This episode of the podcast for Polish language learners is about skepticism. It is interesting what this philosophical trend has in common with the movie “Matrix”. This podcast is a great exercise in listening comprehension because you have text and audio so you can check every word.
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie! Jak się macie? Mam nadzieję, że wszystko u Was dobrze, i że z przyjemnością posłuchacie dzisiejszej audycji, czyli podcastu po polsku.
Jeszcze tylko przedstawię się osobom, które pierwszy raz słuchają. Witajcie! Mam na imię Piotr, zapraszam Was na podcast po polsku… chyba to już mówiłem.
Kochani, bardzo dziękuję za przemiłe listy, które piszecie do mnie, czy emaile można nazwać listami? Chyba tak… emaile, to są wiadomości, a listy pisane są na kartce papieru, prawda? Ale kto jeszcze pisze listy na papierze… oczywiście chodzi mi o wiadomości od Was, wielkie dzięki za nie.
Niedawno dostałem wiadomość od Anity, to była bardzo prywatna historia, ale myślę, że mogę choć trochę powiedzieć. Anita i jej mąż wyjechali z Białorusi i teraz mieszkają w Polsce. Oboje są lekarzami. Anita opowiedziała mi jak wiele musieli zaryzykować i ile pracy ich teraz kosztuje zdobywanie różnych kwalifikacji w nowym języku. Kwalifikacji, które już posiadają, ale muszą zdać egzamin jeszcze raz po polsku.
Nie wszystko w życiu układa się nam łatwo, prawda? Do wielu rzeczy dochodzimy z trudnościami. Czasami chcemy się poddać… to jest najgorsze, co możemy zrobić… jesteśmy zmęczeni tym wszystkim, to jest normalne, ale trzeba to przezwyciężyć.
Anita pisze, że mój podcast bardzo jej pomaga, że ją motywuje, że podtrzymuje na duchu. Na przykład podcast o stoicyzmie był dla Anity bardzo ciekawy. Dziś podcast o innym nurcie filozoficznym, o sceptykach, mam nadzieję, że też się spodoba.
Kochani, ja nigdy nie przypuszczałem, że moje podcasty będą dla Was czymś w rodzaju motywacji… no może trochę, rzeczywiście, chcę Was motywować, chcę Wam pomagać, ale kiedy dowiaduję się o jakiejś konkretnej osobie, której słuchanie tego co zrobiłem pomogło chociaż trochę w życiu, wtedy to jest dla mnie zupełnie inne uczucie. Bardziej głębokie. To jest dla mnie wielka sprawa, wielka przyjemność. Coś naprawdę bardzo motywującego mnie do dalszej pracy. Wielkie dzięki za takie wiadomości! I pozdrowienia dla wszystkich lekarzy z Białorusi w Polsce, jestem z Wami! Trzymajcie się! Znam Waszą historię.
Wielu Białorusinów pracuje, mieszka w Białymstoku, dlatego, że to jest bardzo blisko granicy, ale w Białymstoku pracuje również Kelsey, która przyjechała tam ze Stanów Zjednoczonych. Skąd to wiem? Bo Kelsey przysłała mi swoje nagranie, posłuchajcie.
Nagranie od Kelsey
Cześć Piotr! Mam na imię Kelsey, mam 30 lat i jestem amerykańską doktorantką. Właśnie przeprowadziłam się do Białegostoku, aby przeprowadzić badania antropologiczne. Interesuje mnie jak tożsamości etniczne i religijne są wyrażane. Myślę, że Białystok jest dobrym miastem, aby badać ten temat, bo w przeszłości był domem dla wielu kultur i religii. Wciąż są mniejszości tutaj.
Twój podcast pomógł poprawić moje umiejętności w języku polskim. Mam nadzieję, że zaraz będę mówić płynnie po polsku, ale jest to trudne, ponieważ kiedy ludzie słyszą, że jestem cudzoziemką często chcą ze mną rozmawiać po angielsku. To jest złe, bo muszę mówić tylko po polsku, żeby poprawić (się). Zresztą bardzo podoba mi się twój podcast i dziękuję ci bardzo za całą ciężką pracę. Pa, pa!
