In this episode of the Learn Polish Podcast, I talk about the history of Polish national uprisings. We almost always lost our uprisings, it is a difficult part of our history. In this episode, I discuss whether it was worth fighting this way for our independence. I think this is an interesting topic for Polish language learners to listen to. Transcription of the podcast is available to all premium realpolish.pl users.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar cover by Kenn Faurschou
* * *
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie i jak zwykle zapraszam do posłuchania ciekawej historii po polsku. Mam na imię Piotr i prowadzę podcast, który ma za zadanie pomóc Wam w nauce języka polskiego oczywiście.
Być może nie rozumiecie jeszcze filmów po polsku, być może macie czasami problemy w rozmowie z Polakami spotkanymi na ulicy. Dlatego przygotowuję dla Was już od ponad 10 lat ten podcast, podcast który ma być dla Was ćwiczeniem, ćwiczeniem rozumienia ze słuchu.
Ja mówię oczywiście wszystko po polsku, ale troszeczkę wolniej niż to jest w filmach. Po to właśnie żebyście łatwiej rozumieli, dzięki temu jest Wam łatwiej zrozumieć o czym mówię. Dodatkowo często to samo staram się mówić na różne sposoby, robię to właśnie po to, żebyście zrozumieli jak najwięcej.
Ci którzy słuchają naszego podcastu już od jakiegoś czasu to wiedzą, że słuchanie materiału, który rozumiecie jest bardzo pomocne w nauce języka. Nie trzeba rozumieć wszystkiego, wszystkiego bardzo doskonale, ale trzeba rozumieć dużo, przynajmniej tyle żeby rozumieć o czym opowiadam. To jest bardzo ważne.
Jeśli wydaje Wam się, że nie rozumiecie aż tak dużo, że rozumiecie zbyt mało, to nie ma problemu, ponieważ do każdego odcinka podcastu jest dołączony tekst, jest dołączona transkrypcja wszystkiego co mówię. Dostęp do transkrypcji mają wszyscy użytkownicy moich kursów. Jeśli jesteście zalogowani na stronie realpolish.pl i wasze konto jest aktywne, to macie dostęp do transkrypcji wszystkich, wszystkich podcastów.
Wtedy jednocześnie możecie czytać i słuchać, co więcej, jeśli nie rozumiecie jakiegoś zdania to możecie je przetłumaczyć. Polecam Wam tłumaczenie z użyciem sztucznej inteligencji. Wiecie, że jestem miłośnikiem sztucznej inteligencji. Tłumacz na stronie deepl.com działa bardzo dobrze, no i ostatnio pojawiła się konkurencja czyli ChatGPT. Przy użyciu czatu również można doskonale przetłumaczyć tekst podcastu na chyba dowolny język, tak mi się wydaje.
Zatem polecam Wam taką procedurę. Pracujcie z tekstem jeśli nie rozumiecie wszystkiego, to bardzo, bardzo pomaga. Dodatkowo czytanie tekstu powoduje, że będziecie o wiele lepiej pisać po polsku.
Polska ortografia nie jest bardzo łatwa, wynika to z tego, że są dźwięki które zapisywane są na różne sposoby. Na przykład dźwięk “u” może być zapisany literą “u” lub literą “o z kreską” (ó). Tak samo dźwięki “ż” i “h” można zapisać na dwa sposoby. To są problemy ortograficzne i te problemy mają również Polacy, którzy mało czytają. Dlatego polecam Wam czytanie. Czytanie i słuchanie naprawdę rozwija język nie tylko tych, którzy uczą się obcego języka, ale również tych, którzy używają tego języka na codzień. Ludzie, którzy czytają mówią o wiele, wiele lepiej i piszą o wiele lepiej.
Chyba, że nie macie zamiaru nigdy pisać, ani czytać. Jeśli czyimś celem jest tylko mówienie, to nie musi martwić się o ortografię. Wszystko zależy od tego po co uczycie się, prawda? Każdy z nas ma swoją wizję, swój cel. Niektórym wystarczy tylko osiągnięcie poziomu, który wystarcza do porozumienia się w restauracji, a inni chcą na przykład studiować po polsku, albo pracować z polskimi klientami. Każdy ma inny cel. Bardzo ważne jest wiedzieć do czego się dąży, jaki jest nasz cel, co chcemy osiągnąć, bo wtedy można wybrać sposób dotarcia do tego celu.
