This time my guest is Alessandro, and so I decided to record our conversation not only with a microphone, but also with a camera. Alessandro speaks Polish very well and learned to speak Polish extremely quickly, for me this is a great example that you really can speak Polish fluently after two years of learning. How Alessandro did it, how he learned, how much he studied, what he read, what he listened to, I think you will learn all this just from our conversation.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar cover by Kenn Faurschou
***
— Mam nadzieję, że będzie ok dla słuchaczy, bo nie jestem…
— Myślę, że tak, myślę, że tak. Ludzie lubią słuchać historii właśnie, o tym jak inni się uczą, bo to jest wielka motywacja, bo kiedy widzą normalnego człowieka, który nie znał zupełnie polskiego i przez dwa lata nauczył się mówić i mówi na takim poziomie, to myślę, że to jest naprawdę motywujące. To jest również motywujące dla mnie, że ty uczyłeś się z moich materiałów i ja o tym nie wiedziałem, myślałem że ty coś robiłeś jeszcze
Cześć moi drodzy! Witam Was bardzo serdecznie i zapraszam na dzisiejsze spotkanie, na dzisiejszą audycję. Ja nazywam się Piotr i prowadzę dla Was podcast na stronie realpolish.pl
Normalnie jest to tylko podcast, to znaczy, że mnie nie widzicie, ale dzisiaj, tym razem moim gościem jest Alessandro i dlatego postanowiłem zarejestrować naszą rozmowę nie tylko przy pomocy mikrofonu, ale również przy pomocy kamery. Jeśli wejdziecie na stronę realpolish.pl to będziecie mogli zobaczyć również filmik.
Niestety nie wykazałem się bardzo dobrymi umiejętnościami i obraz trochę się zacina, nie jest płynny. Na szczęście Alessandro nagrał sobie osobną kamerką, nagrał siebie osobną kamerką i on wygląda bardzo dobrze. Zatem udało się to tak złączyć, żeby przynajmniej on wyglądał dobrze. Zapraszam Was więc do obejrzenia filmiku oraz do przeczytania transkrypcji, która znajduje się pod filmikiem.
Już dawno nie było okazji do nagrania dłuższej rozmowy z jednym lub z jedną z Was, więc myślę, że to będzie ciekawy odcinek podcastu.
Alessandro bardzo dobrze mówi po polsku i niezwykle szybko nauczył się mówić po polsku, dla mnie to jest wspaniały przykład, że naprawdę można płynnie mówić po polsku i w ogóle w obcym języku po dwóch latach nauki. To jest na prawdę szybko jak dla mnie. Jak Alessandro to zrobił, jak się uczył, ile się uczył, co czytał, czego słuchał, myślę, że tego wszystkiego dowiecie się właśnie z naszej rozmowy.
Jeśli zaczynacie się uczyć polskiego, jeszcze nie mówicie płynnie… pewnie powiecie, że Alessandro ma wielkie zdolności językowe, że nauczył się bardzo szybko, bo ma jakiś dar, ma zdolności, które pomagają mu uczyć się języka. Być może tak jest, być może niektórzy uczą się języków troszkę szybciej niż inni. Być może tak jest, ale moim zdaniem trzeba też zwrócić uwagę na to ile czasu ktoś spędził z językiem.
Porównywanie się do innych oczywiście nie jest najlepszym pomysłem, ale jeśli już to robicie, to porównajcie ile czasu spędzacie z językiem.
Jeśli weźmiemy dwie osoby, dwie osoby uczące się polskiego przez dwa lata, to może okazać się, że to jest bardzo mylące. Wydaje nam się, że te dwie osoby uczyły się tyle samo czasu, a tak naprawdę różnica może być ogromna. Dlaczego? Z prostego powodu. Jedna osoba może codziennie używać języka przez 3 godziny na przykład, może słuchać, czytać, rozmawiać przez 3 godziny, a druga na przykład tylko przez jedną godzinę. Zatem chociaż minęły dwa lata od początku kiedy zaczęli się uczyć, to jedna osoba spędziła trzy razy więcej czasu z językiem. Dlatego jestem pewny, że ta osoba będzie miała o wiele lepsze rezultaty.
