This podcast uses the comprehensible input method in learning Polish. This time, I tell a very interesting and at the same time absurd story about the extermination of sparrows in China during the time of Mao Zedong. I invite you to listen and read the text, which is available for premium users on the page realpolish.pl
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar cover by Kenn Faurschou
* * *
Cześć moi drodzy!
Witam wszystkich stałych i nowych słuchaczy. Mam na imię Piotr i tak jak zwykle opowiem Wam ciekawą historię po polsku.
Być może zastanawiacie się, po co ja opowiadam Wam te wszystkie historie? Jest kilka przyczyn. Po prostu lubię to robić, lubię szukać informacji na różne tematy, przy okazji dowiaduję się wielu ciekawych rzeczy o świecie. Opowiadam Wam to wszystko po polsku, bo język polski znam najlepiej. Mówię po polsku codziennie już od 50 lat.
Kiedyś, gdy zachciało mi się naprawdę nauczyć angielskiego, to też dużo słuchałem. To mi bardzo pomogło więcej rozumieć po angielsku. Nie mówię, że mam bardzo wysoki poziom angielskiego. Pewnie gdybym używał więcej tego języka to mój poziom byłby o wiele wyższy. Ale nie o to chodzi.
Chodzi o to, że słuchanie bardzo mi pomogło. Kiedy to zauważyłem, to postanowiłem pomóc tym, którzy chcą nauczyć się mojego języka, języka polskiego i dlatego teraz opowiadam Wam te wszystkie historie.
Pomyślałem sobie, że być może mógłbym pomóc tym, którzy zechcą słuchać mojego podcastu, pomyślałem, że spróbuję i zobaczę co z tego wyniknie. Okazało się, że dla kilku osób to było coś pomocnego i ciekawego, dostałem kilka miłych opinii, kilka wiadomości od słuchaczy… i wiecie co, teraz chyba te wiadomości od Was, komentarze, czasami głosowe, nagrania przynoszą mi wielką satysfakcję, wielką radość. Pewnie dlatego… pewnie dlatego opowiadam Wam te wszystkie historie. Mam nadzieję, ciekawe historie.
Dziś opowiem wam absurdalną, naprawdę niewiarygodną historię, ale najpierw chciałbym, żebyśmy posłuchali jednego z nagrań, które niedawno dostałem. Oto nagranie, które przysłał Dymitro. Zapraszam bardzo serdecznie!
Nagranie od Dymitro
Cześć Piotr! Mam na imię Dymitra, słucham twoich podcastów od lipca zeszłego roku. Pierwszy odcinek, który przesłuchałem był o polskim pisarzu Sergiuszu Piaseckim. Bardzo wspaniały i ciekawy odcinek, ktoś nie słyszał to polecam. Po tym pierwszym odcinku przesłuchałem prawie wszystko co znalazłem na twojej stronie internetowej. Także słucham wszystkie nowe odcinki. Bardzo dziękuję tobie za twoją pracę, za to co ty robisz. twoja metoda jest, o której ty mówisz, jest najwspanialsza. Mam z czym porównywać ponieważ kupiłem sobie także taki kurs, gdzie bardzo dużo czasu było przydzielone na gramatykę języka polskiego. Ta metoda nie jest dla mnie skuteczna, ponieważ bardzo szybko utraciłem chęć do nauki. Uczę się za pomocą książek. Czytam książki, przeczytałem, już 7 albo 8 książek w języku polskim. To bardzo pomaga mi poprawić moje słownictwo. Słucham radio w języku polskim, także inne podcasty, co jeszcze… Oglądam filmy, różne filmy na YT i to wszystko. Wszystko już rozumiem, prawie wszystko, ale jeszcze niedobrze mówię po polsku, nie płynnie. Ale chciałbym powiedzieć, że to bardzo wspaniała metoda, żeby zapisywać nagrania do ciebie i potem przesłuchać co zapisałeś. Nawet można nie odsyłać tobie, a po prostu posłuchać jak mówisz, żeby zrozumieć na jakim teraz jesteś poziomie i z każdym razem, z każdym nagraniem już lepiej i lepiej mówisz. Chciałbym zapytać ciebie, czy masz zamiar wydać książkę z materiałami z podcastów, żeby coś było w formie papierowej. Co jeszcze chciałbym powiedzieć? To prawie wszystko, nie wiem, to nagranie jest spontaniczne i mowię to o czym myślę teraz i to obecnie wszystko co chciałbym powiedzieć. Jeszcze raz dziękuję i czekam na nowe twoje odcinki. Do widzenia, pa, pa!
Wielkie dzięki! Może to ciekawy pomysł, sam nie wiem. W zasadzie to taką książkę możecie sobie sami wydrukować, bo przecież macie dostęp do transkrypcji jeśli używacie moich kursów. Sam nie wiem, nie myślałem nigdy o tym, nigdy taki pomysł nie przyszedł mi do głowy, żeby wydrukować książkę z tekstami kolejnych odcinków podcastu. Nie mam pojęcia… Co Wy o tym myślicie?
Kochani to koniec historii, koniec historii, którą chciałem dziś opowiedzieć. Jeśli macie ochotę dodać jakiś komentarz, to będzie mi bardzo miło. Myślę, że może to być komentarz pod podcastem, może to być komentarz na mojej stronie, a może to być również nagranie. Zawsze czekam na nagrania od Was. Zawsze czekam na nowe nagrania od Was.
Niedawno dostałem nowe nagranie od Janka ze Stanów Zjednoczonych, czyli od Johna. Zatem zapraszam posłuchajmy nagrania od Johna.
