In this episode of the Learn Real Polish podcast, I will talk about the Mongol Empire and the Golden Horde — one of the most powerful empires in history. We’ll explore how the Mongols, led by Genghis Khan and his descendants, created an empire that stretched from Asia to Europe. I will also explain what the Golden Horde was, how it ruled over parts of Eastern Europe, and how it influenced the history of Poland and other countries. This topic is full of dramatic events, surprising facts, and fascinating stories. As always, I will use simple Polish to help you understand and learn more easily. Premium members can read the full transcript of the podcast in Polish at realpolish.pl
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar covers by Kenn Faurschou
* * *
Cześć moi drodzy! Witam wszystkich bardzo serdecznie! Mam na imię Piotr i zapraszam Was do posłuchania nowego odcinka podcastu po polsku. To jest podcast, w którym chcę zachęcić Was do nauki języka polskiego w sposób naturalny, to znaczy bez studiowania, bez wielkiego wysiłku, który zwykle musimy włożyć, gdy chcemy się czegoś nauczyć w taki sposób bardzo świadomy, w taki tradycyjny sposób.
Wyobraźcie sobie na przykład, że nie umiecie jeździć na łyżwach. Chcecie nauczyć się jeździć, więc szukacie trenera i w końcu trafiacie na trenera, i w końcu trafiacie na trenera, który najpierw przeprowadza wykład na sucho. To znaczy spotykacie się w pokoju, jeszcze nie na lodzie, bo przecież nie potrafisz jeździć. Spotykacie się w pokoju, w sali i trener wyciąga łyżwy z pudełka, pokazuje jak wyglądają łyżwy. Pokazuje jak są zbudowane. Na tablicy rysuje schematy, które pokazują jak należy odpychać się łyżwami na lodzie, jak stawiać nogi, jak hamować, jak skręcać. Być może nawet trener pokaże filmik, pokaże filmik na którym zobaczysz jak na przykład mistrz świata jeździ na łyżwach. Takie zajęcia mogą trwać nawet kilka tygodni, bo trzeba dobrze przygotować się teoretycznie, żeby potem nie było problemu na lodzie, prawda?
Po pewnym czasie, po wielu spotkaniach, w końcu dostajesz łyżwy i trener oczekuje, że będziesz jeździć, że będziesz wykonywać akrobacje, tak jak widziałeś to przecież na schematach. Ty oczywiście denerwujesz się, bo nie potrafisz, przecież masz pierwszy raz łyżwy na nogach… Przewracasz się, trener cię poprawia, omawia co robisz źle, pokazuje ci twoje błędy, rysuje jeszcze raz schematy, ty się podnosić i… znowu przewracasz.
W końcu zaczynasz myśleć — Niestety, nie mam talentu do łyżew, to nie jest zabawa dla mnie! Inni mogą się nauczyć, ale ja niestety nie mam talentu. Szkoda, bo wydawało mi się, że łyżwy to taka przyjemna rzecz.
Niestety, nie miałeś szczęścia, trafiłeś na złego trenera. A gdybyś tak poszedł, albo poszła, na łyżwy z przyjaciółmi. Jest fajna atmosfera, żartujecie, gra muzyka, śmiejecie się… czasami się przewracasz, ale to nic takiego, nikt się nie śmieje z ciebie, nikt cię nie poucza. Może ktoś ci coś podpowie, może coś pokaże. Jest tak fajnie, że chcesz powtórzyć to następny raz. Za tydzień, może wcześniej, może nawet za kilka dni chcesz iść znowu na łyżwy.
Pojawiają się dobre emocje, które dają ci motywację do dalszych spotkań z przyjaciółmi na łyżwach. Im częściej się spotykasz, tym lepiej jeździsz. Jazda sprawia ci przyjemność, bawisz się tym.
Moim zdaniem ten sposób jest o wiele fajniejszy, o wiele przyjemniejszy i zarazem o wiele bardziej skuteczny. Polecam Wam sposób uczenia się przez zabawę, bez nadmiernego stresu, bez strachu przed błędami, a za to z przyjemnością. Bo najwięcej uczymy się wtedy, kiedy czujemy się bezpiecznie, kiedy wiążą się z tym dobre emocje, kiedy dobrze się bawimy.
Emocje są bardzo ważne. Ewolucja wykształciła w nas zdolność odczuwania emocji nie bez powodu, to one pomagają nam podejmować decyzje, zapamiętywać ważne wydarzenia i w ten sposób uczyć się. Zapamiętujemy to co jest ważne dla nas, to co wiąże się z emocjami.
Jeśli zjem jakiś owoc, a potem boli mnie brzuch to pamiętam to bardzo dobrze nawet kilka lat później. Pamiętam, zjadłem carbonarę 2 lata temu i później się rozchorowałem. Chociaż to nie miało nic wspólnego z carbonarą, bo pewnie złapałem wirusa to i tak omijam teraz carbonarę z daleka. Bardzo dobrze pamiętam co jadłem kilka lat wcześniej, ale zupełnie nie pamiętam co jadłem wczoraj na obiad. My nie jesteśmy komputerami, czy sztuczną inteligencją, uczymy się inaczej, potrzebne są nam do tego emocje.
