• Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Learn Polish Language Online Resource

Learn Real Polish Language - Your Polish Learning Online Resource, here you can find lots of great stuff for Polish learners, free online podcast - all with Polish audio and text

  • Podcast
  • Premium Courses
  • VIP CLUB
  • Plans
  • Log In

RP499: Tony Robbins

In this episode of the Learn Real Polish podcast, I will tell you about Tony Robbins, one of the world’s most famous motivational speakers. From a tough childhood, he became a bestselling author and coach to top athletes, entrepreneurs, and leaders. His story is about personal growth, motivation, and changing your life through the power of mindset. It’s a great way to learn about an inspiring figure while practicing your Polish. As always, I’ll use clear and simple Polish to help you learn. Premium members can read the full transcript in Polish at realpolish.pl

1:10:14 | Download mp3 file:

-For active members only-

Download text file:

-For active members only-

This content is for registered users only. Please login.

Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar covers by Kenn Faurschou

* * *

Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie! Tu mówi Piotr! Jak się macie? Co u Was słychać? Jest gorąco? A może pada deszcz? Macie dobrą pogodę? Mam nadzieję, że macie taką pogodę jaka Wam pasuje.

My Polacy bardzo lubimy narzekać na wszystko, szczególnie na pogodę. To jest chyba nasza jakaś narodowa cecha. Może inne narody też tak mają, trudno mi powiedzieć. W każdym razie w tym roku wiosna była dosyć chłodna i ludzie mówili — Kiedy wreszcie zrobi się ciepło? Kiedy będzie słonecznie? — Potem na początku wakacji zrobiło się gorąco. Naprawdę gorąco, w Warszawie było 36 stopni w cieniu, ale podobno we Wrocławiu dochodziło do 40C. Wystarczyły dwa dni takich upałów i już zaczęło się — Jezu, jak gorąco, przecież to można jajo znieść! — I tak w koło Macieju, raz za gorąco, raz za zimno, raz pada, raz susza. Mówię Wam, nam nigdy nie dogodzisz, to jest po prostu niemożliwe!

Dlatego mam nadzieję, że nie macie na co narzekać, że wszystko jest tak jak chcecie, jak Wam się podoba i po prostu jesteście zadowoleni.

Kochani, ten podcast ma być dla Was pomocą w nauce języka polskiego, moim zamiarem jest zrobienie dla Was czegoś ciekawego, co da Wam motywację do słuchania po polsku, a przy okazji ja mam dobrą zabawę przygotowując ten podcast, ale wiecie co jest najprzyjemniejsze… najfajniejsze jest to, że przysyłacie do mnie nagrania. Słysząc głos, mogę lepiej wyobrazić sobie osobę, mogę poczuć też wasze emocje, gdy mówicie po polsku. Najczęściej to są bardzo miłe nagrania, więc bardzo przyjemnie jest mi ich słuchać, po prostu. Zatem zapraszam bardzo serdecznie na nagranie od Orhana. Posłuchajmy co powiedział.

Nagranie od Orkhana

Dzień dobry Piotr. Dzień dobry wszystkim którzy słuchają. Mam na Orkhan. Pochodzę z Azerbany z Baku. Mam 35 lat. Mam syna, który ma już 5 lat. On bardzo dobrze mówi po polsku niż ja. On tutaj pierwszy żłobek i później teraz idzie do przedszkola. No on bardzo dobrze, naprawdę bardzo dobrze mówi po polsku. No on też mówi po azersku i po polsku, dwa język zna. No niestety on powiedziała na przedszkola, że tata nie zna po polsku. No on mówi mówi, że tata mów mów po azersku, no dzieci oglądają mnie i powiedziałem no tata mówi innym językiem. O tak! No ja chętnie chcę uczyć po polsku słucham podcastów cały dzień. Rano słucham kiedy idę do pracy. No nie wiem, 25-30% znam jak tematy kiedy ty mówisz. Czytam książki, no wszystkie nie znam, które tam napisali. No staram się, staram się uczyć po polsku. No to jest moje pierwsze nagrywanie i chcę tobie powiedzieć, że chcę interesuje ten Tony Robbins chce słyszeć od ciebie kim on jest, co on robi wszystkie tematy twoich jak powiedzieć myślenie. Jak ty myślisz o tej osobie? Dobrze, wszystko. Dziękuję bardzo. No do zobaczenia. Pa pa!

Dziękuję bardzo za nagranie od Orkhana. Jego syn mówi lepiej po polsku niż on, a ma tylko 5 lat. Tak to już jest, dzieci uczą się niezwykle szybko języków, po prostu bawiąc się z innymi dziećmi. To jest naturalna forma nauki, nie trzeba wcale studiować gramatyki, wspaniała sprawa według mnie. My też możemy nauczyć się w ten sposób, pod warunkiem, że będziemy spędzali z językiem tyle czasu co dzieci. Syn Orkhana przez wiele, wiele godzin bawi się z innymi dziećmi, cały czas rozmawia z nimi po polsku. 

