In this episode of Learn Real Polish Podcast, we explore the Targowica Confederation, which opposed the Constitution of 3 May 1791 and participated in the Polish–Russian War of 1792. This conflict resulted in the Second and Third Partitions of Poland. The Targowica Confederation has since become synonymous with treachery, reflecting the enduring perception of betrayal in the Polish language. For Polish transcripts of all podcast episodes, become a premium member at realpolish.pl and access comprehensive content.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar cover by Kenn Faurschou
* * *
Cześć moi drodzy! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam do posłuchania interesujących rzeczy po polsku. Myślę, że to będzie interesujące, bo dziś będę mówił o rzeczach z historii Polski.
Jeśli słuchacie mojego podcastu po raz pierwszy to pozwólcie, że się przedstawię, mam na imię Piotr, mieszkam w Warszawie i robię podcast, w którym mówię tylko po polsku, ale staram się, żebyście jak najwięcej zrozumieli. Wykorzystuję metodę comprehensible input, która polega na tym, że ja gadam, a Wy słuchacie i staracie się jak najwięcej zrozumieć. Wcale nie chodzi o to żeby zrozumieć każde słowo, ale żeby zrozumieć o czym ja mówię, żeby pojąć ogólny sens tego co mówię.
Starzy słuchacze na pewno już wiedzą, że ta metoda bardzo dobrze działa, a Wy nowi słuchacze jeśli nie znacie tej metody, to zaufajcie mi. Wcale nie potrzebujecie wyjaśnień gramatycznych po angielsku, niemiecku, hiszpańsku, francusku, czy w jakimkolwiek innym języku. Chcecie nauczyć się polskiego, prawda? To słuchajcie po polsku i zapomnijcie o gramatyce, przynajmniej na początku.
Tak jednym zdaniem można opowiedzieć o tej metodzie. Czy ona działa, czy ta metoda działa? Za chwilę się przekonamy.
Przekonamy się, bo posłuchamy nagrania, które dostałem od Tatiany. Tatiana jest nauczycielką języka angielskiego, ale jednocześnie uczy się języka polskiego, dlatego myślę, że to będzie bardzo ciekawe jej posłuchać. Zapraszam bardzo serdecznie.
Nagranie od Tatiany
Cześć Piotr! Mam na imię Tatiana, i to jest już moje drugie nagranie. Pierwsze było przed rokiem, a teraz mam nadzieję, że już mówię lepiej po polsku. Jestem z Ukrainy i od września pracuję tutaj jako nauczycielka języka angielskiego w szkole podstawowej. To bardzo ciekawe doświadczenie. Przyjechałam tutaj po wojnie i w ogóle nie szukałam pracy. Potem, kiedy była rekrutacja, przywiodła mnie tutaj moja córka, która ma 12 lat. Pani dyrektorka zapytała mnie, jakie mam wykształcenie, a ja odpowiedziałam, że jestem nauczycielką języka angielskiego. Dostałam pracę w szkole, co jest bardzo interesujące dla mnie, bo wcześniej nie mówiłam po polsku i nie bardzo dobrze rozumiałam. Ale kiedy pracujesz z dziećmi w wieku 6-8 lat, bardzo szybko się uczysz i musisz rozumieć, o co starają się powiedzieć. To dla mnie bardzo ciekawe, ponieważ niestety nie czytam dużo, ale rozmawiam, słucham twoich podcastów i uczestniczę w środowych spotkaniach językowych.
Chciałabym jeszcze powiedzieć, że to dla mnie bardzo ciekawe, że tutaj, w Polsce, dzieci nie boją się mówić po angielsku z błędami. To nic strasznego, i dla mnie to jest bardzo przyjemne. Teraz moje dzieci również mówią po angielsku, i nie boją się tego robić. To jest dla mnie najważniejsze. Uczymy się gramatyki i staramy się to robić, i jest to bardzo, bardzo przyjemne. Myślę, że to dlatego, że ja też dużo mówię po polsku i nie boję się popełniać błędów.
