This is a podcast for people learning Polish using the comprehensible input method. In this episode I talk about the Dyatlov Pass incident. It was an event in which nine Russian tourists died in the Ural Mountains in the winter of 1959. Full Polish transcription is available for all premium users. For more information please visit realpolish.pl
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar cover by Kenn Faurschou
***
Cześć! Witam Was po raz pierwszy w 2022 roku. Rozpoczynamy nowy rok i nowy sezon podcastów. Oczywiście podcastów po polsku, tutaj staram się pomagać Wam w nauce języka polskiego.
Skoro zaczyna się nowy rok, to myślę, że jest to dobry moment żebym przedstawił się nowym słuchaczom. Myślę, że w tym czasie, to znaczy na początku roku, rozpoczynamy różne rzeczy. Różne rzeczy w naszym życiu się rozpoczynają i być może wśród Was są tacy, którzy postanowili uczyć się języka polskiego i trafili po prostu na mój podcast.
Zatem pozwólcie, że przedstawię się Wam. Mam na imię Piotr i prowadzę dla Was stronę realpolish.pl, a ten podcast jest częścią właśnie tej strony. Znajdziecie tam wiele rzeczy, o wiele więcej rzeczy niż tylko ten podcast. Jeśli jeszcze nie byliście na stronie realpolish.pl to zapraszam, wejdźcie tam i po prostu rozejrzyjcie się. Zobaczcie co tam może być ciekawego dla Was.
Ten podcast prowadzę dla Was tylko po polsku, mówię do Was tylko po polsku, ale staram się, żebyście w miarę możliwości zrozumieli o czym mówię. Staram się mówić do Was w naturalny sposób, ale równocześnie zrozumiale. Myślę, że to jest bardzo dobry sposób na naukę języków. Im więcej słuchacie, tym lepiej. Im więcej rozumiecie, tym lepiej, a rozumiecie więcej im więcej słuchacie. Tak właśnie to działa.
Niektórzy próbują, jak to się mówi, zhakować system, czyli przechytrzyć, znaleźć magiczną metodę, która pozwoli im nauczyć się języka w bardzo krótkim czasie. Czy to jest możliwe? Nie wiem. Chyba nie, według mnie chyba nie.
Inni podchodzą do nauki języków bardziej tradycyjnie, to znaczy uczą się znaczenia słów na pamięć, starają się zapamiętać najczęściej używane słowa z różnych dziedzin życia i do tego uczą się zasad gramatyki. Myślą, tak — jeśli znam słowa i znam zasady jak łączyć te słowa w zdania, to znaczy znam gramatykę, to będę mógł mówić i rozumieć innych.
Z mojego doświadczenia wynika, że i jedni i drudzy nie mają tak szybkich postępów w nauce języków jak sobie to wyobrażali. Nie udaje im się uczyć tak szybko jak myśleli na początku.
To jest po prostu niemożliwe. Nie uczymy się języków w kilka tygodni. To nie jest możliwe. Moim zdaniem trzeba poświęcić co najmniej rok, aby dojść do, powiedzmy, średniego poziomu. I najłatwiej jest to zrobić właśnie słuchając i czytając. Języka możemy nauczyć się zupełnie nieświadomie. Nie musimy niczego starać się zapamiętać. I to mi się najbardziej podoba, bo nigdy nie miałem dobrej pamięci. Na przykład w szkole nigdy nie lubiłem uczyć się wierszy na pamięć i później deklamować wierszy przed innymi, albo przed panią. To było dla mnie coś najgorszego. Zawsze wtedy zapominałem wiersza.
Z nauką języka jest właśnie tak, że nie potrzebne jest świadome zapamiętywanie. Najważniejsze jest słuchanie, słuchanie rzeczy które mniej więcej rozumiesz. Nie musisz nawet rozumieć każdego słowa. Wystarczy, że rozumiesz o co chodzi i słuchając podświadomie, powoli uczysz się nowych słów, uczysz się gramatyki, uczysz się wymowy. Wszystkiego na raz. W każdym zdaniu są słowa, w każdym zdaniu jest też gramatyka. Nie trzeba osobno uczyć się słów i zasad gramatycznych. Trzeba jak najwięcej słuchać i czytać. To jest najlepsza metoda.
Wielu z Was ma wielkie sukcesy w nauce języka polskiego. Wiem to, bo dostaję od Was wiadomości, dostaję nagrania i to są właśnie dowody na to, dowody na to, że można nauczyć się świetnie mówić po polsku.
