In this episode of the Learn Real Polish podcast I talk about Rastafari, a spiritual movement of Jamaican origin. When we think of Rastafari, we think of reggae music and Bob Marley, but we forget about the Ethiopian roots of this movement. So I want to explain to you the whole story, all the connections of Haile Selassie and Bob Marley. As always it is an excuse for you to listen to interesting story in Polish. Full Polish transcription is available for all premium users.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
***
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na kolejny odcinek podcastu po polsku. Co u Was słychać? U nas w Polsce ostatnio mamy wielkie upały. Tym roku mamy bardzo gorące lato, zatem myślę, że dziś porozmawiamy o gorących miejscach, o Afryce, a w szczególności o Etiopii, i porozmawiamy też o Karaibach, o Jamajce. Miejscach, które są od siebie oddalone w sensie geograficznym, ale przekonacie się niedługo, że te miejsca mają ze sobą duży związek kulturalny i duchowy. Dziś właśnie o tym będę opowiadał.
Na początek chcę przywitać wszystkich nowych słuchaczy i tych, którzy słuchają mojego podcastu już od dawna. Jeśli słuchacie od dawna, to na pewno wiecie, że polecam Wam jak najwięcej słuchać. Mocno w to wierzę, że słuchanie i czytanie są najlepszymi metodami na naukę języków. Nie będę więc dziś mówił Wam o tym, żebyście zapomnieli o gramatyce i dlaczego warto zapomnieć o gramatyce. Nowych słuchaczy zapraszam do posłuchania starszych podcastów, tam na pewno usłyszycie dlaczego nie warto tracić czasu na gramatykę. Lepiej zająć się czymś o wiele przyjemniejszym i zarazem bardziej skutecznym, po prostu słuchaniem i czytaniem. To Wam polecam!
Kochani, ale zanim rozpocznę opowiadać o Etiopii i o Jamajce, chciałbym żebyśmy wrócili jeszcze myślami do poprzedniego odcinka podcastu, dobrze?
W tamtym podcaście, w tamtym odcinku mówiłem o ludziach z wieloma osobowościami. Widzę, że zainteresował Was ten temat, dostałem kilka komentarzy, również nagrania od Was. To mnie bardzo cieszy, zawsze jest wspaniale dostawać nagrania od Was. Zatem posłuchajmy, posłuchajmy pierwszego nagrania, które przysłał Sebastian z Niemiec. Zapraszam bardzo serdecznie.
Nagranie od Sebastiana
Cześć Piotrze tu Sebastian! Mam nadzieję, że wszystko u ciebie w porządku. Ja czuję się dobrze. Rankiem słuchałem twojego podcastu na temat wielu osobowości, nie jestem pewien czy ten zwrot jest poprawny.
Chciałbym ci powiedzieć, że kilka lat temu 2 lata temu na Netflixie był pokazany nowy film też na ten temat i ten film nazywa się, ma tytuł, bo film nie nazywa się, ale ma tytuł po polsku. Ten film ma tytuł 23 twarze Billy Mulligan i ten film był dla mnie bardzo interesujący, bo pokazywał też taki, jak powiedzieć, też pokazywał taki przypadek, w którym przez sąd, bo on ten Billy Mulligan miał wyraźny problem z sądami. On, jak powiedzieć, on był w sądzie i miał problem i badacze stwierdzili po raz pierwszy w historii Stanów Zjednoczonych, że on jest człowiekiem, który ma taki zespół problemów, który nazywa się wiele osobowości.
I interesujący jest w tym przypadku i ten film bardzo mi się podobał, bo pokazuje nie tylko ten przypadek, ale też problem z tymi, z tą chorobą, bo to nie jest tak łatwo jak wydaje się. Okazało się, że jeżeli badacze szukają w ludziach, którzy mają ten problem, jeżeli oni szukają różnych tożsamości oni będą znajdować i coraz więcej. I w tym przypadku na początku Billy Mulligan miał tylko 12 różnych tożsamości i później na końcu taka historia, że on miał 23, być może 24 różne tożsamości. To pokazuje, że ten taki problem nie jest tylko związany z tym człowiekiem, ale też mogę powiedzieć, że jeżeli ludzie szukają to oni będą znajdować. I że badacz ich pacjent, można powiedzieć, są związani z tym problemem.
Bardzo interesujące w tym przypadku, że podczas tych lat 60 w Stanach Zjednoczonych badacze, psychiatrzy byli bardzo zainteresowani tym tematem mieli ogromny interes, że pokazuje się, że taki problem, taka choroba naprawdę istnieje. Nie wiem jak powiedzieć po polsku, że to jest gra między pacjentem i lekarzem, przed to nie jest tylko związane z pacjentem, ale też na drugą osobę, która chce znaleźć ten problem tożsamości. Jest to trochę jak w fizyce ten problem Heisenberga. Czy możesz… Jeżeli patrzysz na problem, ten problem może się w tym momencie stworzyć i to jest coś co ja chciałbym ci powiedzieć.
