RP183: Zamki na Jurze


Download mp3 file: Podcast RP183

Muzyka: Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

Cześć moi Drodzy, witajcie!

Właśnie wyszedłem z pomieszczenia, które jest klimatyzowane i aż mnie zatkało… dzisiaj w Warszawie 36C – po prostu piekło! Ale ja zapraszam Was na krótkie wspomnienia z moich wakacji.

Witam Was na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Pięknego poranka wybraliśmy się na spacer do dwóch zamków, w Mirowie i w Bobolicach. Wiał wiatr, ale było słonecznie. Po drodze minęliśmy rzeczkę. Trzeba było przez nią przejść na pieszo. Jobie dała radę najlepiej.

Po drodze będziemy oglądać dwa zamki… a to jagody. Jobie bardzo lubiła Jagody, wcinała je prosto z krzaka. Mi też smakowały, zaraz zobaczycie jak jem. Ale pyszne!

Tak jak już mówiłem, najpierw poszliśmy do zamku w Bobolicach. To co teraz widzicie, to własnie zamek w Bobolicach. Jest on odbudowany, ponieważ był kompletnie zniszczony. Były tylko skrawki murów.

Te zamki to pozostałość systemu obronnego. Były to zamki królewskie, które broniły granicy Polski. Zamki te były zbudowane w XIV w. za panowania Kazimierza Wielkiego. To jest właśnie odbudowany zamek w Bobolicach.

A to już mury zamku w Mirowie. Zamek w Mirowie jest kompletnie zniszczony… no, jest jeszcze jedna wież i fragmenty murów. Oba te zamki są dość blisko siebie położone i legenda mówi, że są połączone podziemnym tunelem. Posłuchajcie legendy o zamkach w Mirowie i Bobolicach.

Legenda o zamakach w Mirowie i Bobolicach

Dawno, dawno temu zamki w Mirowie i Bobolicach należały do dwóch braci – Mira i Bobola. Zamki były wtedy piękne. Bracia wspólnie wyruszali na wojny, z których wracali ze wspaniałymi łupami. Następnie sprawiedliwie je między sobą dzielili. Między zamkami bracia wykuli w skale podziemny korytarz. Tam ukrywali swoje skarby. Na straży skarbów stała okropna czarownica i jej straszny pies. Korytarz szybko zapełnił się bogactwem.

Pewnego roku Bobol wyjechał na wojnę, z której nie wracał przez długie miesiące. Tęsknił za nim nie tylko brat, ale też służba i mieszkańcy. W końcu Bobol wrócił z wojny i przywiózł ogromne ilości skarbów i złota. Jednak żaden skarb nie dorównywał pięknem dziewczynie, którą przywiózł Bobol.

Na zamku odbyła się wielka uczta, a na następny dzień bracia zaczęli dzielić się złotem. Wszystko byłoby dobrze, jednak obydwaj zakochali się w tej pięknej dziewczynie. Nie mogąc znaleźć rozwiązania postanowili zrobić losowanie, kto weźmie dziewczynę. Bobol wygrał losowanie i księżniczka została jego żoną.

Niestety ona zakochała się w drugim z braci, ona kochała Mira. Księżniczka i Mir spotykali się potajemnie w tunelu, kiedy czarownica wylatywała na swój sabat, czyli na spotkanie z innymi czarownicami. Pewnej nocy kochankowie zbudzili stróżującego psa. Jego szczekanie obudziło Bobola, który zaczął szukać żony. W końcu w tunelu zobaczył Mira ze swoja żoną. W gniewie wyjął miecz i ranił swojego brata. Żonę kazał zamurować w tunelu pilnowanym przez czarownicę.

Podobno do dzisiejszych czasów w noc sabatu, kiedy czarownica opuszcza tunel, można zobaczyć postać dziewczyny spoglądającej z wieży zamkowej w kierunku Mirowa.

I tu kończy się legenda. Widzicie tu właśnie wieżę zamku w Mirowie i pozostałości po zamku. To tyle na dzisiaj, trzymajcie się do następnego razu, pa, pa!

“Piotr your method is very very very good. I am so glad to learn about your teaching. Today at the doctor, I already feel confident speaking. Thank you Piotr.”

Masz pytanie? Napisz do mnie



    Subscribe
    Notify of
    guest
    28 Comments
    Oldest
    Newest Most Voted
    Eugenij
    Eugenij
    12 years ago

    Pięknie wideo, Piotr!
    Ciekawo było posluchać tę historijkę i zobaczyć zamki :)

    Evgen
    Evgen
    12 years ago

    Dobra robota!

    Tamar
    Tamar
    12 years ago

    Dzięki za ciekawy filmik i legendę! Nauczyłam się kilka nowych słów :)
    Wydaje się, że my też mamy taki tunel, od naszego klasztoru do opactwa trapistów w Achel. Ja jeszcze nie znalazłam go… :) Mam nadzieję, że tu nie ma czarownicy…

    Eugenij
    Eugenij
    12 years ago

    Piotrze, ja próbowałem mówic ten trudny wiersz, który znalażl rok tomu i z którego poznał cie.

    Zobacz co wyszlo :)
    http://vocaroo.com/i/s1dffsIo4gSO

    Bardzo, bardzo strasznie)))

    Eugenij
    Eugenij
    12 years ago

    Dziękuję, Piotr!

