In this episode of the Learn Real Polish Podcast, I will talk about the movie Barbie. I have to tell you that initially I had no intention of watching a film about Barbie. I thought it was just a movie for teenagers and I wouldn’t find anything interesting there. However, the marketing did its job… I finally bought tickets and together with Anna we went to the cinema. Transcript of this and all other episodes of the podcast is available to all premium subscribers of the site realpolish.pl
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
* * *
Cześć! Witam wszystkich starych i nowych słuchaczy, mam na imię Piotr i będę dziś dla Was prowadził ten podcast. Zawsze to robię, więc ci którzy słuchają już podcastu od jakiegoś czasu na pewno nie są zdziwieni.
Mam nadzieję, że będzie interesująco i z przyjemnością posłuchacie dzisiejszego odcinka. Myślę, że nie muszę Was motywować do słuchania, z pewnością wiecie, że słuchanie i czytanie to są dwie podstawowe rzeczy, które powinniśmy robić jeśli chcemy nauczyć się nowego języka.
À propos motywacji, wydaje mi się, że koncepcja motywacji jest trochę źle rozumiana czasami. Gdy oglądamy filmiki motywujące to z reguły myślimy w ten sposób: muszę się zmotywować, jeśli będę zmotywowany to będę gotowy do działania.
Jasne, jest w tym trochę racji, jeśli kompletnie nie mamy motywacji, żadnej motywacji to nic nie robimy, ale chcę zwrócić Waszą uwagę na jedną rzecz. Po polsku mamy takie ciekawe powiedzenie — Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Myślę, że prawdopodobnie istnieją odpowiedniki tego powiedzenia w waszych językach ojczystych. Na przykład po hiszpańsku mówi się — El apetito viene comiendo.
No właśnie, jeśli coś robimy to nasz apetyt, czyli nasza motywacja rośnie. Jeśli coś robimy, widzimy postępy, to chcemy kontynuować, nakręcamy się, rozbudzamy nasz apetyt, naszą motywację.
Dlatego polecam Wam nie tylko oglądać filmiki motywacyjne. Jeśli chcecie mieć motywację do nauki polskiego, to zacznijcie działać, zacznijcie słuchać, czytać, rozmawiać… właśnie to da Wam więcej motywacji niż sądzicie.
Zachęcam Was, zachęcam do działania, myślę, że to co robimy jest o wiele ważniejsze od motywacji, myślę, że nasza motywacja często bierze się właśnie z działania. Dlatego zachęcam Was, zachęcam Was do działania. Po prostu to róbcie!
Po prostu to róbcie, na przykład do przysyłania nagrań do mnie. Róbcie nagrania i przysyłajcie je do mnie. Wielu z Was już to zrobiło, ale mam nadzieję, że wciąż będę dostawał nagrania, bo bardzo dużo przyjemności sprawia mi ich słuchanie. Motywujecie mnie w ten sposób do robienia kolejnych odcinków, dziękuję Wam za to!
Dziś na początek posłuchamy nagrania od Siergieja z Białorusi, zapraszam bardzo serdecznie.
Nagranie od Siergieja
Cześć Piotr! Tu Siergiej jestem z Białorusi. Mam nadzieję, że za pół roku będę mieszkać w Warszawie dlatego, że cała moja rodzina już mieszka w Polsce, w Warszawie, a ja niestety wciąż żyję Mińsku. Słucham twoich podcastów i od lat, no na pewno już dwa lata, mniej więcej tak jest. I to jest po prostu super.
Lubię Polskę, bo pierwszy raz mieszkałem tam 25 lat temu gdy Warszawa tylko mówiła po polsku nie było uchodźców, nie było takiego Babilonu jak teraz.
I chcę powiedzieć, że to fantastyczny kraj, niesamowici ludzie. Ja mam dużo przyjaciół i muszę gadać po polsku. Z moją żoną jest coś innego, ona jest Polką z Kresów i ona zna język polski jeszcze z dzieciństwa, a ja przyjechałem… kiedy byłem pierwszy raz wiedziałem tylko: dzień dobry, ile i do widzenia. To wszystko i koniec. No na szczęście przez przyjaciół to był początek takie, no nauki języka polskiego i pierwszą książkę w języku polskim ja czytałem przez 3 miesiące, ale to było po prostu niesamowite. To była katastrofa po prostu, na tyle skomplikowany ten język. No na szczęście, że wszystko skończyło się ok, dobrze.
Piszę dla ciebie ten audiolist dlatego, że muszę powiedzieć że robisz bardzo dobrą sprawą i mam nadzieję, że to kiedyś możemy się spotkać w Warszawie. Może tam gdzieś tak na rowerach, może przy okazji spotkać, albo może gdzieś tam na bieganie. Zdrowia, wszystkiego najlepszego, z pozdrowieniem Siergiej z Mińska Białoruskiego, pa!
Wielkie dzięki Siergiej! Dziękuję bardzo za nagranie. Mam nadzieję, że wkrótce dołączysz do swojej rodziny i będziecie mogli mieszkać już razem.
