This Real Polish Podcast is a comprehensive input for learners of Polish language. In this episode I talk about famous Elon Musk, one of the the wealthiest persons in the world, a business magnate and investor. Also we will listen to two recordings from users of my learning programs. To access Polish transcripts of all podcast episodes, become a premium member at realpolish.pl
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar cover by Kenn Faurschou
* * *
Cześć! Tu mówi Piotr! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na kolejny odcinek podcastu po polsku oczywiście. Podcastu, który możecie łatwo zrozumieć i który będzie przydatny dla Was w nauce polskiego. Takie jest założenie, taki jest mój cel kiedy nagrywam każdy kolejny odcinek.
Co dwa tygodnie myślę o czym mogę Wam opowiedzieć, żeby Was zaciekawić tak bardzo, że posłuchacie całego odcinka aż do samego końca. Mam nadzieję, że uda mi się Was zaciekawić na tyle, żebyście zapomnieli o tym, że słuchacie po polsku, żebyście przestali tłumaczyć w głowie na swój język i żebyście powoli byli coraz lepsi w języku polskim.
Oczywiście ja chciałbym, żeby to nie było powoli… żeby to było szybko, ale prawda jest taka, że uczymy się języków dosyć wolno.
To ciekawe, że dziś wszystko chcemy robić szybko, jak najszybciej to jest możliwe. Reklamy mówią, że możesz mieć wszystko szybko, już teraz, natychmiast. Nawet rzeczy przyjemne chcemy robić szybko. To jest coś niesamowitego.
Lubimy oglądać seriale na przykład, ale zauważyłem, że odcinki seriali są coraz krótsze, czasami trwają tylko 20-30 minut. Ludzie chcą jak najszybciej czytać książki, są nawet kursy czytania książek w sposób ekspresowy. To chyba już nie jest czytanie książek tylko ich skanowanie wzrokiem. Nie wiem czy takie czytanie książki daje jeszcze przyjemność. Wszystko chcemy robić szybko i na nic nie mamy czasu.
Myślę, że nie powinniśmy aż tak bardzo spieszyć się ze wszystkim, że fajnie jest czerpać przyjemność z tego co się robi. Czerpać przyjemność na przykład z czytania książki, z oglądania filmu, z nauki języka polskiego również. To dobrze, że to trwa długo, bo możemy długo czerpać przyjemność. Tak mi się wydaje.
Teraz chcę Was zaprosić na nagranie od Daniela z Niemiec. To nagranie jest dosyć długie, to znaczy długie… na dzisiejsze standardy to już jest bardzo dużo, 10 minut! Czy to jest dużo? Być może… często oglądamy filmiki, które mają tylko kilkadziesiąt sekund. Zatem takie nagranie może być długie dla niektórych.
Mimo wszystko pomyślałem, że zamieszczę całe nagranie od Daniela, bo doceniam włożony przez niego wysiłek i myślę, że to jest ciekawe nagranie. Zapraszam więc bardzo serdecznie.
Nagranie od Daniela
Cześć Piotr i cześć wszystkim słuchaczom ze strony realpolish.pl, ja nazywam się Daniel i jestem Niemcem, ja mam 31 lat i teraz uczę się z twoją stroną przez 6 miesięcy i to jest pół roku teraz. To jest moje pierwsze nagranie i chciałem trochę mówić o mnie i o tym jak się uczę polskiego i też dlaczego. Sytuacja jest taka, że moja matka jest Polką i mój ojciec jest Niemcem i tylko jak byłem małym dzieckiem dużo byliśmy w Polsce, u babci, u dziadka i tam trochę nauczyłem się polskiego. Bardzo dużo mówiłem jak byłem mały i tak już… i jak byłem mały to nikt mnie nie uczył języka, tylko słuchałem i mówiłem i może to jest powód, że teraz tak bardzo też lubię twoją metodę. Bardzo lubię oglądać twoje filmiki, albo słuchać twoich podcastów. Na początku dużo słuchałem twoich podcastów razem z transkrypcją i potem trochę to mi się już nudziło i chciałem trochę innych materiałów i dużo oglądałem twoich filmików. Teraz ja bardzo chętnie oglądam filmy z Charliem Chaplinem, które ty wprowadzasz, no też trochę oglądam seriale w telewizji polskiej. Najbardziej dwa seriale, pierwsze jest Ranczo. Nie wiem czy to jest tak fajny serial do nauki języka. Moja matka nie tak bardzo lubi. Może dlatego, że jest z okolic Lublina i też babcia i dziadek są we wsi tam mieszkają, ale ja lubię bo jest bardzo śmieszny serial. I też Ojciec Mateusz to jest ulubiony serial mojej matki.
Ja też chciałem trochę mówić o powodzie mojej nauki, bo jak byłem w szkole i jak studiowałem i trochę, nie tak daleko twoich studiów, Piotr ty studiowałeś jako inżynier, ja studiowałem matematykę, fizykę i kiedyś bardzo lubiłem matematykę i bardzo ciałem być profesorem na uniwersytecie, ale niestety tak było, że jak byłem na uniwersytecie, to już nie miałem takiej wielkiej ochoty nat o wszystko. Trochę było stresu i tak tuż pracy i nie wiedziałem jak pozbyć się stresu, jak żyć zdrowiej i być szczęśliwy z tym wszystkim. Bardzo, bardzo lubiłem fizykę i bardzo dużo pracowałem, ale w końcu zdecydowałem się robić trochę inne rzeczy tylko przez jeden rok, to był początek i jak skończyłem moje studia to myślałem, że może zrobię małą przygodę, chyba tak się mówi adventure, bo był inny student i on mówił o swojej przygodzie i potem jeździłem rowerem i jeździłem rowerem aż do końca Ziemi, to znaczy tej Ziemi na której ja teraz ruszam się, to znaczy do Wietnamu. Do końca Azji, nie tam do Ameryki.