Niedawno dostałem nagranie od Christiana, który zachęcił się do nauki polskiego w Hiszpanii, ponieważ spotkał tam Polaków, z którymi się zaprzyjaźnił. To wywołało emocje, które dały Christianowi motywację do nauki polskiego. Posłuchajcie co opowiedział.
Nagranie od Christiana
Cześć! Dzień dobry pan Piotr. Dzień dobry wszystkim. Tutaj mówi Krystian po prostu Chris. Mam 23 lata, studiuję prawo, a nie lewo. No a tak poważnie, poważnie studiuję prawo, prawo międzynarodowe. Jestem Francuzem, mieszkam teraz we Włoszech. A no i chciałem tylko mówić trochę po polsku i wyjaśnić jak to możliwe, że dzisiaj mogę mówić trochę po polsku. No moja historia mogę powiedzieć, że zaczęła kiedy mieszkałem w Hiszpanii. No kiedy mieszkałem w Hiszpanii, bo byłem na Erasmus, nie wiem czy znasz ten program. No więc to było kiedy mieszkałem w Hiszpanii. A spotkałem, kiedy mieszkałem tam, spotkałem dużo Polakami, dużo Polakami. No więc i spędzałem też dużo czasu z Polakami, z przyjaciółmi, z moimi przyjaciółmi z Polski. No i to był bardzo ciekawe dla mnie jak oni mówią po polsku, bo jeśli nie nie znasz tego języka, brzmi jak nie wiem no więc nie wiem jak wyjaśnić wyjaśnić no więc to było bardzo ciekawe dla mnie i na początku chciałem tylko sprawdzić i no i zdecydowałem słuchać muzyki no mój moi przyjaciele polecali mi kilka kilka muzyki i tak dalej no więc to był jak za, a potem też pamiętam, że czasami słuchałem lub oglądałem filmik na YouTubie. E filmik na YouTubie jak liczyć po polsku na przykład lub miesiąc miesiąc po polsku, miesiące po polsku. no i to było tak jak, że zorientowałem się, że no nie rozumiałem, ale byłem jak, no to byłby ciekawe, jeśli sprawdzić na uczyć się z nauczycielką. No wiesz, a teraz chciałem dodać do mojego wykształcenia coś, czegoś więcej. Bo teraz na przykład mówię tylko po francusku, po hiszpańsku, a po angielsku, a myślałem, że dodając czegoś jak języka polskiego, to byłby bardzo przydatny dla mnie. No to był tak jakże zdecydowałem w październiku 2025, no 2024 roku, czyli w zeszłym roku zdecydowałem, że mogę zacząć zaczynać mogę zaczynać z się z nauczycielką i to było co robiłem. No więc od października nie wiem 2024 roku. No zacząłem dwa razy co tydzień. Dwa razy co tydzień 90 minut i no to było tak jakże zacząłem i bardzo lubię bardzo lubię i jeszcze od dzisiejszego dnia od dzisiejszego dnia bardzo lubię też i no więc dziękuję bardzo i kiedy zacząłem moja nauczycielka też polecała mi po pierwszy raz twój twój podcast i no to był Tak jakże zacząłem słuchać twojego podcastu i twój głos bardzo miły, bo mówisz powoli, mówisz jasny i jest bardzo zrozumiałe. Zrozumiały no więc dziękuję. Dziękuję bardzo. Już mówiłem dużo. No więc chcę też podziękować wszystkim, wszystkim za ich wkład, bo dzięki, dzięki moim przyjaciołom. E dziś dzisiaj mówię po polsku i no i dzięki tobie też Piotr mówię po polsku i uczyłem się i jeszcze się i jeszcze się nie nauczyłem. No więc zobaczymy co będzie w przyszłości. Dziękuję. Dziękuję bardzo i przepraszam za błędy, jeśli są dużo. No i do zobaczenia. Pa, pa!
Dziękuję bardzo Christianowi za niezwykle miłe nagranie. Mówisz fajnie po polsku, bardzo mi się podoba. Podoba mi się, że kiedy mówisz po polsku, to się śmiejesz, jesteś wesoły. Myślę, że to są te emocje, o których mówiłem na początku. Zdecydowanie słychać, że towarzyszą Ci dobre emocje, gdy uczysz się polskiego. Zaczęło się wszystko od spotkań z przyjaciółmi, te spotkania spowodowały chęć nauki, to były właśnie emocje, które napędzały Christiana. Wielkie dzięki za to wspaniałe nagranie!
Pomnik Czyngis-chana ma razem z podstawą 40 m wysokości, ale muszę Wam powiedzieć, że w Polsce, pod Toruniem ma powstać coś jeszcze większego, 55 metrowy pomnik Matki Boskiej. Co Wy na to? Co prawda na pewno Matka Boska nie będzie jechała na koniu, ale będzie wyższa od Czyngis-chana, nie licząc nawet Jezusa z Rio de Janeiro, który ma tylko 38 m.