Przez wiele godzin rozmawia też z rodzicami po armeńsku. Nic dziwnego, że zna bardzo dobrze te języki. Wygląda na to, że musimy po prostu robić to samo. Musimy spędzać mnóstwo czasu z językiem, którego się uczymy i to da efekty. Tak mi się wydaje.


You are not logged in or your account is not active (expired). This content (text, video, mp3) is available to active members only.
Please log in. Not a member yet? Please register your account.

Oczywiście to jeszcze nie koniec, nie naciskajcie jeszcze guzika stop. Przed nami Maks, który opowiada o swojej przygodzie z językiem polskim. Posłuchajmy!

Nagranie od Maksa

Przepraszam, to jest inny podcast, dlatego chcę podziękować panie Piotrze za fajną pracę. To naprawdę robi pan bardzo, bardzo pomocną pracę, która pomogła mi teraz zapisać to nagranie i w ogóle pomogła o wiele, wiele więcej ludziom rozmawiać po polsku. Też pozdrawiam wszystkich słuchaczy, bo wiem, że słuchacie teraz i mam nadzieję, że poziom podwyższy się z czasem.
Czy wiecie, co chciałem powiedzieć? Najpierw, to teraz mogę płynnie mówić po polsku, ale to nie było zawsze. Chcę raz opowiedzieć moją historię. To taka nie bardzo krótka, ale mam nadzieję, że będzie interesująca.
Przeprowadziliśmy się z Białorusi w 2022 roku, kiedy już wojna się zaczęła i na Białorusi było już niebezpiecznie, bo przyjmowałem udział w manifestacjach. To jest zagrożenie, a nie chciałem zajechać za kraty. Dlatego zdecydowaliśmy się z moją żoną i synem, który wtedy miał dwa lata, przeprowadzić się do Polski. Tak się stało, że przeprowadziliśmy się do Wrocławia, bo trochę wcześniej przyjechał tu mój przyjaciel, który też mieszkał obok mnie na Nowej Borowej. I to był chyba ostatni lot, który wyleciał z Białorusi. To naprawdę była ciekawa historia, ale teraz nie o to chodzi.
Najpierw, wie pan co, Białorusinom z jednej strony bardzo łatwo porozumiewać się w języku polskim, ale… zawsze jest takie “ale”. I najpierw coś tam rozumiałem, ale w specyficznych, jakichś tam strefach… Przepraszam za dźwięk, to kościół, bo teraz nagrywam o 12:00 i to chyba czas na kościół, na dzwon. Dobrze.
Najpierw nie potrzebowałem jakiejś tam pracy czy czegoś takiego, miałem trochę pieniędzy. Był problem z mieszkaniami, bo w tamtym czasie było bardzo ciężko coś wynająć. Na przykład, kiedy ogłoszenie pojawiało się na stronie internetowej, to po jednej czy dwóch chwilach było już nieaktualne. No i nie mogłem rozmawiać po polsku. Prosiłem swojego przyjaciela, u którego mieszkaliśmy, żeby on zadzwonił, ale on dużo pracował i nie miał czasu. Kiedy już tam dzwonił, to już było nieaktualne.
No i powiedział mi mój przyjaciel, że trzeba zwrócić się do agencji, która załatwi tę sprawę, ale wiedziałem, że to wymaga dużo pieniędzy. No, dla mnie przynajmniej to tam dwa i pół tysiąca czy trójka to takie pieniążki, których nie chciałem oddać tej agencji. Dlatego tak trochę przygotowałem się i zacząłem dzwonić. I wie pan co? Udało mi się! Po drugim czy po trzecim dzwonku otrzymałem propozycję, odpowiedź od mieszkańca, który zjeżdżał, że to tak, to jest wolne mieszkanie i można teraz oglądać. I przez godzinę byłem już w tym mieszkaniu i domówiliśmy się. Tam był fajny właściciel, któremu było obojętne, z którego jestem kraju, takie tam sprawy papierowe. I to był fajny taki czas, kiedy mieszkaliśmy obok Odry, obok Leclercu, to takie fajne nowoczesne osiedle. I to sprawiało mi bardzo dużo przyjemności, dużo biegałem tam na tym ośrodku.
No i tak czy owak, krok po kroku, trochę zacząłem się uczyć języka polskiego, ale to było tak spontanicznie, chyba w jakichś tam rozmowach, takich króciutkich, gdzie najpierw słuchałem, a później mogłem tam coś dodać. 

