In this episode of the Learn Real Polish Podcast, get ready for an epic adventure as we delve into the life of Maurycy Beniowski, the 18th-century explorer and adventurer. Learn Polish and stay tuned for a journey through history, adventure, and discovery! Transcripts of this and all other episodes of the podcast are available to all premium subscribers on realpolish.pl
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Za śladami Anny — Composers: Jannick Delechamp, Gabriel Delechamp, Serge Lécussant. Lyrics: Jannick Delechamp. Vocalist: Karolina
* * *
Cześć moi drodzy! Tu mówi Piotr, witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam do posłuchania ciekawej i mam nadzieję łatwej do zrozumienia historii po polsku. Myślę, że większość z Was wie już czego możecie się spodziewać. To jest miejsce, gdzie opowiadam Wam różne historie i w ten sposób mam nadzieję pomóc Wam nauczyć się języka polskiego.
Cieszę się, że chcecie uczyć się języka polskiego. To nie jest bardzo popularny język, nie można nim porozumiewać się w wielu miejscach na świecie, i tym bardziej cieszę się, że macie chęć się uczyć polskiego, mojego języka ojczystego.
Różne są motywacje i różne są cele do których dążycie. Niektórzy chcą nauczyć się tylko trochę, żeby móc po prostu zamówić coś w restauracji, gdy będą na wycieczce w Polsce, ale wydaje mi się, że większość z Was, większość osób, które słuchają mojego podcastu chce nauczyć się polskiego na wyższym poziomie. Wielu chce wykorzystywać język polski w pracy, bo mieszkają tutaj i pracują, inni chcą porozumiewać się z rodziną, która mieszka w Polsce. Są też tacy, którzy mają męża, żonę, dziewczynę, albo chłopaka z Polski i dlatego chcą poznać ten język.
Myślę, że wielu z Was osiągnęło już bardzo wysoki poziom, wiem to… wiem to, bo dostaję od Was nagrania i słyszę jak mówicie po polsku.
W ostatnim odcinku podcastu mówiłem o filmie Barbie i pytałem Was co myślicie o tym filmie. Tak przy okazji… myślę, że dystrybutor filmu i firma Mattel zrobili niesamowitą robotę, bo takiego szumu wokół filmu dawno nie słyszałem. Tyle ludzi mówi o tym filmie… naprawdę to jest coś niezwykłego, chociaż film nie jest jakiś nie z tej Ziemi, nie jest to jak to mówimy odkrycie Ameryki… po prostu dobrze zrobiony film, ale wszyscy o tym mówią.
Zatem pytałem co myślicie o filmie Barbie i dostałem odpowiedź od Iry, zatem posłuchajmy co powiedziała. Zapraszam bardzo serdecznie!
Nagranie od Iry
Cześć Piotr! Niedawno słuchałam twojego nowego podcastu o Barbie, świetny! Spodobał mi się. Moja córka również miała lalkę Barbie i tam była książeczka Jasmine i Prince Alladyn. To było około 2002 roku. Jeszcze zgadzam się z Tobą, że film stawia pytania o to kim naprawdę jesteśmy i jakie role pełnimy.
Dziękuję bardzo za nagranie. No tak, teraz jest cała dyskusja o rolach społecznych i myślę, że autorzy filmu również wypowiadają się na ten temat. Wydaje mi się, że świat szybko się zmienia i również role społeczne się zmieniają, ale to dzieje się o wiele wolniej, niż na przykład… no nie wiem, zmiany w technologiach. To jest bardzo ciekawe.
Jannick postanowiła wybrać się na Kołymę na Syberii, aby odwiedzić miejsce gdzie była zesłana Anna, ale wybuchła wojna… więc napisała tę piosenkę. Posłuchajmy!
Za śladami Anny
Tam pojechać, Magda
na drodze Kołymy
za śladami Anny
w gułagach Syberii
w tajdze syberyjskiej
Babcia milczy, Magda
Nigdy nie mówiła
o swoim życiu tam
w gułagach Syberii
w tajdze syberyjskiej
biała cisza strachu
gryzie piekło lodu
ciało ręce usta
biała cisza strachu
pukają strażnicy
usta ręce ciało
Marzysz o przybyciu
do portu Magadan
w zatoce Nagaev
podjąć drogę z Babcią,
z więźniami gułagu
Idź w ich ślady, Magda.
w kopalniach Lagodnoïe
aby zawsze mówić
o cierpieniu zeków
w krainie biały martwy
biała cisza strachu
gryzie piekło lodu
pukają strażnicy
biała cisza strachu
dusza już niczego
nie pragnie, bez nadziei
Dziękuję Jannick za piosenkę. Myślę, że jeśli ktoś napisze piosenkę w języku, którego dopiero się uczy, to jest to duże osiągnięcie. Zatem moje gratulacje dla Jannick. Życzę Ci więcej piosenek, no i oczywiście życzę Ci, żeby kiedyś udało Ci się odwiedzić z Magdą to miejsce na Syberii, gdzie była zesłana Anna.
