In this episode of Learn Real Polish podcast I talk about oligarchy, especially about a period in the history of the First Polish Republic in the 16th-18th centuries when a group of magnates dominated the political life of the country. Full Polish transcription is available for all premium users. For more information, please visit realpolish.pl
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
***
Cześć! Mam na imię Piotr i witam wszystkich bardzo serdecznie! Zapraszam na nasze kolejne spotkanie. Spotykamy się oczywiście po to, żeby uczyć się języka polskiego, to jest mój główny cel, chcę pomagać Wam w nauce języka polskiego, mojego języka ojczystego. Chcę Was zarazić tym językiem, chcę, żebyście polubili ten język, żebyście mieli dobrą zabawę podczas nauki.
Robię to nie dlatego, że uważam iż język polski jest najpiękniejszym językiem na świecie, tak nie myślę, powód jest o wiele bardziej prozaiczny, po prostu ten język znam najlepiej.
Uczę się też języków obcych tak jak Wy, więc mam w tym pewne doświadczenie i wydaje mi się, że znalazłem dobrą, skuteczną metodę, która pozwala na naukę języka. Jeśli słuchacie moich podcastów to wiecie, że myślę teraz o metodzie słuchania i czytania.
To wydaje mi się niezwykle proste, prawdopodobnie zbyt proste, dlatego wiele osób szuka innych metod, bo ta wydaje się zbyt prosta, zbyt oczywista. Ludzie uczą się gramatyki, bo myślą, że bez gramatyki nie jest możliwe nauczyć się języka. Gramatyka to jakby algorytm języka, to są wszystkie prawa, wszystkie zasady. Jeśli znasz wszystkie zasady i dużo słów to wydaje się, że znasz język – tak niektórzy myślą.
W teorii być może tak jest, być może w ten sposób można komputery nauczyć jakiegoś języka. Tak działają języki programowania w komputerach. Są zasady, są słowa, których używa dany język programowania i można w nim programować, czyli porozumiewać się z komputerem.
Jednak człowiek to nie jest komputer, nasz mózg nie działa tak samo jak komputery, a w szczególności nauka języka odbywa się inaczej niż nauka innych rzeczy, takich jak matematyka, albo fizyka, albo geografia. Jest tak dlatego, że używanie języka to jest umiejętność, a nie jest wiedza, to nie jest wiedza, to jest umiejętność. Mówienie to jest umiejętność, tak jak gra na instrumencie.
Znajomość nut i zasad pomaga, jednak nikt nie myśli, że znając nuty będzie potrafił grać na gitarze. Jest wielu ludzi, którzy nie znają nut, ale potrafią świetnie grać na różnych instrumentach.
Tak samo jest z gramatyką, jest wielu ludzi, którzy mówią w jakimś języku, ale nie znają gramatyki tego języka. Dzieci mówią, a nie mają pojęcia co to jest gramatyka, prawda?
Zatem zapomnijmy na razie o gramatyce, a skupmy się na nauce umiejętności. Jeśli chcesz grać, chcesz grać na gitarze, to musisz grać, musisz to robić, ćwiczyć. Jeśli chcesz rozumieć po polsku, to musisz ćwiczyć, musisz słuchać, musisz czytać. Zatem zapraszam Was na nasze dzisiejsze spotkanie, które będzie po prostu kolejnym ćwiczeniem dla Was. Ćwiczeniem z nauki języka polskiego.
Czytanie i słuchanie jest niezwykle skuteczne. Kochani jeśli chcecie transkrypcji tego podcastu i wszystkich podcastów, które zrobiłem to zapraszam do klubu VIP. W klubie VIP macie dostęp do transkrypcji podcastów i do mnóstwa, mnóstwa innych jeszcze materiałów.
