In this episode of the Learn Real Polish podcast, I talk about diamonds. I will tell the story of Koh-I-Noor one of the most beautiful diamonds and the story of the largest diamond found so far. As always, the full Polish transcription is available to all premium users.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar cover by Kenn Faurschou
***
Cześć moi drodzy! Witam wszystkich bardzo serdecznie i pozdrawiam z Warszawy. Wygląda na to, że przyszła jesień. Dni już całkiem krótkie, robi się szybko ciemno, więc pewnie spędzacie więcej czasu w domu. Mam nadzieję, że znajdziecie trochę czasu na posłuchanie dzisiejszego odcinka podcastu. Nie trzeba słuchać w domu, można wyjść na spacer i słuchać na dworzu podczas spaceru.
Pamiętacie, że możecie jednocześnie słuchać i śledzić tekst wzrokiem? Transkrypcja jest dostępna na mojej stronie, czyli realpolish.pl Zapraszam bardzo serdecznie również do czytania. Trudno jest spacerować i czytać jednocześnie, ale możecie przeczytać najpierw, albo później… fajnie jest dwa razy ten sam tekst prześledzić, najpierw słuchając, a później go przeczytać. To lepiej zapada w pamięci.
Zatem, zapraszam Was do posłuchania dzisiejszego odcinka podcastu i zapraszam Was również do przysyłania nagrań do mnie. Myślę, że to jest fajne ćwiczenie, wiem że nie jest łatwo przełamać się, ale polecam, polecam jak to się mówi “wyjść ze strefy komfortu”, bo to zawsze daje pozytywne rezultaty.
Z reguły okazuje się potem, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Najczęściej wydaje nam się, że coś jest niezwykle trudne, przeraża nas to, ale gdy już zaczniemy to robić, przełamiemy się, to potem mamy wrażenie, że ten strach na początku był zupełnie niepotrzebny, zupełnie niepotrzebny…. Nie muszę chyba o tym mówić, bo na pewno macie mnóstwo, mnóstwo swoich doświadczeń, nie raz już musieliście pokonywać przeszkody w swoim życiu. Każdy z nas ma jakieś przeszkody no i musimy sobie z tym radzić…
Chyba włączył mi się jakiś dziwny tryb internetowego guru, przepraszam za to, już wracam na ziemię. Już robimy normalny odcinek podcastu jak zwykle, nie wymądrzam się.
Na początek chciałbym, żebyśmy posłuchali nagrania, które dostałem od Sermin z Turcji. To nagranie dotyczy starszego odcinka podcastu, który zrobiłem na wiosnę i mówiłem wtedy o głupocie. Zapraszam, posłuchajmy co powiedziała Sermin.
Nagranie od Sermin
Cześć Piotr! Ty powiedziałeś do mnie żebym wysłała moje nagranie jako mp3, ale nie wiem jak to zrobić i dlatego tak wysłałam jeszcze raz. W ostatnim podcaście ty opowiadałeś nam o głupich ludziach. Niestety niektórzy ludzie mogą być głupi od urodzenia. Nie wiem co zrobić z tymi ludźmi. Na przykład jeśli pracujesz w pracy, klient albo pracownicy mogą być głupi. Na przykład oni pytają o coś i ty starasz się odpowiadać, ale oni nie chcą rozumieć i niestety niektórzy ludzie denerwują innych ludzi. Ja też nie wiem co zrobić i dlatego ja też się denerwuję szybko.
Dziękuję bardzo Sermin! Sermin już kiedyś przysłała do mnie swoje nagrania i pamiętam, że ona mieszka w Turcji, jest przewodnikiem wycieczek i bardzo często pracuje również z Polakami. Wyobrażam sobie, że czasami spotyka ludzi, którzy się denerwują. Ludzie na wakacjach czasami robią się nerwowi. To jest bardzo ciekawe zjawisko.
Jeśli macie jakieś ciekawe pomysły to opowiedzcie o nich, zróbcie nagranie, przyślijcie do mnie. Może macie komentarz do już istniejącego odcinka podcastu, może chcecie opowiedzieć o tym jak uczycie się polskiego… bardzo chętnie o tym posłucham.
Na koniec obiecałem, że posłuchamy jeszcze nagrania od Aleksandra, który opowiedział o swoich doświadczeniach z głupotą. Zatem, Zapraszam bardzo serdecznie!