Dziękuję za twoje podcasty, słucham ich i bardzo mi się podobają. Szczególnie lubię twoje podcasty historyczne o historii kraju. Słuchaliśmy o oligarchii magnackiej i getcie warszawskim. To było ciekawe. Chciałabym, żeby lekcje historii w szkole były tak ciekawe jak twoje podcasty na te tematy. Mam prośbę, czy mógłbyś poruszyć temat konfederacji targowickiej. Do dziś jest to symbol zdrady narodowej. Kiedy mieszkałam na Ukrainie, już wtedy wiedziałam o takich nazwiskach jak Potocki, na przykład, który w Ukrainie jest znany jako romantyczna postać, która stworzyła piękny park w centralnej części Ukrainy. Dopiero z podręcznika dowiedziałam się, że jest on naprawdę kontrowersyjną osobą i symbolem zdrady narodowej. Teraz ten park i piękno z nim związane wzbudzają we mnie trochę inne wrażenie. Ciekawość mnie zżera i chciałabym dowiedzieć się więcej o tym momencie z historii Polski.
Dziękuję bardzo i mam nadzieję, że będziesz publikować jeszcze wiele ciekawych podcastów. Dzięki nim mam okazję poszerzać swoją wiedzę. Żegnam się i mam nadzieję, że usłyszę wiele fascynujących treści od Ciebie. Pa, pa!
Dziękuję bardzo Tatianie za bardzo ciekawe nagranie. Bardzo mi się podoba, że uczniowie Tatiany nie boją się robić błędów. Dzieci widzą, że ich nauczycielka też się uczy, uczy się ich języka i widzą, że pani Tatiana robi błędy, że mówi do nich robiąc błędy. Być może ta sytuacja pozwala im ośmielić się, żeby mówić po angielsku i nie bać się robić błędów.
Kochani, to tyle o Targowicy na dziś, ale to jeszcze nie koniec naszego spotkania. Przed nami coś bardzo ciekawego, nie wyłączajcie jeszcze odbiorników, nie zdejmujcie słuchawek. Przed nami nagranie od Sebastiana. Zapraszam bardzo serdecznie. Posłuchajmy!
Nagranie od Sebastiana
Cześć Piotrze! Słucham twoich podcastów już od około czterech lat, dokładnie nie pamiętam, ale bardzo mi pomogły w mówieniu po polsku, tak jak teraz. Bardzo lubię twój kontent. Chciałem ci podziękować za to. Nazywam się Sebastian. Urodziłem się w Polsce, ale moi rodzice szybko pojechali do Francji i rozmawialiśmy po francusku. Nieźle rozumiałem wiele rozmówek dla dzieci, ale nie mówiłem po polsku. Później przeprowadziłem się do Rosji i mówiłem tylko po rosyjsku. Teraz znów mieszkam we Francji. Dzięki twoim podcastom lepiej mówię po polsku i Ty pomogłeś mi utrzymać kontakt z moją rodziną w Polsce i moimi przyjaciółmi. Podoba mi się twoja postawa jako człowieka wobec sytuacji z wojną. Dajesz możliwość wszystkim ludziom, niezależnie skąd pochodzą (Ukraina, Rosja, Białoruś), opowiedzenia swojej historii. Widzimy, że normalni i mądrzy ludzie nie popierają wojny, a cenią obcą kulturę. Bardzo mi się podoba. Znasz historie ludzi, którzy przyjechali żyć w Polsce. Jestem zachwycony tym, jak odważni są Ukraińcy. Niedawno napisałem długi post o wojnie i jak Rosjanie ją widzą. Ja pracuję w informatyce, gdzie większość moich kolegów to Rosjanie, są wykształceni i oczywiście przeciwni wojnie. Mój post nosi tytuł “Lekcje życiowe, które otrzymałem podczas wojny”. Poczytaj tutaj mały fragment:
Wielu Rosjan zdecydowało się opuścić Rosję po rozpoczęciu wojny z Ukrainą. Jest to zawsze bolesne doświadczenie, gdy opuszcza się przyjaciół i dom. Ten rok nauczył mnie cennych lekcji o ludziach i dzisiejszej Rosji. Pierwsza lekcja: ludzie znoszą niedopuszczalne, dopóki nie jest za późno. Po kilku dekadach wolności Rosjanie z roku na rok widzą degradację swoich praw obywatelskich. Stopniowo więzienia zapełniają się przeciwnikami politycznymi. Publiczne akceptowanie homoseksualizmu, czy krytyka cerkwi prawosławnej, podlega więzieniu, mandatowi lub biciu. Dziś policja i wojsko służą jedynie interesom osób u władzy. Rosjanie stracili resztki prawa człowieka.