Tym razem chciałbym pomówić trochę o oligarchach i o oligarchii. Dużo się teraz słyszy o oligarchach rosyjskich, o tym są obejmowani różnymi sankcjami, że są starania żeby odebrać im majątki, na przykład jachty, posiadłości zagraniczne. Zatem wydaje mi się, że to jest ciekawy temat, tym bardziej, że w Polsce mieliśmy kiedyś taki okres w naszej historii, który nazywa się oligarchią szlachecką, oligarchią magnacką. Będę mógł Wam zatem opowiedzieć trochę o tamtych czasach, jak to było i jak to się skończyło w Polsce. Myślę, że to ciekawy temat.
Zanim zacznę opowiadać o oligarchii… pewnie domyślacie się, że najpierw tak jak jest to w naszym zwyczaju posłuchamy któregoś z nagrań, które dostałem od Was. Oczywiście tak się stanie. Mam kilka nagrań od Was, których jeszcze nie słuchaliśmy. Jedno czeka już od stycznia. Zatem musimy koniecznie posłuchać, to jest nagranie od Igora z Białorusi i to nagranie dostałem, tak jak mówiłem już dawno, ale słuchamy go dopiero teraz. Zatem, zapraszam serdecznie, nagranie od Igora.
Nagranie od Igora
Dzień dobry Piotr! Mam na imię Igor, mieszkam na Białorusi i to już moje drugie nagranie do ciebie. Pierwsze wysłałem chyba 4 lata temu i zostało one zamieszczone w jednym z twoich podcastów, chodziło w nim o kartę Polaka. Dziś chciałbym troszeczkę w ogóle opowiedzieć o mojej historii, mojej przygodzie z językiem polskim. Mam nadzieję, że dla kogoś niektóre moje doświadczenia będą przydatne w nauce.
Moja przygoda z językiem polskim rozpoczęła się latem 1991 roku kiedy miałem 12 lat, wtedy po raz pierwszy w swoim życiu zwiedziłem Polskę i nawet Mieszkałem tam przez miesiąc. Na początku kiedy do mnie mówili Polacy nie dużo rozumiałem, ale wkrótce odbierałem już prawie wszystko, a w końcu tego miesiąca i sam mówiłem w taki sposób iż moi polscy Znajomi podziwiali mnie. Od tej pory język polski zawsze był częścią mego umysłu choć w formie biernej. Potrafiłem czasem czytać jakieś niewielkie teksty i wydawało mi się że prawie znam ten język.
Druga poważniejsza seria moje historii zaczęła się nie tak dawno kiedy już byłem bardzo dorosły i postanowiłem otrzymać kartę Polaka. Wtedy nagle zrozumiałem, że chociaż i mam nie który stopień znajomości języka polskiego, ale muszę jeszcze się uczyć i uczyć i nie tyle dla powodzenia na rozmowie z konsulem ile dla siebie. Dla swojego rozwoju osobistego.
Język polski uważam za język piękny, trudny i bardzo interesujący. Kiedy byłem na niższych poziomach wydawało mi się, że ten język jest bardzo logiczny pod wieloma względami. Teraz już nie jestem tego pewien. Uświadomiłem sobie, że wyjątki i różne szczegóły to normalna rzecz dla żywych języków. Dlatego staram się patrzeć na to wszystko z ciekawością i inspiracją.
W nauce języka polskiego na pewno pomaga mi znajomość wszystkich wschodniosłowiańskich języków, ale również często to utrudnia naukę. Podobieństwo tych języków powoduje że czasem podświadomie czy świadomie przenoszę konstrukcje z języków wschodniosłowiańskich na swoją polską umowę. Mianowicie pod tym względem największe trudności sprawia mi używanie właściwych przyimków i reakcji czasowników. W dodatku brakuje mi wciąż słownictwa i płynności mówienia.
Moim zdaniem, aby dać sobie radę z problemami, które wymieniłem trzeba jak najwięcej słuchać i czytać po polsku i oczywiście mówić samemu. Wielokrotne powtarzanie właściwych form powoduje ich automatyzację i poprawia język. Słucham i czytam po polsku codziennie chociażby przez 15 minut, ale oczywiście staram się więcej.
