich którzy właśnie słuchają pierwszy raz, mam nadzieję, że zostaniecie na dłużej.
Jeśli słuchacie pierwszy raz to nie wiecie jeszcze, że mamy taki zwyczaj, żeby posłuchać sobie nagrania od kogoś z Was, czyli od słuchaczki, albo słuchacza — nie pomylcie słuchaczki ze słuchawką, słuchawka to to co wkładamy do ucha, żeby posłuchać podcastu, a słuchaczka, to kobieta, która wkłada słuchawkę do ucha, żeby słuchać podcastu, albo muzyki… wszystko jedno, kochani dziś posłuchamy bardzo miłego nagrania, które dostałem prosto z gorącej plaży w Egipcie. Posłuchajcie sami.
Nagranie od Lidii
Cześć Piotr, nazywam się Lilia. jestem z Białorusi, z Mińska, ale teraz mieszkam w Egipcie w Hurghadzie z rodziną. Postanowiłam zrobić to nagranie, aby ci podziękować. Dziękuję za twoje podcasty, są one bardzo ciekawe, bardzo ciekawe i ekscytujące. Tak bardzo, że zapominam często, że ty mówisz w języku polskim. Bardzo dziękuję. Ty mówisz nie szybko, jasno i masz przyjemny głos. Języka polskiego zaczęłam się uczyć w sierpniu. Chodziłam na 12 zajęć w szkole językowej. Tam dali podstawową wiedzę na temat gramatyki, ale mówić w języku polskim wciąż nie mogłam. Potem była przerwa, a w listopadzie znalazłam nagle twoje podcasty. Gdy słuchałam pierwszego podcastu zrozumiałam nie wszystko, tylko sens, ale w zasadzie słyszałam “p brz szy pszy”, ale twoje podcasty takie ciekawe, że staram się ich często słuchać. I teraz ja i mój mąż razem korzystamy praktycznie każdego dnia. Często słucham leżąc na plaży, a ponieważ wokół jest dużo ludzi to słucham cię nie tylko ja. I jednego dnia w czasie słuchania podeszła do mnie starsza para i zaczęli ze mną rozmawiać po polsku. Okazało się, że są z Krakowa, przyjechali na wakacje, i co jest radością dla mnie, zrozumiałam wszystko co mówili i nawet sama rozmawiałam z nimi po polsku. Również oglądamy z synem kreskówki po polsku: Świnka Pepa, Marta Mówi, i podoba mi się serial Rodzinka.pl Kupiłam też twój kurs na Kartę Polaka, tak jak (bo) idę ja i mój mąż na rozmowę z konsulem. Bardzo wygodne, gotuję obiad i słucham, idę na spacer z synem też słucham. Bardzo wygodny format audio. Nie trzeba specjalnie szukać czasu, po prostu słucham podcastu gdy robię różne sprawy. I jeszcze Piotr, ty stałeś się naszym prawdziwym przyjacielem rodzinnym, my z mężem codziennie słuchamy twoich podcastów, kurs na Kartę Polaka. Codziennie komunikujemy się z tobą. Życz nam proszę powodzenia w rozmowie z konsulem i od nas do ciebie leci nasza wielka słoneczna wdzięczność, pa, pa!
Dzięki Lilia, nawet nie wiesz jak ja się cieszę, że jestem Waszym rodzinnym przyjacielem. Jest mi niezmiernie miło. Trochę żałuję, że nie mogę być z Wami tam na plaży w Hurghadzie, to by była wielka przyjemność spotkać się z Wami i porozmawiać. Tym bardziej, że tu w Warszawie ostatnio dosyć chłodno, a tam w Egipcie na pewno wspaniałe słońce.
You are not logged in or your account is not active (expired). This content (text, video, mp3) is available to active members only.
Please log in. Not a member yet? Please register your account.
Problem jest w tym, że dość trudno znaleźć materiały, które są w ten sposób przygotowane. Ale dobra wiadomość jest taka, że jeśli chcecie uczyć się polskiego w ten sposób, to możecie skorzystać z mojego kursu 100 Daily Polish Stories.
Jak to wygląda? Ja mówię na przykład: — Wojtek je jajecznicę na śniadanie. To jest zdanie, i potem… potem zadaję pytania. — Co wojtek je na śniadanie? Wystarczy odpowiedzieć szybko — Jajecznicę! To jest właśnie myślenie po polsku. — Wojtek je jajecznicę na śniadanie. — Czy Wojtek je kanapkę na śniadanie? — Nie! Oczywiście, że nie. On je jajecznicę na śniadanie. — Czy Wojtek je kolację? — Nie, on je śniadanie! I tak dalej i tak dalej. To jest ćwiczenie pytań i odpowiedzi, które moim zdaniem jest bardzo fajne, bo szybko, szybko uczycie się myśleć po polsku i moim zdaniem to jest najważniejsze.