Naszym zwyczajem jest słuchać nagrań od Was. Mam kilka nagrań w kolejce. Jeśli przysłaliście nagranie, ale jeszcze nie słyszeliście swojego głosu w podcaście, to nie martwcie się, nie zgubiłem waszego nagrania. Po prostu nie zdążyłem jeszcze zamieścić nagrania, ale po kolei, spokojnie, po kolei słuchamy wszystkich waszych nagrań i na pewno posłuchamy każdego z nich. Nie martwcie się.
Dziś chcę zaprosić Was na nagranie od Aleksandra z Francji. Posłuchajcie jak Aleksander świetnie mówi po polsku.
Nagranie od Aleksandra
Cześć Piotr! Nazywam się Aleksandr, jestem Francuzem i mogę z dumą powiedzieć, że mogę mówić po polsku dzięki tobie. Znalazłem twoje podcasty i tak polubiłem, że czytałem słuchałem każdego dnia, w ciągu całego dnia i bardzo dużo się poprawiłem. Przed znalezieniem twoich podcastów uczyłem się gramatyki i to nie działało. Ale z twoją metodą uczyłem się o wiele szybciej i to było tak szybko, że postanowiłem kupić twój kurs i kupiłem 365DPL dla średniozaawansowanych żeby uczyć się języka polskiego. Czytałem, słuchałem tego kursu i prawdę mówiąc to było niesamowite, bo ty czytasz bardzo wyraźnie, masz miły głos. Twój głos jest bardzo interesujący. Lubiłem czytać o filmach, o książkach, czytać o legendach, o tym co masz do powiedzenia o językach obcych. Wszystko było bardzo interesujące. Więc czytałem twój kurs i czytałem każdego dnia. Nie skończyłem, tylko zrobiłem pół tego kursu, bo znalazłem inne rzeczy, takie jak twój kurs VIP dla średniozaawansowanych, gdzie czytasz książki i czytałem z tobą “Mały Książę”, który bardzo lubiłem. Lubiłem, bo tłumaczysz wszystko bardzo wyraźnie i czytałem z tobą pierwszy raz, chyba drugi raz też. Potem czytałem tę książkę chyba, nie pamiętam, ale chyba 20 razy i bardzo to lubiłem, przyswoiłem wszystko. Dużo uczyłem się w ten sposób i dzięku∆ę bardzo za materiały, które dajesz i które zrobiłeś i dziękuję za wszystko. Ale to nie jest koniec, bo język polski był pierwszym językiem którego uczyłem się. Teraz nie tylko mówię po polsku, ale uczyłem się innych języków. Potem uczyłem się języka hiszpańskiego, włoskiego, angielskiego, portugalskiego, mówię po francusku, który jest moim językiem ojczystym i mówię po polsku częściowo dzięki tobie. Pozdrawiam bardzo serdecznie. Zachęcam wszystkich do uczenia się języka polskiego i Piotr jest dla mnie najlepszą osobą, żeby z nim uczyć się online. Pozdrawiam serdecznie, do zobaczenia, pa!
Wielkie dzięki! Wspaniałe nagranie od Aleksandra. Tak jak słyszycie, Aleksander dużo słuchał i czytał, dużo powtarzał. Właśnie dlatego teraz mówi tak świetnie po polsku.
Na koniec dzisiejszego podcastu chciałbym, żebyśmy posłuchali Anastazji, która też pokonała swój strach, wyszła ze strefy komfortu i przysłała do mnie swoje wspaniałe nagranie. Posłuchajmy razem co powiedziała.
Nagranie od Anastazji
Cześć Piotrze! Mam na imię Anastazja i to moja trzecia próba zapisać dla ciebie nagranie. Pierwsza próba była dwa lata temu kiedy wracałam do Mińska z Białegostoku akurat po otrzymaniu Karty Polaka. Druga próba była rok temu kiedy zdałam egzamin z języka polskiego medycznego w Naczelnej Izbie Lekarskiej i też wracałam do Mińska. I teraz już mamy trzecią próbę. Mam nadzieję, że tym razem wszystko się uda. Jestem dentystką z Białorusi, ale w sierpniu przeprowadziliśmy się z mężem do pięknego Wrocławia i obecnie odbywam staż w klinice prywatnej, staż podyplomowy. W ciągu trzech lat udało mi się zacząć uczyć języka polskiego, otrzymać Kartę Polaka, zdać… szczerze mówiąc cztery egzaminy, bo jeden z nich niestety oblałam, ale teraz mój dyplom został równoważny z dyplomem europejskim. Teraz mogę pracować jako lekarz-dentysta. O twoich podcastach dowiedziałam się w 2019 roku i o tej pory bardzo lubię ich słuchać. Nie powiem nic nowego jeżeli powiem, że robisz wspaniałą pracę i widać, że to ciebie fascynuje, bo każdy podcast twój jest doskonały i interesujący oczywiście. Nawet twoje podcasty na temat historii chętnie słucham. A podcasty na temat psychologii to są moje ulubione podcasty, bardzo interesuję się tym tematem, nawet pracuję z psychologiem ponad trzy lata. Powiem, że jak i z językiem polskim, tak i w samorozwoju zrobiłam dobre postępy, ale jeszcze coś mam do przerobienia. Bardzo mi się podoba Polska oraz Wrocław. Cieszę się, że w końcu tu mieszkam i szczerze mówiąc czuję się na swoim miejscu. Dziękuję bardzo za twoją pracę i do usłyszenia, pa!
