In this episode of the Learn Polish podcast, I talk about fascinating life of Krystyna Skarbek, a Polish-born spy who worked for the British during World War II. This episode teaches Polish vocabulary related to espionage and wartime activities, while also exploring the life of an intriguing historical figure. Become a premium member at realpolish.pl for full access to Polish transcriptions of all podcast episodes.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar cover by Kenn Faurschou
–Epic Vista | Moving Orchestral Electronic Commercial Soundtrack Music by John Bartmann is licensed under a CC0 1.0 Universal License (Public Domain Dedication).
–Dungeon Of Fear, English Pastry, Guessing Game by John Bartmann are licensed under a CC0 1.0 Universal License (Public Domain Dedication).
* * *
Cześć moi drodzy! Witam Was w podcaście, który tworzę specjalnie dla osób uczących się języka polskiego. Jestem Waszym prowadzącym, mam na imię Piotr, i bardzo się cieszę, że mogę pomagać Wam w uczyć się polskiego, a jednocześnie razem możemy fajnie się bawić, możemy przemierzać drogę nauki języka, a przy okazji uczyć się różnych innych ciekawych rzeczy. Ja również uczę się razem z Wami, co prawda nie uczę się języka polskiego, ale poznaję wiele ciekawych rzeczy, o których Wam tutaj opowiadam.
Zawsze opowiadam Wam o rzeczach, które są również dla mnie interesujące i często jest tak, że sam muszę dużo posłuchać, muszę dużo się pouczyć, poczytać, żeby potem Wam o tym wszystkim móc opowiedzieć.
Ponieważ sam staram się rozwijać swój angielski i hiszpański to właśnie w tych językach szukam materiałów, słucham, czytam i tworzę nowy odcinek podcastu dla Was. W ten sposób łączę przyjemne z pożytecznym, w ten sposób właśnie powstają kolejne odcinki podcastu.
Zatem, do stałych słuchaczy — Witam Was serdecznie i dziękuję za to, że jesteście z nami już od jakiegoś czasu. A do nowych słuchaczy — Chciałbym powitać Was w naszej społeczności i zaprosić do wspólnej nauki przez słuchanie i czytanie.
Metoda nauki polskiego, którą wykorzystujemy w tym podcaście, opiera się na, można powiedzieć, naturalnym procesie, bo w ten sam sposób uczą się dzieci pierwszego swojego języka. Oczywiście dzieci mają przez cały czas, przez cały dzień w swoim otoczeniu rodziców, kolegów, różne osoby z którymi wchodzą w interakcje, rozmawiają i w ten sposób się uczą i trzeba powiedzieć, że uczą się bardzo szybko.
Ale my, my dorośli, mamy tę przewagę nad dziećmi, że znamy już przynajmniej jeden język, prawda? Dzieci kiedy zaczynają się uczyć nie znają żadnego języka. Dodatkowo mamy doświadczenie życiowe, wiele wiemy o świecie, nasz mózg jest świetnie rozwinięty i to wszystko pomaga nam uczyć się nawet wtedy jeśli nie jesteśmy w otoczeniu native speakerów.
Dlatego, bez względu na to, czy dopiero zaczynacie słuchać mojego podcastu, czy jesteście już stałymi słuchaczami, Real Polish jest miejscem dla Was. Cieszę się, że możemy razem przemierzać tę drogę. Dostaję od Was wiadomości, dostaję nagrania, które są dla mnie wspaniałym dowodem… wspaniałym dowodem na wasze zaangażowanie, na waszą pracę, a jednocześnie te nagrania pokazują jakie wspaniałe osiągacie rezultaty. Bardzo dziękuję Wam za te nagrania.
Na początek zapraszam Was na jedno z takich nagrań. To nagranie dostałem od Martina. Posłuchajmy!
Nagranie od Martina
Cześć Piotrze! Nareszcie nagrywam wiadomość dla ciebie. Mam na imię Martin i mieszkam w południowej Anglii. Uczę się polskiego, bo mam polskie korzenie. Najpierw zacząłem uczyć się polskiego w latach 70. jako student podróżowałem do Torunia gdzie urodził się mój dziadek podczas pruskich rozbiorów. Niestety potem nie kontynuowałem nauki polskiego. Po prostu nie miałem zbyt dużo czasu, ale kiedy przeszedłem na emeryturę, jakieś 5 lat temu, zdecydowałem się uczyć się polskiego dalej. Na początku zacząłem lekcje z nauczycielką w tym samym mieście, ale później znalazłem twoją stronę internetową i z przyjemnością słucham twoich ciekawych podcastów i innych materiałów. Mam właściwie sugestię dla ciebie na przyszły podcast. Ostatnio przeczytałem ciekawą książkę napisane przez angielską autorze Clare Mulley o agentce Krystynie Skarbek. To bardzo ciekawa postać, która na pewno interesowałaby twoich słuchaczy. Dziękuję ci bardzo za twoje materiały. Cześć, pa, pa!