Potem oczywiście możecie zacząć również powtarzanie równocześnie z odpowiedziami. To o czym mówił właśnie Władysław.
Dziękuję bardzo Władysławowi za nagranie. Ja też kiedyś myślałem, że tylko geniusze mogą nauczyć się mówić w obcym języku, zmieniłem zdanie właśnie wtedy, gdy poznałem tę metodę. Teraz uważam, że każdy może nauczyć się używać wielu języków obcych. Zależnie od tego jak dużo poświęci na to czasu. Czytanie, pisanie, mówienie to są umiejętności, których każdy z nas może się nauczyć. A może my wszyscy jesteśmy geniuszami. Pewnie tak, tylko nie zawsze w to wierzymy. Uwierzcie w to, że jesteście geniuszami!
Kochani to by było na tyle na dziś. Ciekawa sprawa z tym Williamem Sidis’em, prawda? Wielka inteligencja, ale… szkoda, szkoda, że trochę niewykorzystana.
Wielkie dzięki za nagrania dla Lilii i Władysława. Jeśli macie chęć to przysyłajcie też nagrania, ja z przyjemnością ich słucham, dajecie mi wielką motywację, to jest jak paliwo dla mnie. Samochód bez paliwa nie może jechać, czekam na nagrania od Was.
Polecam Wam metodę powtarzania, oczywiście polecam dużo słuchać, jak najwięcej, ale czasami gdy tylko słuchamy to nasze myśli mogą uciekać, zaczynamy myśleć o czymś innym, a metoda powtarzania pomaga nam koncentrować się na tym czego słuchamy.
Trzymajcie się, pozdrawiam Was wszystkich, jesteście wspaniali, dziękuję za wysłuchanie dzisiejszego podcastu i oczywiście zapraszam następnym razem, pa, pa!
100 DAILY POLISH STORIES
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
In this video you will learn Polish expression: cwana sztuka . . .
Please login. This content (text, video, mp3) is available for active VIP Club members and All-In-One Plan users only. Not a member yet? Please choose your plan and register your account.
In this video you will learn fun Polish expression:
– szabadabada . . .
Please login. This content (text, video, mp3) is available for active VIP Club members and All-In-One Plan users only. Not a member yet? Please choose your plan and register your account.
Please login. This content (text, video, mp3) is available for active VIP Club members and All-In-One Plan users only.
Not a member yet? Please choose your plan and register your account.
In this video you will learn Polish expression:
– co ty pleciesz . . .
Please login. This content (text, video, mp3) is available for active VIP Club members and All-In-One Plan users only. Not a member yet? Please choose your plan and register your account.
This time you will learn Polish expression:
– Szukać dziury w całym . . .
Please login. This content (text, video, mp3) is available for active VIP Club members and All-In-One Plan users only. Not a member yet? Please choose your plan and register your account.
This time you will learn Polish expression:
– Co tam?
We use it often when we greet each other instead of using: dzień dobry . . .
Please login. This content (text, video, mp3) is available for active VIP Club members and All-In-One Plan users only. Not a member yet? Please choose your plan and register your account.
In this episode of Learn Polish Podcast I telling about Leonardo da Vinci, the prime exemplar of the Renaissance Man. The Mona Lisa is the most famous of his works and do you think it is the best portrait he ever made? I’m sure this interesting way you will boost up your level of Polish.
Listen to the podcast:
–For active members only, PLEASE LOG IN–
48:28 | Download mp3 file:
-For active members only-
Download text file:
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć, moi drodzy! Jak się macie? Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na podcast po polsku. Mam na imię Piotr, prowadzę dla Was ten podcast od kilku już lat, bo chcę pomóc Wam w ten sposób nauczyć się języka polskiego.
Niektórzy mówią, że to jest najtrudniejszy język, a jeśli nie najtrudniejszy to bardzo, bardzo trudny, wszystko przez bardzo trudną gramatykę. Dlatego ja polecam Wam wcale nie zajmować się gramatyką — Co ty mówisz Piotr? Gramatyka to podstawa, najpierw uczysz się gramatyki, potem wszystkich słów i w końcu możesz mówić po polsku — Niektórzy tak myślą, ale wydaje mi się, że nie mają racji, prawdę mówiąc jestem pewien, że nie mają racji.
