This Real Polish Podcast provides comprehensive input for learners of the Polish language. In this episode, I retell Charles Dickens’ story ‘Christmas Tale.’ Listening to stories is one of the most efficient ways to improve language skills. You can also access Polish transcripts of all podcast episodes by becoming a premium member at realpolish.pl
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–We Wish You a Merry Christmas by United States Marine Band is licensed under a Public Domain Mark 1.0 License.
* * *
Cześć! Witam wszystkich, cieszę się, że znowu się spotykamy. Cieszę się, że jeszcze raz mogę opowiedzieć Wam coś ciekawego. Po to tutaj się spotykamy, prawda? Chcecie usłyszeć coś ciekawego po polsku, mam nadzieję.
Ok, jeśli pierwszy raz słuchasz mojego podcastu, to muszę wyjaśnić, że to jest podcast całkowicie po polsku. Opowiadam tutaj o różnych rzeczach, a Ty słuchasz i w ten sposób absorbujesz język polski.
Nie powiedziałem, że uczysz się tylko absorbujesz, wchłaniasz go. Jeśli mówimy, że uczymy się czegoś to mamy na myśli aktywne studiowanie, analizowanie, zapamiętywanie. Ja myślę, że to może być przydatne, ale polecam Wam z całego serca jak najwięcej słuchać, czytać i w ten sposób uczyć się języka polskiego, trochę podświadomie można powiedzieć.
Ja jestem trochę leniwym człowiekiem, muszę przyzanć się do tego, i męczy mnie gdy muszę koncentrować się, muszę starać się coś zapamiętać, wolę gdy nauka dzieję się, można powiedzieć samoistnie, ja robię jakąś przyjemną dla mnie rzecz, a przy okazji uczę się czegoś. To jest dla mnie idealna sytuacja. Ja lubię słuchać o różnych rzeczach, lubię czytać i pomyślałem, że jeśli są osoby podobne do mnie, które chcą nauczyć się języka polskiego, to właśnie dla takich osób zrobię podcast.
Żeby nauczyć się nowego języka to musimy spędzać z tym językiem dość dużo czasu, wiadomo. Ten kto robi coś długo, przez długi czas, to z reguły robi to lepiej od innych, bo po prostu lepiej się tego nauczył. Spędził więcej czasu niż inni właśnie to robiąc.
Jeśli ktoś gra na gitarze, bo lubi grać na gitarze, to prawdopodobnie w każdej wolnej chwili weźmie gitarę do ręki i będzie na niej grał. Prawdopodobnie ta osobą będzie grała dobrze na gitarze, właśnie dlatego, że wiele ćwiczy, wiele gra, dużo czasu spędza grając na gitarze.
I ja postawiłem sobie takie zadanie przed sobą, że chcę Was zachęcić do słuchania moich podcastów, chcę żebyście jak najwięcej słuchali, bo wiem, że w ten sposób mogę Wam pomóc nauczyć się języka polskiego. Dlatego mam również dla Was transkrypcję i dlatego mam też inne kursy, inne rzeczy do słuchania i czytania. Zachęcam do sprawdzenia strony realpolish.pl tam znajdziecie więcej informacji. Zapraszam bardzo serdecznie!
Wiem, że tak jak ja lubicie na spokojnie uczyć się języków, że tak jak ja lubicie sam proces nauki, lubicie słuchać, czytać, oglądać filmy i w ten sposób uczyć się polskiego. Skąd ja to wiem? Wiem to od Was, bo przysyłacie do mnie swoje nagrania. Bardzo dziękuję za nie, to jest wspaniała rzecz, bardzo się cieszę, że możemy potem razem słuchać tych nagrań. Nie przestawajcie, przysyłajcie więcej, czekam na Wasze nagrania. Dziś, na początek, posłuchamy nagrania od Pierre’a z Niemiec. Zapraszam bardzo serdecznie.
Nagranie od Pierre’a
Cześć Piotr! Mam na imię Pierre i już od dawna chciałem ci wysłać nagranie. I teraz przynajmniej już nagrywam. Jeszcze nie wiem czy będę wysyłać to nagranie naprawdę do ciebie, ale mam nadzieję, że uda mi się porozmawiać trochę o moich doświadczeniach w nauce języka polskiego i oczywiście też o twoim podcaście. Najpierw kilka słów o twoim podcaście.
Bardzo mi się podoba ten podcast, który prowadzisz i naprawdę bardzo, bardzo mocno chciałbym ci podziękować za to, bo myślę, że w zeszłym roku odkryłem twój podcast i odtąd myślę, że zacząłem wyglądać w nauce języka polskiego trochę inaczej, wiesz? bo przedtem cały czas chodziłem na kurs polskiego tutaj w Niemczech, ale czegoś mi brakowało, wiesz? I myślę, że twój podcast i twoja praca zrobiły, że teraz staram się widzieć wszystko związane z nauką trochę spokojniej bym powiedział, albo naturalniej. Coś takiego bym powiedział, tak. Więc krótko mówiąc bardzo dziękuję ci za to i co jeszcze chciałbym powiedzieć, to że bardzo mi się podobają, bardzo lubię słuchać tych nagrań słuchaczy twojego podcastu i bardzo ciekawe to dla mnie, że gdzie ludzie wszędzie uczą się języka polskiego i to naprawdę bardzo ciekawe i przede wszystkim bardzo się cieszę zawsze kiedy słucham nagrań ludzi z Białorusi albo z Ukrainy, bo myślę, że to często motywacja tych ludzi jest trochę inna niż u mnie, bo ludzie tam… dla ludzi w Ukrainie albo w Białorusi język polski to też często możliwość, żeby żyć lepiej, tak? I żeby polepszyć życie po prostu.