To jest tak samo jak wybieramy się na wycieczkę. Można iść zupełnie bez celu, ale wtedy może się zdarzyć tak, że kręcimy się w kółko. Jeśli komuś to nie przeszkadza… nie ma sprawy, ale jeśli ktoś chce dojść do jakiegoś konkretnego miejsca, no to musi wybrać odpowiednią drogę, prawda? I tak samo jest ze wszystkim co w życiu robimy i z nauką języka również.
Dobrze, to jest wszystko co chciałem powiedzieć na wstępie. Pewnie zauważyliście, że powtarzam się trochę, że mówię często o tej metodzie nauki, ale wydaje mi się, że to jest dosyć ważne, szczególnie dla nowych słuchaczy, dla osób, które zaczynają uczyć się używając moich materiałów.
Nowe osoby pewnie nie wiedzą też, że czekam na wiadomości głosowe, czekam na nagrania od Was. Zawsze staram się posłuchać razem z Wam przynajmniej jednego nagrania.
Dziś chciałbym, żebyśmy posłuchali nagrania od Julii. To nagranie troszeczkę czekało, dostałem je kilka miesięcy temu. Przepraszam cię Julio, że musiałaś aż tak długo czekać, ale w końcu przyszedł czas na nagranie od Ciebie. Po polsku mamy takie przysłowie: Co się odwlecze, to nie uciecze! Zapraszam bardzo serdecznie, posłuchajmy nagrania od Julii.
Nagranie od Julii
Cześć Piotr! Mam na imię Julia i jestem z Ukrainy. Teraz mieszkam w Polsce już właśnie od początku tej wielkiej wojny od 26 lutego. Zz pierwszych dni tutaj w Polsce, no nie nie z pierwszych dni, pierwsze kilka tygodni było nam bardzo ciężko, no naprawdę tak psychicznie ciężko. No to wiadomo dlaczego, wojna w moim kraju i jest teraz ta wojna i nie chce się skończyć. Pierwsze tygodnie były takie trudne, no za jakieś moment zrozumiałem, że muszę coś robić, chociaż coś niewielkiego, żeby nie czekać, nie martwić się codziennie, muszę działać. No i najpierw pomyślałem, że będzie bardzo dobrze nauczyć się języka polskiego. Naprawdę kiedyś dawno, wcześniej jeszcze 3-4 lata temu próbowałam to robić. Naprawdę. Tak było to dla mnie interesujące, dlatego uczyłem się.
Mam z mężem tutaj w Polsce takich bliskich przyjaciół oni są z Ukrainy, ale pojechali jeszcze wcześniej tu pracować, teraz tu mieszkają już 10 lat i od jakiegoś czasu przejeżdżaliśmy tak z wizytą. No i wtedy też chcieliśmy coś rozumieć, jakkolwiek rozmawiać. No to było trudne, no i właśnie jeszcze starałam się uczyć. Kupiłam książkę taką z gramatyką, pisałem różne ćwiczenia, wiedziałam wszystko o końcówkach odmianach, no nie wszystko. Tak starałam się. No wiesz co kiedy przyjechałam tutaj po wojnie to miałem takie wrażenie, że wszystko zapomniałam, naprawdę wszystko. Nie mogłam nawet powiedzieć kilku słów, no i wtedy zaczęłam uczyć się ponownie. Zaczęłam szukać jakiegoś innego sposobu, innej metody uczenia, żeby to było skuteczne, żeby to było interesujące, no i znalazłam ten twój podcast i bardzo mi było przyjemnie go słuchać i bardzo mi ta metoda wydała się ciekawą. Spróbowałam, słuchałam wiele, słucham różnych nagrań nie tylko ten podcast. Na początku szukałam czegoś innego jeszcze. No naprawdę właśnie ten podcast był, nawet nie wiem jak to powiedzieć, odpoczywałam też kiedy słuchałam. Masz bardzo przyjemny głos, cały czas kiedy słucham ciebie, to tak sobie wyobrażam, że masz uśmiech na twarzy, bo tak bardzo przyjemnie to brzmi. N nie wiem czy to jest tak, no myślę że jesteś bardzo przyjemnym i takim dobrym, szczerym człowiekiem.