Potwierdzają to liczne badania, jasne, że to nie ja robiłem te badania, nie ja, ale możecie poczytać o hipotezie profesora Stevena Krashena, która mówi, że najlepszym sposobem na naukę języka jest czytanie i słuchanie tego co się lubi. Nie tego co każe nauczyciel, tylko tego co sami chcemy przeczytać, tego co nas interesuje.
Niestety w szkołach wciąż nie chcą wprowadzić tej metody. Myślę, że jest spowodowane jedną rzeczą, oczywiście to są pieniądze. Jeśłi nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Podręczniki, egzaminy, testy, szkoły językowe to wszystko jest jednym wielkim biznesem.
Mam nadzieję, że do słuchania mojego podcastu nie musicie się zmuszać, mam nadzieję, że robicie to z przyjemnością. W każdym razie mogę Wam obiecać, że dopóki będziecie słuchać, dopóty będę dla Was robił podcasty, bo ja mam z tego wielką przyjemność. Jeszcze większą, gdy dostaję od Was te wspaniałe nagrania, w których opowiadacie swoją historię, historię waszego zainteresowania językiem polskim, a czasem nawet miłości do języka polskiego.
Dziś posłuchamy dwóch nagrań od Marka i od Władysława. Marek jest z Austrii, bardzo pozdrawiam wszystkich Austriaków, ostatnio, nie tak dawno spotkaliśmy się z Gabem, który mieszka w niedaleko miasta Linz. To było bardzo miłe spotkanie, pozdrawiam cię Gab!
Nagranie od Markusa
A teraz nagranie od Marka, który świetnie mówi po polsku, świetnie też pisze po polsku, bo dostałem od niego również list. Posłuchajcie sami.
Cześć Piotr! Mam na imię Markus, czyli Marek po polsku. Myślę, że ty i ja jesteśmy w tym samym wieku, ja mam 53 lata. Jestem Austriakiem i w ciągu ostatnich 15 lat mieszkałem i pracowałem za granicą. Niestety nie w Polsce, ale w Rumunii, a teraz w Tunisie. No, dlaczego uczę się po polsku?
Moja żona pochodzi z Krakowa, więc pierwszy raz uczyłem się po polsku już 25 lat temu. Teściowa jest polonistką i pomogła.
Ta firma, w której przedtem pracowałem, miała też klientów w Polsce i rozmawiałem codziennie po polsku. Nawet prowadziłem negocjacje, nie trudne, ale negocjacje i myślę, że bylem na dobrym poziomie z moim polskim. Parę lat później zmieniłem pracę i potem taka nowa firma zaoferowała mi bardzo interesującą pracę w Rumunii w kontekście Post-merger integration. To była bardzo dobra praca, ale nie dobre dla mojej znajomości języka polskiego. Dużo, dużo, prawie wszystko zapomniałem i nawet z pomocą żony nie osiągnąłem takiego poziomu jak w dawnych czasach.
Lata minęły i niestety nie poprawiłem mojego polskiego i w jakimś momencie się zdecydowałem — Ja chcę profesjonalnego nauczyciela języka polskiego. I w kwietniu zeszłego roku znalazłem nauczycielkę w Krakowie i od tego czasu mamy lekcje raz czy dwa razy w tygodniu przez Skype. Parę miesięcy temu ta nauczycielka zwróciła moją uwagę na twoją stronę. Natychmiast zarejestrowałem się do tego programu i parę dni temu do VIP Club. W międzyczasie posłuchałem też kilka twoich podcastów. Bardzo interesujące, ale nie tylko w kontekście języka, ale z powodu treści twoich tekstów.
Na przykład parę minut temu posłuchałem starszego podcastu o sztucznej inteligencji, to daje mi do myślenia. Bardzo ci dziękuję, że zbierasz wszystkie te informacje. To musi być ogromna praca dla ciebie: wybierać temat, zbierać informacje i tłumaczyć je na język, który ludzie jak ja rozumieją.
Moje regularne lekcje i twoje teksty podcastów są dla mnie bardzo dobrą mieszanką, na przykład słuchać jednego z twoich podcastów i potem pisać streszczenie i dyskutować z nauczycielką.
Mam nadzieję, że nie znudziłem cię moim gadaniem. A!… za parę miesięcy wrócę do domu do Wiednia po 15 latach za granicą. Wiedeń jest bliżej do Krakowa jak Tunis i mam zamiar spotkać się z polskimi kolegami o wiele częściej. Co 2 miesiące, nie co 2 lata jak teraz.