To trwało może 10 miesięcy i jak już skończyłem tę przygodę, już trochę byłem innym człowiekiem i trochę interesowałem się już różnymi innymi rzeczami. Wszystko było interesujące i już nie wróciłem do fizyki, matematyki na uniwersytecie. Potem też trochę mieszkałem a Azji i w końcu w roku 2020 znalazłem bardzo fajne materiały w internacie, YouTubie i to było związane z medytacją, bo jak mieszkałem w Birmie, nie wiem jak się mówi po polsku. Tam trochę uczyłem się medytacji, tam mieszkałem jeden i pół roku. Potem w YT znalazłem bardzo fajny kanał, który… i to jest Ming, który jest Buddystą i bardzo dużo słuchałem talks, konwersacji, gdzie on tłumaczy filozofię z Buddą. Tak dużo to mi dało, że… i też jak już byłem w Birmie to myślałem, że chcę trochę wyprowadzić tej filozofii, bo to prawdziwa, nie jest to religia, ja chciałem to wprowadzić do Europy. to znaczy do Niemiec i innych krajów, których znam język. Tak się w końcu stało, że zdecydowałem się uczyć języka polskiego i wiem, że jeszcze potrwa dużo czasu, ale to nie tak ważne dla mnie, bo ja bardzo lubię spędzać czas ucząc się.
W końcu Piotr bardzo Ci dziękuję za twoją pracę i mam nadzieję, że jeszcze wiele czasu będziesz uczyć wszystkich nas słuchaczy. Twoje materiały są bardzo interesujące i jest tam wiele różnych tematów, które ja też lubię słuchać i myśleć na te tematy. No i to chyba wszystko, dziękuję za wszystko i za czas. Mam nadzieję, że to nie jest zbyt duże nagranie i pozdrawiam wszystkich słuchaczy, do następnego razu, pa, pa!
Dziękuję bardzo Danielowi, jest mi bardzo przyjemnie, że przysłałeś nagranie. Być może niektórzy z Was zauważyli kilka błędów, które zrobił Daniel. Ja się bardzo cieszę, że w waszych nagraniach czasami słyszę błędy. Bardzo dobrze, że je robicie, to jest naturalna rzecz. Trzeba je robić. Na początku, gdy się uczymy to robimy błędy. Nikt nie potrafi mówić od razu doskonale.
Mara to może być również zły sen, a nawet demon. Czasami mówimy – Zgiń, przepadnij, maro nieczysta!
Jeśli ktoś się martwi to znaczy, że myśli o czymś złym, jest mu smutno, jest mu przykro. Martwi się, dosłownie to oznacza, że powolutku zabija się swoimi myślami, umiera, martwi się.
Mafia w Salwadorze nazywa się La Mara… ma to sens według mnie.
Wielkie dzięki dla Eduardo za to rozszerzenie wiadomości na ten temat, na temat mafii. Jeśli nie słuchaliście jeszcze tego odcinka to zapraszam bardzo serdecznie, to było poprzedni odcinek naszego podcastu.
Kochani, to wszystko na dziś. Wielkie dzięki dla Was, wielkie dzięki, że słuchacie, że uczycie się ze mną polskiego, jest mi bardzo miło, że wybieracie właśnie moje materiały.
Trzymajcie się zdrowo, nie poddawajcie się. Nauka języka jest łatwa, ale trwa długo. Niektórzy powiedzą Wam, że mają sposób na szybką naukę, ale moim zdaniem to nie jest prawda. Nauka języka trwa dosyć długo, to są miesiące, może lata, ale jeśli lubimy ten język, wiemy po co chcemy się go nauczyć, to jego nauka jest samą przyjemnością. Możemy używać języka już na początku, to nic że zrobimy błędy, to jest zupełnie normalne i wszyscy o tym wiedzą. Zatem w czym problem? Po prostu bawcie się i cieszcie się językiem polskim. Tego Wam życzę! To wszystko na dziś, pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam następnym razem, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 12 (2023) | POSTĘP:
Seria 12 (2023)
- RP460: Opowieść Wigilijna
- RP459: Kazimierz Wielki
- RP458: Pan Tan
- RP457: Opowiadanie na Halloween
- RP456: Jak powstał Izrael
- RP455: Teoria heliocentryczna
- RP454: Maurycy Beniowski
- RP453: Barbie
- RP452: Oppenheimer
- RP451: Walt Disney
- RP450: Mao i wróble
- RP449: Konfederacja targowicka
- RP448: Elon Musk
- RP447: Mafia
- RP446: Powstanie w getcie warszawskim
- RP445: Pinokio
- RP444: Polskie powstania narodowe
- RP443: Jeansy
- RP442: ChatGPT
- RP441: Krystyna Skarbek
- RP440: Strach
- RP439: Charlie Chaplin
- RP438: Johann Strauss – król walca
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.