In this episode of the Real Polish Podcast, I’m talking about Robert Oppenheimer and the atomic bomb. There’s an important anniversary in September – the Hiroshima and Nagasaki events. It’s a sad part of history, but I think you’ll find it really interesting. Just like always, I’m trying to make this podcast easy for you to understand. That’s why I also have the written version in Polish. If you’re interested, you can check out the premium programs on my website to get transcripts for all podcast episodes. Your support will make your language learning journey even better.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–The Presidents March by The United States Army Old Guard Fife and Drum Corps is licensed under a Public Domain Mark 1.0 License.
* * *
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam ciepło na dzisiejsze spotkanie. Witam ciepło, bo mamy sierpień, mamy jeszcze lato, a ja mam na imię Piotr i będę do Was mówił przez około godzinę po polsku oczywiście. Zatem, jeśli poszukujecie czegoś ciekawego do usłyszenia i to w języku polskim, to trafiliście pod właściwy adres – witajcie w tym łatwym do zrozumienia podcaście po polsku.
Przypuszczam, że jesteście w trakcie lepszego zapoznawania się z językiem polskim, w trakcie nabierania pewności siebie, mam nadzieję, że moje podcasty są lub jeśli dopiero zaczynacie ich słuchać, będą dla Was wartościowym wsparciem.
Pamiętajcie, że słuchając, jednocześnie możecie śledzić transkrypcję tekstu. To niezwykle pomocne, ponieważ pozwala to nie tylko usłyszeć słowa, ale także zobaczyć je na papierze, co zdecydowanie ułatwia zapamiętywanie. Dodatkowo, dzięki temu uczycie się prawidłowej wymowy liter. To jak zapisywane są słowa to tylko próba odtworzenia dźwięków, to jest pewna umowa, umowa że dany znak graficzny, dana litera odwzorowuje jakiś dźwięk i w każdym języku ta umowa jest oczywiście inna. Te same litery odpowiadają innym dźwiękom, nawet wtedy gdy alfabet, gdy litery są takie same.
W kontekście języka polskiego, ta technika jest stosunkowo prosta. Gdy opanujecie, jak wymawiać poszczególne litery i ich kombinacje, nigdy – przenigdy – nie spotkacie trudności w czytaniu nowych słów. Być może nie zawsze poznacie znaczenie tych słów, ale z pewnością zdołacie je poprawnie wymówić. Język polski jest pod tym względem dosyć prosty i konsekwentny, tak samo ja na przykład język włoski. Dlatego polecam Wam patrzeć w tekst słuchając podcastu. Przynajmniej na początkowym etapie. Później kiedy wiecie już jak zapisywać słowa, możecie nie patrzeć w tekst, możecie tylko słuchać, to wystarczy.
Być może zastanawiacie się, jak zdobyć dostęp do transkrypcji podcastu. Odpowiedź jest taka – musicie stać się aktywnymi uczestnikami jednego z moich kursów. To może być “100 Daily Polish Stories”, “365 Daily Polish Listening” lub nawet klub VIP. Nie ma znaczenia, nie ma znaczenia, który wybierzecie, ponieważ każdy, kto ma aktywne konto, może swobodnie korzystać z transkrypcji wszystkich odcinków podcastu, które dla Was przygotowałem. W ten sposób możecie czytać i słuchać jednocześnie.
Być może osoby, które dopiero dołączyły do grona naszych słuchaczy, nie są świadome tego, że gorąco, ale to naprawdę gorąco zachęcam Was do przesyłania nagrań do mnie. Chciałbym Was serdecznie prosić, abyście sięgnęli po swój telefon, włączyli tryb nagrywania i podzielili się kilkoma słowami, może nawet kilkoma zdaniami, opowiadając o sobie, opowiadając o motywacjach do nauki języka polskiego, o tym, co skłoniło Was do podjęcia tego wyzwania… bo to jest wyzwanie, prawda? To zajmuje trochę czasu. No i może opowiecie o oraz o swoich refleksjach na temat, o swoim doświadczeniu. Bardzo chętnie wysłucham także Waszych opinii dotyczących podcastów.
To naprawdę znakomite ćwiczenie, i proszę, uwierzcie mi, nie jest to zadanie takie łatwe, jak może się wydawać na pierwszy rzut oka. Nagrać się nie jest tak łatwo, nie jest takłatwo wziąć telefon do ręki i mówić do niego i to w obcym języku.
