This is the Learn Real Polish podcast. In this episode, I talk about the 1980s in Poland. This period begins with a state of war and economic collapse. Fortunately, all this leads to the end of the communist regime in Poland at the end of this decade. I also invite you to listen to an episode about the 1970s in Poland.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar cover by Kenn Faurschou
***
Cześć! Mam na imię Piotr i witam wszystkich bardzo serdecznie, zapraszam oczywiście do słuchania podcastu. To jest podcast, którego zadaniem jest pomagać Wam w nauce języka polskiego i zasada jest prosta, ja gadam przez około godzinę, a Wy słuchacie i w ten sposób uczycie się języka polskiego. Proste, prawda?
Niektórzy uważają, że powinni uczyć się słów na pamięć oraz powinni znać zasady gramatyczne, ja myślę, że to nie jest konieczne.
Z mojego doświadczenia wiem, że można mówić nie znając zasad gramatycznych, a słownictwa można nauczyć się właśnie przez słuchanie i czytanie, zupełnie nie skupiając się na zapamiętywaniu słów.
Kiedy dowiedziałem się o tym, kiedy spróbowałem tego, to zmieniło się moje zdanie o nauce języków. Kiedyś myślałem, że nie jest możliwe, zupełnie nie jest możliwe żebym mógł cokolwiek zrozumieć lub cokolwiek powiedzieć w innym języku niż język polski — jestem Polakiem, od dzieciństwa mówię po polsku, więc to jest oczywiste — ale w szkole uczyłem się rosyjskiego, angielskiego, niemieckiego. Potrafiłem tylko rozwiązywać testy, ale to było beznadziejne, po jaką cholerę uczyć się rozwiązywania testów?
Nauka języków nie dość, że była nieskuteczna, nie mogłem mówić, ani nic nie rozumiałem, to była też niezwykle nudna. Może ludzie, którzy lubią rozwiązywać krzyżówki lubią też rozwiązywać testy językowe, to może jest dość podobne do siebie… nie wiem, dla mnie to było niezwykle nudne i miałem wrażenie, że to była po prostu strata czasu, bo niczego się nie uczyłem. Myślałem też, że we mnie jest coś nie tak, że to jest moja wina, że mój mózg nie potrafi nauczyć się innego języka, pomyślałem, że taki już jestem i szkoda mojego wysiłku, nic tego nie zmieni. Po prostu muszę żyć znając tylko język polski.
Gdy dowiedziałem się, że można słuchając i czytając nauczyć się języka obcego, to zmieniło wszystko co do tej pory myślałem o nauce języków, ale także o sobie. Okazało się, że to jest możliwe, że jednak mogę rozumieć i mogę mówić. Nie od razu, ale po pewnym czasie, krok po kroku, bez zapamiętywania na siłę, bez uczenia się zasad, to było możliwe.
Najpierw rzeczy łatwe oczywiście, rzeczy dla dzieci, niezbyt ciekawe, ale to i tak dawało mi to dużo satysfakcji jeśli cośkolwiek rozumiałem, więc chętnie słuchałem. A potem mogłem już słuchać rzeczy ciekawszych i wtedy nadszedł ten moment, gdy zapomniałem, że uczę się języka, tylko chciałem jak najwięcej zrozumieć, bo interesowało mnie to o czym była mowa. Interesował mnie dany temat. Chciałem się dowiedzieć czegoś więcej.
Mam nadzieję, że Was również zainteresuje dzisiejszy temat do tego stopnia, że zapomnicie, że słuchacie podcastu nie w swoim języku, ale po polsku.
Muszę Wam powiedzieć, że pierwszym językiem, którego chciałem się nauczyć był język angielski. Nie będę Wam teraz opowiadał całej historii z tym związanej. Chyba to już zresztą kiedyś opowiadałem. W każdym razie jednym z ludzi, którzy zmienili wiele w moim życiu był pewien nauczyciel ze Stanów Zjednoczonych, który nazywa się A.J. Hoge. Jest duża szansa, że jeśli uczycie się angielskiego, to znacie tego nauczyciela.
Posłuchajmy teraz nagrania, które dostałem od Aleksandra z Białorusi. Aleksander w swoim nagraniu wspomina właśnie o A.J.-u, wydaje mi się to bardzo ciekawe, posłuchajmy razem.