OK, dość już tych dygresji. Naprawdę się rozgadałem. Pora na nagranie… Pora na nagranie od Ludmiły. Posłuchajmy.
Nagranie od Ludmiły
Dzień dobry, Piotrze! Mam na imię Ludmiła. Przyjechałam z Białorusi i jestem w Polsce już od stycznia, a dokładnie od początku stycznia. Słucham Twoich podcastów i bardzo mi się podobają te tematy, są dla mnie bardzo interesujące. Chciałam zrobić to nagranie już dawno, ale kiedy słuchałam podcastu o Siergieju Piaseckim, powiedziałam sobie, że powinnam to zrobić, bo ja też urodziłam się i mieszkałam bardzo długo w Lechowiczach – to takie miasto na Białorusi. No i nie wiedziałam, że mam takiego słynnego ziemlaka (tak mówimy po białorusku, nie wiem, jak jest po polsku). No i teraz chciałam jeszcze powiedzieć, że uczę się teraz w szkole policealnej i to jest taki nowy etap w moim życiu. Nie wiem, jak to będzie dalej, ale mam nadzieję, że wszystko będzie w porządku i dam sobie radę. Dziękuję Ci za Twoje podcasty i za Twoją pracę. No i pa!
Dziękuję bardzo Ludmile za nagranie, dziękuję za miłe słowa. Ludmiła mówiła, że pochodzi z tego samego miasta co pisarz Sergiusz Piasecki. Kiedyś opowiadałem o tym bardzo ciekawym człowieku i o jego książkach. Kiedy pochodzimy z tego samego regionu, czy miasta, to mówimy że jesteśmy krajanami. Możemy też powiedzieć, że jesteśmy rodakami, chociaż rodak ma trochę szersze znaczenie. Rodak to ktoś z tego samego narodu. Kiedyś często używało się słowa ziomek, albo ziomal, ziom. Dziś ziomek to również w slangu, w języku młodzieżowym kolega, przyjaciel. Zatem Ludmiła jest krajanką Sergiusza Piaseckiego, pochodzi z tego samego miasta, co ten znany pisarz.
Bardzo Ci dziękuję Ludmiła! Życzę Ci, żebyś w nowym etapie dała sobie radę, żeby wszystko potoczyło się zgodnie z twoimi oczekiwaniami.
Nie przestawajcie dzielić się swoimi doświadczeniami, bo to inspiruje nie tylko mnie, ale także innych, którzy uczą się polskiego. Pamiętajcie, że każdy krok w nauce, nawet najmniejszy, jest ważny i warty docenienia. Trzymam za Was mocno kciuki i już nie mogę się doczekać kolejnych nagrań! Opowiadajcie o sobie, o swojej drodze i o swoich emocjach, gdy uczycie się języka polskiego. Co czujecie, gdy okazuje się, że rozumiecie więcej? Co Was najbardziej zaskoczyło w języku polskim albo w kulturze polskiej? Te wszystkie drobne momenty… radości, zdziwienie, a czasem frustracja są częścią pięknej, myślę, ciekawej drogi, którą idziemy poznając inną kulturę, ucząc się nowego języka.
Nie bójcie się mówić o trudnościach, one też są ważne. Czasem właśnie z nich rodzi się największa motywacja. A ja jestem tutaj, żeby Was wspierać, żeby Was słuchać, pomagać i cieszyć się razem z Wami każdym krokiem naprzód. Myślę, że razem tworzymy tę wyjątkową przestrzeń, chociaż się nie widzimy, to czuję energię, którą dostaję od Was, energię pełną pasji, pełną odwagi, autentyczności.
Dziękuję Wam za to, że jesteście częścią tego wszystkiego. Jesteście niesamowici. Czekam na kolejne nagrania, kolejne historie. Na dziś to już wszystko, dziękuję za to, że jesteście ze mną, aż do samego końca, aż do chrapania Jobie. Ostatnio ktoś z Was, podpisał się AJ, napisał że bardzo lubi słuchać chrapania Jobie na końcu każdego odcinka. Posłuchajmy więc razem, trzymajcie się zdrowo, cześć, pa, pa!
Join the VIP Club! — Dołącz do klubu VIP!
- Get access to authentic recordings, live webinars, transcripts, and exercises that will help you become fluent in Polish. Low monthly fee, no commitments – cancel anytime. Learn effectively and have fun doing it!
- Zyskaj dostęp do autentycznych nagrań, webinarów, transkrypcji i ćwiczeń, które pomogą Ci osiągnąć płynność w języku polskim. Niska miesięczna opłata, brak zobowiązań – możesz zrezygnować w każdej chwili. Baw się dobrze i ucz się skutecznie!
Seria 14 (2025)
- RP495: Złota Orda
- RP494: Rozmowa z Romanem
- RP493: Codex Gigas
- RP492: Longtermizm
- RP491: Język szczęścia
- RP490: Technofeudalizm
- RP489: Polish Language Voyage – Poznań
- RP488: Syndrom oszusta
- RP487: Nikola Tesla
- RP486: Sztuka odpuszczania
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.