Z tego właśnie powodu chciałbym z całego serca wyrazić Wam moją ogromną wdzięczność. Dziękuję serdecznie za dotychczasowe przesłane nagrania i oczywiście z niecierpliwością oczekuję na następne.
Dzisiejszy odcinek rozpoczynamy od wysłuchania wiadomości od Walerii. Zapraszam bardzo serdecznie!
Nagranie od Walerii
Dzień dobry Piotrze! Mam na imię Waleria, jestem z Białorusi. Słucham twoich podcastów przez cały rok, one bardzo mi pomogły w nauce fonetyki języka polskiego. Od około roku uczęszczam na korepetycje z języka polskiego. Nigdy nie myślałam, że będę uczyć się tego języka, ale chcę iść na polski uniwersytet. Postanowiłam spróbować dostać się do Polski i studiować tam bardzo szybko, więc nie mówię i nie piszę zbyt dobrze. Jeśli popełniam wiele błędów, proszę mi wybaczyć. Ten tekst napisałam sama, trochę z pomocą tłumacza. Teraz opowiem trochę o sobie.
Bardzo lubię malować, od dzieciństwa uczęszczałam do szkoły sztuk pięknych, do różnych kółek artystycznych, uczestniczyłam w konkursach. Już kończę ostatni kwartał, nie lubię chodzić do szkoły, ponieważ jestem bardzo niekomunikatywna, ale i tak czuję smutek. Lubię też oglądać filmy, uczyć się, spacerować i oczywiście rysować. Robię to prawie codziennie. Mam TikTok, kiedyś często publikowałam swoje rysunki, ale teraz przygotowuję się do różnych egzaminów, więc nie mam na to czasu. Mój nick to jest: Algofobi, może ktoś się zainteresuje, to nie jest reklama mówiąc szczerze.
Odpowiem na pytanie, a dlaczego Polska? Polski dyplom pozwala pracować w innych krajach europejskich, istnieje możliwość wyjechania do innych krajów w ramach różnych ciekawych programów. Marzę wyjechać do Polski, ten kraj otwiera mi wiele możliwości jako studentowi. Stworzono dla nas wiele programów, które mają pomoc i ułatwić życie. Podziwiam tę architekturę, miło mi patrzeć na polskie krajobrazy, to mnie bardzo inspiruje.
Moja mama często jeździła do Białegostoku, nie wiem jak poprawnie… i mówiła, że to cudowne miejsce, a ceny tam są dobre. Moi znajomi, którzy tam mieszkają w Polsce też zostawiają dobre recenzje.
Dziękuję za poświęcony mi czas, dziękuję bardzo, poczekam na odpowiedź. Chcę też powiedzieć, że bardzo chcę dalej słuchać twoich podcastów. Bardzo na nie czekam. Szczególnie nie mogę się doczekać podcastów o tematyce historycznej, ponieważ zdaję egzamin z historii i bardzo mnie to interesuje. Przepraszam, że taki krótki wpis, mam mało czasu. Pozdrowienia i wszystkiego najlepszego.
Dziękuję bardzo Walerii! Mówisz, że nie mówisz dobrze po polsku i że popełniasz wiele błędów. Nie mogę się z tym do końca zgodzić. Mówisz bardzo dobrze po polsku. Jestem pod wrażeniem.
Kochani tyle chciałem opowiedzieć Wam o Robercie Oppenheimerze, o bombach atomowych, o Hiroszimie, o Nagasaki. Ten temat przyszedł mi do głowy po obejrzeniu filmu o Robercie Oppenheimerze. Być może kiedyś opowiem Wam co przyszło mi do głowy po obejrzeniu filmu o Barbie.
A teraz chciałbym, żebyśmy posłuchali jeszcze jednego, bardzo ciekawego nagrania, które dostałem od Alexandry. Zapraszam bardzo serdecznie!
Nagranie od Aleksandry
Cześć Piotr! Mam na imię Aleksandra, mam 34 lata i jestem z Wielkiej Brytanii. Mieszkam w Polsce już prawie rok i uczę się polskiego. W tym roku zaczęłam słuchać twoich podcastów i na prawdę je uwielbiam. Masz bardzo ładny głos i dużo ciekawych tematów. Za pierwszym razem rozumiałam około 20 procent podcastu, ale teraz rozumiem około 60 procent. Zanim przyjechałam do Polski mieszkałam w Kijowie na Ukrainie. Oczywiście jak wiele innych osób wyjechałam na początku wojny i znalazłam pracę w Polsce jako tłumacz. Uwielbiam mieszkać w Polsce i uczyć się polskiego, ale mam nadzieję, że wkrótce wrócę do domu na Ukrainie. Na razie! Wielkie dzięki za ciężką pracę, pa, pa!