Zatem nie jest ważne kiedy zacząłeś uczyć się języka, ale ile czasu spędzasz z językiem każdego dnia. Pomyślcie o tym. Ile czasu spędzacie z polskim każdego dnia? Może da radę posłuchać o pół godziny dłużej, na przykład w autobusie, albo spacerując. Pół godziny codziennie przez rok to jest 180 godzin. Zachęcam Was, zachęcam Was do słuchania jak najwięcej.
Kochani, zanim zaproszę Was na spotkanie z Alessandro, to jeszcze tylko chciałem powiedzieć, że czekam na nagrania od Was. Czekam na nagrania od Was, opowiadajcie co u Was słychać, jak się uczycie, dlaczego się uczycie, jakie są wasze doświadczenia z językiem polskim. To wszystko jest niezwykle ciekawe. Ile codziennie uczycie się? Mówię uczycie się, uczycie się…ale przecież to nie jest nauka, to jest przyjemność, prawda? Myślę, że z przyjemnością posłuchacie o czym rozmawialiśmy z Alessandro. Zapraszam bardzo serdecznie!
Dziękuję bardzo Alessandro i dziękuję Wam za wysłuchanie naszej rozmowy. Idzie jesień, po niej zima, myślę że to może być dobra pora roku, żeby znaleźć czas na czytanie, słuchanie, oglądanie filmików. Szybko robi się ciemno, ja lubię wtedy usiąść sobie, włączyć laptopa, włączyć po cichutku muzykę, usiąść sobie z kubkiem gorącej herbaty, pooglądać filmiki po hiszpańsku albo po angielsku, może poczytać coś, gdy za oknem wieje wiatr, pada deszcz. Wtedy przyjemnie jest posiedzieć w domu. To jest bardzo fajnie spędzony czas, kiedy nie muszę nigdzie się spieszyć, nikt mnie nie pogania, i nic nie muszę, tylko robię to co chcę, to co lubię, to co mnie interesuje. Myślę, że wtedy uczymy się najszybciej, najwięcej, kiedy szukamy informacji o rzeczach, które nas interesują, które nas obchodzą. W ten sposób spędzacie więcej czasu z językiem polskim i nawet nie zauważycie kiedy nauczyliście się mówić po polsku.
Zapraszam Was do klubu VIP tam możecie czytać ze mną książki, możecie uczyć się o Polsce, możecie słuchać polskich legend, możecie uczyć się wyrażeń, których używamy na co dzień, możecie trenować rozumienie ze słuchu. Myślę, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie w Klubie VIP, bo tam już jest mnóstwo, mnóstwo materiałów. Alessandro powiedział mi, że obejrzał tylko 8 procent wszystkich materiałów, które znajdują się w klubie VIP. Tam macie taki licznik, możecie odznaczać sobie to co już widzieliście i wiecie ile jeszcze zostało do obejrzenia. Zapraszam serdecznie do klubu VIP!
I cóż, wygląda na to, że to już koniec naszego spotkania. Jeszcze raz wielkie dzięki dla Alessandro, wielkie dzięki dla Was za wsparcie, za to, że oglądacie, że słuchacie, że kontaktujecie się ze mną. Bez Was to wszystko nie miałoby sensu. Wielkie dzięki kochani! Trzymajcie się zdrowo, i cóż to wszystko na dziś, do usłyszenia następnym razem, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 11 (2022) | POSTĘP:
Seria 11 (2022)
- RP437: 12-tygodniowy rok… czyli jak osiągnąć cel
- RP436: Katar
- RP435: Życie w lesie
- RP434: Katastrofa tunguska
- RP433: Rozmowa z Alessandro
- RP432: Diamenty
- RP431: Jung i jego Czerwona Księga
- RP430: Piraci z Karaibów
- RP429: Polacy na Haiti
- RP428: Używki
- RP427: Rastafarianie
- RP426: Trzy oblicza Ewy
- RP425: Sergiusz Piasecki
- RP424: Lata 1980-1990 w Polsce
- RP423: Faszyzm i nazizm
- RP422: Rzeź wołyńska
- RP421: Pies w kosmosie
- RP420: Oligarchia magnacka
- RP419: Głupota i niekompetencja
- RP418: Taras Szewczenko
- RP417: Pegasus
- RP416: Tokeny NFT
- RP415: Propaganda sukcesu w latach 1970-80
- RP414: Zagadka Diatłowa
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.