Wielkie, wielkie dzięki Kelsey! Przecież Ty już mówisz płynnie po polsku. Bardzo pięknie mówisz po polsku. Myślę, że twoja praca jest bardzo, bardzo ciekawa.
Dlatego teraz zaproszę Was na nagranie od Rusłana, który przysłał mi nagranie prosto z Kijowa. Posłuchajmy.
Nagranie od Rusłana
Cześć wszystkim! Mam na imię Rusłan, jestem z Kijowa, z Ukrainy. Uczę się języka polskiego prawie trzy lata. Oprócz tego uczę języka polskiego w Kijowie, ta grupa funkcjonuje prawie jeden rok. Słucham często podcastów Piotra i myślę, że to jest bardzo skuteczna metoda, ponieważ słuchanie i rozumienie tego słuchania, to są dwie skuteczne rzeczy, które pomagają w nauce języka obcego. Oprócz tego myślę, że dla skutecznej nauki języka obcego, bądź polski, bądź hiszpański, wszystko jedno, trzeba mieć jakąś motywację. Na przykład podróżować gdzieś lub coś przeczytać lub nauczyć się tekstu jakiejś piosenki. Bez motywacji to będzie bardzo trudno nauczyć się języka dowolnego. Polecam podcasty Piotra, dzięki tym podcastom mogę lepiej mówić po polsku, mogę dowiedzieć się wiele różnych słów, zdań. Znam 9 języków obcych na różnym poziomie, ale znam je i w każdym języku kwestia motywacji jest bardzo wrażliwa. Dzięki wszystkim za słuchanie, miłego dnia, cześć, pa, pa!
Dzięki Rusłan, myślę, że masz rację. Podkreślasz jak ważna jest motywacja. Już dzisiaj mówiłem o motywacji. Oczywiście motywacja jest potrzebna do wszystkiego co robimy. Zawsze musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: po co, dlaczego to robię?
Na to pytanie musimy odpowiedzieć sobie, gdy podejmujemy się czegoś na co musimy poświęcić dużo czasu i wysiłku. Jeśli coś robimy jeden raz, to motywacja nie musi być duża, prawda? Ale jeśli coś zabiera dużo czasu i potrzebujemy na to dużo energii, wtedy sytuacja się zmienia znacznie. Jeśli dobrze pamiętamy dlaczego to robimy, wtedy chcemy kontynuować, wtedy nie chcemy się poddać. Wiemy dlaczego się męczymy, dlaczego poświęcamy czas.
Każdy z nas ma inny powód. Jedni mają dziewczynę, albo chłopaka, żonę, albo męża z Polski i chcą mówić z nim po polsku, a także z jego rodziną. Inni mają polskie korzenie, dziadka, babcię z Polski, chcą przyjechać tu i rozmawiać ze swoimi krewnymi. Niektórzy pracują w Polsce, mieszkają tu i nie chcą żyć w bańce swojego języka. Chcą móc swobodnie porozmawiać, porozumiewać się na ulicy, w urzędzie, na poczcie, w restauracji, w pracy. Są też tacy, którzy chcą dodać język polski do swojej listy języków, które już znają. Każdy powód jest dobry, jeśli jest naprawdę Twój, jeśli masz pewność, że właśnie dlatego chcesz to robić, chcesz poświęcić dużo czasu na naukę.
Jeśli ten powód jest mały, to siły starczy na krótko, zapewniam Was. Ale jeśli ktoś robi coś, bo ma duży powód, to z reguły znajdzie drogę, żeby dojść do celu. Wszystko jedno, czy to będzie nauka języka, czy to będzie odchudzanie się, rzucanie złych nawyków żywieniowych, czy to będzie wykonanie pracy naukowej… nie ma znaczenia, jeśli wiemy dlaczego to robimy, wtedy widzimy sens swojego poświęcenia. Wtedy jesteśmy zdeterminowani.