Moi drodzy, musiałem przerwać Maksowi, bo jego opowieść była bardzo szczegółowa i razem to uzgodniliśmy, że mogę ominąć pewne fragmenty. Powiem Wam, że teraz opowiadał o wyjeździe do Holandii, potem wrócił do Polski i szukał pracy. Nie było łatwo znaleźć pracę, wysyłał swoją aplikację do wielu różnych firm. Aż w końcu dostał możliwość, ale najpierw musiał zdać egzamin. Posłuchajmy co stało się po tym egzaminie, i czy udało mu się zdobyć pracę.

Po tym egzaminie niestety nie dostałem propozycji, żeby pracować w tej firmie. Byłem trochę zmęczony, trochę zirytowany, ale rozumiem, że to był konkurs, to chyba ktoś lepszy otrzymał tę pozycję. No i cóż, i z tego momentu zrozumiałem, że nie starczy mi poziomu mojego języka. Mój przyjaciel polecał mi wcześniej jeszcze twój, Piotrek, kurs, ale no, zdecydowałem po tym egzaminie, że trzeba słuchać. No i w aucie, kiedy jeździłem taksówkarzem, zacząłem słuchać Twoich fajnych historyjek po polsku. I co? Krok po kroku i już tam za jakieś trzy, cztery miesiące czułem się o wiele lepiej w środowisku języka polskiego i to naprawdę działa. Jedna okoliczność – że to trzeba robić codziennie, tak, słuchać trzeba codziennie, żeby mieć jakieś wyniki. Może można i mniej, ale to dla mnie to zadziałało.
No i cóż, już byłem w siebie pewny, już blisko do końca, i zdecydowałem, że chcę spróbować, czy to pan, Piotrek, tak z polskim językiem idzie łatwo, ale to chyba dlatego, że jestem Białorusinem i coś tam podobnego mamy w językach. Dlatego pomyślałem, że chcę sprawdzić tę metodę na jeszcze jakimś języku. Myślałem o hiszpańskim, bo wiem, że Ty też uczysz się języka hiszpańskiego, albo niemieckim. No i tak przy okazji zdecydowałem się uczyć języka hiszpańskiego. Teraz już minęło…
No i tak mogę jeszcze powiedzieć, że hiszpański język był dla mnie, no, jak od zera tam, chyba wszystko było. Zacząłem… odnalazłem kurs takiego “Coffee Break Spanish”. Tam chłopiec i pani Kara opowiadają też historyjki i tak bardzo łatwo opowiadają te historyjki, że wiesz co, tak krok po kroku już mogę teraz rozumieć, o co chodzi i chyba mogę nawet kilka zdań po hiszpańsku już opowiedzieć. No, ale nie tym razem, bo wiesz co, czas… rozumiem, że ludzie lubią Twoje historyjki, nie moje. Dlatego w tym momencie chcę skończyć, podziękować Ci i wszystkiego najlepszego. Do usłyszenia. Dzięki Ci za Twoją pracę, bo ona naprawdę jest pomocna. I dzięki wszystkim, którzy dosłuchali mnie do końca. Pa, pa!

Dziękuję bardzo Maksowi, jak słyszeliście Maks to jest prawdziwy gawędziarz, lubi opowiadać i świetnie mu to idzie. No właśnie, ta metoda działa, jak słyszeliście Maks zaczął uczyć się hiszpańskiego od samego początku, od zera. Tak samo było ze mną, nie miałam styczności z tym językiem, ani żadnym innym językiem romańskim wcześniej, a teraz dużo rozumiem i mogę rozmawiać po hiszpańsku. A to wszystko dzięki czytaniu i słuchaniu. 

Oczywiście to się nie stało z dnia na dzień, to trwało kilka lat, ale ten proces był dla mnie ciekawy, był dla mnie przyjemny. Nie miałem żadnego stresu, nie spieszyłem się, nie musiałem zdawać egzaminów, nie musiałem nikomu niczego udowadniać, nie musiałem porównywać się z nikim. Robiłem to po prostu dla własnej przyjemności i hiszpański jakimś cudem sam wszedł mi do głowy. Akurat dla mnie to jest bardzo fajnie.

Przypomniała mi się taka anegdota. Mieliśmy takiego niesamowitego aktora, nazywał się Jan Himilsbach. Opowiadał, że zaproponowano mu kiedyś rolę w zagranicznym filmie pod warunkiem, że nauczy się języka angielskiego. Himilsbach odmówił, i później opowiadał o tym, powiedział tak — Ja nauczę się angielskiego, a oni odwołają produkcję filmu i co? Zostanę jak chuj z tym angielskim! — To był bardzo, bardzo dowcipny człowiek.

Wielkie dzięki dla Maksa za nagranie, wielkie dzięki również dla Orkhana. Wielkie dzięki dla Was wszystkich, którzy wysłuchaliście do samego końca. Mam nadzieję, że jeśli po wysłuchaniu mojego podcastu, jeśli po używaniu moich kursów zostanie wam w głowie język polski, to nie będziecie mieli z tym żadnego problemu.