Wiesz, jeżeli muszę rozmawiać na taki stosunkowo skomplikowany problem to dzisiaj mam trochę problem, ale wczoraj na przykład byłem w sklepie. Tu mamy polski sklep w Saarbrucken i ja mógłbym bez problemu rozmawiać z tą kobietą. Dzisiaj mam zaproszenie ja kupiłem sobie, nie sobie ale dla mojego szwagra, kupiłem butelkę wódki i to wszystko, to co potrzebuje w zwykłych sytuacjach teraz mogę rozwiązać ten problem po polsku.
Latem będę w Polsce będę znowu we Wrocławiu i dodatkowo będę odwiedzał mojego przyjaciela Sebastiana w Katowicach. Ja jestem z tego powodu bardzo zadowolony, dostałem zaproszenie do swojej rodziny, jestem szczęśliwy.
Życzę ci wszystkiego najlepszego i dziękuję za twoją pracę i wszystko to co robisz dla nas uczących się języka polskiego, pa, pa!
Dziękuję bardzo Sebastianowi za nagranie. Nie oglądałem jeszcze filmu, o którym mówisz, czytałem tylko o czym jest ten film. Ten film opowiada o seryjnym gwałcicielu, którego obrona w sądzie polegała na udowodnieniu, że ma wielokrotną osobowość, cierpi na ten problem i niektóre z jego osobowości nakazują mu, zmuszają go do robienia tych złych rzeczy. Muszę obejrzeć ten film, jestem ciekawy czy ta osoba została skazana.
Sebastian mówi o tym, że badacze, psycholodzy mogą wywoływać kolejne osobowości w takim pacjencie. Myślę, że to jest zdecydowanie możliwe, ponieważ często w terapii używa się hipnozy. Ludzie cierpiący na zaburzenia osobowości łatwo wchodzą w stany hipnotyczne.
Jeśli terapeuta, psycholog, swoimi pytaniami zasugeruje pewne rzeczy podczas hipnozy, to osoba w stanie hipnotycznym może przyjąć sugestie doktora jako prawdę. W ten sposób terapeuta, badacz, może wpłynąć na osobę badaną i to zmienia wyniki badania oczywiście.
O ile dobrze wiem, istnieją zasady, całe zasady dotyczące sposobu zadawania pytań ludziom w hipnozie, te zasady mają właśnie za zadanie zapobiec takim sytuacjom sugestii. Oczywiście, to jest niezwykle ciekawa sprawa, rzeczywiście to ma pewne podobieństwo do fizyki relatywistycznej.
Pamiętacie, kiedyś mówiłem o tym, że elektrony zachowują się inaczej, gdy na nie patrzymy i inaczej, gdy na nie nie patrzymy. To jest niezwykle ciekawe.
Wielkie dzięki Sebastian za nagranie. Oczywiście, że łatwiej jest rozmawiać w sklepie, niż wyjaśnić pewne nasze myśli na skomplikowany temat. To jest oczywiste, ponieważ o wiele częściej rozmawiamy w sklepie, rozmawiamy o zwykłych sprawach, niż wyjaśniamy problemy psychologiczne. To jest normalna rzecz, ale świetnie sobie poradziłeś, doskonale. Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie.
Muszę Wam powiedzieć, muszę Wam zdradzić, że z Sebastianem znamy się osobiście, kiedyś, jeszcze przed pandemią udało nam się spotkać w Warszawie.
Dostałem również nagranie od Aleksandra, w którym też mówi o poprzednim podcaście, poprzednim odcinku podcastu. Zatem posłuchajmy również tego nagrania. Zapraszam!
Nagranie od Aleksandra
Cześć Piotr to Aleksander z Białorusi! Teraz jestem na urlopie i mam czas do słuchania podcastów. Słucham twoje podcasty po polsku, słucham podcasty po angielsku. Chciałem powiedzieć o ostatnim twoim podcaście.
Nie oglądałem filmu o tej kobiecie, o tamtej kobiecie, która miała trzy oblicza, ale od razu wspomniałem o filmie, który ma na imię po polsku “Podziemny krąg”. Nie wiem dlaczego może dlatego, że tam ludzie zbierali się w piwnicy, bo po angielsku oryginalnie to ma na imię Fight Club.
Myślę, że dużo ludzi, wiele ludzi oglądało ten film i bardzo zazdroszczę tym ludziom, którzy jeszcze nie oglądali tego filmu. Chciałbym powiedzieć o tym i chciałem powiedzieć, że to jest bardzo fajny film dla mnie. Pierwszy raz oglądałem go myślę, że miałem 14 lat. Teraz mam 29 i ostatni raz oglądałem go, myślę że miesiąc temu. Ja każdy raz mam wielkie wrażenia z tego filmu dlatego, że ten film Podziemny krąg jest też na temat rozdwojenia człowieka.
