This podcast is for Polish learners. Here you can learn Polish by listening and reading. This time I’m telling about importance of sleeping. Professor Matthew Walker research show us how strong impact of sleep have on human health and disease. I hope this interesting lecture will help you improve your Polish vocabulary and grammar as well.
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć moi drodzy, witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam do posłuchania podcastu po polsku. To jest właśnie to co tutaj robimy, ja mówię, a wy słuchacie.
Mam na imię Piotr i prowadzę dla Was ten podcast od wielu lat, mam wielką przyjemność i satysfakcję móc pomagać Wam w nauce języka polskiego. Bardzo się cieszę, że możemy zaczynać kolejny odcinek podcastu.
Co u Was słychać, jak się macie? Mam nadzieję, że wszystkie sprawy są pod waszą kontrolą i nie macie żadnych większych problemów.
Wakacje już powoli się kończą, już końcówka sierpnia. Piękne lato mieliśmy w tym roku, przynajmniej tutaj w Polsce, naprawdę nie możemy narzekać. To niesamowite, ale my Polacy lubimy narzekać, zawsze w lato narzekamy, że nie jest wystarczająco ciepło. W tym roku to nie jest możliwe, bo praktycznie codziennie jest słonecznie. Owszem są ludzie, którzy narzekają, że jest zbyt gorąco… tak, to już taka nasza natura, że zawsze narzekamy, czy jest zimno, czy gorąco, tak to już jest. Lubimy sobie ponarzekać.
Ja już byłem na wakacjach, i nie narzekam, miałem wspaniałą pogodę, jeśli macie chęć zobaczyć jak było na moich wakacjach, co tam robiłem, to zapraszam na dwa poprzednie podcasty RP331 i RP332. Możecie zobaczyć filmiki, które zrobiłem na wakacjach. Zapraszam Was bardzo serdecznie.
Kochani, dziękuję wszystkim, którzy przysyłają do mnie pozdrowienia i swoje nagrania. Bardzo mi miło, że dostaję od Was tak dużo nagrań. Mamy już małą kolejkę, ale nie martwcie się, wszystkie nagrania, które dostaję od Was będą w podcaście. Jeśli chcecie usłyszeć swój głos, opowiedzieć innym o swojej historii, o tym jak uczycie się polskiego to zapraszam, przysyłajcie nagrania, z przyjemnością je zaprezentuję wszystkim i również sam bardzo chętnie słucham od Was nagrań.
Dziś dwa nagrania… właściwie to dzisiejszy cały podcast jest zrobiony przez Was, a przynajmniej zainspirowany przez Was. Najpierw posłuchamy nagrania od Hugo, dalej będę mówił o odkryciach profesora Walkera, o to prosiła mnie Christina, zaraz wszystko opowiem, a na koniec posłuchamy nagrania od Dymitra.
Nagranie od Hugo
Zatem po kolei, najpierw nagranie od Hugo, który mieszka w Polsce, ale pochodzi z Francji. Posłuchajmy:
Cześć Piotrze! Nazywam się Hugo, od dawna chciałem nagrać coś dla ciebie, ale nigdy nie znalazłem czasu, aby to zrobić wcześniej. Prawda jest taka, że chyba miałem czas na to, ale zawsze myślałem, że to nie było pilne.
Pamiętam jednak, że kiedyś zrobiłeś odcinek o rzeczach pilnych i rzeczach ważnych. Właśnie wierzę, że teraz ważne jest dla mnie ci podziękować, bo zmieniłeś moje życie.
Ale najpierw muszę ci powiedzieć trochę więcej o mnie, żebyś zrozumiał jaki duży wpływ miałeś na mnie.
Jestem nauczycielem francuskiego i mieszkam w Warszawie. Jak się tu znalazłem jest to historia na inny czas. Ale mogę ci powiedzieć, że kiedy przeprowadziłem się do Warszawy cztery lata temu, nie potrafiłem mówić żadnego polskiego słowa.
(Przez) pierwszy rok niczego się nie nauczyłem, bo nie wiedziałem czy długo zostanę w Polsce, a w Warszawie prawie wszyscy mówią po angielsku, więc było mi łatwiej, ale zakochałem się dwa razy – pierwszy raz w Warszawie, a drugi raz w cudownej polskiej dziewczynie. Więc to był czas na poważne uczenie się języka polskiego.
Na początku skupiałem się na gramatyce i spróbowałem nauczyć się wszystkich przypadków. To była zła metoda.
Cały czas bałem się, że robię błędy więc nie byłem w stanie prowadzić żadnej konwersacji. Smutno mi było.
Na szczęście po kilku miesiącach znalazłem twój podcast i to kompletnie zmieniło moje życie.
Dzięki tobie uczenie się polskiego stało się wielką przyjemnością. Tematy, o których mówisz są takie ciekawe, że zupełnie zapomniałem, że uczyłem się języka.
Bardzo mi się podoba twój sposób myślenia, jak prezentujesz te tematy.
