This episode of Learn Polish Podcast is about the history of Poland at the time of Casimir the Great, that is, in the 14th century. He was the last monarch of the Piast dynasty on the Polish throne. He is considered one of the most outstanding rulers of Poland. Full transcript in Polish is available for premium users of realpolish.pl
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
* * *
Cześć moi drodzy! Witam wszystkich serdecznie na naszym kolejnym spotkaniu! Jeżeli to wasz pierwszy raz, to miło mi Was przywitać, miło mi Was poznać. Mam na imię Piotr, i chcę być waszym przewodnikiem po języku polskim.
Tworząc ten podcast mam nadzieję, że to coś więcej niż zwykłe nagranie dźwiękowe, więcej zwykły plik w internecie. Mam nadzieję, że to miejsce, gdzie język polski nabiera dla Was pewnego rodzaju kształtu i smaku, że to nie jest tylko zbiór dźwięków.
Chcę, abyście poczuli, że uczycie się nie tylko słów, ale także o kulturze, o historii, o życiu w Polsce… ale nie tylko w Polsce. Mam nadzieję, że język polski stanie się dla Was narzędziem przydatnym w waszym życiu i dzięki temu narzędziu wasze życie będzie troszkę ciekawsze, weselsze, na pewno troszkę inne niż gdybyście nie znali tego języka.
Jeśli dopiero zaczynacie tę przygodę, tę zabawę z językiem polskim, witam Was bardzo serdecznie! Mam nadzieję, że to miejsce stanie się dla was inspiracją do nauki języka polskiego.
Jeśli chcecie śledzić teksty do wszystkich odcinków podcastu, odwiedźcie moją stronę internetową, realpolish.pl. Słuchanie i czytanie to fantastyczny sposób na poszerzania słownictwa i naukę gramatyki zupełnie bez wysiłku.
No może nie zupełnie bez wysiłku, bo trzeba przecież słuchać i czytać, ale jeśli porównamy to z wpisywaniem końcówek, rozpoznawaniem przypadków, uzupełnianiem zdań, uczeniem się słów na pamięć, to moim zdaniem nie ma zupełnie porównania. Ta metoda jest o wiele przyjemniejsza, o wiele ciekawsza, a jeśli coś robimy z przyjemnością, to nie jest żaden wysiłek, prawda? To jest zabawa!
Zatem podczas słuchania tego podcastu, postarajcie się zrelaksować, nie starajcie się nic zapamiętywać. Po prostu się rozluźnijcie. Oczywiście, to może doprowadzić do tego, że zaśniecie.
Wiem…bo czasami mi też to się przydała, gdy słucham podcastów. Nie swoich oczywiście… gdy słucham podcastów w innych językach w łóżku, to jest ogromna szansa na to że zasnę. Wy też mówicie o tym, że usypiacie słuchając mojego głosu. Zatem uważajcie jeżeli jedziecie samochodem. To może być niebezpieczne. Lepiej zatrzymać się na poboczu.
Myślę, że są dwa najlepsze sposoby na słuchanie. Po pierwsze można to robić podczas spaceru na świeżym powietrzu. Jeszcze nie widziałem, żeby ktoś usnął podczas spacerowania. Jeśli dodatkowo powtarzacie na głos to co ja mówię, robicie tak zwany shadowing, to na pewno nie zaśniecie gwarantuję Wam, a dodatkowo robicie świetne ćwiczenie z mówienia.
Shadowing można robić też w swojej głowie, nie jest to tak bardzo efektywne, ale czasami trudno jest powtarzać głośno, gdy w około są jacyś obcy ludzie.
Prawdę mówiąc nikogo to nie obchodzi, co my tam gadamy sobie pod nosem, ale czasami mamy takie opory. Prawda?
Innym sposobem na nieusypianie podczas słuchania jest jednoczesne czytanie tekstu. To jest doskonały sposób, bo język polski dociera wtedy do mózgu przez dwa kanały, przez uszy i przez oczy jednocześnie. Mając tekst możecie spróbować zrobić takie wspaniałe ćwiczenie. Posłuchajcie.
Wyświetlcie tekst podcastu na ekranie, albo wydrukujcie go i później włączcie podcast, oczywiście. Starajcie się czytać tekst jeszcze przede mną. Tak jakbym ja robił shadowing tego co Wy czytacie. To jest bardzo fajne ćwiczenie, ostatni go wymyśliłem, odkryłem i mi bardzo się podoba. Kiedy tak robię, czytam tekst sekundę wcześniej niż słyszę poprawną wymowę, wtedy jakby sprawdzam czy dobrze czytałem.