Życzę ci wszystkiego dobrego, dużo zdrowia i jeszcze raz dziękuję za twoje podcasty i teksty. Pozdrawiam serdecznie, pa, pa!
Dziękuję bardzo Marek, wspaniale mówisz po polsku. Jeśli teraz mówisz gorzej niż kiedyś, to wyobrażam sobie jak dobrze mówiłeś kiedyś. Naprawdę jesteś na bardzo wysokim poziomie.
You are not logged in or your account is not active (expired). This content (text, video, mp3) is available to active members only.
Please log in. Not a member yet? Please register your account.
Nagranie od Władysława
Ale tak jak Wam obiecałem na koniec posłuchamy jeszcze nagrania od Władysława.
Dzień dobry Piotrze. Nareszcie nagrywam to nagranie dla ciebie z czego jestem bardzo zadowolony. Nazywam się Władyslaw Korotkin i jestem z Mińska. Mam 16 lat i już tego lata skończę szkołę średnią, będę zaczynał studia w Polsce. I właśnie dlatego uczę się polskiego.
Zacząłem naukę polskiego półtora roku temu, kiedy mój ojciec dostał Kartę Polaka i zachęcił mnie do nauki właśnie tego języka. Od tego momentu mam lekcje w Szkole Języka Polskiego. O twoich podcastach dowiedziałem się dopiero we wrześniu 2018 roku i od razu polubiłem twoje nagrania.
Masz bardzo piękny głos, opowiadasz interesujące historie i oczywiście podczas słuchania podnoszę swój poziom rozumienia polskiego.
Dziękuję ci bardzo za twoją pracę i za to, że dowolna osoba może za darmo posłuchać twoich nagrań i uczyć się polskiego podczas wykonywania innych spraw.
Od samego początku nauki polskiego zakochałem się w tym języku i zacząłem aktywnie go się uczyć: czytać książki, słuchać nagrań, pisać eseje, korespondować i rozmawiać z Polakami. Każdego dnia podnosiłem poziom języka i jednego (pewnego) dnia zdecydowałem się założyć Klub Języka Polskiego w Mińsku. Więc na początku marca 2019 roku zacząłem budować ten klub. Znalazłem dobrą ekipę i organizację, która pomaga nam finansowo i za niedługo to wszystko zaczęło działać. Chyba masz pytanie — Jak działa ten klub? — No, to ja ci powiem.
Do nas przychodzą ludzie, którzy chociaż trochę znają polski i mogą mowić. Razem pijemy herbatę lub kawę z ciastkami. Dyskutujemy na różne tematy zaczynając od sportu do komunikacji międzyludzkiej i po prostu fajnie spędzamy czas. Ten klub działa już miesiąc i przez ten czas mieliśmy trzy spotkania.
Poznałem sporo interesujących ludzi i zdobyłem niezbędne doświadczenia. W jednej sekcji społecznościowej mamy stronę klubu, gdzie ja napisałem o twojej stronie internetowej i o twoich podcastach, bo chciałbym żeby więcej ludzi korzystało z tej możliwości. Wszystkie linki wysłałem razem z tym nagraniem.
W końcu mogę powiedzieć, że język polski kapitalnie wpływa na moje życie i to jest po prostu cholernie fajne.
Jeszcze raz dziękuję ci za wszystko co ty robisz. Wielkiego powodzenia, pa, pa!
Wielkie dzięki dla Władysława! Wspaniała inicjatywa, Władysław ma tylko 16 lat i założył klub języka polskiego. Jestem pewien, że Władysław da sobie radę w życiu, prowadzenie takiego klubu to na pewno świetna szkoła. Zresztą Władysław sam mówi, że to jest cholernie fajne.
Jeśli mieszkacie w Mińsku, albo gdzieś w okolicy to myślę, że możecie wstąpić do tego klubu. Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://vk.com/polishclub_pup lub na Instagramie https://www.instagram.com/polishclub.pup/
Gratuluję Władysławowi, cieszę się, że klub zaczyna działać, życzę powodzenia, a przede wszystkim dużo zabawy i przyjemności z nauki języka polskiego. Pozdrawiam serdecznie klubowiczów i dziękuję Władysławowi za nagranie.