Dzisiaj już nie uczę się polskiego, wiesz? Robiłam to 3-4 miesiące i w jakimś momencie zrozumiałem, że teraz mogę mówić po prostu, mogę mówić, mogę wyrażać wszystko co myślę, wszystko co mam w głowie. Wszystko co chcę o tym mogę mówić. Może jeszcze nie znam wielu słów, może jeszcze nie na wszystkie tematy mogę spokojnie rozmawiać, ale tak w ogóle to czuję się bardzo dobrze w tym języku i myślę że to, że to też dlatego, że słuchałem twój podcast i jestem bardzo wdzięczna za to, naprawdę. A dzisiaj to było taka niespodzianka, dzisiaj chciałem posłuchać inne nagranie innego podcastu. Właśnie dlatego, że zrozumiałem jakimś momencie, że uczenie języków to jest dla mnie jakieś hobby, wiesz? Zaczęło mnie interesować inny język właśnie Słowacki dlatego, że mój mąż właśnie teraz pracuje na Słowacji. On tam też wyjechał jeszcze przed wojną z Ukrainy, miał taką propozycję pracy i wyjechał wtedy i już został tam. Przyjeżdża tutaj też do nas do Polski, ale teraz pracuję na Słowacji, no i on właśnie uczy się Słowackiego języka. I też polecałem mu żeby robił to przez taką metodę, żeby słuchał też znalazłam takiego interesującego pana Słowaka, który zrobił podcast Comprehensible Slovak, no on ma tylko 16 nagrań… i naprawdę ten podcast Piotra, a on taki miły i taki przyjemny, że od czasu do czasu wracam się do ciebie i dzisiaj przesłuchałam jeszcze jeden odcinek o naszym ukraińskim Tarasie Szewczenko, i wiesz, zrozumiałem że jestem bardzo wdzięczna nie tylko za ten podcast. A właśnie także i za to wsparcie, że wszyscy Polacy robicie dla Ukraińców to dla nas naprawdę bardzo, bardzo ważne i teraz naprawdę… Nawet trudno mi powstrzymać w sobie łzy, gdy przypominam sobie jak wiele zrobili dla mnie Polacy i nawet ten twój podcast, to takie wsparcie, takie ogromne wsparcie. Polecam go o wszystkim Ukraińcom, których znam, którzy też teraz są w Polsce i mają ten problem z językiem. No właśnie jeszcze dzisiaj 11 listopada i wiem, że gdzieś w Polsce takie wielkie święto Dzień Niepodległości Polski, to też chcę pozdrawiać wszystkich. Pozdrawiam ciebie, wiem że to bardzo ważne święto. Teraz myślę, że wszyscy Polacy, też wiedzą, że dla Ukraińców to słowo “niepodległość”, ono ma jeszcze większe znaczenie, jeszcze ważniejsze. Najważniejsze, bo to jest wszystko dla nas. Teraz pozdrawiam i bardzo chciałabym, żeby wszystkie trudne rzeczy, wszystkie takie trudne momenty historii, które były między nami zostały w historii, a teraz zrobimy nową historię i to będzie zupełnie inna historia. I to będzie historia takiej naprawdę szczerej… szczerego wsparcia i zrozumienia i wierzę, że kiedy będzie Polska silna i Ukraina silna, to będzie inny świat, i to będzie bardzo piękny świat. Jeszcze raz pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego i z powodu Dnia Niepodległości i dla Ciebie osobiście. Chcę, żeby twój podcast rozwijał się jeszcze i żebyś też miał to uczucie, że to jest bardzo ważne, bardzo ważny dla wielu ludzi. Robisz bardzo dobry projekt i no chcę żeby u ciebie było wszystko w porządku i zawsze żebyś pamiętał, że to co robisz ludzie bardzo potrzebują. Wielkie dzięki! Na razie!