Wielkie dzięki Rusłan, zgadzam się z tobą w stu procentach. Motywacja jest bardzo ważna, to jest fundament, na którym wszystko budujemy, od tego się zaczyna, ale oczywiście sama motywacja, same chęci to jeszcze nie wszystko. Po polsku mówimy: dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane.
Na pewno wiecie co to jest piekło. To jest tam, gdzie jest diabeł i jest tam bardzo, bardzo gorąco. A bruk to są kamienie, kamienie które kiedyś kładło się na drogach, żeby nie jeździć po błocie.
Mamy takie polskie przysłowie — dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane. Dobre chęci to nie wszystko, potrzebna jest praca, musimy coś robić. Wiele osób ogląda filmiki motywacyjne na YouTube, oni są bardzo, bardzo zmotywowani… jednak niewiele z tego wynika. Motywacja jest ważna, ale to przecież nie wszystko. Oglądamy filmik na YouTube i… jestem bardzo zmotywowany, jutro zacznę pracować. Mamy jeszcze jedno powiedzenie — bez pracy nie ma kołaczy — kołacz to taki specjalny, okrągły chleb, czyli bez pracy nie ma chleba.
Na pewno nie muszę Wam tego wszystkiego mówić, ale jakoś tak się rozpędziłem, nagranie od Rusłana mnie zainspirowało. Przynajmniej poznaliście dwa powiedzenia po polsku. Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane i bez pracy nie ma kołaczy.
To pierwsze jest dość często używane, gdy na przykład ktoś mówi — bardzo chciałem to zrobić, naprawdę, tylko po prostu nie miałem czasu — i wtedy druga osoba może powiedzieć — dobrymi chęciami jest piekło wybrukowanie. Jasne? Dobre chęci to jest nic, nic z tego jeszcze nie wynika. Wiele osób ma dobre chęci, ale na chęciach się kończy.
Doskonale, kochani, to wszystko na dziś. Dziękuję Wam bardzo serdecznie za wsparcie, za wiadomości od Was, za komentarze i każdą pomoc, dzięki za gwiazdki na iTunes, to wszystko, to wszystko mi bardzo pomaga. Wielkie dzięki dla Kelsey i dla Rusłana za nagrania.
Zachęcam wszystkich do korzystania z moich materiałów, w klubie VIP jest już prawie 700 filmików, mam kurs 100 historyjek dla początkujących, 365 historyjek dla bardziej zaawansowanych, zapraszam serdecznie… podcasty, dużo, dużo materiałów. Zapraszam do korzystania.
Jeśli macie pytania to oczywiście piszcie do mnie. Dziękuję za wysłuchanie do samego końca, jesteście wspaniali, bez Was to wszystko nie miałoby sensu! Trzymajcie się zdrowo! Do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 8 (2019) | POSTĘP:
Seria 8 (2019)
- RP365: Jak Maksymilian Faktorowicz stworzył Max Factor
- RP364: Odyseja kosmiczna
- RP363: Mur berliński
- RP362: Jak Kazimierz Funk odkrył witaminy
- RP361: Czarna legenda konkwisty
- RP360: Manson, Tarantino i Polański
- RP359: Co to jest globalne ocieplenie
- RP358: Sceptycyzm – czy żyjemy w symulacji?
- RP357: Protesty w Hongkongu
- RP356: Wakacje w Krynicy-Zdroju (video)
- RP355: Globalizm vs nacjonalizm
- RP354: Polegać jak na Zawiszy
- RP353: Dlaczego chorujemy?
- RP352: Czy to jest początek I wojny cybernetycznej?
- RP351: Katastrofa czarnobylska
- RP350: Czy można stworzyć geniusza?
- RP349: Genialny Leonardo da Vinci
- RP348: Ludwik Zamenhof i esperanto
- RP347: Stefan Batory, polski król z Transylwanii
- RP346: Jak złamano kod Enigmy
- RP345: Stoicyzm
- RP344: Czarny kot pod twoim oknem
- RP343: Józef Piłsudski
- RP342: Przestań jeść tyle cukru!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.