Dziękuję bardzo! Przepraszam równocześnie Martin, że tak długo czekałeś, tak długo czekałeś na publikację swojego nagrania. Po prostu zaproponowany przez Ciebie temat wydał mi się bardzo ciekawy, niezwykle ciekawy i chciałem przygotować się do podcastu i jednocześnie dołączyć twoje nagranie właśnie wtedy, gdy będę mówił o wspaniałej Krystynie Skarbek. Właśnie nadszedł ten moment, dziś będę mówił o Krystynie Skarbek, dziękuję, bardzo dziękuję za tę rekomendację, za ten pomysł na temat podcastu.
Dziękuję również za nagranie od Martina. Bardzo mi się podoba jak spokojnie mówi Martin, nie spieszy się, nie stara się mówić bardzo szybko i dzięki temu jest bardzo łatwo zrozumieć to co mówi, bo mówi bardzo wyraźnie.
Cieszę się, że nie zapomniałeś o języku polskim, że teraz już gdy masz więcej czasu to znowu słuchasz po polsku, a nawet wybrałeś właśnie mój podcast do słuchania. Bardzo mi miło, cieszę się, że mogę Ci przynajmniej trochę w ten sposób pomagać. Wielkie dzięki Martin, pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.
Oczywiście nie kończymy jeszcze dzisiejszego odcinka. Zapraszam Was jeszcze na jedno, niezwykle sympatyczne nagranie. Posłuchajmy!
Nagranie od Danusi
Cześć Piotrze! mam na imię Danuta, krótko Dana. Jestem Białorusinką, ale teraz razem z rodziną przyjechaliśmy do Poznania i mieszkam w okolicach Poznania, w takim mieście Swarzędz już ponad 3 miesiące. Chciałam podziękować za pana pracę i za to że dodał mi pewności, że mogę nauczyć się języka obcego. Zawsze myślałam, że nie mam zdolności do języków, bo w szkole uczyłam się francuskiego, potem niemieckiego, potem angielskiego i nic. Nie znam żadnego z tych języków. Ale teraz znam cudowną metodę nauki języka i zdecydowałam się koniecznie na angielski. Oczywiście po tym jak nauczę się polskiego. Teraz muszę uczyć się polskiego, bo mieszkam tutaj. Już w styczniu zacznę nawet pracować. Codziennie słucham twoich podcastów, oglądam filmiki, spędzam dużo czasu z polskim językiem. Oglądam seriale i nawet przeczytałam swoją pierwszą książkę po polsku. Jestem z tego bardzo dumna. Jeszcze miesiąc temu byłam na siebie bardzo zła, że tak wolno się uczę, ale wiem że trzeba czasu. Nic nie robi się szybko. Chciałam zapisać to nagranie spontanicznie, już wiele razy zaczynałam to robić, ale nie mogę jeszcze mówić płynnie, zatem zapisałam sobie list, coś takiego. Ale na pewno następne nagranie będzie już spontaniczne. Chciałam bardzo podziękować ci bo twoja praca jest bardzo potrzebna ludziom i naprawdę motywuje. Zatem życzę szczęścia tobie i zdrowia, oraz inspiracji i pasji w pracy. Do usłyszenia, pa, pa!
Dziękuję bardzo Danusi za to wspaniałe nagranie. Myślę, że Danusia już bardzo pięknie mówi po polsku i cieszę się, że również masz pracę w Swarzędzu.
No właśnie, Dana mówi o tym co wielu z nas przeżyło. Wielu z nas w szkole uczyło się różnych języków, ale wielu z nas nic z tego nie umie, prawda? Czasami mówimy, że cała nauka poszła w las.
Nam się wydaje, że coś jest nie tak z naszą głową, że języki obce to jest coś nie dla nas, ale prawda jest taka, że z naszą głową jest wszystko w porządku, tylko metoda, metoda szkolna zupełnie nie nadaje się do nauki języków.
Jak to możliwe, że mając maszynę do nauki języków, czyli nasz mózg, nie możemy nauczyć się języka. Jak to jest możliwe? Jak widać jest to możliwe, gdy robimy to beznadziejną metodą.
Tracimy mnóstwo czasu, tracimy pieniądze, tracimy motywację i nadal nic nie umiemy.
Ale cieszę się, że Danusia już przeczytała pierwszą książkę po polsku, że mówi już fajnie po polsku i teraz przyszła jej nawet ochota na język angielski. Myślę, że to jest doskonały pomysł i świetny znak, że Danusia uwierzyła w swoje siły.
Jeszcze mam na sam koniec, bardzo króciutkie nagranie, ok? Dosłownie jedna minuta od Eugeniusza. Posłuchajmy, posłuchajmy nagrania od Eugeniusza, zapraszam bardzo serdecznie!
Nagranie od Eugeniusza
Cześć Piotr! Mam na imię Evgeni, jeśli przetłumaczyć to imię na polski język to będzie Eugeniusz. Myślę, że tak. Mieszkam na Bliskim Wschodzie na wybrzeżu Morza Śródziemnego, miasto nasze nazywa się Akka. Uczę się polskiego już ponad 7 miesięcy. Polski język dla mnie jest językiem pięknym, przystojnym i bardzo eleganckim. Dlaczego postanowiłem się uczyć języka polskiego? Ponieważ od pierwszego razu kiedy byłem w Polsce zakochałem się w tym bardzo pięknym kraju. Szczególne wrażenie na mnie zrobiło miasto Warszawa i Kraków, właśnie ich starówki. Twoja metoda jest bardzo skuteczna, przynajmniej nie trzeba nic robić, tylko słuchać, słuchać i czytać. Wielkie dzięki ci za to, pa, pa!