Dziękuję bardzo za nagranie. Bardzo było mi miło gdy go słuchałem, bardzo dużo miłych słów skierowanych do mnie, wielkie dzięki, wielkie dzięki z mojej strony.
Myślę, że zgodzicie się ze mną, że Julia mówi bardzo dobrze po polsku, bardzo wyraźnie, łatwo zrozumieć co mówi, doskonale wyraża swoje myśli. Moje gratulacje! Doskonała robota.
Kochani, czekam na więcej nagrań, przysyłajcie je do mnie. Z przyjemnością ich słucham z Wami. To dla mnie wielka, wielka radość i wielka motywacja do dalszego działania, do robienia dalszych materiałów dla Was.
Jeśli macie chęć, to zróbcie nagranie. To jest bardzo ciekawe co myślicie o Polsce. Czy chcielibyście tu mieszkać, na przyklad? Czy podoba Wam się Polska? Z przyjemnością posłucham waszych opinii.
Zapraszam Was do kontaktowania się ze mną, do przysyłania nagrań, również do pisania komentarzy. Jest mi bardzo miło, gdy czuję, że… że tam jesteście, że korzystacie z tego co robię, że to jest coś dla Was przydatnego, coś cennego.
Korzystajcie również z moich kursów, ze strony realpolish.pl Przypominam Wam, że tam znajdziecie kurs dla początkujących, ten kurs nazwałem 100 Daily Polish Stories, sto historyjek po polsku. Ten kurs ma bardzo ciekawą metodę, metodę pytań i odpowiedzi. To jest świetne ćwiczenie dla osób, które chcą zacząć mówić po polsku. Jeśli sporo rozumiecie, ale macie blokadę, trudno Wam jest mówić, to polecam Wam właśnie ten kurs. Odpowiadacie na pytania i rozwiązuje Wam się język powoli. Powoli, powoli zaczynacie mówić.
Dla bardziej zaawansowanych polecam klub VIP. Tam znajdziecie przeróżne materiały. Czytam tam książki, wyjaśniam o co chodzi w każdym zdaniu. Oglądamy stare filmy, oglądamy fragmenty seriali, są dyktanda, są również można powiedzieć moje vlogi, wiele, wiele materiałów. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jest tam kurs z idiomami, krótka historia Polski. Naprawdę mnóstwo rzeczy. Zapraszam, zapraszam do klubu VIP, bo naprawdę warto.
Kochani, zatem to wszystko na dziś. Dziękuję Wam bardzo serdecznie za wysłuchanie dzisiejszego odcinka. Dziękuję Julii za nagranie. Mam nadzieję, że ci którzy pierwszy raz słuchali mojego podcastu zostaną na dłużej, mam nadzieję, że podobało Wam się. Cieszę się, że jest nas coraz więcej, że chcecie uczyć się polskiego, a ja mogę Wam w tym pomagać.
Trzymajcie się zdrowo! Dziękuję za dziś i zapraszam następnym razem, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 12 (2023) | POSTĘP:
Seria 12 (2023)
- RP460: Opowieść Wigilijna
- RP459: Kazimierz Wielki
- RP458: Pan Tan
- RP457: Opowiadanie na Halloween
- RP456: Jak powstał Izrael
- RP455: Teoria heliocentryczna
- RP454: Maurycy Beniowski
- RP453: Barbie
- RP452: Oppenheimer
- RP451: Walt Disney
- RP450: Mao i wróble
- RP449: Konfederacja targowicka
- RP448: Elon Musk
- RP447: Mafia
- RP446: Powstanie w getcie warszawskim
- RP445: Pinokio
- RP444: Polskie powstania narodowe
- RP443: Jeansy
- RP442: ChatGPT
- RP441: Krystyna Skarbek
- RP440: Strach
- RP439: Charlie Chaplin
- RP438: Johann Strauss – król walca
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.