Learn Polish from Video: Piekarnia

Cześć, witajcie!
Mówi do Was Piotr. Dzisiaj zapraszam Was do piekarni. Piekarnia to miejsce gdzie piecze się chleb, czyli miejsce gdzie robi się chleb.

Widzimy właśnie zboże, czyli ziarna, z których robi się mąkę. A to już świeże rogaliki, które wyjmuje piekarz z koszyka. Ale pyszne! Najbardziej smakowały dzieciom. Dzieci uwielbiają świeże pieczywo. Zobaczcie jakie są uśmiechnięte.
A to ogórki kiszone, chleb, różne sery i wędliny. To ciemne pieczywo. Smalec – wytopiony tłuszcz z mięsa. To też jest smalec… sery, winogrona, wszystko to świetnie pasuje do chleba.

A to już miejsce, w którym robi się chleb, czyli piekarnia. Ciasto, ciasto roście w dzieży, tak nazywa się to naczynie. A tu widzimy piekarzy, którzy robią chleb, wyrabiają chleb. Piekarze muszą zrobić świeże bułeczki, świeże chleby… potem to ciasto wyrośnie.

Zobaczmy co tu jest… o jakieś pyszne rogaliki z tego będą.
A co robi ten piekarz? Robi pysznego kogucika z ciasta. Zaraz przyjrzymy się dokładnie jak wygląda ten kogucik. O, zobaczcie… o do góry nogami… o teraz będzie lepiej widać, prawdziwy kogucik. Jedliście już kiedyś coś takiego?
A to jest miejsce gdzie pieczywo rośnie w odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Bułeczki z makiem… i bez maku.
A tu już piekarze wkładają chleb do pieca, a po upieczeniu wyjmują go do skrzynek. Zobaczmy… o piekarz sprawdza, czy chleb jest już dobry i ten dobry wyjmuje do skrzynek. Pyszny, cieplutki chlebek! W piekarni jest bardzo gorąco.

A tu rogaliki. Świeżo upieczone rogaliki do koszyka, a potem do sklepu.
I wszystkie gotowe wyroby czekają już w sklepie na kupców.
To tyle na dzisiaj, trzymajcie się, pa, pa!


SUBSCRIBE Learn Real Polish Newsletter Today

“Piotr your method is very very very good. I am so glad to learn about your teaching. Today at the doctor, I already feel confident speaking. Thank you Piotr.”

Masz pytanie? Napisz do mnie



    Subscribe
    Notify of
    guest
    6 Comments
    Oldest
    Newest Most Voted
    Maxim
    Maxim
    13 years ago

    o które rogaliki, jak chce się ich zjeść. tak jeść od razu zachciało się, a nie mogę, moja żona powiedziała, że jestem gruby i powiedziała, że mi jest potrzebna dieta. dziś jem jedne jabłka. dziękuje Piotr za wideo!!! :-)

    Gabi
    Gabi
    13 years ago

    Fajny wideo, dzięki Piotrze!
    Ja bardzo lubię robić chleb (ale oczywiście nie w tej ilości :D ), robię ciemny chleb, czyli z integralną mąką (ale chyba nie nazywa się tak po polsku? Nie potrafiłam znaleźć…).

    Gabi
    Gabi
    13 years ago
    Reply to  Gabi

    * FajnE wideo :D

    Gabi
    Gabi
    13 years ago

    Dzięki za wyjaśnienie! Właśnie o to mi chodziło: więc, używam mąki razowej! :)

    More posts

    6
    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    ()
    x