Uwielbiam słuchać na przykład audycji radia TOK FM albo po prostu czegoś na YouTubie, ponieważ zawsze tam można odnaleźć dużo filmików na interesujący temat. Jak to się mówi do wyboru do koloru.
Podczas słuchania często zauważam, że wcale nie skupiam się na języku nagrania lecz na temacie, na ciekawej rozmowie. Po prostu zapominam, że słucham nie w swoim języku ojczystym i to moim zdaniem jest bardzo ważne w nauce języka obcego. Bardzo ważne jest również mówienie, ale przez większość czasu niestety mówić po polsku po prostu nie ma z kim. Stosuje więc czasem taką metodę: mówię coś do dyktafonu w komórce, opowiadam na przykład co się dzisiaj wydarzyło, gdzie teraz idę, co widzę, co będę jutro robił. Prowadzę swojego rodzaju audio pamiętnik. Tuż po nagraniu słucham siebie i od razu zauważam błędy, których przy mówieniu wcale nie spostrzegłem. W taki sposób więc uważam na popełnione błędy i staram się ich unikać następnym razem.
Ciągiem tych 5 lat przez które uczę się polskiego miałem kilka kryzysów w nauce straciłem motywację, Wydawało mi się że ciągle jestem na tym samym poziomie, nie spostrzegłem żadnego postępu, ale potem uświadomiłem sobie że to rzecz całkiem normalne, przyrodnia, człowiek nie może być zawsze chętny do nauki, musi mieć czas na jakiś wypoczynek na rozważanie i jeszcze rozumiałem, że im większy poziom tym mniej zauważalne są postępy. Warto jest więc po prostu kontynuować naukę nie czekając na postępy lecz otrzymując radość i przyjemność.
Podsumowując chciałbym powiedzieć, że bardzo się cieszę z powodu codziennej obecności polszczyzny w moim życiu. Uczenie się języka to długa i ciekawa droga, Powiedziałbym droga na całe życie i mam nadzieję że spotkam jeszcze na tej drodze dużo wszystkiego ciekawego. Zachęcam wszystkich do słuchania podcastów Piotra, a oczywiście nie tylko podcastów Piotra ale najpierw. Tak naprawdę Piotr, Twoja praca jest wspaniała, pomagasz Wielu ludziom, inspirujesz ich do nauki, podejmujesz w swoich podcastach bardzo, bardzo ciekawe wątki do przemyślenia. Dziękuję ci bardzo. Cóż, życzę ci Piotr i słuchaczom twoich podcastów wszystkiego najlepszego i do usłyszenia.
Bardzo dziękuję za nagranie. Igor świetnie mówi po polsku, prawda, ma bardzo dobry akcent. Nie jest to dla mnie dziwne, a to dlatego, że Igor codziennie ćwiczy, codziennie ćwiczy język polski, codziennie słucha, czyta, albo mówi. Słucha radia, ogląda filmiki, to jest właśnie to, to jest to co powinniśmy robić, gdy uczymy się jakiegoś języka.
Na koniec podcastu chciałbym jeszcze, żebyśmy posłuchali nagrania od Dimitriego z Białorusi. Zapraszam bardzo serdecznie.
Nagranie od Dmitriego
Cześć Piotr! Mam na imię Dmitri. Urodziłem się w Białorusi, mieszkam w Mińsku. Mam 50 lat, mam polskie korzenie, Jestem z zawodu nauczycielem historii, ale w tej chwili nie pracuję. Nie chcę oszukiwać uczniów, nie chcę mówić o nauce języka, teraz widzę to bo brak wielkich postępów w nauce 2,5 miesięcy. Chcę wspierać Ukraińców w walce z rosyjskim okupantem. Trzymajcie się kochani! Walczcie za całą Europę. Wasz prezydent Władimir Żeleński i jest prawdziwym bohaterem. Do podręczników historii przejdzie jak George Waszyngton, Jan Henryk Dąbrowski, Bohdan Chmielnicki.Przepraszam za Białorusinów, wstydzę się bombardowania miast z naszego terytorium. Obywatele przymykają na to oczy, bo ich to nie dotyczy, ludzie musieli powiedzieć “nie”. Oni pobiegli do sklepu po spożywcze i systemy samochodowe. Ostatni podcast jest o nich — głupcach, którzy stawiają wartości materialne ponad wolność. Cześć Piotr, pa, pa!
