In this episode of Learn Polish Podcast I will tell you story based on Black Cat by Edgar Alan Poe. There is also a full version of Black Cat short story available at VIP Club. I’m giving there a lot of explanation about vocabulary. You will hear also a song Pod Two Oknem performed by Kenn.
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć moi drodzy! Jak się macie, co u Was słychać? Mam nadzieję, że wszystko u Was jest w porządku i wszystko układa się po Waszej myśli.
Oczywiście każdy z nas ma swoje problemy, które musimy rozwiązywać. Takie jest życie, wciąż wszystko się zmienia, nic nie jest wciąż takie samo. Czasami nam się to podoba, a czasami nie.
W każdym razie ja bardzo się cieszę, że zmienia się wasza umiejętność porozumiewania po polsku. Dostaję od Was wiadomości, sygnały, a nawet nagrania, w których mówicie o swoich postępach. To są dla mnie wspaniałe wiadomości. Wiadomości, na które czekam zawsze z niecierpliwością. Bardzo mi miło dostawać od Was wiadomości właśnie o Waszych postępach.
Już za moment posłuchamy nagrania od Briana z dalekiej Australii. Jeszcze tylko zanim na dobre rozpoczniemy podcast pozwólcie, że przedstawię się wszystkim słuchaczom, którzy właśnie dziś po raz pierwszy słuchają mojego podcastu.
Kochani, witam Was bardzo serdecznie, zapraszam do nauki języka polskiego, ja mam na imię Piotr, mieszkam w Warszawie, od urodzenia mówię po polsku, no może nie od samego urodzenia, pamiętam, że miałem ponad rok, przez ponad rok nic nie mówilem i miałem ponad rok gdy wypowiedziałem pierwsze słowo: ma-ma… to było dość dawno temu, początki nie były łatwe, ale potem już było coraz łatwiej. Po ponad 50 latach osiągnąłem już poziom, który pozwala mi robić dla Was podcasty po polsku i dlatego teraz chcę pomóc Wam nauczyć się tego pięknego języka.
Zatem jeżeli chcecie nauczyć się polskiego to jesteście na dobrej drodze, pamiętajcie tylko, żeby nie koncentrować się na gramatyce, żeby regularnie słuchać i czytać, mówiąc regularnie mam na myśli codziennie. Regularnie to może być również raz na miesiąc… ale wtedy nauka zajmie o wiele więcej czasu. Chodzi mi raczej o słuchanie i czytanie – regularnie i często, czyli codziennie i już po 50 latach będziecie mówili doskonale po polsku.
Żartuję, to tylko mi tak długo zajęło, mam od Was dowody, nagrania, że Wy uczycie się o wiele szybciej. Na przykład Brian, o którym już mówiłem. Brian przez rok zrobił wielkie postępy. Kiedyś już słuchaliśmy nagrania od Briana i teraz mam jego nowe, świeże nagranie. Zdecydowanie widać, a raczej słychać różnicę, zresztą sami posłuchajcie. Oto nagranie od Briana z dalekiej Australii.
Dzień dobry Piotr! Nazywam się Brian Johnson. Ostatecznie ukończyłem twój cudowny program 365 Daily Stories. Co było, nie było ponad 12 miesięcy. Bez wątpienia po prostu najlepszy kurs dla ludzi studiujących język polski.
Chociaż jestem powolny mam w końcu odwagę i pewność mówić po polsku. W tym roku będę kontynuował kurs VIP i do końca 2019 roku. Moim celem jest mówić po polsku tak dobrze jak większość twoich studentów, którzy robią tak fantastyczne nagrania.
Dziękuję bardzo za twoje super nagrania i motywację, jesteś inspiracją dla nas wszystkich. Wszystko co najlepsze od Briana.
Brian Johnson, Adelajda, Australia.
Dziękuję Piotr, do widzenia, pa, pa!
Wielkie dzięki, Brian! Doskonała robota. Wcale mi się nie wydaje, że mówisz powoli. Ja też mówię powoli i prawdę mówiąc robię to specjalnie, bo wtedy mam więcej czasu na myślenie, na przemyślenie tego co chcę powiedzieć. Ludzie, którzy mówią bardzo, bardzo szybko, czasami nie do końca mają wszystko przemyślane i potem żałują tego co powiedzieli.
Dziękuję bardzo serdecznie, piękne wykonanie. Bardzo mi się podoba. Kenn świetnie to zrobiłeś, muszę przyznać, że podoba mi się muzyka, aranżacja, nawet bardziej niż inne wykonania. Jeśli macie chęć to poszukajcie na YT innych wykonań tej piosenki i sami wybierzcie swoją ulubioną wersję.
Wielu z moich słuchaczy jest bardzo utalentowanych, na przykład ciągle wykorzystuję muzykę, którą przysłał mi kiedyś Andy. Zawsze na początku podcastu słyszycie muzykę wykonywaną przez Andy’ego. A teraz mogliście posłuchać piosenkę od Kenna. Kiedyś już słuchaliśmy innych piosenek, na przykład od Meltem i przepraszam jeszcze od kogoś, ale w tej chwili nie pamiętam. W każdym razie bardzo dziękuję za piosenki, bardzo to doceniam, bo sam nie potrafię ani grać, ani śpiewać. Niestety takiego talenu nie mam, a bardzo bym chciał grać na jakimś instrumencie, na gitarze na przykład.
Granie na instrumencie wydaje mi się bardzo trudne, nie mam zielonego pojęcia jak można się tego nauczyć. Na pewno nie jest to tak łatwe jak nauka polskiego.
Kochani, dzięki wielkie za wszystko, cieszę się, że mogę przygotowywać dla Was podcasty, cieszę się, że w zasadzie to wspólnie je przygotowujemy. Dziękuję za Wasze nagrania, za listy, informacje, dziękuję za to, że jesteście, bez Was to wszystko nie miałoby sensu, po prostu.
Trzymajcie się zdrowo, ściskam wszystkich, to tyle na dziś, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 8 (2019) | POSTĘP:
Seria 8 (2019)
- RP365: Jak Maksymilian Faktorowicz stworzył Max Factor
- RP364: Odyseja kosmiczna
- RP363: Mur berliński
- RP362: Jak Kazimierz Funk odkrył witaminy
- RP361: Czarna legenda konkwisty
- RP360: Manson, Tarantino i Polański
- RP359: Co to jest globalne ocieplenie
- RP358: Sceptycyzm – czy żyjemy w symulacji?
- RP357: Protesty w Hongkongu
- RP356: Wakacje w Krynicy-Zdroju (video)
- RP355: Globalizm vs nacjonalizm
- RP354: Polegać jak na Zawiszy
- RP353: Dlaczego chorujemy?
- RP352: Czy to jest początek I wojny cybernetycznej?
- RP351: Katastrofa czarnobylska
- RP350: Czy można stworzyć geniusza?
- RP349: Genialny Leonardo da Vinci
- RP348: Ludwik Zamenhof i esperanto
- RP347: Stefan Batory, polski król z Transylwanii
- RP346: Jak złamano kod Enigmy
- RP345: Stoicyzm
- RP344: Czarny kot pod twoim oknem
- RP343: Józef Piłsudski
- RP342: Przestań jeść tyle cukru!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.