Wielkie dzięki również dla Marka, wielkie dzięki dla Was wszystkich, którzy słuchaliście podcastu. Oczywiście bez Was to wszystko nie miałoby sensu. Dzięki, że jesteście, że słuchacie, że piszecie do mnie. Jesteśmy w kontakcie. Nie wahajcie się pisać na FB, albo w komentarzach jeśli macie jakieś pytania. Wszystkich użytkowników moich kursów zapraszam na webinary, tam również możecie zadawać pytania. Żeby brać udział w webianrach wystarczy być użytkownikiem dowolnego kursu z mojej strony, to może być 100 historyjek po polsku, albo 365 historyjek, użytkownicy klubu VIP też mogą uczestniczyć w webinarach. Zapraszam bardzo serdecznie!
Wielkie dzięki dla wszystkich, pozdrawiam Was bardzo serdecznie, jestem z Wami, trzymajcie się zdrowo, dziękuję za dziś i do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
100 DAILY POLISH STORIES
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
This time you will learn Polish expression:
Życie mnie nie rozpieszcza . . .
Please login. This content (text, video, mp3) is available for active VIP Club members and All-In-One Plan users only. Not a member yet? Please choose your plan and register your account.
This time you will learn really common Polish expression
– Biorę to na klatę / Biorę na klatę konsekwencje . . .
Please login. This content (text, video, mp3) is available for active VIP Club members and All-In-One Plan users only. Not a member yet? Please choose your plan and register your account.
In this webinar I’m talking about some news from Poland, especially about the Easter holidays and the teachers’ strike . . .
Please login. This content (text, video, mp3) is available for active VIP Club members and All-In-One Plan users only.
Not a member yet? Please choose your plan and register your account.
Słuchaj wiem, że masz dużo pracy, ale może byśmy usiedli na chwilę gdzieś, porozmawiali
Ja teraz nie mogę, mam pacjenta za chwilę
Słuchaj, ja wiem, ja zrobiłam . . .
Please login. This content (text, video, mp3) is available for active VIP Club members and All-In-One Plan users only. Not a member yet? Please choose your plan and register your account.
This time you will learn Polish expression:
– Nakryć kogo . . .
Please login. This content (text, video, mp3) is available for active VIP Club members and All-In-One Plan users only. Not a member yet? Please choose your plan and register your account.
This episode of Learn Polish Podcast is about Esperanto. This widely spoken constructed language was created by Ludwik Zanenhof, who was born in the multi-ethnic city of Białystok, now in Poland. I’m sure that this interesting story will help you to focus on understanding in Polish. My goal is to help you learn the Polish language.
Listen to the podcast:
–For active members only, PLEASE LOG IN–
44:26 | Download mp3 file:
-For active members only-
Download text file:
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć! Jak się macie? Co dobrego słychać?
W Warszawie, jak to się mówi, wiosna pełną gębą. Robi się zielono, robi się naprawdę cieplej, dni już są o wiele dłuższe, tym bardziej, że mamy teraz czas letni. Zatem naprawdę jest fajnie, czuję dużo energii. Może to też dlatego, że dużo energii dostaję od Was.
Cieszę się, że piszecie do mnie o swoich sukcesach, czasami przysyłacie mi swoje nagrania. To bardzo piękne i czerpię z tego dużo energii, jak sobie posłucham nagrania, albo przeczytam jakiś pozytywny komentarz to od razu mam chęć do dalszej pracy.
Ja wiem, że nauka polskiego trwa długo, właściwie to nie ma końca. Dziś opowiem Wam o języku, którego możecie nauczyć się bardzo szybko. Przynajmniej tak to wygląda w teorii, tak mówią ludzie. Nie wiem czy naprawdę tak jest, bo sam jeszcze nie próbowałem.
Oczywiście zanim zacznę opowiadać główną historię, zanim zacznę mowić na ten główny temat… nie ma co ukrywać, przecież czytaliście już tytuł podcastu i wiecie, że będę mówił o esperanto, ale zanim to zrobię to, tak jak to mamy w zwyczaju posłuchajmy najpierw jednego nagrania, które przysłała do mnie Anja z Niemiec.
Jeśli ktoś słucha pierwszy raz, to wyjaśniam, że słuchacze podcastu przysyłają swoje nagrania i potem słuchamy ich razem. Dziś właśnie przyszła pora na nagranie od Anji i jeszcze na koniec podcastu jeszcze posłuchamy nagrania od Dmitra. Zaczynamy od Anji, posłuchajmy co powiedziała.
