In this episode of Learn Real Polish Podcast, I would like to discuss Mr. Tan, a patient of Dr. Broca who lost his ability to speak in his 30s. He retained the capacity to comprehend language, yet he found himself unable to articulate words. I will present the information in a manner that is easy to grasp, making this podcast an excellent resource for enhancing your Polish comprehension skills.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
* * *
Cześć! Tu mówi Piotr! Witam wszystkich bardzo serdecznie! Zapraszam do słuchania po polsku. To jest podcast, gdzie uczymy się języka polskiego, ale na spokojnie, nie martwimy się o gramatykę, nie przejmujemy się błędami, najważniejsze to dobrze się bawić słuchając o ciekawych sprawach.
Moim zdaniem kiedy uczymy się nowego języka, to nie jest najważniejsze, że nauczymy się go i będziemy perfekcyjnie się nim posługiwać. Według mnie najważniejsze jest to, że dzięki temu językowi możemy nauczyć się wielu nowych rzeczy, możemy spotkać nowych ludzi, możemy czytać, słuchać o rzeczach zupełnie innych niż we własnym języku. To jest dla mnie najfajniejsze.
Staram się opowiadać Wam tutaj o rzeczach, o których być może nigdy nie słuchalibyście, gdybyście nie uczyli się języka polskiego. Dla mnie jest czymś bardzo ciekawym odkrywanie różnych rzeczy, które istnieją na świecie, a które do tej pory były dla mnie niedostępne.
Dzięki temu, że uczę się angielskiego, hiszpańskiego i teraz włoskiego mogę słuchać o różnych ciekawych sprawach. Prawdopodobnie po polsku bym tego nie robił. Nie dlatego, że nie istnieją materiały na ten temat. Po prostu prawdopodobnie zajmowałym się innymi rzeczami, ale skoro już chcę posłuchać czegoś w języku, którego się uczę, to szukam rzeczy ciekawych.
Tak samo myślę, przygotowując dla Was kolejne odcinki podcastu. Myślę sobie tak — Skoro to jest ciekawe dla mnie, to prawdopodobnie będzie ciekawe również dla innych — Taką mam nadzieję.
Dostaję od Was wiadomości, że podoba wam się moja robota, to jest dla mnie wielka nagroda, cieszę się, że piszecie do mnie, a nawet nagrywacie krótkie wypowiedzi. To jest dla mnie bardzo przyjemne wiedzieć, że lubicie to co robię i to jest również dla Was przydatne. Bardzo mnie to cieszy i sprawia mi dużą satysfakcję ta robota.
Wielką przyjemność sprawia mi również, gdy dostaję wiadomości od Was, w których opowiadacie o swoim życiu. Dzięki temu czuję jakbym miał wielu przyjaciół na całym świecie. Kiedyś Paweł z Białorusi mówił, że wybiera się na rozmowę z Konsulem i właśnie teraz dostałem nową wiadomość od niego. Posłuchajmy nagrania od Pawła.
Nagranie od Pawła
Dzień dobry panie Piotrze! Tu Paweł z Mołodyczna. Przepraszam za długą odpowiedź. Nie miałem nastroju zrobić tego wcześniej. Dotycząc (Jeśli chodzi o) Kartę Polaka, to już mam, ale żona niestety nie otrzymała, bo nie zdążyła przyjechać, miała kłopoty z wizą, ale ma już nowy termin. 4 stycznia pojedziemy znowu do Białegostoku. Chcę jeszcze raz podziękować ci Piotrze. Bardzo dziękuję za to co robisz. Twoje podcasty inspirują mnie nie tylko do nauki języka polskiego, ale w ogóle do życia. Życzę ci powodzenia, wszystkiego najlepszego Piotrze, na razie!
Dziękuję za wiadomość! Cieszę się, że masz już rozmowę za sobą i wszystko poszło dobrze. Mam nadzieję, że żona też załatwi wszystkie formalności i oboje będziecie mieli Karty Polaka. Bardzo miło jest wiedzieć co u Was słychać. Dziękuję za nagranie.
Kochani, dziękuję za nagrania. Myślę, że lubię je dostawać między innymi dlatego, że mamy podobne zainteresowania. Dużo mówicie o tym jak uczycie się języków, niektórzy uczą się nie tylko języka polskiego.