Druga lekcja: ludzie zawsze myślą w ramach swojej kosmowizji i powinniśmy ich rozumieć. Ponad połowa Rosjan popiera rosyjską inwazję na Ukrainę. Większość z nich mówi tylko po rosyjsku i nie ma dostępu do żadnych alternatywnych źródeł informacji. Media społecznościowe, takie jak Facebook czy LinkedIn, są zakazane, a dostęp do zagranicznych zasobów informacyjnych staje się coraz trudniejszy. Kiedy otwierasz rosyjski portal informacyjny, codziennie czytasz tytuły, takie jak “Putin zatrzymał zły plan NATO i Europy ataku na Rosję” albo “Rosyjscy żołnierze uratowali dzieci przed ukraińskimi nacjonalistami”.
Jeszcze lekcja życiowa: nie ma sensu oczekiwać otwartej debaty w czasie wojny. Bipolaryzacja powoduje, że ludzie nie chcą się rozumieć i słuchać. Wojna tworzy chaos, nieprawdziwe informacje i krzywe argumenty, których prawda już nie ma znaczenia. Przeciwnicy wykorzystują wyjątki i pojedyncze przypadki jako argumenty, żeby pokazać, że mają rację. Kiedy Polacy mówią, że Ukraina jest ofiarą, bo rosyjska armia bombarduje ukraińskie miasta, strona rosyjska odpowiada: “A gdzie pan był w 2014 roku, kiedy ukraińskie wojsko zaatakowało wszystkich rosyjskojęzycznych mieszkańców, którzy chcieli być częścią Rosji, bo zabroniono im mówić po rosyjsku? Jesteś marionetką zachodniej propagandy”. Ten argument, choć częściowo prawdziwy, przysłania ogólny obraz. Niewiele osób chciało należeć do Rosji, a przypadki promowania języka ukraińskiego w szkołach na Donbasie były tylko epizodyczne. Wojna w Donbasie zaczęła się, gdy Moskwa wysłała najemników, by tworzyli lokalną milicję w celu oderwania tego regionu od Ukrainy. Dopiero w tym momencie wojska ukraińskie zaatakowały. Przed 2014 rokiem ludzie po prostu chcieli żyć swoim codziennym życiem. Żaden rosyjskojęzyczny mieszkaniec nie był wówczas represjonowany, a rosyjski był językiem, którym mówili prawie wszyscy członkowie rządu, a Rosja była najważniejszym partnerem biznesowym Ukrainy. Dowiedziałem się też, że głupota nie ma paszportu. Oprócz rosyjskich chłopów, którym wyprano mózgi, wielu wykształconych ludzi z Zachodu, mających pełen dostęp do globalnej informacji, popiera stronę rosyjską. Wyśpiewują wielkość Rosji i bogactwo jej rezerw gazu. Chwalą się, jak przyjemnie żyje się w Moskwie. Wszystko to pomimo wiedzy o morderstwach, grabieżach i całkowitym niszczeniu domów i ludzi. I nie mówiąc jeszcze o tragicznych konsekwencjach dla rosyjskiej gospodarki. Tak sądzę, że w każdym społeczeństwie i kulturze musi być 20% faszystów. Dalej lubię i cenię Rosję, ale teraz szczególnie cenię Ukrainę. Kilka dni temu stwierdziłem, że znając języki polski i rosyjski, ukraiński to jest dla mnie obowiązek.
Привіт, Україно! Вас приймає добрий і мудрий слов’янський народ, а також вільний світ. Слава Україні!