Dziękuję bardzo za nagranie. Myślę, że to jest ważne nagranie. To, że urodziliśmy się w jakimś kraju, nie oznacza, że musimy zgadzać się na to co robią politycy, którzy w danym momencie rządzą tym krajem. Właśnie dlatego wolność słowa jest czymś niezwykle ważnym. Oczywiście rządzący politycy, którzy boję się, że stracą panowanie nad swoim państwem próbują zakazać wolności słowa. Tak się dzieje wszędzie tam, gdzie ludzie są oszukiwani. Im bardziej politycy boją się, tym bardziej blokują dostęp do wolnej informacji. Wielkie dzięki dla Dmitriego za nagranie.
Mam jeszcze jedno nagranie, myślę że musimy go posłuchać teraz. Są takie nagrania, które nie mogą czekać. Zapraszam na nagranie od Olega.
Nagranie od Olega
Dzień dobry panie Piotrze! Witam bardzo serdecznie, to ja Oleg. Oleg, który mieszka w Kijowie w razem ze swoją żoną Iryną. Moja żona jest teraz obok mnie i my jesteśmy razem w Kijowie. Już pisałem do pana list, a nawet napisałem już kilka listów, a dziś zdecydowałem się zrobić nagranie. Postanowiłem powiedzieć coś po polsku, ale zastanawiałem się, długo myślałem co będzie lepiej powiedzieć. Mógłbym opowiedzieć o sobie, mógłbym opowiedzieć o swoim życiu, mógłbym opowiedzieć dlaczego postanowiłem zacząć się uczyć języka polskiego, ale gdy już usiadłem przed komputerem zrozumiałem, że teraz muszę najpierw powiedzieć: dziękuję! Muszę powiedzieć dziękuję panu i muszę powiedzieć dziękuję rodzinie pana, muszę powiedzieć dziękuję wszystkim Polakom. Teraz w naszym kraju toczy się wojna, wielu ludzi było zmuszonych opuścić swoje domy, opuścić swoje miasta, swoje wioski przed wojną i szukać bezpiecznego miejsca gdzieś tam w innych krajach. Wiele kobiet z dziećmi, naszych kobiet z dziećmi jest teraz w Polsce. One są tam jako uchodźcy to okropne, ale my wiemy, że Polacy pomagają naszym ludziom. Wiemy, że zwykli obywatele zbierają ubrania, różne rzeczy, posiłki, artykuły spożywcze oraz leki dla naszych ludzi. Dziękujemy! Jesteście wspaniali, jesteście prawdziwymi przyjaciółmi dla nas! Nigdy nie zapomnimy o tym, nigdy nie zapomnimy Kto pomógł nam podczas, gdy inni nie chcieli nam pomóc. Dziękujemy za współczucie. Przepraszam nie Bardzo dobrze mówię po polsku, nawet mówię bardzo źle, ponieważ dopiero zacząłem uczyć się języka polskiego, ale wszystko co mówię mówię z całego serca. Życzę panu wszystkiego najlepszego, zdrowia i pomyślności. To wszystko na dziś, do widzenia, do usłyszenia, pa, pa!