Nagranie od Johna
Cześć Piotr, to ja John. To jest moje drugie nagranie. Pierwsze nagranie wysłałem prawie dokładnie rok temu, więc mam nadzieję, że zrobiłem jakieś postępy. To była wspaniała przygoda. Wiele się nauczyłem, nie tylko języka polskiego, ale także historii, technologii, polskiej kultury. Trudno powiedzieć, który podcast jest moim ulubionym. Lubię te o filozofii, historii, też biografie ciekawych ludzi, na przykład Krystyny Skarbek czy Unibombera. Ostatnio obejrzałem wszystkie filmy Charliego Chaplina, a teraz oglądam o Draculi. Dziękuję bardzo Piotrze za świetną robotę, jest naprawdę pomocna. Pa, pa!
Dziękuję bardzo! Cieszę się, że dostaję od Was również informacje o tym czego używacie na mojej stronie, jak się uczycie, co Wam się podoba najbardziej, bo dzięki temu wiem jakie rzeczy rozwijać, czego robić więcej.
W tym roku rozpoczęliśmy na przykład wspólne oglądanie filmów, niemych filmów. Filmy nieme to są filmy, w których nic się nie mówi. To jest ciekawe. I to jest moim zdaniem ciekawa możliwość nauki języków.
Ostatnio można również znaleźć filmy współczesne z tak zwaną audiodeskrypcją. To są filmy dla osób niewidzących. Oprócz tego, że aktorzy normalnie rozmawiają ze sobą, słyszymy głos lektora, który opowiada co się dzieje na ekranie, opowiada to co widzimy na ekranie. To jest właśnie audiodeskrypcja.
Ja oczywiście ze względu na prawa autorskie nie mogę w ten sposób oglądać z Wami współczesnych filmów. Nie mogę opowiadać Wam co się dzieje na ekranie współczesnego filmu ale możemy oglądać stare filmy, które są w domenie publicznej. I wydaje mi się, że filmy nieme są doskonałe do tego, żeby uczyć się z nich, bo są nakręcone tak, żeby zrozumieć akcję nawet bez dialogów. Wy oglądając taki film doskonale rozumiecie co się dzieje, a ja w tym samym czasie opowiadam Wam to co widzimy na ekranie, więc rozumiecie o czym ja mówię. Moim zdaniem jest to fajne wykorzystanie metody comprehensible input. Jak Wam się wydaje?
Zapraszam, zapraszam Was do klubu VIP, bo tam właśnie możecie oglądać ze mną stare, nieme filmy, z moją można powiedzieć audiodeskrypcją po polsku. Myślę, że to jest bardzo zabawny sposób uczenia się języka polskiego. Zapraszam bardzo serdecznie do klubu VIP!
Wielkie dzięki dla Johna za nagranie i chciałbym też przesłać gratulacje, bo bardzo mi się podoba jak mówisz po polsku. Moje gratulacje, John!
Kochani, zatem to wszystko na dziś. Trzymajcie się zdrowo, odpoczywajcie jeśli macie taką możliwość, mamy wakacje, przynajmniej tutaj, na tej półkuli, na której ja mieszkam. Jest gorąco, w Polsce jest gorące lato. Powoli zaczynam przyzwyczajać się do tego, że lato jest naprawdę gorące. 27-30, a czasami nawet powyżej 30 stopni Celsjusza to jest już norma.
Kiedyś, gdy byłem dzieckiem, tak było w Grecji, Chorwacji, Włoszech, Hiszpanii, a teraz tutaj, w Polsce. Do tego bardzo mało pada, a jeśli pada to są to burze, to są nawałnice. Nie pamiętam już kiedy tak było, żeby w lato padało przez tydzień.
Kiedyś, kiedy byłem dzieckiem, to czasami mogłeś pojechać pod namiot w lipcu i okazywało się, że codziennie siąpił deszcz, codziennie padał deszcz i było 18-20 stopni. Nie uwierzycie, ale naprawdę tak było.
Ok, nie o pogodzie chciałem mówić, chciałem się z Wami pożegnać i podziękować Wam za dzisiejsze spotkanie. Jest mi bardzo miło, że znowu mogłem coś opowiedzieć, mam nadzieję że to było ciekawe i że nie macie jeszcze dość, że nadal chcecie słuchać mojego podcastu, bo przecież bez Was moje gadanie zupełnie nie miałoby zupełnie sensu.
Trzymajcie się zdrowo, czekam na nagrania od Was, czekam na Was w klubie VIP, do usłyszenia i do zobaczenia następnym razem, cześć! Pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 12 (2023) | POSTĘP:
Seria 12 (2023)
- RP460: Opowieść Wigilijna
- RP459: Kazimierz Wielki
- RP458: Pan Tan
- RP457: Opowiadanie na Halloween
- RP456: Jak powstał Izrael
- RP455: Teoria heliocentryczna
- RP454: Maurycy Beniowski
- RP453: Barbie
- RP452: Oppenheimer
- RP451: Walt Disney
- RP450: Mao i wróble
- RP449: Konfederacja targowicka
- RP448: Elon Musk
- RP447: Mafia
- RP446: Powstanie w getcie warszawskim
- RP445: Pinokio
- RP444: Polskie powstania narodowe
- RP443: Jeansy
- RP442: ChatGPT
- RP441: Krystyna Skarbek
- RP440: Strach
- RP439: Charlie Chaplin
- RP438: Johann Strauss – król walca
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.