This podcast is for learners of polish. In this episode I’m talking about Kazimierz Funk was, a Polish biochemist who created the concept of vitamins and the importance of vitamins for our health. Please listen to it carefully, you can also read transcription in Polish for better understanding.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć moi drodzy! Witam wszystkich bardzo serdecznie! Mam na imię Piotr i zapraszam Was nauki języka polskiego. Prowadzę ten podcast już od wielu lat, przygotowałem dla Was wiele tematów, wszystkie możecie znaleźć na mojej stronie, która nazywa się realpolish.pl
Zapraszam na dzisiejszy podcast, mam nadzieję, że spodoba Wam się dzisiejszy temat. Słuchanie podcastów jest świetną metodę na naukę. W ten sposób, czyli słuchając poprawiacie rozumienie ze słuchu, jak to mówimy po polsku, osłuchujecie się z nowym językiem, czyli po prostu przyzwyczajacie się do nowych dźwięków. Każdego dnia powoli rozumiecie więcej. Ale to nie wszystko, słuchając podcastów poprawiamy też wymowę. To wydaje się dość dziwne, ale tak jest. Jeśli dużo słuchasz, to w głowie tworzy się, można powiedzieć, wzór wymowy, do którego dążysz samemu mówiąc, starasz się naśladować ten wzór. Dlatego dużo słuchając mówimy lepiej. No i trzecia sprawa, słuchając poprawiamy również gramatykę. Słyszymy poprawnie zbudowane zdania i to zostaje gdzieś w naszej podświadomości. Później, gdy już mówimy sami te wzory zdań, same przychodzą nam do głowy, bez myślenia, to dzieje się automatycznie, ale do tego potrzeba naprawdę dużo słuchać i najlepiej robić to codziennie.
Nasz mózg jest wspaniałą maszyną do nauki języków, ale trzeba systematycznie go zasilać, trzeba systematycznie dawać mu bodźce do nauki i wtedy rzeczywiście… rzeczywiście wszystko stanie się automatycznie. Uwierzcie w swój mózg! To naprawdę działa!
Zresztą znam wiele przykładów na to jak świetnie mówicie po polsku, bo dostaję do Was nagrania, a także mam czasami przyjemność spotkać się z niektórymi z Was.
Nie tak dawno spotkałem się z Markiem z Wiednia, to było wspaniałe spotkanie. Marek mówi świetnie po polsku i bardzo dziękuję Markowi za to spotkanie teraz tu w podcaście, bo wiem, że nie ma FB, nie ma tych wszystkich social media, jak to się mówi… mediów społecznościowych, o właśnie. W każdym razie wielkie dzięki.
Nagranie od Tatiany
Jakieś dwa lata temu spotkałem się w Warszawie z Tatianą, wciąż jesteśmy przyjaciółmi, wciąż wymieniamy się korespondencję. I ostatnio dostałem nagranie od Tatiany, w którym opowiada swoją historię, swoją bardzo ciekawą historię. Dlaczego mówi po polsku i jak się uczy polskiego. To bardzo ciekawe, posłuchajcie razem ze mną.
Cześć Piotrze! Nazywam się Tatiana Sobrado. Jestem z Kostaryki i mam 56 lat… i jestem aktorką i owszem jestem profesorką na uniwersytecie. Kiedy byłam dzieckiem mieszkałam w Polsce z powodu studiów moich rodziców. I z tego powodu tam nauczyłam czytać i pisać właśnie po polsku, nie w moim ojczystym języku, którym jest hiszpański.
Wróciłam do Kostaryki w 1974 roku i potem już odwiedzałam Polskę chyba trzy razy. W zeszłym roku… A! I od tej pory ja czasami czytam, chociaż na początku czytałam i pisałam dużo, ale po czasie to coraz mnie. W ogóle to prawie nigdy tego nie robię.
W 2016 po raz pierwszy znalazłam twoją stronę i zdecydowałam się ćwiczyć polski, bo zdawałam sobie sprawę, że być może będzie mi trudno mi tak jakoś tam rozumieć Polaków i z nimi się dogadać w czasie podróży, którą miałam zrobić do Polski. I teraz jeszcze raz w zeszłym roku kiedy przyjaciółka z przedszkola i ze szkoły zdecydowała mnie odwiedzać tutaj w Kostaryce i zdałam sobie jeszcze raz sprawę, że będzie… byłoby o wiele lepiej gdybym ja ćwiczyła ten język, więc wróciłam do twojej strony, którą bardzo lubię, uwielbiam… prawdę mówiąc uwielbiam. No i więc zaczęłam słuchać twoje podcasty i czytać je. I właśnie dzięki tym podcastom, dzięki twoim słuchaczom i studentom z innych krajów, dowiedziałam się, że są takie strony, gdzie można robić jakby wyminę językową.