To jest oczywiście trudniejsze niż normalny shadowing, szybko się wtedy męczymy, ale myślę, że to jest bardzo przydatne ćwiczenie. Spróbujcie tak zrobić i proszę dajcie mi znać jak Wam wyszło, co o tym myślicie, czy to jest dobry pomysł dla Was? Czy to jest zbyt trudne, a może zbyt łatwe? Jestem bardzo ciekawy Czekam na nagrania i na wiadomości.
Cieszę się, że opowiadacie mi o swoich przygodach z nauką języka polskiego. Dzięki waszym historiom ten podcast to nie tylko nagranie, to coś więcej, coś o wiele dla mnie ważniejszego.
Na przykład ostatnio dostałem wiadomość od Very. Posłuchajmy co powiedziała.
Nagranie od Very
Witam Piotr! Witam wszystkich słuchaczy! Mam na imię Viera, mam 39 lat i jestem Białorusinką, ale teraz mieszkam niedaleko Warszawy. Moja rodzina, ja, mój mąż i dwoje małych dzieci, synowie, przyjechaliśmy do Polski pół roku temu. Słucham twoich podcastów dopiero do 3 miesięcy. Zawsze myślałam, że nie mam żadnych umiejętności do języków obcych, wiele razy próbowałam nauczyć się angielskiego, ale po pewnym czasie pojawiało się 1000 powodów aby odłożyć naukę. Jednakże bardzo dobrze znam moje języki ojczyste: białoruski i rosyjski, bo naprawdę miałam dużo komunikacji i przeczytałam dużo książek w moich językach, a teraz mam nadzieję uczyć się nie tylko polskiego, ale także angielskiego. dzięki tobie teraz mam taką nadzieję.
Oczywiście znajomość języka białoruskiego bardzo mmi pomogła w rozumieniu języka polskiego, ale na początku nie rozumiałam połowy tego co mówisz. Ciągle gubiłam wątek. Teraz po trzech miesiącach słuchania jednego podcastu dziennie rozumiem około 90 procent, ale nadal nie rozumiem rodowitych Polaków, bo mówią bardzo szybko. Także bardzo trudno mi mówić. Wtedy znajomość białoruskiego przeszkadza mi. Pomaga zrozumieć, ale utrudnia mówienie. Przede wszystkim w mojej głowie pojawiają się białoruskie słowa z innymi końcówkami. Nie mam teraz możliwości nauki języków z korepetytorem, ponieważ mam dwójkę małych dzieci i pracuję jako freelancer webdesigner. Nie mam wolnego czasu na naukę, a twoje podcasty Piotr, są dla mnie jedynym sposobem.
Twoje podcasty są bardzo interesujące, masz taki miły głos. Uwielbiam twoją charyzmę. A jednak słucham twoich podcastów przed snem i w łóżku. Nie mam innego czasu i czasami zasypiam pod koniec historii, a potem rano słucham ponownie fragmenty historii, a kiedyś miałam problemy z zasypianiem. Miałam dużo myśli przed nam niepokój, ale słuchanie twoich podcastów mnie uspokaja. Zasypiam bardzo szybko i dodatkowo uczą się języka i nowych ciekawych rzeczy. Naprawdę chcę i marzę aby dołączyć do klubu VIP i kupić Daily Stories, ale wolę to zrobić jak dzieci pójdą do przedszkola. Świetna robota Piotr, świetna. Pozdrawiam, wszystkiego najlepszego, pa, pa!
Dziękuję bardzo! Bardzo mi miło, że lubisz mój głos! No właśnie, Vera też usypia słuchając podcastu… Wiecie co? To mnie wcale nie martwi, to mnie cieszy. To jest jakby dodatkowa opcja, dodatkowa funkcja mojego podcastu. Jeśli macie trudności z zasypianiem to zapraszam bardzo serdecznie do słuchania w łóżku. Pomyśleć, że jestem z tyloma osobami w łóżku… niesamowite! Pamiętajcie też, że jeśli zaśniecie, to nic straconego. Następnego dnia możecie przecież posłuchać jeszcze raz.
