In this episode of the Learn Real Polish Podcast, I talk about Henry David Thoreau, his book Walden and his thoughts on simple living in a natural setting. Simple living without any property is also a way of life for Pilgrim of Peace. I have a Polish copy of her biography and found her story very inspiring. These interesting topics are the core of this episode to which I love to invite you. Sign up as a premium member of realpolish.pl to get access to the full Polish transcription of each episode of the podcast.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar cover by Kenn Faurschou
***
Cześć! To ja, Piotr, witam Was bardzo serdecznie i zapraszam do posłuchania podcastu po polsku. Bardzo się cieszę, że wybraliście właśnie mój podcast. Tak się domyślam, skoro teraz ktoś słyszy to co mówię, to znaczy, że wybrał właśnie mój podcast, prawda?. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy i bardzo wdzięczny, że słuchacie właśnie mojego podcastu. Jest mnóstwo podcastów, wspaniałych podcastów, nawet po polsku jest mnóstwo podcastów i z tych wszystkich podcastów słuchasz właśnie tego, który ja nagrałem. To jest naprawdę coś niezwykłego. Wielkie dzięki za to! Wielkie dzięki, że słuchacie, że jesteście to jest dla mnie coś niezwykłego.
Kochani, bardzo dziękuję, że jesteście, że słuchacie, że piszecie, a nawet, nawet przysyłacie swoje nagrania do mnie. Dziś od razu na samym początku chcę zaprosić Was do posłuchania nagrania, które dostałem od Hamisha. Posłuchajmy!
Nagranie od Hamisha
Cześć Piotr! Nazywam się Hamish, jestem Brytyjczykiem i jestem na emeryturze. mam żonę Polkę, mieszkamy na wsi 40 km od Lublina. Dziękuję za podcasty. Masz zabawny materiał, szeroki wybór i robisz fascynujące nagrania. Moim językiem ojczystym jest angielski, mówię też po afrykańsku i trochę po polsku. Mam 68 lat. Dla mnie nauka języka polskiego jest jak bieganie w maratonie – koniec nigdy nie nadchodzi – ale powoli będę mówił coraz lepiej. Ten wysiłek nie idzie na marne. Moim celem jest zdanie egzaminu B1 z języka polskiego i uzyskanie obywatelstwa polskiego. Rok temu niestety oblałem ten egzamin, ale spróbuję jeszcze raz. Kiedy jest życie jest nadzieja, tak? Przy okazji sponsorowałem tłumaczenie książki z angielskiego na polski. Pan jest pierwszym, który podniósł tę książkę. Mam nadzieję, że podoba ci się ta biografia, z wyrazami szacunku Hamish, pa, pa!
Dziękuję bardzo! Życzę Ci żebyś dostał, żebyś dostał certyfikat z języka polskiego. Prawdę mówiąc nie wiem do czego Ci to jest potrzebne, ale skoro chcesz, skoro naprawdę chcesz dostać ten certyfikat to pewnie jest to coś naprawdę potrzebnego. Moim zdaniem mówisz bardzo fajnie po polsku, wszystko rozumiem, masz bardzo dobrą wymowę, świetna robota. Dla mnie już powinieneś otrzymać certyfikat, nie wiem dlaczego nie dali Ci certyfikatu. Dla mnie jest cudownie, nie wiem dlaczego nie dali Ci certyfikatu.
Kochani, na koniec mam jeszcze jedną bardzo ważną rzecz. Na koniec chciałbym żebyśmy posłuchali jeszcze jednego nagrania. To nagranie odnosi się do listu od Olgi, który czytałem w poprzednim odcinku. Lena przysłała swoje nagranie i mówi właśnie na ten temat. Posłuchajmy.
