This is the next episode of Learn Real Polish podcast. This time I will be talking about the history and main ideas of fascism and nazism. There is still a struggle between the ideologies of fascism and liberalism what we see now in Ukraine. Full Polish transcription is available for all premium users.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar cover by Kenn Faurschou
***
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie! Mam na imię Piotr i zapraszam na najnowszy odcinek podcastu po polsku. Bardzo się cieszę, że znowu się spotykamy. Witam wszystkich starych słuchaczy i witam wszystkich, którzy dopiero pierwszy raz słuchają mojego podcastu.
W tym podcaście mówię tylko po polsku i nie wyjaśniam gramatyki, za to opowiadam o różnych ciekawych sprawach. Czasami mówię o historii Polski, czasami opowiadam coś o samorozwoju, czasami opowiadam o kosmosie, albo o sztucznej inteligencji. Jeśli słuchacie dłużej mojego podcastu to myślę, wiecie już, wiecie już jakie tematy mnie interesują.
Oczywiście robię podcast na tematy, które są dla mnie ciekawe. Wydaje mi się, że inaczej to zupełnie nie miałoby sensu, bo musiałbym zmuszać się, musiałbym zmuszać się do robienia czegoś czego nie lubię robić. Jeśli zmuszamy się do czegoś, to najczęściej nie możemy tego robić długo i dobrze, prawda? Bo nie przynosi nam to satysfakcji.
Podobnie jest z nauką języka, to wymaga dość dużo czasu, musimy spędzić dużo czasu z językiem, musimy słuchać, musimy czytać, rozmawiać i jeśli nie lubimy tego robić, to najczęściej nic z tego nie wynika. Nie mamy rezultatów, jesteśmy sfrustrowani i właściwie to jest strata czasu.
Zatem jeśli musicie się zmuszać do słuchania po polsku, to nie róbcie tego, to nie ma sensu. Stracicie tylko czas. Najlepiej rzucić to w cholerę i zacząć coś zupełnie innego, coś co Was naprawdę interesuje. Nie ma sensu się katować, nie ma sensu robić czegoś co jest nieprzyjemne.
Nie jesteśmy już w szkole. W szkole była inna sytuacja. Tam trzeba było zdać egzamin, więc nawet jeśli nie lubiłeś, przypuśćmy, uczyć się chemii, to i tak musiałeś to robić, przynajmniej trochę, przynajmniej tyle żeby zdać egzamin, nawet na najniższą ocenę.
Na szczęście, na szczęście dla wielu z nas te czasu już dawno minęły. Ja już nawet nie pamiętam kiedy chodziłem do szkoły. Już nie jesteśmy w szkole i możemy uczyć się tego co chcemy i w sposób taki jak nam się podoba, w sposób, który daje nam przyjemność. I wiecie co? Jeśli coś daje nam przyjemność, to bardzo szybko się tego uczymy, nie męczymy się i mamy z tego wielką satysfakcję.
Zatem zapraszam na dzisiejszy odcinek, dziś będę mówił o tematach poważnych. Dziś będę mówił o faszyzmie i nazizmie. To będzie trochę kontynuacja poprzedniego odcinka. Poprzednim razem mówiłem o rzezi wołyńskiej i dostałem komentarz do Władysława. Prawdę mówiąc myślałem, że dostanę więcej komentarzy, bo ten temat jest dosyć kontrowersyjny, szczególnie teraz kiedy jest wojna.
Władysław napisał dosyć długi komentarz, w którym powiedział, że słuchał tamtego odcinka podcastu dwa razy, dwa razy pod rząd i był zszokowany. Władysław jest Ukraińcem i jak rozumiem uczył się w szkole o tych wydarzeniach, ale nie wszystko było przedstawiane, tak jak ja o tym mówiłem.
No właśnie, dlatego ja bardzo lubię słuchać o różnych wydarzeniach z różnych punktów widzenia, to daje nam zawsze szerszy obraz i to jest dla mnie bardzo ciekawe jak inni widzą tę samą rzecz.
Nie będę teraz czytał całego komentarza, możecie wejść na stronę realpolish.pl tam gdzie jest podcast, poszukać podcastu o Wołyniu, to był podcast numer 422 i na samym końcu, na dole strony znajdziecie miejsce na komentarze. Przy każdym podcaście jest to miejsce, więc zachęcam Was do komentowania. Robicie mi wielką przyjemność jeśli komentujecie to o czym mówię.