Jeszcze chciałem opowiedzieć o tym, że to co widzisz w snach to jest twoje myśli to nie jest z zewnętrza. Tak zgadzam się z tobą, bo pamiętam kiedy moja siostra ostatni raz, kiedy moja siostra przygotowywała się do egzaminu to śniła, że jest na egzaminie, że tam wszystko źle, ona nic nie wie.
Myślę, że dużo ludzi ma takie samo doświadczenie kiedy oni są bardzo zdenerwowani to w nocy też mózg myśli o tym. Oni śpią ale widzą te obrazy, które denerwują tych ludzi.
Jeszcze pamiętam, że kiedy bardzo silnie myślisz o jakiejś kobiecie, że chcesz z nią się spotkać to czasami mam takie doświadczenie, że czasami widziałem ją w śnie.
Dobra to tyle na dzisiaj na ten temat, dlatego że i tak bardzo długie nagranie. Zawsze myślę o tym, że mówię robię pauzę, myślę o czymś i nagranie jest długie. O jej myślę jak Piotr będzie będzie nagrywał w swoim podcaście bo nie można mówić pół godziny. Dziękuję Piotr do usłyszenia!
Dziękuję bardzo Aleksander! Pamiętam, oczywiście pamiętam film z Bradem Pittem. Rzeczywiście czasami jest tak, że w Polsce filmy angielskie mają inne tytuły niż w oryginale filmy. Podziemny Krąg, albo Fight Club, również polecam ten film jeśli nie oglądaliście jeszcze tego filmu. Bardzo, bardzo interesujące. Bardzo dziękuję Aleksandrowi za komentarz. Wielkie dzięki!
Jestem ciekawy czy Wy lubicie reagge, może ktoś z Jamajki słucha podcastu i uczy się polskiego. Byłoby bardzo ciekawie posłuchać nagrania od kogoś, kto wie więcej na ten temat. Nie jestem pewny, ale wydaje mi się, że Rasta, Rastafariański ruch jest jeśli nie najnowszą religią, to jedną z najnowszych religii.
Nie wiem kiedy jest ten moment, że pewien ruch duchowy zostaje nazwany religią, czy to zależy od ilości wyznawców, czy to zależy od stworzenia pewnych struktur religijnych, stworzenia kościoła. To są również ciekawe sprawy. Ciekawe jest to, że ludzie potrafią oddawać życie za swoje wierzenia. Być może to jest też temat na nasze spotkanie w przyszłości. Religia jest dla nas niezwykle ważna, to w co wierzymy.
Kochani, a na dziś to już wszystko. Dziękuję Wam niezwykle serdecznie za to, że jesteście, że słuchanie mojego podcastu. Zapraszam na mój stronę realpolish.pl, zapraszam do korzystania z moich materiałów, zapraszam również do klubu VIP.
Zachęcam Was, zachęcam Was również do komentowania i do przysyłania nagrań, chętnie ich słucham razem z Wami.
I cóż kończymy nasze dzisiejsze spotkanie, w Warszawie jest praktycznie tak gorąco jak w Etiopii, robi się coraz większa susza. Na Wyspach Brytyjskich również gorąco jak na Jamajce, słyszałem, że roztopił się asfalt na lotnisku w Londynie. W Hiszpanii palą się lasy od tych upałów. Zatem czekamy, czekamy na deszcz.
Trzymajcie się moi drodzy, jeszcze tylko sierpień i przyjdzie jesień, miejmy nadzieję, że będzie padało tyle ile trzeba. Życzę wszystkim zdrowia i do usłyszenia, do usłyszenia następnym razem, trzymajcie się zdrowo, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 11 (2022) | POSTĘP:
Seria 11 (2022)
- RP437: 12-tygodniowy rok… czyli jak osiągnąć cel
- RP436: Katar
- RP435: Życie w lesie
- RP434: Katastrofa tunguska
- RP433: Rozmowa z Alessandro
- RP432: Diamenty
- RP431: Jung i jego Czerwona Księga
- RP430: Piraci z Karaibów
- RP429: Polacy na Haiti
- RP428: Używki
- RP427: Rastafarianie
- RP426: Trzy oblicza Ewy
- RP425: Sergiusz Piasecki
- RP424: Lata 1980-1990 w Polsce
- RP423: Faszyzm i nazizm
- RP422: Rzeź wołyńska
- RP421: Pies w kosmosie
- RP420: Oligarchia magnacka
- RP419: Głupota i niekompetencja
- RP418: Taras Szewczenko
- RP417: Pegasus
- RP416: Tokeny NFT
- RP415: Propaganda sukcesu w latach 1970-80
- RP414: Zagadka Diatłowa
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.