Nagranie od Anji
Cześć Piotrze, już od roku słucham twoich podcastów prawie codziennie. W pociągu, w czasie drogi do biura, w powrocie i podczas sprzątania domu, albo pracy w ogrodzie. Jestem Anja i mieszkam na wschodzie Niemiec, między Berlinem i Dreznem, niedaleko granicy do Polski. Właściwie ja tylko chciałam dobrze wymówić polskie imiona, na przykład Grzegorz, Przemysław, Małgorzata i przede wszystkim Zdzisław. To był początek mojej miłości do języka polskiego. I Polska jest tak blisko. Dlaczego tu nie było lekcji polskiego, gdy byłam uczennicą?! Niestety nie wiem. Mam teraz 40 lat i uczyłam się w szkole rosyjskiego, angielskiego i łacińskiego, ale nie miałam możliwości uczyć się polskiego. Na szczęście dziś jest możliwość przynajmniej w kilku szkołach w Niemczech. A tu w moim mieście, w mojej starej szkole będę oferować kurs na tydzień, jako projekt – Polski Dla Początkujących. To będzie ciekawe. Dziękuję Piotrze za twoje interesujące podcasty i twój program 365 Historyjek Po Polsku. To jest moja pomoc. Dzięki twoim podcastom umiem rozumieć i wymówić po polsku coraz lepiej i dzięki twoim różnorodnym tematom teraz znam więcej niż rok temu. Uczyłam się o metodach nauki języka obcego, o ważnych wydarzeniach w świecie, o historii polskiej, i o ważnych osobach w tej historii. To naprawdę lubię. W końcu mam pytanie — Kim jest twórca esperanto? Ten język, czy on jest Polakiem? Pozdrawiam cię bardzo serdecznie, pa, pa!
Świetne nagranie, wielkie dzięki Anjiu. Doskonale wymawiasz trudne polskie imiona! Brawo! Ciekawy początek… ale od czegoś trzeba zacząć, zawsze jest ten pierwszy krok. Doskonale mówisz po polsku, naprawdę super.
Anja wspomniałaś o kursie 365 historyjek. Dla innych, jeśli nie wiecie co to jest to tylko króciutko powiem, to jest kurs dla średniozaawansowanych. Na każdy dzień w roku jest jedna historyjka, mniej więcej 15 minut, oczywiście macie plik audio i plik tekstowy, tak jak zawsze w moich kursach. Taką metodę Wam polecam, słuchanie i czytanie. Według mnie to najciekawsza i co najważniejsze najskuteczniejsza metoda. Jeśli do tego poczytacie troszkę o gramatyce to nie zaszkodzi, ale tylko jeśli lubicie to robić i jeśli Was to interesuje. Jeśli nienawidzicie gramatyki to możecie to zupełnie pominąć. Myślę, że bez gramatyki można też nauczyć się języka.
You are not logged in or your account is not active (expired). This content (text, video, mp3) is available to active members only.
Please log in. Not a member yet? Please register your account.
Wydaje mi się, że zaczynam się wymądrzać i filozofować, a to jest znak, że trzeba już kończyć dzisiejszy podcast.
A i jeszcze jedno, przecież za tydzień będą Święta Wielkanocne, usłyszymy się dopiero po świętach, dlatego życzę Wam wesołych świąt i mokrego dyngusa. Jeśli nie wiecie co to śmigus-dyngus to zapraszam na podcast numer 275, tam opowiadałem trochę o Wielkiejnocy, ale też o prastarych zwyczajach. Może to będzie dla Was ciekawe. Przypominam podcast 275.
Kochani to tyle na dziś, wielkie dzięki dla Anji i Dmitra, wielkie dzięki dla wszystkich, którzy wysłuchali do końca, trzymajcie się zdrowo, nie poddawajcie się, jestem z Wami. To tyle na dziś, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
100 DAILY POLISH STORIES
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
This time you will learn Polish expression:
– Przeciąć pępowin . . .
Please login. This content (text, video, mp3) is available for active VIP Club members and All-In-One Plan users only. Not a member yet? Please choose your plan and register your account.
This time you will learn an interesting Polish expression:
– Podstawić pod nos . . .
Please login. This content (text, video, mp3) is available for active VIP Club members and All-In-One Plan users only. Not a member yet? Please choose your plan and register your account.
Please login. This content (text, video, mp3) is available for active VIP Club members and All-In-One Plan users only.
Not a member yet? Please choose your plan and register your account.
Co mówią słuchacze?
“Piotr your method is very very very good. I am so glad to learn about your teaching. Today at the doctor, I already feel confident speaking. Thank you Piotr.”