    Znalazłem wytryną dla nagrywanja głosu w przeglądarce – http://vocaroo.com
    Zapis złej jakości, ale mam nadzieję, że uda ci się zrozumieć :)

    Jak czytam po polsku – http://vocaroo.com/i/s05fFz7aTxdk

    Jeszcze znalazłem wytryną slowka.pl i tam – ciekawą kobietą z Bydgoszcz, która uczy się rosyjski :) Wiele gadam z nią o naszych językacz i ona ucze mi polskiemu :)

    Natchnionny tobą – nagrałem dla niej zapis “jak trzeba mówicz rosyjską literę – http://bit.ly/1ecdZah
    (znam że istneje problem z literami, ponieważ wkładalem połączenie)

    http://vocaroo.com/i/s0gVw09BHa7o (na rosyjskiem języke)

    To wszystko bardzo ciekawo :)

    Vesela Georgieva
    Vesela Georgieva
    12 years ago
    Reply to  Eugenij

    Ja też mam nagranie jak opowiadam ten trudny wiersz. Kiedy najpierw go usłychałam, wydawało mi śię niemożliwie przeczytać jego, ale przez 2 dnia nawet potrafiłam nauczyć go na pamięć!

    Niestiety nie potrafiłam wkleić link do komentarza – posyłam nagrania do E-mail adresu Piotra.

    Vesela Georgieva
    Vesela Georgieva
    12 years ago

    :)

    Don
    Don
    12 years ago

    Ktos powiedzial ze jezyk polski jest latwy, musi miec troche glupstw wewnatrz glowy. Ja bardzo lubilem zobaczyc ten podcast jednak tam byl duzo slow ze nie wiedzialem. Potrzebuje podcastu Piotry poniewaz to jest jeden kanal dla mnie sie uczyc tego jezyka. Chcialbym podziekowac Piotrowi dla podcastu zeby mi pomaga sie uczyc jego jezyka. Zamkami bardzo mi sie podoba. Rzeczywiscie, lubilem zobaczyc rodzine Piotra.

    Olya
    Olya
    12 years ago

    Dziękuję za podkast i legendę! Fajne zamki, też chętnie bym odwiedziła ich:)

    Olya
    Olya
    12 years ago

    Dzięki! Przepiękne są!

    Don Robinson
    Don Robinson
    12 years ago

    To nie bylo czarownica ze to problem, to jest straszny pies, on byl duzym problemem. On mogl miec ostre zeby z jego szczeka. Uslyszalem ze Czarnowica w Polsce ma piekne rude wlosy, pysze niebieskie oczy. Wyobrazie sobie, ze rzeczywiscie czarownica byla zona i ona chciala trzymac siebie wszystkie skarby. To bylo dlaczego pies szczekal za glosno.

    Tamar
    Tamar
    12 years ago

    Byłeś na spotkaniu czarwonic? łoł! :)
    Jestem ciekawa na ten filmik!

    Don Robinson
    Don Robinson
    12 years ago

    Tak rozumiem. Po cztery godzinach Ciekawszego Georga, dwie godziny Leniuchowa, zatopienie Pancernik Bismarka, z krotka legenda o Smoku Wawelskim, i czytajac kazde podcasty plus trzy godziny radia polskiego Chicago, mam duza wyobraznie. Bardzo przebaczy mi, moj mozg mysli ze tam jest strefa zakazu lotow nad moja glowa. Wojowniki od zamku Miry zaatakowali Boboly z mieczami zanim Bobola mogl znalesc zone jego w tunnel. Zespol czarownic zrobil napoje dla kobiety potem maz znowu pokocha jej.

    Rzeczywiscie ze bardzo lubilem przeczytac i posluchac podcastu. Dzieki Piotr.

    Ron
    Ron
    12 years ago

    lubię posłuchać historzjkę. w historjku uczę się nowi słówi. jedno zdanie nie rozumiem – Żonę kazał zamurować w tunelu pilnowanym przez czarownicę

    czy Mira kazał żonę to zrobić czyli czarownica? czy była księżka zamurowana obko czarownicy?

    może nie ma sensu co wpiałem. trudsziej jest wpisać niż czytać

    Ron
    Ron
    12 years ago

    teraz rozumiem, a bez wracać do mojej pierwszego języka, to właśnie co muszę zrobić aby naprawdę nauczył się polskiego

    Nauczycielka angielskiego z Warszawy
    Nauczycielka angielskiego z Warszawy
    12 years ago

    Nic dziwnego, że postanowił Pan opisać zamek w Bobolicach. Po wakacjach w Jurze, moje dzieci uważają spędzony tam czas za najlepszy do tej pory. Mój mały syn napisał nawet króciutki tekst o zamku w Bobolicach i to po angielsku (http://www.linguisticatelier.com/wordpress/bobolice-castle-zamek/)
    PS. Na tę stronę zajrzałam z pana bloga – ta strona to już profeska!

    Svetlana
    Svetlana
    12 years ago

    ?????????? ???????! ??????? ????! ????? ??????? ???????, ?? ????? ?????????? ??? ????? ?????????????. ?? ?????? ?????, ? ???????? ???? ???????????? ???????…

    Ciekawa legenda! Dziękuję Peter! Po usłyszeniu legendy, zamki są jeszcze bardziej tajemnicze. Nie tylko zamki i przechowywanie swoją unikalną historię …

    More posts

    28
    0
    Would love your thoughts, please comment.x
    ()
    x