Zatem jeśli chcecie przeczytać komentarz Władysława to zapraszam na moją stronę.
Władysław napisał też, że czeka na podcast o różnicy między nacjonalizmem, faszyzmem i patriotyzmem. Pomyślałem, że to jest dobry temat, temat bardzo aktualny. Szczególnie zainteresował mnie faszyzm, dlatego dziś chcę opowiedzieć o faszyzmie, a także o nazizmie. Niektórzy myślą, że to jest to samo, czasami te terminy są używane wymiennie. Czy faszyzm i nazizm to to samo? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części dzisiejszej audycji oczywiście.
Jeszcze zanim zacznę o tym mówić, chciałbym, żebyśmy posłuchali nagrania od Dmitriego. To nagranie jest również komentarzem do podcastu o Wołyniu, więc musimy go koniecznie teraz posłuchać. Zapraszam bardzo serdecznie nagranie od Dmitriego.
Nagranie od Dmitriego
Dzień dobry! Miałem okazję posłuchać twojego podcastu. Na pierwszy rzut oka kontrowersyjny (?) temat w obecnej sytuacji. Ja jako historyk nie byłbym w stanie dokładnie znaleźć ostrych zakamarków tego tematu. Będziesz dobrym politykiem. Nie chcesz być wybranym do rządu? Przepraszam, żartuję, cześć, bardzo ciekawy podcast, pa, pa!
Dziękuję bardzo Dmitri. Dmitri jest historykiem dlatego tym bardziej jego opinia jest dla mnie niezwykle cenna. Wiecie, ja mówię tutaj na różne tematy, czasami mówię o kosmosie, czasami o medycynie, o historii i jestem pewien, że wśród Was za każdym razem kiedy opowiadam o czymś, znajdzie się ktoś, kto zna ten temat dużo, dużo lepiej niż ja. Bo jesteście specjalistami, jesteście specjalistami w wielu, wielu dziedzinach. Dlatego jeśli zrobię jakiś błąd, to mnie poprawcie. Ja wiem, że nie zjadłem wszystkich rozumów, jestem pewny, że zawsze znajdzie się ktoś, kto lepiej niż ja zna temat, o którym mówię.
Ok, kochani, to tyle chciałem powiedzieć na ten temat. Nie chcę jednak skończyć podcastu z takimi pesymistycznymi myślami w głowie. Dlatego zapraszam Was na jeszcze jedno nagranie. Posłuchajmy, nagrania od Aleksandra, zapraszam serdecznie!
Nagranie od Aleksandra
Dzień dobry Piotr! Jestem Aleksander z Białorusi. Już ponad 5 miesięcy mieszkamy w Polsce i uczymy się języka polskiego. Wiem, że jeszcze nie jestem mistrzem, ale poszło mi bardzo łatwo. Już mogę porozumieć się nie tylko w kawiarni, ale u lekarza, w banku lub Allegro. Dziękuję ci ślicznie, że jesteś nie tylko świetnym nauczycielem, ale i psychoterapeutą. Wiem, że zawsze kiedy mam kiepski nastrój mogę posłuchać podcast Piotra i świat jest już o wiele lepszy. Wszyscy wiemy co teraz dzieje się na Białorusi i Ukrainie. To jest bardzo ciężko dla nas wszystkich, ale musimy przejść przez ten czas jak Polska w latach 80. Twój podcast pomaga mi bardzo, widzę, że dla ciebie i twoich krewnych to też nie był łatwy czas, ale jesteś mądry, nie złościsz się na tych ludzi, którzy zrobili wiele krzywd Polakom. Zawsze mówisz trudnych sprawach bardzo dyplomatycznie i to bardzo pomaga. Dziękuję za to i dziękuję za wszystko co dowiedziałem się z twojego podcastu. Zgadzam się z tobą, że zrozumiała i ciekawa treść to bardzo ważna koncepcja dla nauki języka obcego. Mam jeszcze skuteczny sposób. W kawiarni Manna 68, która jest w Gdańsku w toalecie męskim gra nie zwykła muzyka, ale audiokurs języka hiszpańskiego. Wcale nie chcę uczyć się języka hiszpańskiego, ale nie mam wyboru. To oczywiście żart i to tyle na dziś. Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam, pa, pa!