Kochani, to tyle na dziś, zapraszam Was do komentowania, jestem ciekawy czy znacie Tony Robbinsa, czy słyszeliście o nim. Oczywiście zapraszam na stronę realpolish.pl korzystajcie z moich materiałów. Być może macie jakieś pytania, wątpliwości, proszę piszcie do mnie. Na stronie znajdziecie tak formularz kontaktowy, wypełnijcie go. Korzystajcie ze wszystkiego co mam, zapraszam bardzo serdecznie.


To tyle na teraz. Pozdrawiam wszystkich, dziękuję za dziś, życzę Wam zdrowia i zapraszam następnym razem, cześć, pa, pa!

Join the VIP Club! — Dołącz do klubu VIP!

  • Get access to authentic recordings, live webinars, transcripts, and exercises that will help you become fluent in Polish. Low monthly fee, no commitments – cancel anytime. Learn effectively and have fun doing it!
  • Zyskaj dostęp do autentycznych nagrań, webinarów, transkrypcji i ćwiczeń, które pomogą Ci osiągnąć płynność w języku polskim. Niska miesięczna opłata, brak zobowiązań – możesz zrezygnować w każdej chwili. Baw się dobrze i ucz się skutecznie!
LEARN MORE
Real Polish PODCAST, Seria 14 (2025) | POSTĘP:

Seria 14 (2025)
  • RP499: Tony Robbins
  • RP498: Kajakiem po wolność
  • RP497: Sprawiedliwy start
  • RP496: Nowy prezydent Polski
  • RP495: Złota Orda
  • RP494: Rozmowa z Romanem
  • RP493: Codex Gigas
  • RP492: Longtermizm
  • RP491: Język szczęścia
  • RP490: Technofeudalizm
  • RP489: Polish Language Voyage – Poznań
  • RP488: Syndrom oszusta
  • RP487: Nikola Tesla
  • RP486: Sztuka odpuszczania

« Prev: RP498: Kajakiem po wolność

Reader Interactions

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

* About Piotr
* Testimonials
* All Real Polish Podcast Episodes
* Easy Video For Beginners

VIP CLUB Content

Newest VIP 1401-1450All VIP CLUB Content

  • VIP1447: Pan Tadeusz – księga 1 cz.1
  • VIP1446: Pan Tadeusz – wstęp
  • VIP1445: Kombinować, załatwiać, ogarniać – webinar
  • VIP1444: Karwia
  • VIP1443: Władysławowo
  • VIP1442: Jastrzębia Góra
  • VIP1441: Ciechocinek
  • VIP1440: Idiomy związane z kosmosem – webinar
  • VIP1439: Greed (Chciwość) 18
  • VIP1438: Greed (Chciwość) 17
  • VIP1437: Greed (Chciwość) 16
  • VIP1436: Greed (Chciwość) 15
  • VIP1435: Gdzie jest błąd? – webinar
  • VIP1434: Greed (Chciwość) 14
  • VIP1433: Greed (Chciwość) 13
  • VIP1432: Greed (Chciwość) 12
  • VIP1431: Greed (Chciwość) 11
  • VIP1430: Wybory – webinar
  • VIP1429: Greed (Chciwość) 10
  • VIP1428: Greed (Chciwość) 09
  • VIP1427: Greed (Chciwość) 08
  • VIP1426: Greed (Chciwość) 07
  • VIP1425: Greed (Chciwość) 06
  • VIP1424: Greed (Chciwość) 05
  • VIP1423: Greed (Chciwość) 04
  • VIP1422: Greed (Chciwość) 03
  • VIP1421: Majówka – webinar
  • VIP1420: Greed (Chciwość) 02
  • VIP1419: Greed (Chciwość) 01
  • VIP1418: Dyktando 44
  • VIP1417: Jaja, że w pale się nie mieści
  • VIP1416: Wielkanocny Quizz
  • VIP1415: Dyktando 43
  • VIP1414: Krótka piłka
  • VIP1413: Dyktando 42
  • VIP1412: To nie przelewki
  • VIP1411: Rozkazy i prośby
  • VIP1410: Metropolis 18
  • VIP1409: Metropolis 17
  • VIP1408: Metropolis 16
  • VIP1407: Metropolis 15
  • VIP1406: Wyrażenia ze słowem BRAĆ
  • VIP1405: Metropolis 14
  • VIP1404: Metropolis 13
  • VIP1403: Metropolis 12
  • VIP1402: Metropolis 11
  • VIP1401: Wyrażenia ze słowem DAĆ


Lista wszystkich materiałów klubu VIP.

Contact me

    © Copyright 2011-2025 REAL POLISH | APZ Piotr Bechler · Polityka prywatności (RODO) · Polityka Cookies