Kochani, a zatem zbliżamy się do końca naszego dzisiejszego spotkania. Dziękuję, że byliście dziś z nami i słuchaliście kolejnego odcinka podcastu ‘Learn Real Polish’. Mam nadzieję, że czerpaliście przyjemność ze słuchania, że dowiedzieliście się czegoś nowego i że to była inspiracja dla Was do dalszej podróży. Nauka języka to przecież podróż, a nie jest sprint. To codzienne zaangażowanie i cierpliwość prowadzą nas do osiągnięcia naszych celów. Mam nadzieję, że ta podróż jest dla Was przyjemnością i że ja mogę być również częścią tej podróży.
Chciałbym również zachęcić was do aktywnego uczestnictwa w podcaście. To nie tylko ja uczę was polskiego, ale również Wy możecie przyczynić się do rozwoju innych uczących się. Dlatego, jeśli macie pytania, uwagi lub sugestie dotyczące przyszłych odcinków, śmiało piszcie do mnie. Wasze opinie są dla mnie niezwykle ważne, ponieważ pomagają mi dostosowywać treści do waszych potrzeb. Chcę, żeby podcasty były ciekawe dla Was.
Co więcej, jak zwykle chciałbym Was zachęcić do przysyłania własnych nagrań po polsku. To wspaniały sposób na ćwiczenie wymowy i praktykowanie języka oraz na przełamanie własnych słabości. Wiem, że to nie jest łatwe… nie jest łatwo mówić do mikrofonu. Ale wiecie co, jeśli już to zrobicie, to poczujecie wielką satysfakcję. Naprawdę!
Zatem czekam na nagrania od Was, po prostu wyślijcie swoje nagranie na mój adres email mrrealpolish małpa gmail kropka com.
Nie zapomnijcie o codziennym używaniu języka polskiego. Czytajcie, słuchajcie, rozmawiajcie, i nie obawiajcie się popełniać błędów. To naturalna część procesu nauki, nie ma co się tym martwić, nie ma co się tym przejmować, błędy są potrzebne i są naturalne. Cieszcie się nauką, bawcie się ucząc języka polskiego i nie martwcie się błędami.
Kochani, dziękuję za dziś, dziękuję za to, że słuchacie, że piszecie do mnie, że komentujecie, że dajecie mi dobre oceny.
O, przypomniało mi się coś. Miałem już kończyć, ale jeszcze jedna rzecz. Ostatnio odkryłem, że w Spotify można dodawać ankiety i to mi się spodobało. Pierwszą ankietę dodałem do poprzedniego odcinka, to znaczy do tego o filmie Barbie. Znowu Barbie! Znowu Barbie wraca!
Byłem ciekawy jaka jest wasza opinia, zapytałem — Czy film “Barbie” jest antymęski? — Co o tym myślicie? Ponad 80 procent odpowiedziało, że nie jest antymęski.
Zatem jeśli słuchacie przez Spotify to zachęcam Was do wzięcia udziału w ankiecie, ale również do pozostawienia opinii lub komentarza. Pamiętajcie też, że jeśli chcecie przeczytać transkrypcję do podcastu, to znajdziecie ją tylko na mojej stronie, czyli realpolish.pl Każdy kto subskrybuje któryś z moich kursów ma dostęp do transkrypcji wszystkich odcinków podcastu.
Kochani, teraz to już naprawdę wszystko. Do następnego odcinka! Następny odcinek prawdopodobnie później niż za dwa tygodnie, ponieważ wybieram się jeszcze na krótkie, tygodniowe wakacje. Jadę do Bolonii we Włoszech. Jeśli ktoś będzie w Bolonii po 13 września, to być może się spotkamy. Trzymajcie się zdrowo, wielkie dzięki za wszystko, do usłyszenia następnym razem, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 12 (2023) | POSTĘP:
Seria 12 (2023)
- RP460: Opowieść Wigilijna
- RP459: Kazimierz Wielki
- RP458: Pan Tan
- RP457: Opowiadanie na Halloween
- RP456: Jak powstał Izrael
- RP455: Teoria heliocentryczna
- RP454: Maurycy Beniowski
- RP453: Barbie
- RP452: Oppenheimer
- RP451: Walt Disney
- RP450: Mao i wróble
- RP449: Konfederacja targowicka
- RP448: Elon Musk
- RP447: Mafia
- RP446: Powstanie w getcie warszawskim
- RP445: Pinokio
- RP444: Polskie powstania narodowe
- RP443: Jeansy
- RP442: ChatGPT
- RP441: Krystyna Skarbek
- RP440: Strach
- RP439: Charlie Chaplin
- RP438: Johann Strauss – król walca
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.