In this Learn Polish Podcast I’m talking about globalism and nationalism. I think it is an interesting comprehension exercise for you. You can listen and read transcription at the same time. Each membership program includes transcriptions of podcasts.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na nową audycję. Pozwólcie, że przedstawię się tym, którzy słuchają podcastu po raz pierwszy.
Mam na imię Piotr, mieszkam w Warszawie i od kilku lat prowadzę dla Was stronę internetową realpolish.pl, tam znajdziecie wiele materiałów do nauki języka polskiego, między innymi ten właśnie podcast.
Naszą tradycją stało się, że przysyłacie do mnie swoje nagrania po polsku. To jest bardzo ciekawe dla mnie, bo widzę jakie robicie postępy. Bardzo dziękuję za te nagrania. Dziś posłuchamy nagrania od Lincolna. To za moment.
Poza tym, poza tym chciałbym opowiedzieć Wam trochę o tym jak zmienia się polityka, jak zmienia się świat. Ja nie bardzo lubię politykę, ale myślę, że te sprawy, o których Wam opowiem są jednak dosyć ciekawe, ponieważ pokazują ogólne tendencje, ogólne zmiany, a to dzieje się między innymi za sprawą technologii, a nowe technologie bardzo mnie interesują, i to jak one wpływają na nasze życie codziennie i również na polistykę.
Nie tak dawno mogliście posłuchać podcastu, który zrobiłem, o sieci 5G, o tym jak Stany Zjednoczone i Chiny walczą o dominację w tej dziedzinie. Wiele osób zaciekawił ten problem, dostałem od Was kilka emaili w tej sprawie. Bardzo się cieszę, że piszecie do mnie jeśli podoba Wam się jakiś temat, bo wiem, że macie podobne zainteresowania jak ja.
Myślę, że dzisiejsza audycja również Was zainteresuje, bo te rozważania są bardzo ciekawe, ostatnio czytam książkę “21 lekcji na XXI wiek” i ta książka zainspirowała mnie do zrobienia tego podcastu. Zatem zapraszam bardzo serdecznie do posłuchania dzisiejszej audycji.
Zacznijmy jednak tradycyjnie, od nagrania które dostałem od Was, tym razem nagranie przysłał Lincoln. Posłuchajmy zatem co powiedział.
Nagranie od Lincolna
Cześć Piotr,
Mam na imię Lincoln i pochodzę ze Stanów Zjednoczonych. Dzisiaj mam świetną wiadomość. Zdałem egzamin z języka polskiego potrzebny dla lekarzy obcokrajowców żeby pracować w Polsce. Muszę osobiście podziękować ci, bo na początku spróbowałem prawdopodobnie każdy program i książki do nauki polskiego. Tylko kiedy zacząłem słuchać twoje podkasty, widziałem prawdziwy postęp.
Ostatnio 3 miesięcy, kiedy właśnie skończyłem szkoły medyczne w Poznaniu (jestem absolwentem anglojęzyczne program) rozpocząłem uczyć się na ten egzamin. Myślałem że zwariuję; mam kolegi Polaków z USA, którzy nie zdali ten egzamin za pierwszym razem. Jak mogłem zdać skoro nie jestem Polakiem? Ale na szczęście miałem cudowną nauczycielkę – moja żona poświęciła dużo czasu i stresu, żeby mnie uczyć.
Ostatni kilka tygodnie przed egzamin, mój mózg był pełny z termin medyczny ale czułem że nie dałem rady mówić „normalny”, „codzienny” polski. Jeszcze raz, wróciłem do twój podkasty i 365 historii, słuchałem kilka dziennie, byłem w szoku ile więcej rozumiałem niż rok temu.
Mogę powiedzieć szczerze, że bym nie zdał tego egzaminu bez twoja materiały. Uczenia się języka polskiego jest jedynym z najtrudniejszych rzeczy jakie robiłem w moim życiu (i jeszcze uczę się). Wiem, że dla twoja słowiańskich słuchaczy, to nie jest aż tak źle, ale dla nas, anglojęzycznych ludzi, uczenie się taki język może być coś potwornego.
Zaczynam staż medyczny w październiku, i nie mogę się doczekać. Dziękuję jeszcze raz Piotr, co robisz naprawdę ma olbrzymie wpływ w życie wielu ludzie. To jest wszystko z mojej strony.
Na razie!
Lincoln, dziękuję bardzo! Proszę przyjmij gratulacje ode mnie! To jest wielka sprawa, taki egzamin na pewno jest trudny, zresztą świadczy o tym to, że wiele osób nie zdało egzaminu. Tym bardziej moje szczere gratulacje, doskonała robota! Brawo!
Wielkie dzięki dla Was, wielkie dzięki za wysłuchanie dzisiejszego podcastu, jesteście wspaniali, dziękuję wszystkim bardzo serdecznie za wsparcie. Bardzo mi pomagacie komentując podcasty, filmiki na FB i youtube, to wszystko dodaje mi sił, to daje mi wielką, wielką motywację, bo widzę, że lubicie to co robię, że to Wam pomaga, pomaga w nauce języka polskiego. Wielkie dzięki za to, bez Was to wszystko nie miałoby sensu! Będę to powtarzał, bo to jest szczera prawda.
Zapraszam, korzystajcie z moich materiałów, wchodźcie na stronę realpolish.pl szukajcie rzeczy dla Was interesujących, piszcie do mnie, przysyłajcie nagrania, jesteśmy w kontakcie, ok?
Bardzo się cieszę, że tworzymy taką fajną grupę, grupę ludzi z całego świata, którzy uczą się języka polskiego, niesamowita sprawa.
Trzymajcie się zdrowo, a i jeszcze jedna sprawa, tak jak mówiłem, wkrótce wyjeżdżam na wakacje, jedziemy do Krynicy Zdrój, to jest miejscowość na południu Polski. Zrobimy więc krótką przerwę w podcastach, następny podcast ukaże się, myślę za około miesiąc i jak zwykle po wakacjach będzie to video-podcast. Jak zwykle pokażę Wam jak było podczas moich wakacji, co widziałem, co spotkałem jak wyglądają miejsca, które odwiedziłem.
Ok, w takim razie to wszystko na dziś. Trzymajcie się zdrowo, dziękuję za wysłuchanie dzisiejszego podcastu i oczywiście zapraszam następnym razem, cześć, do następnego razu, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 8 (2019) | POSTĘP:
Seria 8 (2019)
- RP365: Jak Maksymilian Faktorowicz stworzył Max Factor
- RP364: Odyseja kosmiczna
- RP363: Mur berliński
- RP362: Jak Kazimierz Funk odkrył witaminy
- RP361: Czarna legenda konkwisty
- RP360: Manson, Tarantino i Polański
- RP359: Co to jest globalne ocieplenie
- RP358: Sceptycyzm – czy żyjemy w symulacji?
- RP357: Protesty w Hongkongu
- RP356: Wakacje w Krynicy-Zdroju (video)
- RP355: Globalizm vs nacjonalizm
- RP354: Polegać jak na Zawiszy
- RP353: Dlaczego chorujemy?
- RP352: Czy to jest początek I wojny cybernetycznej?
- RP351: Katastrofa czarnobylska
- RP350: Czy można stworzyć geniusza?
- RP349: Genialny Leonardo da Vinci
- RP348: Ludwik Zamenhof i esperanto
- RP347: Stefan Batory, polski król z Transylwanii
- RP346: Jak złamano kod Enigmy
- RP345: Stoicyzm
- RP344: Czarny kot pod twoim oknem
- RP343: Józef Piłsudski
- RP342: Przestań jeść tyle cukru!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.