Myślę, że Vera mówi już całkiem dobrze po polsku jeśli weźmiemy pod uwagę, że uczy się dopiero od 3 miesięcy, od trzech miesięcy słucha jednego podcastu dziennie. Świetna robota! Muszę Wam powiedzieć, że mam podobne doświadczenie jak Vera. Ona powiedziała, że znajomość języka białoruskiego pomaga jej w rozumieniu języka polskiego, ale przeszkadza w mówieniu, bo przychodzą jej do głowy białoruskie słowa i często stosuje białoruską gramatykę.
To wszystko co chciałem powiedzieć w głównej części naszego spotkania, co chciałem powiedzieć o historii Polski, ale to jeszcze nie koniec. Mam jeszcze jedno nagranie, którego chciałbym z Wami posłuchać. To będzie również nagranie od Białorusina, który mieszka w Polsce. Na początku słuchaliśmy nagrania od Very, a teraz pora na Iwana. Zapraszam bardzo serdecznie.
Nagranie od Iwana
Część Piotrze! Mam na imię Iwan i wczoraj jechaliśmy na rowerach z żoną przez wieś koło Wrocławia i słuchałem twoje podcasty, stare epizody. Zauważyłem, że wielu Białorusinów pisze do ciebie i nie wiem dlaczego tak. Czy Białorusini mają słabą identyfikację? Czy wręcz przeciwnie, że zdolni mieć kilkanaście i czuć się dobrze? No i zdecydowałem się też zrobić nagranie.
Jestem z Białorusi, przeprowadziłem się do Wrocławia w październiku 20221 roku. Chciałem zrobić to nagranie, bo zdarza się, że one są paliwem dla twoich podcastów. Nie możesz uwierzyć jak to jest ważne dla ludzi, którzy pojawili się w Polsce z różnych przyczyn. Nazwałbym ciebie świętym Piotrem nawet, bowiem pan jest jednym z tych osób z rozłożonymi rękoma mówi pan jak Jan Paweł II: “Nie bójcie się moi drodzy!” A my się boimy, że ktoś zapyta podczas spaceru po polsku, czy kurier zadzwoni do ciebie, a ty ciężko rozumiesz przez telefon, że wrocławskich kibiców w czasnych koszulkach lepiej okrążać po innej stronie drogi. No coś żart, coś i nie.
Skończyłem tylko kurs A1 i bardzo mi się nie spodobało, bo tam było za mało mówienia i liczę, że dla trzymani logiki języka to powinno wystarczyć, ale my oczywiście nie rozmawiamy w swoim języku regularnie w głowie i tak samo jest z językiem obcym.
Jestem programistą, język polski niestety niepotrzebny, i nie mamy przyjaciół w Polsce mogę tylko coś mówić z panią sprzedawczynią w hali targowej żeby kupić 20 jaj wolnego wybiegu i z panem pod drzewam, który sprzedaje miód w soboty.
Zasad języka nie znam, żona zna. Dlatego rozmawiam bardziej na intuicję. Źródłami języka były wrocławska gazeta za darmo, Tik Tok, komentarze piłki nożnej i książka dziennik byłego KGB w Polsce w końca Związku Radzieckiego. Teraz czekam kiedy żona skończy czytanie książki “Opowieść o naszych babkach” gdzie żona ołówkiem przetłumaczy ciężkie i nowe słowa. Ale kiedy mój przyjaciel polecił ten podcast to stał się drugi świat dla mnie, bo tu można po prostu powtórzyć za panem w głowie, czy głosem i to bardzo jest skuteczne. Wszystkiego dobrego Piotr, Piotrze, Piotru… odmiana imion to jest masakra. Pana wysiłek i trud zostanie w historii podcast industry i w sercach tych, którzy szukali bezpiecznej komunikacji w nowym dla nich kraju.
Na pewno coś powiedziałem niepoprawnie, śmiesznie, no jak jest… Niech żyje Piotr 120 lat… i nawet liczebniki poćwiczyłem. Skończyć chciałbym Adamem Mickiewiczem po polsku i po białorusku.
Litwo, Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie;
Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie,
Kto cię stracił. Dziś piękność twą w całej ozdobie
Widzę i opisuję, bo tęsknię po tobie.
Dziękuję bardzo! Pierwszy raz w życiu ktoś nazwał mnie “świętym”. Mówiliśmy o Kazimierzu Wielkim, a teraz o św. Piotrze. Myślę, że to jest wielka przesada, ale jest mi bardzo miło.