Siergiej opowiadał o tym jak czytał pierwszą książkę po polsku. Oczywiście, oczywiście że to było trudne. Nie dlatego, że język polski jest jakiś szczególnie niezwykle trudny. Po prostu, to był pierwszy raz. Jeśli robimy coś pierwszy raz wtedy nie zawsze jest łatwo. Bardzo często jest trudno. Normalna rzecz. Ważne jest, żeby nie zrezygnować, żeby kontynuować, nie poddawać się, wtedy nasz apetyt rośnie i dzięki temu rozwijamy się, chcemy więcej i więcej, chcemy być lepsi w tym co robimy. To jest właśnie ta praca, która daje później efekty i to lubimy robić, to nas motywuje do działania.
Wielkie dzięki dla Siergieja, przy okazji pozdrawiam wszystkich Białorusinów słuchających tego podcastu.
Przysyłajcie nagrania, czekam na następne nagrania od Was. Są wakacje, może znajdziecie trochę więcej czasu, może będąc na plaży, albo na spacerze po lesie wyjmiecie na moment telefon i zrobicie nagranie, bardzo proszę!
A może zbyt głęboko wgryzłem się w interpretację tego filmu. Jak myślicie? Jakie jest Wasze zdanie? Zapraszam do komentowania, z przyjemnością posłucham jakie jest Wasze zdanie na temat tego filmu. Czekam na nagrania od Was.Myślę, że to jest dobry moment, żeby posłuchać jeszcze jednego nagrania. Niedawno dostałem nagranie od Johna ze Stanów Zjednoczonych, który mieszka teraz w Krakowie, więc chyba mogę powiedzieć, że to nagranie od Janka z Krakowa. Zapraszam, posłuchamy!
Nagranie od Janka
Cześć, dzień dobry Piotr, dzień dobry drodzy słuchacze podcastu Real Polish. Jestem Janek czyli Johnny, mieszkam w Polsce i dzisiaj robię nagranie dla was. To jest drugi raz, kiedy nagrywam nagrania na podcastu Real Polish. Ja wysłałem nagranie do Piotra jeden rok temu i wtedy ja byłem na lotnisku w Kolumbii, być może z kilku z Was pamięta moje nagranie. Ono brzmi w odcinku o piratach Morza Karaibskiego, także można go słuchać tam.
To był jeden rok temu i wtedy ja zostawiłem, że za jeden rok zrobię jeszcze nagranie, żeby popatrzeć jakie miałem postępy przez rok. No ja to robię dzisiaj. Tak… o czym mógłbym opowiadać. No Zmieniło się bardzo dużo, to znaczy bardzo duży przez jeden rok. Wtedy ja mieszkałem w Ameryce, a teraz ja mieszkam w Polsce. Ja przeprowadziłem się do Polski miesiąc temu. Teraz mam intensywne kursy polskiego i chyba robię wielkie postępy. Mam kilku przyjaciół wśród Polaków i mam dużo możliwości rozmawiać z Polakami po polsku i chyba robię postępy.
Największy problem dla mnie, to ten fakt że bardzo, bardzo dużo Polaków i nie tylko Polaków z na mój język ojczysty, mianowicie angielski i nawet czasami kiedy wchodzę do kawiarni i nic nie mówię, po prostu podchodzę do kelnerki, nic nie mówię, a ona mi mówi, co? — Just a moment, please! — Ja myślę — Skąd wiedziałaś, że nie jestem Polakiem?Jakoś nic nie mówiłem. — Kilku Polaków mi mówiło, to znaczy że to jest związane z moimi włosami, które są teraz przefarbowane, jestem blond teraz, blondynem i chyba to nie jest bardzo popularne wśród Polaków. Trzeba powiedzieć, że ja nie bardzo często widzę blond Polaków, w sensie przefarbowanych.
Tak, ale nic nie szkodzi, kiedy mówisz że jesteś studentem i chcesz ćwiczyć swój polski, chcesz rozmawiać po polsku, żeby ćwiczyć, to większość Polaków jest bardzo szczęśliwych ci pomóc. Także nie martwcie się jeszcze będziecie w Polsce i z wami będą na początku rozmawiać po angielsku. Możecie po prostu powiedzieć, że chcecie ćwiczyć swój Polski i wielu ludzi będzie bardzo szczęśliwych wam pomóc. Myślę, że ja powtarzam się trochę. Okej, co ja chciałem powiedzieć na pożegnanie się.
Na początku chciałbym zrobić taką samopromocję. Mam kanał na YouTubie gdzie ja pokazuje swoje przygody w Polsce, nazywa się ten kanał “Jestem Janek”, także gdybyście chcieli możecie zostać subskrybentami tego kanału na YouTubie.