Ciekawe jest to jak naukowcy, lekarze, nauczyli się badać mózg na podstawie przypadków pacjentów z uszkodzonym mózgiem. Analiza przypadków, gdy mózg działa w sposób nieprawidłowy, pozwala naukowcom zrozumieć, jak mózg działa prawidłowo. Gdy widzimy uszkodzenia, możemy śledzić wynikające z tego braki w funkcjonowaniu, błędy funkcjonowania. Bardzo to jest moim zdaniem ciekawe. Mózg jest czymś fascynującym dla mnie, lubię dowiadywać się różnych rzeczy na ten temat.
Moi drodzy, to wszystko co chciałem dziś opowiedzieć, ale to nie jest jeszcze koniec dzisiejszego odcinka podcastu. Przed nami jeszcze bardzo ciekawe nagranie z Czech. Nie tak często dostaję nagrania od naszych południowych sąsiadów. Tym razem dostałem nagranie od sąsiadki z okolic Ostrawy. Posłuchajmy razem.
Nagranie od Lucie
Cześć Piotrze i cześć wszyscy słuchacze Piotra. Mam na imię Lucię i jestem z Czech. Mieszkam w małym mieście, które nazywa się Klimkowice i to miasto jest obok większego miasta, które nazywa się Ostrawa. Oczywiście te miasta należą do Śląska, dlatego język polski bardzo mi się podobał już kiedy byłam małym dzieckiem, ale to est inna historia. Kiedy byłam małym dzieckiem to byłam otoczona językiem słowiańskiem To jest dlaetgo że moi rodzice pochodzą ze Słoweńszczyzny. Dlaczego zdecydowałam że będę się uczyć języka polskiego?
W każdym razie bardzo mi się tem język podobał, dlatego że brzmi fantastycznie kiedy używa się w muzyce. Bardzo mi się podoba muzyka polska. Na przykład zespół Enei, Rokicanka, Sanach lub Briska. To mi bardzo się podoba. Dlaczego zdecydowałam, że będę uczyć się z podcastu. To jest bardzo fajna metoda, która jest pomocna dla wszystkich, którym brakuje czasu, żeby usiąść i cały dzień uczyć się z książki. Słucham twoich podcastów w samochodzie, słucham też kiedy jestem na spacerze z moim pieskiem lub jestem w domu i coś robię. Mieszkam razem ze swoją rodziną, mamy taki fajną naturę obok naszego domu. I mieszkam też ze swoją córką, która ma 13 lat i chodzi do szkoły. Bardzo ważny powód mojego uczenia się polskiego był też w roku 2020. Pracuję jako fotografka i musiałam wyszukać inną drogę i znaleźć firmę, która dla mnie będzie drukować zdjęcia. I znalazłam tę firmę w Katowicach. Oczywiście ten mężczyzna, który dla mnie te zdjęcia drukuje nie jest w stanie rozmawiać ze mną w języku angielskim. I tak zdecydowałam, że będzie dla mnie bardzo ważne nauczyć się języka polskiego i znalazłam realpolish.pl i tam znalazłam bardzo fajne informacje o historii, o wakacjach, o filmikach i książkach. I wszystko razem to jest taki fajne źródło informacji. Bardzo mi się teraz podoba szukać informacji w historii o I i II wojnie światowej. To pomaga mi też decydować o tym jak sądzić konflikt, który jest między tym lub tym narodem.
Mam nadzieję, że będziesz wszystko rozumieć Piotrze. Nagrałam to nagranie tak spontanicznie. Chciałabym ci podziękować za wszystko co dla nas robisz i że nam to bardzo pomaga i robi nasze codzienne życie pięknym. Często zapytujesz się nas czy mamy chęć żeby słuchać jakiś temat i żeby przygotować coś na ten temat. I ja mam jeden temat, mnie bardzo interesowało by gdybyś robił podcast o Kazimierzu, który przebywał w Polsce w XIII wieku i on pozwolił… ten Kazimierz pozwolił wszystkim Żydom, żeby przyjechali do Polski i tam przebywali. Mam brak informacji o tym temacie, tak to proszę cię, żeby taki podcast zrobić.