Nagranie od Aleksandra
Cześć! Witam serdecznie panie Piotrze. Mam na imię Aleksander jestem twoim uczniem i stałym słuchaczem. Uczę się polskiego od roku, na razie nie mam z kim rozmawiać po polsku i dlatego bardzo lubię słuchać podcastów po polsku. Teraz słucham podcastu głupota. Mam wielką przyjemność, ten odcinek jest bardzo dowcipny i pomocny, szczególnie bardzo podoba mi się pomysł, że ludzie głupi są specjalną siłą na świecie. Chciałbym nawet dodać jeszcze jeden powód ich siły. Zauważyłem, że głupcy jednoczą się ze sobą znacznie szybciej i lepiej niż ludzie inteligentniejsi. Zauważyłem to na uniwersytecie, kiedy słabi studenci szybki się poznawali, zajmowali to samo stanowisko w różnych sprawach i zawsze działali jako jedna grupa. To samo dzieje się w dużych korporacjach w których pracowałem. Lidze inteligentni często wyrażają różne opinie nie zadzieją się ze sobą i kłócą z innymi ludźmi inteligentnymi, a głupi szybko rozpoznają się instynktownie, jednoczą się i bronią się przed innymi. W takich krajach, w których władza propaguje kolektywizm i potępia indywidualizm istnieją wszystkie warunki do wspinania się głupich ludzi po drabinie społecznej. To wszystko co chciałem powiedzieć. Jeszcze raz dziękuję za wynalezienie tej wspaniałej metody. Życzę zdrowia i pomyślności, do usłyszenia, pa, pa!
Dziękuję bardzo! To bardzo ciekawe spostrzeżenie. Ludzie głupi bardzo często tworzą większe skupiska i często działają razem. Zachęcam Was do posłuchania tego odcinka, to znaczy odcinka o głupocie, to jest odcinek numer RP419, tam dowiecie się o pewnej teorii, którą opracował włoski ekonomista Carlo Cipolla. On mówił czym charakteryzują się ludzie głupi.
Aleksander mówi o walce między kolektywizmem i indywidualizmem. To jest bardzo ciekawy temat, myślę, że o tym też w przyszłości będę jeszcze mówił.
Nagrania od Was są zawsze bardzo inspirujące dla mnie. Dziękuję, że je przesyłacie do mnie. Dzięki nim czuję, że mam wielu przyjaciół, znajomych, jesteśmy ludźmi, którzy mają wspólne zainteresowania i to mi się wydaje fajne. Dzięki internetowi możemy się lepiej poznać. Dawniej nie byłoby to możliwe, ale dzięki technologii możemy poznać się lepiej. Bardzo dziękuję ci Aleksander, pozdrawiam bardzo serdecznie!
Kochani, to wszystko na dziś, to wszystko co przygotowałem dla Was. Myślę, że nie muszę już przypominać Wam adresu mojej strony, wchodźcie tam i szukajcie rzeczy ciekawych dla Was. Myślę, że jeśli coś nas ciekawi to wtedy uczymy się tego szybciej, a co najważniejsze zupełnie bez wysiłku. Zupełnie bez stresu. Nic nie jest męczące, gdy bawi nas sam proces, samo robienie czegoś. Jeśli coś sprawia nam przyjemność, to nie odbieramy tego jako pracę, to jest po prostu świetna zabawa.
Dlatego życzę Wam jak najwięcej zabawy z językiem polskim, jak najwięcej przyjemności, jak najwięcej miłych chwil spędzonych z Polakami, z polskimi książkami, z filmami, no i z podcastami oczywiście.
Czekam na wiadomości od Was, nagrywajcie co u Was słychać, mówcie jak się uczycie, piszcie też do mnie, piszcie komentarze. Trzymajcie się zdrowo, to tyle na dziś, do usłyszenia następnym razem, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 11 (2022) | POSTĘP:
Seria 11 (2022)
- RP437: 12-tygodniowy rok… czyli jak osiągnąć cel
- RP436: Katar
- RP435: Życie w lesie
- RP434: Katastrofa tunguska
- RP433: Rozmowa z Alessandro
- RP432: Diamenty
- RP431: Jung i jego Czerwona Księga
- RP430: Piraci z Karaibów
- RP429: Polacy na Haiti
- RP428: Używki
- RP427: Rastafarianie
- RP426: Trzy oblicza Ewy
- RP425: Sergiusz Piasecki
- RP424: Lata 1980-1990 w Polsce
- RP423: Faszyzm i nazizm
- RP422: Rzeź wołyńska
- RP421: Pies w kosmosie
- RP420: Oligarchia magnacka
- RP419: Głupota i niekompetencja
- RP418: Taras Szewczenko
- RP417: Pegasus
- RP416: Tokeny NFT
- RP415: Propaganda sukcesu w latach 1970-80
- RP414: Zagadka Diatłowa
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.