Rzeczywiście, tak jak zauważył Iwan, sporo Białorusinów słucha mojego podcastu i uczy się ze mną języka polskiego. Takie czasy nastały, że ludzie uciekają ze swojej ojczyzny, bo szukają lepszego życia. Myślę, że to jest przykre, że tak się dzieje, ale cóż tak jest. Taka jest prawda. Wielu Polaków wyjeżdża na zachód Europy, a do nas przyjeżdżają Ukraińcy i Białorusini, bo jest taka a nie inna sytuacja, jesteśmy na takim można powiedzieć zakręcie historii, każdy z nas próbuje zrobić wszystko co może, żeby on i jego rodzina mieli w życiu jak najlepiej jest to możliwe. Ok, dość truizmów na dziś…
Wiecie co to są truizmy. Truizmy to są stwierdzenia, które są prawdziwe, to nie są kłamstwa, ale są banalne, wszyscy o tym wiedzą, więc nie ma po co o tym mówić jeszcze raz.
Zauważcie, że Iwan nie uczy się gramatyki, nie uczy się z podręczników, słucha podcastów i bardzo dobrze mówi po polsku. Iwan czyta też książki, ciekawe to jest… najpierw czyta książkę jego żona, tłumaczy trudniejsze fragmenty i słowa, a z tego korzysta potem Iwan. Bardzo fajna metoda!
Też kupiłem sobie tę książkę, o której mówi Iwan “Chłopaki, opowieść o naszych babkach”. Jeszcze jej nie czytałem, wydaje mi się, że opowiada o tym jak żyły kiedyś kobiety. Może zimą będę miał więcej czasu i ją przeczytam.
Wielkie dzięki za fajne nagranie, było interesujące usłyszeć jak uczysz się polskiego, że rozmawiasz z panią sprzedającą jajka, z panem pod drzewem, który sprzedaje miód. Bardzo ciekawe. I myślę, że masz rację, lepiej unikać kibiców w czarnych koszulkach. lepiej przechodzić na drugą stronę ulicy.
Przysyłajcie nagrania do mnie. Lubię ich słuchać, lubię wiedzieć więcej o Was. To dzięki Wam istnieje w ogóle to miejsce, ten podcast, strona internetowa. Nie raz to już mówiłem, ale myślę, że nie zaszkodzi powtórzyć – Bez Was to wszystko nie miałoby sensu!
Zapraszam Was na stronę realpolish.pl jeśli chcecie popracować również z tekstem, to nie ma problemu. Transkrypcja podcastu jest dostępna w każdym przypadku, jakikolwiek kurs wybierzecie z mojej strony, to transkrypcja będzie dostępna po zalogowaniu na mojej stronie.
A jeśli nie wiecie który kurs wybrać: 100 Daily Polish Stories, 365 Daily Polish Listening, czy klub VIP to po prostu piszcie do mnie. Piszcie do mnie przez formularz, który znajdziecie obok podcastu, a ja przyślę wam próbki, posłuchacie sobie i zobaczycie co Was pasuje najlepiej. Zapraszam na moją stronę, znajdziecie ją pod adresem realpolish.pl
Dziękuję Verze i Iwanowi za nagrania, a Wam wszystkim za wysłuchanie dzisiejszego odcinka do samego końca. To wszystko na dziś, trzymajcie się zdrowo, do usłyszenia następnym razem, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 12 (2023) | POSTĘP:
Seria 12 (2023)
- RP460: Opowieść Wigilijna
- RP459: Kazimierz Wielki
- RP458: Pan Tan
- RP457: Opowiadanie na Halloween
- RP456: Jak powstał Izrael
- RP455: Teoria heliocentryczna
- RP454: Maurycy Beniowski
- RP453: Barbie
- RP452: Oppenheimer
- RP451: Walt Disney
- RP450: Mao i wróble
- RP449: Konfederacja targowicka
- RP448: Elon Musk
- RP447: Mafia
- RP446: Powstanie w getcie warszawskim
- RP445: Pinokio
- RP444: Polskie powstania narodowe
- RP443: Jeansy
- RP442: ChatGPT
- RP441: Krystyna Skarbek
- RP440: Strach
- RP439: Charlie Chaplin
- RP438: Johann Strauss – król walca
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.