Dziękuję bardzo za nagranie i za miłe słowa. Miło jest usłyszeć od kobiety, że ma się ładny głos… Dziękuję bardzo!
Jest to bardzo ciekawe, Alexandra jest Brytyjką, ale mieszkała w Kijowie. Na początku wojny wyjechała do Polski, ale chce wrócić do Kijowa do swojego domu. To ciekawe, Alexandra nie powiedziała nam co robiła w Kijowie, gdzie pracowała. Mogę się tylko domyślać, że pracowała w jakiejś dziedzinie, która ma związek z językiem angielskim, pewnie tak. Takie są moje domysły.
W każdym razie przez rok zrobiłaś wielki postęp. Mówisz bardzo ładnie po polsku. Myślę, że znałaś wcześniej rosyjski lub ukraiński, bo na początku już rozumiałaś 20 procent z tego co mówię w podcaście. To pewnie dzięki znajomości rosyjskiego lub ukraińskiego. Wszystko jedno, muszę Ci pogratulować Alexandra, bardzo mi się podoba jak mówisz po polsku. Dziękuję bardzo za nagranie, pozdrawiam serdecznie i życzę Ci żeby twoje marzenie się spełniło jak najszybciej.
Kochani, zatem to już wszystko na dziś, nagrywajcie swoje głosy, dzielcie się nami informacjami jak uczycie się języka polskiego, co myślicie o podcaście, powiedzcie coś o sobie. Wasze nagrania sprawiają, że mam mega dużo energii, żeby robić kolejne podcasty. I wiecie co? Te nagrania też pomagają tym, którzy może jeszcze nie mówią po polsku tak doskonale, ale również chcą się nauczyć mówić bardzo dobrze jak słyszą w tych nagraniach.
Jeszcze chciałbym Was zaprosić do Klubu VIP oczywiście, gdzie jest mnóstwo rzeczy, które pomogą Wam spędzić dużo czasu z językiem polskim, a to jest niezwykle ważne. Spędzanie czasu z językiem polskim pomoże Wam mowić jak najlepiej.
Będąc w klubie VIP możecie słuchać podcastów, czytać teksty jednocześnie, to bardzo pomaga w nauce. Mówiłem już o tym. Będziecie mogli oglądać fragmentów polskich seriali z moimi wyjaśnieniami. To jest świetna metoda do ćwiczenia rozumienia ze słuchu!
W Klubie VIP jest kurs z 50 polskimi idiomami, ten kurs zrobiłem z pytaniami i odpowiedziami, zatem możecie ćwiczyć odpowiadanie na pytania, możecie ćwiczyć mówienie, nawet gdy nie macie z kim rozmawiać. Myślę, że to jest bardzo fajne.
W klubie VIP czytam też dla Was książki, oglądamy nieme filmy, które komentuje, opowiadam Wam co widzimy na ekranie, i mnóstwo, mnóstw ciekawych rzeczy. Naprawdę Was zachęcam do używania klubu VIP.
Dziękuję Wam wszystkim za wysłuchanie dzisiejszego odcinka do końca. Wielkie dzięki dla Walerii i dla Alexandry za ich nagrania. Już nie mogę doczekać się kolejnych nagrań od Was. Wielkie dzięki za dziś i zapraszam Was następnym razem. Trzymajcie się zdrowo, cześć, pa pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 12 (2023) | POSTĘP:
Seria 12 (2023)
- RP460: Opowieść Wigilijna
- RP459: Kazimierz Wielki
- RP458: Pan Tan
- RP457: Opowiadanie na Halloween
- RP456: Jak powstał Izrael
- RP455: Teoria heliocentryczna
- RP454: Maurycy Beniowski
- RP453: Barbie
- RP452: Oppenheimer
- RP451: Walt Disney
- RP450: Mao i wróble
- RP449: Konfederacja targowicka
- RP448: Elon Musk
- RP447: Mafia
- RP446: Powstanie w getcie warszawskim
- RP445: Pinokio
- RP444: Polskie powstania narodowe
- RP443: Jeansy
- RP442: ChatGPT
- RP441: Krystyna Skarbek
- RP440: Strach
- RP439: Charlie Chaplin
- RP438: Johann Strauss – król walca
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.