To wszystko pozdrawiam ciebie Piotrek i wszystkich twoich słuchaczy, pa, pa!
Wielkie dzięki Sebastian! Było bardzo ciekawie posłuchać jak widzi to człowiek, który mieszka na Zachodzie, ale również mieszkał w Rosji i ma szerszy obraz, ma szerszy obraz tego wszystkiego.
Oczywiście bardzo ważne jest mieć ten szerszy obraz. Niestety większość ludzi nie ma szerszego obrazu, większość ludzi jest manipulowana przez media i często nawet nie jesteśmy tego zupełnie świadomi. Dlatego warto słuchać wiadomości, a także komentarzy z różnych stron, warto spróbować wyrobić sobie własne zdanie. To nie jest łatwe, szczególnie tam, gdzie media są pod całkowitą kontrolą ludzi mających władzę.
Bardzo dziękuję, za nagranie i oczywiście czekam na kolejne nagrania od Was. Jeśli macie chęć skomentować coś co powiedziałem w podcaście, albo zapytać się o coś, albo powiedzieć coś o sobie, to zapraszam bardzo serdecznie. Czekam na nagrania od Was. Jest mi niezwykle przyjemnie, gdy słucham jak dobrze mówicie po polsku.
Czasami dowiaduję się, że kilka lat słuchacie mojego podcastu, tak jak Sebastian, to jest dla mnie bardzo miłe, to daje mi pewną motywację do dalszej roboty. Kiedy wiem, że słuchacie podcastu, to mam chęć robić kolejne odcinki, bo wiem, że to ma sens. Widzę, że to ma sens. Robienie podcastu dla samego siebie nie ma wielkiego sensu, prawda? Ten podcast jest dla Was i bez Was to wszystko zupełnie nie miałoby sensu.
Dlatego proszę Was o wspieranie mnie, o motywowanie mnie, o kontakt ze mną, o korzystanie z moich materiałów. To dla mnie wielkie wyróżnienie, że uczycie się polskiego ze mną. To daje mi wielką radochę, daje mi poczucie, że ma to sens, że mogę pomóc innym ludziom uczyć się mojego pięknego języka.
Kochani, nauka nowego języka trwa dosyć długo, dlatego czasami tracimy motywację. Czasami tracimy motywację, gdy nasz cel wydaje się odległy. Jednak każdego dnia możemy przybliżyć się troszeczkę po prostu kontynuując naukę. Dlatego życzę Wam, niech ta podróż stanie się piękną i satysfakcjonującą przygodą. Niech to będzie coś ciekawego.
Będziecie zaskoczeni, jak wiele możecie osiągnąć, jeśli nie przerywając, idziecie dalej. Robicie codziennie kolejne kroki. Życzę Wam tej nieustępliwości nie tylko w nauce języka, ale również w innych dziedzinach życia. Nigdy, przenigdy nie poddawajcie się!
Trzymajcie się zdrowo, to wszystko na dziś, dziękuję za wszystko, dziękuję za wiadomości od Tatiany i Sebastiana, dziękuję za wysłuchanie dzisiejszej audycji i zapraszam na nasze kolejne spotkanie, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 12 (2023) | POSTĘP:
Seria 12 (2023)
- RP460: Opowieść Wigilijna
- RP459: Kazimierz Wielki
- RP458: Pan Tan
- RP457: Opowiadanie na Halloween
- RP456: Jak powstał Izrael
- RP455: Teoria heliocentryczna
- RP454: Maurycy Beniowski
- RP453: Barbie
- RP452: Oppenheimer
- RP451: Walt Disney
- RP450: Mao i wróble
- RP449: Konfederacja targowicka
- RP448: Elon Musk
- RP447: Mafia
- RP446: Powstanie w getcie warszawskim
- RP445: Pinokio
- RP444: Polskie powstania narodowe
- RP443: Jeansy
- RP442: ChatGPT
- RP441: Krystyna Skarbek
- RP440: Strach
- RP439: Charlie Chaplin
- RP438: Johann Strauss – król walca
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.