Jest mi bardzo smutno, że te nagrania pojawiły się w podcaście, wielkie dzięki Oleg. Nigdy nie myślałem, że coś takiego jest możliwe. Nie wiem nawet jak o tym mówić. Codziennie widzę bombardowania miast, codziennie widzę tragedię ludzi i czuję się dosyć bezradny. Jednocześnie dziękuję losowi, że urodziłem się o kilkaset kilometrów bardziej na zachód. Gdybym urodził się po drugiej stronie granicy być może już straciłbym dom, rodzinę, a może nawet życie…
Kochani, nie wiem co powiedzieć na koniec. Trzymajcie się, mam nadzieję, że spotkamy się wszyscy następnym razem, że nikogo nie zabraknie. Mam nadzieję, że robiąc podcasty sprawiam Wam trochę przyjemności, że pomagam Wam w ten sposób uczyć się polskiego, że razem tworzymy grupę ludzi, która się wspiera, która pomaga sobie. Nie ważne gdzie się urodziliśmy, wszyscy tutaj cenimy podobne wartości, chcemy się uczyć, chcemy się rozwijać, chcemy się bawić, po to żeby przeżyć nasze życie jak najciekawiej. Tak mi się wydaje.
Jeśli szukacie materiałów do nauki języka polskiego to zapraszam, zapraszam na moją stronę, która nazywa się realpolish.pl Możecie zapisać się na newsletter, możecie również napisać do mnie, na stronie z podcastami jest miejsce, gdzie można wpisać pytanie do mnie, jeśli podacie swój adres email to będę mógł odpowiedzieć na to pytanie.
Jeśli rozumiecie ten podcast, ale chcecie rozwijać się, chcecie więcej materiałów to polecam Wam klub VIP. Tam znajdziecie mnóstwo materiałów, które dodaję tam już przez wiele lat i cały czas robię coś nowego. Tam czytam książki dla Was, oglądamy fragmenty filmów i seriali, robimy dyktanda, wiele, wiele ciekawych rzeczy tam znajdziecie. Zatem zapraszam bardzo serdecznie do klubu VIP.
Można zarejestrować się tylko na jeden miesiąc i spróbować, nie ma problemu to kosztuje tylko 50 zł to jest około 10 euro za miesiąc. Można przerwać w dowolnym momencie. Nie ma żadnego problemu. Jeśli ktoś chce przykłady to piszcie do mnie właśnie przez moją stronę, tam jest ten boks, miejsce, które nazywa się Contact Me i wystarczy podać swój email i napisać: poproszę o przykłady kursów i klubu VIP. Ja wtedy na podany adres wyślę przykłady i sami spróbujecie czy Wam się podoba. Jasne? Mam nadzieję, że tak.
Kochani, zatem do usłyszenia następnym razem. Dziękuję Wam za dziś. Dziękuję wszystkim za przesyłanie nagrań, czekam oczywiście na następne nagrania. Trzymajcie się zdrowo, życzę Wam dużo przyjemności związanych z językiem polskim, a na dziś to już wszystko. Do następnego razu, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 11 (2022) | POSTĘP:
Seria 11 (2022)
- RP437: 12-tygodniowy rok… czyli jak osiągnąć cel
- RP436: Katar
- RP435: Życie w lesie
- RP434: Katastrofa tunguska
- RP433: Rozmowa z Alessandro
- RP432: Diamenty
- RP431: Jung i jego Czerwona Księga
- RP430: Piraci z Karaibów
- RP429: Polacy na Haiti
- RP428: Używki
- RP427: Rastafarianie
- RP426: Trzy oblicza Ewy
- RP425: Sergiusz Piasecki
- RP424: Lata 1980-1990 w Polsce
- RP423: Faszyzm i nazizm
- RP422: Rzeź wołyńska
- RP421: Pies w kosmosie
- RP420: Oligarchia magnacka
- RP419: Głupota i niekompetencja
- RP418: Taras Szewczenko
- RP417: Pegasus
- RP416: Tokeny NFT
- RP415: Propaganda sukcesu w latach 1970-80
- RP414: Zagadka Diatłowa
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.