Dziękuję bardzo Aleksandrowi! To już drugie nagranie, w którym mówicie, że nadaję się na polityka. Może coś w tym jest… ale muszę Wam powiedzieć, że ja na pewno nie nadaję się na polityka. W polityce trzeba czasem mówić to czego się tak naprawdę nie myśli. A ja nie jestem w tym dobry. To znaczy trzeba kłamać, udawać, to nie dla mnie, myślę, że szybko bym zwariował gdybym został politykiem.
Aleksander przysłał do mnie to nagranie dwa dni przed wybuchem wojny, myślę, że nikt ze zwykłych ludzi wtedy nie spodziewał się, że Putin rozkaże swojemu wojsku zabijać ludzi w Ukrainie.
Aleksander powiedział też o czymś bardzo ciekawym, że w toalecie w jednej restauracji zamiast muzyki można było posłuchać kursu języka hiszpańskiego. Myślę, że to jest wspaniały pomysł.
Muszę Wam powiedzieć, że kiedy jeździłem do pracy autobusem, to było jeszcze przed pandemią, to oczywiście miałem słuchawki na uszach, ale nie słuchałem muzyki.
Ja wiem, że muzyka to jest wspaniała rzecz, ale myślę, że muzyka jest trochę jak guma do żucia. Daje przyjemność, daje relaks, ale nic więcej. Dlatego zawsze gdy jeździłem autobusem to słuchałem czegoś po angielsku, albo po hiszpańsku, jakiegoś podcastu. Polecam Wam to robić. Jedziecie samochodem, to włączcie podcast, włączcie kurs i słuchajcie. To będzie procentowało, obiecuję Wam.
Wielkie dzięki dla Aleksandra za nagranie. Czekam oczywiście na więcej nagrań i polecam Wam jak najwięcej słuchać. Oczywiście jeśli chcecie nauczyć się języka polskiego, jeśli taki jest Wasz cel, takie jest Wasze marzenie. Jeśli chcecie mówić dobrze po polsku, to słuchajcie, czytajcie jak najwięcej.
Zapraszam oczywiście do korzystania z moich materiałów, ale wybór należy do Was, możecie słuchać wszystkiego po polsku, wszystkiego co Was interesuje, to jest najważniejsze.
Kochani dzięki za dziś! Dziękuję pięknie, że włączyliście właśnie mój podcast, zapraszam na moją stronę, czyli realpolish.pl Zobaczcie co mam dla Was, mam nadzieję, że znajdziecie tam dużo ciekawych rzeczy dla siebie. Szczególnie polecam klub VIP, jeśli rozumiecie podcast, rozumiecie co mówię to jesteście gotowi na klub VIP, a tam czeka na Was ponad tysiąc różnych filmików, czytamy książki, robimy dyktanda, jest kurs na Kartę Polaka, są historyjki z idiomami, wiele, wiele ciekawych rzeczy. Zapraszam bardzo serdecznie!
Trzymajcie się zdrowo, dziękuję za dziś i zapraszam następnym razem, do usłyszenia, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 11 (2022) | POSTĘP:
Seria 11 (2022)
- RP437: 12-tygodniowy rok… czyli jak osiągnąć cel
- RP436: Katar
- RP435: Życie w lesie
- RP434: Katastrofa tunguska
- RP433: Rozmowa z Alessandro
- RP432: Diamenty
- RP431: Jung i jego Czerwona Księga
- RP430: Piraci z Karaibów
- RP429: Polacy na Haiti
- RP428: Używki
- RP427: Rastafarianie
- RP426: Trzy oblicza Ewy
- RP425: Sergiusz Piasecki
- RP424: Lata 1980-1990 w Polsce
- RP423: Faszyzm i nazizm
- RP422: Rzeź wołyńska
- RP421: Pies w kosmosie
- RP420: Oligarchia magnacka
- RP419: Głupota i niekompetencja
- RP418: Taras Szewczenko
- RP417: Pegasus
- RP416: Tokeny NFT
- RP415: Propaganda sukcesu w latach 1970-80
- RP414: Zagadka Diatłowa
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.