Nagranie od Aleksandra
Cześć Piotr! Jestem Aleksander i mam 29 lat, jestem z Białorusi, ale teraz mieszkam w Polsce w mieście Szczecin. Przyjechałem 3 miesiąc temu i teraz będę mieszkać tutaj. Oczywiście chcę rozmawiać w języku polskim jak najszybciej, ale mam problem, że moje otoczenie w 80 proc. to ludzie, którzy rozmawiają w języku rosyjskim. Dlatego kiedy czuję, że mi brakuje języka polskiego to słucham twoich podcastów. Dlaczego twoich podcastów? Dwa lata temu zdecydowałem się uczyć języka angielskiego. Próbowałem kilku sposobów i wreszcie znalazłem nauczyciela z Ameryki A.J Hoge. Bardzo mi się podoba ten nauczyciel dlatego że ma podejście… mówi że nie trzeba uczyć się gramatyki, trzeba tylko słuchać jak najwięcej i czytać. Kiedy przyjechałem do Polski zdecydowałem się uczyć języka polskiego i szukałem podcastu do słuchania. Kiedy znalazłem twój podcast to byłem bardzo zdziwiony, że ty masz takie samo podejście jak mój nauczyciel angielskiego. Byłem przyjemnie zdziwiony, że tak łatwo znalazłem nauczyciela w języku polskim, który ma takie samo dobre podejście do nauczania języków obcych. Po drugie masz bardzo przyjemny głos i intonację, wiem że ważne kiedy słuchasz podcastu, ważne nie tylko co mówi człowiek, ale i jak mówi człowiek. Ważne żeby ten człowiek podobał się tobie. Kiedy słucham twoich podcastów to nie mogę widzieć ciebie, ale często czuję, że masz uśmiech na twarzy, to mi się bardzo podoba. Słyszałem w twoich podcastach, że dla ciebie ważne żeby ludzie przysyłali nagrania i w ciągu kilku miesięcy chciałem zrobić to nagranie, żeby podziękować tobie, żeby nie tylko korzystać z twoich podcastów, ale i zrobić coś dla ciebie. Ale kiedy robiłem to nagranie to zrozumiałem, że to jest przydatne i dla mnie. Kiedy robię nagrania to mogę zobaczyć na jakim jestem poziomie teraz po kilku miesiącach mogę zrobić jeszcze jedno nagranie i zobaczyć czy zrobiłem jakieś postępy w języku polskim, ale może być że nie zrobiłem nic. Ni wszystko, dziękuję tobie Piotr za możliwość uczenia się z tobą języka polskiego. Do zobaczenia, pa, pa!
Ok, kochani, to wszystko o czym chciałem Wam dziś opowiedzieć. To znaczy to wszystko co dziś chciałem Wam opowiedzieć na temat lat 80. Jestem ciekawy jak Wy wspominacie te lata, jak żyło się wtedy w waszych krajach? Wiem, że nie wszyscy pamiętacie te czasy, jest wiele osób młodych w naszym towarzystwie. Ale jeśli ktoś pamięta te czasy, to opowiedzcie o tym, zachęcam, zróbcie nagranie. To będzie niezwykle ciekawe. Opowiedzcie w kilku zdaniach, jak wspominacie lata 80. w waszym kraju. Czekam na Wasze nagrania, czekam na komentarze, na wiadomości od Was. Wszystko to jest dla mnie bardzo cenne.
Wasza energia jest mi niezwykle potrzebna. Muszę powiedzieć, że bardzo lubię nasze spotkania podczas webinarów. Wtedy czuję się prawie tak jakbyśmy siedzieli gdzieś w pubie i rozmawiali ze sobą. Prawie tak samo… Wspaniale byłoby kiedyś spotkać się większą grupą w prawdziwym życiu, a nie tylko przez internet. Ale te spotkania podczas webinarów też są dla mnie wielką, wielką przyjemnością. Zapraszam Was do klubu VIP, zapraszam również do korzystania z moich kursów, dostaniecie zaproszenie właśnie do uczestnictwa w webinarach i w ten sposób będzie nas jeszcze więcej. Będziemy się spotykać w jeszcze większej grupie.
Myślę, że warto spróbować, w klubie VIP jest już ponad 1000 filmików, w których wyjaśniam Wam wiele różnych rzeczy dotyczących wymowy, słownictwa, czytam książki dla Was i wiele innych rzeczy, na przykład znajdziecie tam kurs na Kartę Polaka, kurs z idiomami. Naprawdę polecam. Możecie spróbować choćby przez jeden miesiąc, dostęp i tak jest do wszystkich materiałów w klubie VIP.
Jestem jednak pewien, że przez miesiąc nie zdążycie obejrzeć wszystkich ciekawych rzeczy, bo wciąż dodaję nowe filmiki. W każdym tygodniu dodaję nowe rzeczy do klubu VIP.
Moi drodzy, zatem zapraszam na moją stronę, piszcie też do mnie jeśli nie wiecie, co wybrać, który kurs. Wyślę do Was próbki moich kursów i być może w ten sposób będzie łatwiej Wam decyzję.
To wszystko na dziś. Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie, trzymajcie się zdrowo. Nie poddawajcie się, język polski wcale nie jest trudny! Dziękuję wszystkim za wysłuchanie aż do samiutkiego końca dzisiejszego odcinka i zapraszam Was na następne spotkania. Cześć, trzymajcie się, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 11 (2022) | POSTĘP:
Seria 11 (2022)
- RP437: 12-tygodniowy rok… czyli jak osiągnąć cel
- RP436: Katar
- RP435: Życie w lesie
- RP434: Katastrofa tunguska
- RP433: Rozmowa z Alessandro
- RP432: Diamenty
- RP431: Jung i jego Czerwona Księga
- RP430: Piraci z Karaibów
- RP429: Polacy na Haiti
- RP428: Używki
- RP427: Rastafarianie
- RP426: Trzy oblicza Ewy
- RP425: Sergiusz Piasecki
- RP424: Lata 1980-1990 w Polsce
- RP423: Faszyzm i nazizm
- RP422: Rzeź wołyńska
- RP421: Pies w kosmosie
- RP420: Oligarchia magnacka
- RP419: Głupota i niekompetencja
- RP418: Taras Szewczenko
- RP417: Pegasus
- RP416: Tokeny NFT
- RP415: Propaganda sukcesu w latach 1970-80
- RP414: Zagadka Diatłowa
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.