Learn Polish from Video: Pierwszy śnieg (2)

Cześć, witajcie!
Chciałem Wam pokazać ile śniegu wczoraj napadało.
Wczoraj w nocy zaczął padać śnieg, a potem padał cały dzień i zobaczcie – napadało mnóstwo śniegu, jest zupełnie biało.
– Prawda Jobie? Zupełnie biało jest!
Można lepić bałwana. Zobaczcie ile śniegu.
Bardzo się lepi, jest mokry.
Śnieg jest mokry, drzewa jeszcze mają liście, a już mnóstwo śniegu.
Niektóre drzewa są tak przysypane śniegiem, że aż opuściły gałęzie do dołu.
Być może za kilka dni zrobi się cieplej i cały ten śnieg rozpuści się, ale na razie jest zupełnie biało jak w zimę.
Rzadko się zdarza, żeby śnieg padał gdy jeszcze są liście na drzewach.
Z reguły trochę poprószy i zaraz przestaje, ale w tym roku napadało naprawdę dużo.
Gałęzie uginają się pod ciężarem śniegu.
Śnieg przyczepił się do gałęzi i wszystkie gałęzie ugięte są do dołu.
Dziś trochę wygląda jak w Boże Narodzenie.
Czasami zdarza się tak, że w Boże Narodzenie wcale nie ma śniegu.
A dzisiaj… dzisiaj jest bardzo ładnie, biało i czysto.
Te drzewa mają tyle śniegu na sobie, że ich gałęzie… że gałęzie tych drzew leżą zupełnie na ziemi.
Są przyciśnięte śniegiem do ziemi, ponieważ mają dużo liści, a na liściach zatrzymuje się ciężki mokry śnieg.
I dlatego czasami gałęzie się łamią.
Jobie chyba lubi śnieg, bo tak biega w nim.
To tyle na dzisiaj.
Żegnam Was ze śnieżnej Warszawy.
Zapraszam na następne wideo, na następne lekcje.
Zapraszam Was do komentowania i trzymajcie się, cześć pa, pa!


SUBSCRIBE Learn Real Polish Newsletter Today

“Piotr your method is very very very good. I am so glad to learn about your teaching. Today at the doctor, I already feel confident speaking. Thank you Piotr.”

Masz pytanie? Napisz do mnie



    Subscribe
    Notify of
    guest
    16 Comments
    Oldest
    Newest Most Voted
    Gabi
    Gabi
    13 years ago

    Naprawdę wspaniałe! Jest jeszcze trochę wcześnie, to prawda, chociaż pamiętam, że gdy byłam mała, też u nas nierzadko było już dużo śniegu na Wszystkich Świętych.

    Gabi
    Gabi
    13 years ago

    Dzięki! Ty zawsze wiedziałeś jak zachęcać ludzie. :D Jeśli tylko mogłabym zajmować się językiem polskim tak jak chciałabym! Ale chyba będzie przyszedł czas również za to… :)

    Maxim
    Maxim
    13 years ago

    prawdziwa zima. a do nas nie przyleciały śnieżne polskie chmary. u nas słońce i dobra pogoda.

    Aleks Sokolovski
    Aleks Sokolovski
    13 years ago

    Witam wszystkich!
    A my w Samarze mamy bardzo nieprzyjemną pogodę,przez cały dzień pada deszcz, wieje wiatr. Obrzydliwe.
    Dziękuję Ci,Piotr za bardzo ciekawe filmy. Wszystko mi się podobało. Tylko wcześniej nie miałem czasu pisać komentarze. Gdy oglądałem filmik “Mały Rycerz”, znalazłem wiele ciekawych rzeczy. Spodobały mi się piosenki, które śpiewa Piotr Rubik. Na przykład, “Miłość cierpliwa jest, lecz i nie cierpliwa”, lub “Nie wstydź się mówić że kochasz”. Teraz słucham ich cały wolny czas. To jest bardzo przyjemne zajęcie, gdy jest zła pogoda na ulicy.

    Manuel
    Manuel
    13 years ago

    Czesc Piotr, ja wole wiosna i lato ladne wyglada zima ale jest bardzo dzimno dla mnie :)

    Dani
    Dani
    13 years ago

    Cześć, Piotr! Cześć,Jobie! :)

    Lore
    Lore
    13 years ago

    Cześć Piotrze! co słychać? :) tutaj, jeszcze nie padał śnieg, ale jest już zimno. W przeszłym tygodniu było mróz tylko. Fajnie wygląda! ale brrrr zimno! :)) Uwielbiam twój Jobie!! :) Czekam na nowym wideo! :) Trzymaj się! Pozdrawiam!

    Susan Grzyb
    Susan Grzyb
    13 years ago

    Cześć Piotr, Będziesz robić nowy filmik z Jobie – to dobra wiadomość! Kiedy ona jest w filmie, ogłądam wiele razy! Ona jest piękna i zabawna.
    Serdecznie pozdrawiam-
    Susan

    More posts

    16
    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    ()
    x