Bardzo wszystkim… za wszystko ci bardzo, bardzo dziękuję i cieszę się, że będę spędzać czas w przyszłości słuchając twoich fantastycznych podcastów. Życzę wszystkim twoim słuchaczom i całej twojej rodzinie wiele zdrowia i szczęścia i jestem bardzo zadowolona, że znalazłam taki fantastyczny podcast Piotrze. Pa, pa!
Dziękuję bardzo Lucie! Dziękuję za miłe słowa. Lucie świetnie mówi po polsku, prawda? Moje gratulacje! Czy ja jeszcze nie mówiłem o Kazimierzu Wielkim? Rzeczywiście, chyba nie mówiłem o tym królu. Kiedyś opowiadałem o mieście Kazimierz Dolny nad Wisłą. To miasteczko podobno powstało dzięki Kazimierzowi Wielkiemu, kazał tam wybudować zamek obronny. Bardzo stare miasteczko, bardzo ciekawe, tutaj mieszkała duża społeczność żydowska i do dziś jeszcze to miasteczko ma specjalną atmosferę. Jeśli chcecie zobaczyć filmik z Kazimierza Dolnego, to wejdźcie na moją stronę realpolish.pl i odszukajcie podcastu numer RP335 (Kazimierz Dolny)
Trochę stary już podcast, ale zapraszam Was bardzo serdecznie do Kazimierza Dolnego. Bardzo miłe miasteczko. Lucie ma rację, wygląda na to, że nie opowiadałem jeszcze o Kazimierzu Wielkim. W tym roku nie opowiadałem jeszcze w ogóle o żadnym polskim królu. Zatem wydaje mi się, że to będzie świetny pomysł na kolejny odcinek podcastu.
Jeśli interesuje Was historia, to już teraz zapraszam Was na opowieść o tym wspaniałym polskim władcy. Mówi się, że Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Za jego panowania nastąpił wielki rozwój naszego kraju.
Dziękuję bardzo za świetne nagranie i fajny pomysł na następny odcinek podcastu. Zatem następnym razem opowiem Wam o Kazimierzu Wielkim.
Kochani, teraz to już naprawdę wszystko, dotarliśmy już do końca dzisiejszego spotkania. Mam nadzieję, że to ćwiczenie rozumienia ze słuchu było dla Was interesujące, że dowiedzieliście się czegoś nowego, że nie nudziliście się i myślę, że nawet jeśli nie zdajecie sobie z tego sprawy, to język polski umocnił się troszeczkę w waszych umysłach, troszeczkę stał się silniejszy. Jeśli tak się stało, to bardzo się cieszę.
Kochani, piszcie do mnie, przysyłajcie nagrania, mówcie jak się uczycie, po co się uczycie polskiego, gdzie mieszkacie, jakie języki znacie, to jest wszystko bardzo ciekawe dla mnie i dla innych, którzy słuchają tego podcastu.
Wchodźcie na moją stronę internetową. Znajdziecie tam wszystkie odcinki podcastu, znajdziecie kursy, znajdziecie klub VIP. Jeśli nie wiecie od czego zacząć, co wybrać to piszcie do mnie, piszcie przez formularz, a ja wyślę wam próbki kursów. Spróbujecie sami, posmakujecie sami i sami zdecydujecie co Wam pasuje, co się Wam się podoba. Ok? Doskonale! jesteśmy umówieni.
No, a na teraz to wszystko. Dziękuję Wam za dzisiejsze spotkanie, trzymajcie się zdrowo, do usłyszenia następnym razem, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 12 (2023) | POSTĘP:
Seria 12 (2023)
- RP460: Opowieść Wigilijna
- RP459: Kazimierz Wielki
- RP458: Pan Tan
- RP457: Opowiadanie na Halloween
- RP456: Jak powstał Izrael
- RP455: Teoria heliocentryczna
- RP454: Maurycy Beniowski
- RP453: Barbie
- RP452: Oppenheimer
- RP451: Walt Disney
- RP450: Mao i wróble
- RP449: Konfederacja targowicka
- RP448: Elon Musk
- RP447: Mafia
- RP446: Powstanie w getcie warszawskim
- RP445: Pinokio
- RP444: Polskie powstania narodowe
- RP443: Jeansy
- RP442: ChatGPT
- RP441: Krystyna Skarbek
- RP440: Strach
- RP439: Charlie Chaplin
- RP438: Johann Strauss – król walca
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.