I trochę mówiąc o mojej motywacji w nauce języka polskiego. Ja mam polską żonę i też mam syna, on ma 6 lat i próbujemy go wychowywać dwujęzycznie i dlatego myślałem… Trzy lata temu to było, myślałem, że ja też muszę nauczyć się polskiego, bo moja żona cały czas mówi po polsku z nim i myślałem teraz ja też powinienem zacząć uczyć się polskiego, żeby rozumieć lepiej co mówią, żeby może też mówić trochę po polsku z synem i muszę powiedzieć, że już uda mi się trochę i to jest sukces, który bardzo mnie cieszy i ty też masz, miałeś wpływ na to bym powiedział, bo w zeszłym roku dużo słuchałem twoich podcastów i myślę, że dużo też uczyłem się z tego powodu.
Tak, i to wszystko. To też wszystko na pierwszy temat. I na drugi temat, o którym jeszcze chciałbym porozmawiać. Nie wiem, widzę, że nagranie już jest dosyć długie, więc może jest lepiej jeśli ci wyślę drugie nagranie w najbliższym czasie. Więc jeszcze mam motywację, żeby uczyć się dalej i może w następnym nagraniu mówić po polsku trochę lepiej jeszcze. Więc teraz tylko bym powiedział: dziękuję, bardzo dziękuję ci jeszcze raz i mam nadzieję, że będziesz robił tę pracę jeszcze długi czas, Piotr. Więc bardzo dziękuję, pa, pa!
Dziękuję bardzo za miłe słowa. Proszę przyjmij moje gratulacje, mówisz świetnie po polsku, bardzo mi się podoba. Cieszę się, też, że nauka języka polskiego przestała Cię stresować, że zacząłeś brać to właśnie na spokojnie, bez stresu. Myślę, że teraz po pierwsze czerpiesz z tego więcej satysfakcji, a po drugie robisz wspaniałe postępy. Jeszcze raz gratuluję Ci doskonałej roboty.
Kochani, święta już tuż, tuż… dlatego chcę Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia pełne radości, miłości i spokoju. Niech te Święta będą dla Was czasem bliskości z najbliższymi, ciepła rodzinnych spotkań i niezapomnianych chwil. Życzę Wam, abyście doświadczyli magii świątecznej atmosfery, odnaleźli radość w małych gestach i dzieleniu się miłością z innymi.
Niech Nowy Rok przyniesie Wam wiele sukcesów, niech spełnią się Wasze marzenia. Życzę Wam nowych, ekscytujących wyzwań. Niech każdy dzień będzie pełen pozytywnej energii i niech to będzie kolejny krok ku spełnieniu Waszych celów.
Jeszcze zanim zakończymy nasze ostatnie tegoroczne spotkanie chciałbym podziękować Wam za ten wspólnie spędzony rok. Dla mnie to była wielka przyjemność móc przygotowywać dla Was podcasty, wielką przyjemnością było słuchanie nagrań od Was, czytanie komentarzy, cieszy mnie bardzo, gdy widzę Wasze opinie na temat podcastu, dziękuję za wasze wsparcie, za to że często dajecie pięć gwiazdek. To bardzo miłe.
Przede wszystkim dziękuję Wam też za to, że razem możemy tworzyć tę wspaniałą grupę ludzi, którzy się wspierają i pomagają sobie. Wiem o tym, że tak jak ja, wielu z Was ma nowych przyjaciół właśnie dzięki temu, że powstała ta mała społeczność, grupa ludzi o wspólnych zainteresowaniach. Cieszę się, że mogę pomagać Wam w nauce polskiego i dziękuję Wam za to, dziękuję, że jesteście tu ze mną, bo sprawia mi to ogromną satysfakcję. Wielkie dzięki kochani! Życzę Wam radosnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku! Trzymajcie się zdrowo, cześć! Pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 12 (2023) | POSTĘP:
Seria 12 (2023)
- RP460: Opowieść Wigilijna
- RP459: Kazimierz Wielki
- RP458: Pan Tan
- RP457: Opowiadanie na Halloween
- RP456: Jak powstał Izrael
- RP455: Teoria heliocentryczna
- RP454: Maurycy Beniowski
- RP453: Barbie
- RP452: Oppenheimer
- RP451: Walt Disney
- RP450: Mao i wróble
- RP449: Konfederacja targowicka
- RP448: Elon Musk
- RP447: Mafia
- RP446: Powstanie w getcie warszawskim
- RP445: Pinokio
- RP444: Polskie powstania narodowe
- RP443: Jeansy
- RP442: ChatGPT
- RP441: Krystyna Skarbek
- RP440: Strach
- RP439: Charlie Chaplin
- RP438: Johann Strauss – król walca
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.