Też kupiłem twój program 365 Daily Polish Stories i to bardzo mi pomogło. Ale najważniejszym chyba jest, że dzięki tobie odkryłem metodę naturalnego uczenia się języków obcych profesora Stephena Krashena. To kompletnie zmieniło mój sposób uczenia języka francuskiego. A rok temu zdecydowałem się stworzyć własny podcast dla moich uczniów. Teraz mam słuchaczy z całego świata i mogę pomagać dużo większej ilości osób, tak jak ty.
Wreszcie mam dwa pytania do ciebie. Zdałem sobie sprawę jaką ciężką robotą jest regularnie nagrywać odcinki, ale ty to robisz już od wielu lat. Więc, jak potrafisz nadal znajdować inspirację, aby nagrywać nowe odcinki?
A moje drugie pytanie, czy planujesz uczyć się jeszcze jednego języka, bo wiem, że już mówisz po angielsku i hiszpańsku. Może teraz potrzebujesz nowego wyzwania?
Bardzo jestem ciekaw twoich odpowiedzi. Przepraszam za długie nagranie i pozdrawiam serdecznie.
Do zobaczenia, pa, pa!
Dziękuję bardzo serdecznie! Wspaniale mówisz po polsku. Kolejne nagranie od nauczyciela języków. Nie wiem czy pamiętacie ostatnio nagranie od Kelsey ze Stanów, która uczy hiszpańskiego, a teraz Hugo, który uczy francuskiego.
Doskonała robota Hugo, tym bardziej się cieszę, bo mówisz, że zmieniłem Twoje życie. To niesamowite! Myślę, że mówisz tu o swoim podcaście, cieszę się, że zainspirowałem Cię do rozpoczęcia tej przygody.
Kochani, jeśli chcecie uczyć się francuskiego to polecam Wam podcast Hugo. Słuchałem kilku fragmentów i jakość nagrań jest po prostu doskonała. Hugo pyta czy myślę o nowym języku, czy mam zamiar zacząć uczyć się czegoś nowego. Na razie nie myślałem o tym, ale teraz… sam nie wiem, prawdę mówiąc nęci mnie francuski i włoski, ale jednocześnie wiem, że dużo pracy przede mną jeśli chodzi o język hiszpański, chciałbym wejść na jeszcze wyższy poziom. Problem w tym, że nauka języków nigdy nie ma końca. Nigdy nie możemy powiedzieć, że to już koniec. Zobaczę być może zajmę się kolejnym językiem, muszę o tym pomyśleć.
Jeśli szukacie podcastu po francusku, to polecam Wam podcast https://innerfrench.com
Znajdziecie link u mnie w transkrypcji podcastu.
Na koniec posłuchamy nagrania od Dymitra. Bardzo dziękuję za to nagranie, posłuchajcie.
Nagranie od Dimitra
Cześć Piotr! Co słychać u ciebie? Mam nadzieję, że wszystko w porządku, że wszystko gra.
Mam na imię Dmitry, mieszkam na Ukrainie. Rok temu już nadsyłałem tobie kilka swoich nagrań. Jedno z nich trafiło do jednego z twoich podcastów.
Również rok temu rozpocząłem swoje zajęcia z kursu 365 historyjek po polsku. Nie kupowałem tego kursu od razu, a zostałem subskrybowany na ten kurs i to naprawdę było bardzo dobre dla mnie, ponieważ musiałem regularnie ćwiczyć język polski. Musiałem opracować wszystkie historyjki kolejnego podcastu do daty odebrania następnych historyjek. Teraz już dostałem ostatni pakiet tego kursu.
Pozatym w ciągu roku miałem świetną możliwość korzystania z twojego innego kursu Real Karta Polaka. I naprawdę można powiedzieć, że materiały tego kursu są dobrze poukładane, ciekawe i zawierają wystarczające informacje, żeby zostać dobrze przygotowanym do rozmowy z konsulem. Oczywiście pod warunkiem sumiennego opracowania wszystkich tych materiałów.
Pozdrawiam bardzo serdecznie, życzę ci powodzenia i wszystkiego najlepszego, pa, pa!
Dziękuję bardzo, bardzo się cieszę, że znowu przysłałeś nagranie. Na pewno słyszysz postępy i czujesz, że mówisz z większą łatwością.
Dmitry mówi o kursie 365 Daily Polish Listening. To jest bardzo cenna uwaga. Właśnie po to zrobiłem dla Was subskrypcję tego kursu. Czasami jest tak, że kupujemy jakiś kurs, albo książkę i ona sobie leży i czeka, aż w końcu o niej zapominamy.
Dmitry powiedział, że gdy dostawał co miesiąc kolejne części kursu, to motywowało go do codziennego słuchania. Ten kurs ma 365 historyjek, jedna na każdy dzień w roku. Co miesiąc dostajesz 30 historyjek i słuchasz codziennie jednej.