Nagranie od Leny
Cześć Piotr, z tej strony Lena z Ukrainy z miasta Szum, z obwodu Charkowskiego. To moje drugie nagranie dla ciebie. Zdecydowałam się zrobić je po przesłuchaniu twojego podcastu numer 434. bardzo wzruszył mnie list od Olgi z Rosji, który ty przeczytałeś pod koniec swojej audycji. Tak naprawdę takich ludzi, takich Rosjan, którzy wspierają Ukrainę i potępiają wojnę i Putina jest bardzo mało w tym państwie i ich życie jest bardzo cienkie. Jak mówimy w Polsce jest masakra. Większość Rosjan nawet pośród moich znajomych, którzy urodzili się w Ukrainie i mieszkali w niej ponad 20 lat, a teraz już 30 lat mieszkają Rosji nie wierzą w to że w Ukrainie toczy się wojna, prawdziwa wojna i nie ma takich dowodów, które by mogły ich o tym przekonać. Oni nie wierzą, że w moim mieście, mieście Izum, po ulicy Pierwszopramneli 2 jest taki budynek, który najpierw był zbombardowany z rosyjskich samolotów, a później rozstrzelany z czołgów. Pod gruzami tego bloku na zawsze pochowani zostały setki ludzi, setki moich znajomych, pośród których są także dzieci. Jak myślisz można o tym wszystkim zapomnieć, wybaczyć. Nie! Nigdy! Przez półroczną okupację moje miasto zostało zrujnowane w 80 procentach. Na szczęście 10 września miasto zostało wyzwolone i po trochu znów nabiera życia. Nie wiem Piotrze może widziałeś na FB zdjęcia z mojego miasta, to naprawdę straszne. Ale teraz my Izumczanie cieszymy się, że miasto zostało wyzwolone i wierzymy, że wszystko dalej będzie tylko dobrze. Ja jestem wdzięczna Polakom i Polsce za wsparcie moich rodaków. Wdzięczna tobie Piotrze za twoje wspaniałe nagrania, które są bardzo skuteczną metodą dla nauki języka polskiego dla obcokrajowców. Pozdrawiam ciebie serdecznie, życzę wszystkiego dobrego, do usłyszenia, pa!
Dziękuję bardzo serdecznie Lenie za nagranie. Jest niezwykle wzruszające. Izum leży na wschodzie Ukrainy i już od początku wojny Rosjanie zaatakowali to miasto. Na Izum spadło około 500 rakiet, pół tysiąca rakiet. To nie jest bardzo wielkie miasto. Przed wojną mieszkało tam 45 tysięcy osób.
Rosjanie zdobyli miasto niszcząc je, niszcząc w 80 procentach i okupowali je od kwietnia. W czasie okupacji w mieście pozostawało 10 tys. osób. We wrześniu Izum został odzyskany, odzyskany przez wojsko ukraińskie. W mieście odkryto wtedy masowe groby, a w nich 440 ciał, w tym ponad 200 kobiet i 11 dzieci.
Lena w swoim nagraniu mówi, że Izum wraca powoli do życia, ale życie tam nie będzie łatwe. Ta zima będzie niezwykle trudna. Prawdopodobnie nie będzie ogrzewania, będzie wiele problemów, ale jestem pewny, że mieszkańcy Izuma i innych miast i wsi Ukrainy dadzą sobie radę. To są twardzi ludzie. Jestem z Wami! Pozdrawiam cię Lena i wszystkich Ukraińców.
Kochani, pozdrawiam również Was, Was wszystkich, na wszystkich kontynentach, wszystkich którzy słuchają podcastu realpolish.pl. Bądźcie zdrowi, zdrowie jest najważniejsze.
Henry David Thoreau kiedyś napisał:
Zdrowo jest czasami być chorym.
Nie za bardzo rozumiem co miał na myśli. Chyba myślał o tym, że gdy jesteśmy zdrowi to nie doceniamy tego co mamy. Nie doceniamy zdrowia. Tak mi się wydaje, a może Wam przychodzi coś innego do głowy. Zdrowo jest czasami być chorym, bardzo dziwna myśl.
Ja jednak myślę, że zdrowo jest być zdrowym, czego Wam i sobie również życzę.
Kochani, to wszystko co przygotowałem na dziś. Oczywiście zapraszam Was na stronę realpolish.pl, zapraszam Was również do komentowania, do pisania do mnie, do przysyłania nagrań. Wielkie dzięki kochani za wszystko. Dziękuję Wam za dziś i zapraszam na nasze następne spotkanie, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 11 (2022) | POSTĘP:
Seria 11 (2022)
- RP437: 12-tygodniowy rok… czyli jak osiągnąć cel
- RP436: Katar
- RP435: Życie w lesie
- RP434: Katastrofa tunguska
- RP433: Rozmowa z Alessandro
- RP432: Diamenty
- RP431: Jung i jego Czerwona Księga
- RP430: Piraci z Karaibów
- RP429: Polacy na Haiti
- RP428: Używki
- RP427: Rastafarianie
- RP426: Trzy oblicza Ewy
- RP425: Sergiusz Piasecki
- RP424: Lata 1980-1990 w Polsce
- RP423: Faszyzm i nazizm
- RP422: Rzeź wołyńska
- RP421: Pies w kosmosie
- RP420: Oligarchia magnacka
- RP419: Głupota i niekompetencja
- RP418: Taras Szewczenko
- RP417: Pegasus
- RP416: Tokeny NFT
- RP415: Propaganda sukcesu w latach 1970-80
- RP414: Zagadka Diatłowa
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.