I od chyba już, nie wiem, nie pamiętam, może 3-4 miesięcy robię wymianę z Markiem. To jest Polak, który mieszka w Stanach Zjednoczonych. Było dużo Polaków, którzy chcieli ze mną robić tę wymianę, ale nie było tak łatwo z powodu godziny. Więc na szczęście znalazłam Polaka, który mieszka w Stanach Zjednoczonych, z którym jest możliwe.
No i co więc, chciałam powiedzieć, że bardzo lubię te podcasty, one są w ogóle bardzo ciekawe. Słucham ich na drodze (w czasie drogi) do pracy, codziennie przynajmniej 30 minut. I teraz staram się jeszcze raz 30 minut, godzinę, troszkę więcej czasu, słuchać i czytać, bo zdałam sobie sprawę, że jest mi o wiele lepiej, o wiele łatwiej rozmawiać z tą osobą, z którą rozmawiam, kiedy czytam na głos, kiedy czytam polski język (po polsku) i kiedy czytam tak na głos. No i chyba tylko to, dziękuję za podcasty i bardzo lubię też słuchać twoich studentów. Na początku jakoś mnie trochę nudziło, ale potem zdałam sobie sprawę, że mogę dużo od nich się uczyć. Naprawdę dużo. No i dzięki za wszystko. Cześć, pa!
Dziękuję bardzo! Świetnie, bardzo ciekawe nagranie. Tak jak słyszeliście język ojczysty Tatiany to język hiszpański, ale czytać i pisać uczyła się po polsku. To było dość dawno temu, przez wiele lat, jeśli nie używamy języka to go tracimy. Powoli go tracimy, powoli zapominamy.Tatiana nic nie mówiła o rodzicach, czy nauczyli się języka polskiego, czy rozmawiała z nimi po polsku, domyślam się, że nie, po co mówić po polsku, skoro ich językiem ojczystym był hiszpański.
Kochani, dzięki za wysłuchanie dzisiejszego podcastu. Nadszedł czas zakończyć dzisiejsze spotkanie, ale jeśli macie chęć posłuchać więcej, to zapraszam na moją stronę, na stronę realpolish.pl, tam znajdziecie całe archiwum podcastów, które dla Was zrobiłem. Zapraszam bardzo serdecznie!
To wszystko na dziś, jeszcze raz wielkie dzięki dla Tatiany za przysłane nagrania. Wielkie dzięki dla Was wszystkich, jesteście wspaniali, dziękuję, że jesteście ze mną! Trzymajcie się zdrowo, cześć, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 8 (2019) | POSTĘP:
Seria 8 (2019)
- RP365: Jak Maksymilian Faktorowicz stworzył Max Factor
- RP364: Odyseja kosmiczna
- RP363: Mur berliński
- RP362: Jak Kazimierz Funk odkrył witaminy
- RP361: Czarna legenda konkwisty
- RP360: Manson, Tarantino i Polański
- RP359: Co to jest globalne ocieplenie
- RP358: Sceptycyzm – czy żyjemy w symulacji?
- RP357: Protesty w Hongkongu
- RP356: Wakacje w Krynicy-Zdroju (video)
- RP355: Globalizm vs nacjonalizm
- RP354: Polegać jak na Zawiszy
- RP353: Dlaczego chorujemy?
- RP352: Czy to jest początek I wojny cybernetycznej?
- RP351: Katastrofa czarnobylska
- RP350: Czy można stworzyć geniusza?
- RP349: Genialny Leonardo da Vinci
- RP348: Ludwik Zamenhof i esperanto
- RP347: Stefan Batory, polski król z Transylwanii
- RP346: Jak złamano kod Enigmy
- RP345: Stoicyzm
- RP344: Czarny kot pod twoim oknem
- RP343: Józef Piłsudski
- RP342: Przestań jeść tyle cukru!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.