Cieszę się, że to działa, bo właśnie taki był mój zamiar. Kochani, Dmitry wspomina też o kursie dla osób zdających na Kartę Polaka. Sporo osób już skorzystało z tego kursu, zachęcam Was. Tam znajdziecie skrót historii Polski, różne wiadomości na temat kultury, zwyczajów. Jeśli to Was interesuje to zapraszam, nie koniecznie musicie zdawać na Kartę Polaka, żeby posłuchać tego kursu, ale faktycznie, całość jest tak pomyślana, żeby pomóc osobom, które muszą odbyć rozmowę z konsulem, żeby dostać Kartę Polaka. Taka rozmowa być może jest stresująca i właśnie po to jest ten kurs.
Dzięki za wasze nagrania, Hugo, Dmitry, świetna, naprawdę doskonała robota. Dzięki Christine za fajny temat.
Zapraszam Was jeszcze raz, jeśli macie chęć opowiedzieć o sobie, o tym jak uczycie się polskiego to przysyłajcie nagrania. Oczywiście nagranie nie może być zbyt długie, 1-2 minuty wystarczy.
Widzę, że powoli, zamykają się wam oczy… Kiedyś w polskiej telewizji, to było w latach osiemdziesiątych, można było zobaczyć program z prowadzony przez Anatolija Kaszpirowskiego. To jest Rosjanin, który leczył ludzi przez telewizor, chyba hipnotyzował ich, ale jedno co zapamiętałem z tych programów to było jego liczenie. Kaszpirowski liczył po rosyjsku: jeden, dwa, trzy… Po dwóch minutach oglądania tego programu można było usnąć z łatwością
Kochani, zanim pójdziemy spać, trzeba najpierw położyć spać nasze dzieci, prawda? A dzieci czasami nie chcą spać, dlatego musimy zaśpiewać im kołysankę. Wiem, że niektórzy z Was mają małe dzieci i na pewno śpiewacie dzieciom kołysanki przed snem. Być może macie chęć pośpiewać dzieciom po polsku. Jeśłi tak to nauczę Was bardzo pięknej kołysanki po polsku. Ta kołysanka pochodzi z filmu “Paweł i Gaweł” z 1938 roku. Najpierw posłuchajcie tekstu, a potem usłyszymy kołysankę w wykonaniu bardzo znanych polskich przedwojennych aktorów Adolfa Dymszy i Eugeniusza Bodo. Ach śpij kochanie, tak nazywa się ta kołysanka.
W górze tyle gwiazd,
w dole tyle miast.
Gwiazdy miastu dają znać,
że dzieci muszą spać…
Ach śpij kochanie.
Jeśli gwiazdkę z nieba chcesz, dostaniesz.
Czego pragniesz daj mi znać,
ja ci wszystko mogę dać.
Więc dlaczego nie chcesz spać?
Ach, śpij, bo nocą,
kiedy gwiazdy się na niebie złocą,
wszystkie dzieci, nawet złe
pogrążone są we śnie,
a ty jedna tylko nie….
Aaa… Aaa…
Były sobie kotki dwa.
Aaa… Aaa…
Szarobure, szarobure, obydwa.
Ach, śpij, bo właśnie
księżyc ziewa i za chwilę zaśnie.
A gdy rano przyjdzie świt
księżycowi będzie wstyd,
że on zasnął, a nie ty.
W górze tyle gwiazd,
w dole tyle miast.
Gwiazdy miastom dają znać,
że dzieci muszą spać…
Kochani, dziękuję za dziś, pamiętajcie, żeby dobrze się wysypiać, nie lekceważcie tego to bardzo ważna sprawa. Dziękuję Wam bardzo serdecznie, dzięki, że jesteście ze mną, mam to powiedzieć jeszcze raz… powiem – bez Was to wszystko nie miałoby sensu, po prostu nie miałoby sensu. Dzięki! Trzymajcie się zdrowo, dziękuję za dziś i do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Real Polish PODCAST, Seria 7 (2018) | POSTĘP:Seria 7 (2018)
- RP341: Dlaczego w kosmosie jest samochód?
- RP340: Jak działa homeopatia
- RP339: A gdyby I wojna światowa nie wybuchła…?
- RP338: Dziady – pradawny zwyczaj spotykania się z duszami
- RP337: Tajemniczy manuskrypt Wojnicza
- RP336: Czy żywność GMO jest niezdrowa?
- RP335: Krótka wycieczka do Kazimierza Dolnego
- RP334: Mikołaj Kopernik
- RP333: Dlaczego śpimy
- RP332: Wakacje na Kaszubach
- RP331: Wakacje na Pomorzu
- RP330: Etyka przyszłości
- RP329: Samorozwój – Nie dajmy się zwariować!
- RP328: Jaka będzie nasza przyszłość?
- RP327: Moi koledzy z Korei Północnej
- RP326: Adam Mickiewicz i Turcja
- RP325: John Lennon i jego czasy
- RP324: Polacy w Kanadzie
- RP323: Logiczny problem zła
- RP322: Historia Ukrainy w skrócie
- RP321: Tunele czasoprzestrzenne
- RP320: Kazimierz Jagiellończyk
- RP319: Co to jest bitcoin
- RP318: Rozmowa z Jasonem
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.