A jeszcze chciałem podziękować Piotrowi. Dziękuję Piotr za wszystko co robisz. Myślę, że na świecie istnieje chyba miliony ludzi, którzy są bardzo wdzięczni za pracę, którą wykonujesz. Bardzo pomagasz nam w uczeniu się języka polskiego i ja na przykład choć jestem otoczony językiem polskim w każdy dzień tu w Polsce… no, ja korzystam z materiału w klubie VIP. Także bardzo zachęcam wszystkich, subskrybujcie klub VIP będziecie bardzo zadowoleni.
No co, to wszystko na dziś dziękuję, dziękuję, dziękuję, tysiąc razy dziękuję i no, chyba za jeden rok zrobię jeszcze nagranie. Do widzenia!
Dziękuję bardzo za nagranie! Przyznacie, że Janek mówi bardzo dobrze po polsku. Moje gratulacje, bardzo mi się podoba.Janek opowiadał o tym, że gdy jest w jakiejś kawiarence albo restauracji, to kelnerki od razu wiedzą, że nie jest Polakiem. Być może ma to związek z włosami, z jego ufarbowanymi na blond włosami, ale ja mam inną teorię. Muszę Wam powiedzieć, że ja bardzo często rozpoznaję, kto jest z Polski, a kto jest gościem z zagranicy. Jak to robię?
Polacy najczęściej mają smutną minę, rzadko się śmieją, a już na pewno nie uśmiechają się do obcych osób, do osób których nie znają. Gdy mijamy się na ulicy, to nawet gdy spotkamy się wzrokiem, gdy patrzymy przez moment sobie w oczy, to wtedy ludzie rzadko się uśmiechają.
Janek, jeśli ty podchodzisz do lady w kawiarni i uśmiechasz się, to od razu się zdradzasz, od razu widać, że nie jesteś Polakiem. Musisz mieć minę smutną. To jest mina taka, jaką mają modele na niektórych fotografiach. Oni patrzą gdzieś w dal, mają takie spojrzenie obojętne i oczywiście poważną minę. Taką minę musisz mieć jeśli chcesz być brany za Polaka. Radzę spróbować, ale nie wiem czy dasz radę, bo myślę, że to nie będzie łatwe zadanie dla Amerykanina.
Polecam Wam kanał Janka na YouTube, znajdziecie tam na przykład filmik zrobiony na Starym Mieście w Krakowie. Dziękuję bardzo Jankowi, cieszę się, że klub VIP jest interesujący, że nawet teraz, gdy mówisz już bardzo dobrze po polsku, nadal słuchasz i oglądasz filmiki w klubie VIP.
Zachęcam W as, żebyście spróbowali Klubu VIP. Nie musicie zobowiązywać się na długi czas, możecie zapłacić tylko za jeden miesiąc. Jeśli wyłączycie opcję “Automatyczne Odnowienie” — Auto Renew, to wasza subskrypcja nie zostanie przedłużona bez waszej zgody. To jest oczywiste, możecie więc wypróbować bez obaw. Rozumiem, że czasami boimy się zaczynać subskrypcje, bo potem trudno je zakończyć, ale w Klubie VIP jest inaczej – możecie kupić jeden miesiąc, korzystać z niego, a jeśli chcecie, to potem kupić kolejny miesiąc. Zachęcam, warto spróbować.
Kochani, to już wszystko co przygotowałam dla Was na dziś. Dziękuję za dzisiejsze spotkanie i mam nadzieję, że usłyszymy się znowu następnym razem.
Dziękuję bardzo za nagrania Siergiejowi i Jankowi, czekam na kolejne nagrania od Was.
Jeśli podoba się Wam mój podcast, lubicie go słuchać, to będzie mi bardzo miło jeśli zostawicie ocenę na platformach, na których słuchacie, być może więcej osób zechce posłuchać moich opowieści po polsku. To mi bardzo pomoże.
A! I nie zapomnijcie skomentować co myślicie o Barbie. Jestem bardzo ciekawy jakie są wasze… wasze myśli na ten temat. Co myślą dziewczyny, co myślą faceci? Jest to bardzo, bardzo ciekawe dla mnie.Trzymajcie się zdrowo, do usłyszenia następnym razem, dziękuję za dziś, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 12 (2023) | POSTĘP:
Seria 12 (2023)
- RP460: Opowieść Wigilijna
- RP459: Kazimierz Wielki
- RP458: Pan Tan
- RP457: Opowiadanie na Halloween
- RP456: Jak powstał Izrael
- RP455: Teoria heliocentryczna
- RP454: Maurycy Beniowski
- RP453: Barbie
- RP452: Oppenheimer
- RP451: Walt Disney
- RP450: Mao i wróble
- RP449: Konfederacja targowicka
- RP448: Elon Musk
- RP447: Mafia
- RP446: Powstanie w getcie warszawskim
- RP445: Pinokio
- RP444: Polskie powstania narodowe
- RP443: Jeansy
- RP442: ChatGPT
- RP441: Krystyna Skarbek
- RP440: Strach
- RP439: Charlie Chaplin
- RP438: Johann Strauss – król walca
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.