Dziękuję bardzo również! To świetnie, że w końcu się udało. Po polsku czasami mówimy: “Do trzech razy sztuka!”. To znaczy, że trzecia próba prawdopodobnie będzie udana, że nie powinniśmy poddawać się zbyt szybko.
Bardzo dziękuję Anastazji za nagranie. W końcu się udało! Bardzo mi miło.
Widzę, że Anastazja nigdy się nie poddaje, mówiła o oblanym egzaminie, każdemu może się zdarzyć. Nie jest porażką, gdy nam się coś nie uda, porażką jest gdy się poddamy.
Zaczyna się nowy rok, więc życzę Wam, żebyście nie poddawali się. Nie wszystko jest łatwe, nie wszystko można zrobić szybko, czasami potrzeba jest dużo czasu, dużo wysiłku, żeby osiągnąć to co sobie zaplanowaliśmy. Życzę Wam, żebyście nie poddawali się, żebyście walczyli o swoje cele, żebyście dążyli do nich.
Wielkie dzięki dla Was za dzisiejsze spotkanie, dziękuję Aleksandrowi i Anastazji za nagrania. Wiecie, że czekam na kolejne nagrania, przysyłajcie je do mnie, uwielbiam je.
Zapraszam Was oczywiście do nauki polskiego ze mną. Na stronie realpolish.pl znajdziecie materiały, a jeśli nie wiecie co wybrać dla siebie, to proszę piszcie do mnie, piszcie do mnie chociażby przez formularz kontaktowy na stronie. Podajcie mi swój adres email, a ja wyślę Wam próbki i sami zobaczycie co jest dla Was odpowiednie, co jest ciekawe, co Wam pasuje i zadecydujecie co będzie warte waszej uwagi.
Moim zdaniem możemy nauczyć się języka obcego tylko wtedy jeśli sam proces nauki jest ciekawy, jeśli lubimy słuchać, jeśli podoba nam się temat, podoba nam się głos, to wtedy nie ma problemu. Możemy słuchać wiele, wiele razy tego samego i uczyć się w ten sposób. Polecam Wam taką metodę, jest naprawdę skuteczna, chociaż nie działa w mig, nie działa w tydzień. Trzeba na to poświęcić trochę czasu, ale jeśli lubimy to robić, to w czym problem?
Wielkie dzięki kochani, cieszę się, że jesteście, cieszę się, że razem rozpoczynamy kolejny rok, bez Was to wszystko nie miałoby sensu! Życzę Wam szczęśliwego Nowego Roku! To wszystko na dziś, do usłyszenia następnym razem, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 11 (2022) | POSTĘP:
Seria 11 (2022)
- RP437: 12-tygodniowy rok… czyli jak osiągnąć cel
- RP436: Katar
- RP435: Życie w lesie
- RP434: Katastrofa tunguska
- RP433: Rozmowa z Alessandro
- RP432: Diamenty
- RP431: Jung i jego Czerwona Księga
- RP430: Piraci z Karaibów
- RP429: Polacy na Haiti
- RP428: Używki
- RP427: Rastafarianie
- RP426: Trzy oblicza Ewy
- RP425: Sergiusz Piasecki
- RP424: Lata 1980-1990 w Polsce
- RP423: Faszyzm i nazizm
- RP422: Rzeź wołyńska
- RP421: Pies w kosmosie
- RP420: Oligarchia magnacka
- RP419: Głupota i niekompetencja
- RP418: Taras Szewczenko
- RP417: Pegasus
- RP416: Tokeny NFT
- RP415: Propaganda sukcesu w latach 1970-80
- RP414: Zagadka Diatłowa
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.