Wielkie dzięki Eugeniusz! No właśnie mi też podoba się ta metoda, właśnie dlatego, że nie trzeba nic robić, tylko słuchać i czytać, a to jest przecież takie przyjemne.
Nie trzeba rozwiązywać testów, nie trzeba wpisywać brakujących słów do zdań, nie trzeba odmieniać słów przez przypadki, nie trzeba dopisywać końcówek, zmieniać form gramatycznych. Nic… tylko słuchać i czytać. Czy to nie jest piękne!?
Wielkie dzięki dla Eugeniusz i Danusi za ich nagrania. Dziękuję również Martinowi za świetne nagranie i inspirację do dzisiejszego odcinka.
Czekam na Wasze następne nagrania, czekam na więcej nagrań. Jeśli jeszcze nie przysłałaś, albo nie przysłałeś swojego nagrania, to nie zwlekaj, zapraszam, przysyłajcie nagrania, czekam na nie z niecierpliwością.
Kochani jeszcze o jedna sprawa, sprawa bardzo przykra, bardzo okropna. Wczoraj minął rok od inwazji Rosji na Ukrainę. Rosjanie od 366 dni bombardują, mordują i niszczą Ukrainę. Niestety niewiele mogę zrobić, na pewno mogę pamiętać o tym, ale mogę też przeczytać o czerwonej kalinie.
Ой у лузі червона калина похилилася,
Чогось наша славна Україна зажурилася.
А ми тую червону калину підіймемо,
А ми нашу славну Україну, гей-гей, розвеселимо!
Wierzę, że wszystko, co złe, kiedyś przegrywa. Trzymajcie się mocno i nie poddawajcie się. Nie jesteście sami. Wierzę, że mimo trudności i przeciwności losu, Ukraina wyjdzie z tej sytuacji silniejsza i po odbudowie będzie jeszcze piękniejsza.
To jest niesamowite, że ludzie, jedni drugim robią tyle zła. Niedawno było ogromne trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Widziałem dzieci wyciągane spod gruzów. Oczywiście takie rzeczy się zdarzają, to są tragedie, ale to są rzeczy na które nie mamy wpływu.
A tu… ludzie, którzy niedawno jeszcze byli sąsiadami strzelają, strzelają do takich samych jak oni. To jest dla mnie zawsze niezrozumiałe. Gdyby te wszystkie pieniądze zmarnowane na wojnę, można było dać dzieciom, ludziom poszkodowanym w trzęsieniu ziemi. To byłoby dopiero coś. Niestety tak nie jest. Niestety szaleniec wciąż wydaje kolejne rozkazy do bombardowania.
Kiedyś Krystyna Skarbek nie mogła się z tym pogodzić. Piękna kobieta zamiast cieszyć się jazdą na nartach, na koniu, cieszyć się kulturą i sztuką, musiała swoje talenty wykorzystać do walki ze złem.
Myślę, że właśnie teraz, właśnie w tym momencie piszą się kolejne karty historii, karty bohaterów, o których być może usłyszymy w podcastach w przyszłości, o których przeczytamy w książkach, w podręcznikach do historii.
Trzymajcie się moi drodzy! Czekam na wasze komentarze, czekam na listy, czekam nagrania. Bądźcie ze mną w kontakcie. Zapraszam Was do korzystania ze strony realpolish.pl, tam znajdziecie kursy dla początkujący, średniozaawansowanych, polecam Wam klub VIP, to jest prawdziwa kopalnia materiałów. Zapraszam bardzo serdecznie.
Dziękuję Wam za dziś, dziękuję za to, że wysłuchaliście do samego końca. Życzę wszystkim dużo zdrowia, trzymajcie się ciepło! Dziękuję za dziś, zapraszam na nasze następne spotkanie, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 12 (2023) | POSTĘP:
Seria 12 (2023)
- RP460: Opowieść Wigilijna
- RP459: Kazimierz Wielki
- RP458: Pan Tan
- RP457: Opowiadanie na Halloween
- RP456: Jak powstał Izrael
- RP455: Teoria heliocentryczna
- RP454: Maurycy Beniowski
- RP453: Barbie
- RP452: Oppenheimer
- RP451: Walt Disney
- RP450: Mao i wróble
- RP449: Konfederacja targowicka
- RP448: Elon Musk
- RP447: Mafia
- RP446: Powstanie w getcie warszawskim
- RP445: Pinokio
- RP444: Polskie powstania narodowe
- RP443: Jeansy
- RP442: ChatGPT
- RP441: Krystyna Skarbek
- RP440: Strach
- RP439: Charlie Chaplin
- RP438: Johann Strauss – król walca
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.