I dedicate this episode of the Learn Real Polish podcast to my mother. Listening to the music of Johann Strauss was a great pleasure for her. In this episode, I will talk about the history of the Viennese waltz and its king Johann Strauss. I created this podcast to help you improve your understanding of the Polish language. Sign up as a premium member at realpolish.pl to get access to the full Polish transcription of each podcast episode.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar cover by Kenn Faurschou
–Strauss Waltz Medley performed by The US Air Force Strings (source). Licensing: This file is a work of a U.S. Air Force Airman or employee, taken or made as part of that person’s official duties. As a work of the U.S. federal government, the image or file is in the public domain in the United States.
–Radetzky March by Johann Strauss I, from Sound Off!, recorded May 18–21, 1992 at Center for the Arts, George Mason University (source). Licensing: This file is a work of a United States Marine or employee, taken or made as part of that person’s official duties. As a work of the U.S. federal government, it is in the public domain.
–“An der schönen, blauen Donau” (The Beautiful Blue Danube) , Op. 314 (arr. for wind ensemble) (source). Performance artist: United States Marine Band, conducted by Albert F. Schoepper
Licensing: This file is a work of a United States Marine or employee, taken or made as part of that person’s official duties. As a work of the U.S. federal government, it is in the public domain.
–“King Champagne” from Die Fledermaus by Johann Strauss II performed by the Singing Sergeants and Concert Band of the United States Air Force Band. Track 16 from Wintertime (1999). (source)
Composition: Johann Strauss II; Arrangement: Robert Thurston; Performance: United States Air Force Band, Singing Sergeants and Concert Band; Recording: United States Air Force Band
Licensing: This file is a work of a U.S. Air Force Airman or employee, taken or made as part of that person’s official duties. As a work of the U.S. federal government, the image or file is in the public domain in the United States.
–“Peasant Polka” (with dog barking). Performed by the Zonophon orchestra (source). Licensing: This work is in the public domain in its country of origin and other countries and areas where the copyright term is the author’s life plus 70 years or fewer.
* * *
Cześć moi drodzy! To ja, Piotr ze strony realpolish.pl Witam Was bardzo serdecznie po raz pierwszy w 2023 roku, a skoro zaczynamy kolejny rok, to pozwólcie, że złożę Wam życzenia zdrowia, pomyślności i miłości. Niech ten rok będzie jak najlepszy. Niech spełnią się Wasze marzenia i niech świat, w którym żyjemy będzie choć trochę lepszy.
Chcę Wam teraz również podziękować, podziękować za poprzedni rok, za wszystkie lata… za wszystkie lata, w których uczyliście się ze mną polskiego, z nadzieją, że w tym roku razem będziemy robili razem wielkie, wielkie postępy, ale również że będziemy dobrze się bawili. Mam nadzieję, że język polski i słuchanie podcastów stanie się Waszym hobby, miłym sposobem na spędzanie czasu po prostu. Być może wśród nas jest kilku nowych słuchaczy, być może ktoś pomyślał sobie, że skoro zaczyna się nowy rok, to jest to dobry moment żeby zacząć uczyć się języka polskiego. Jeśli tak jest to bardzo, bardzo się cieszę, że wybraliście właśnie mój podcast.
Witam! Witam wszystkich nowych słuchaczy, wszystkich którzy chcą uczyć się ze mną języka polskiego. Mam na imię Piotr, tak jak mówiłem, i będę Waszym trenerem, będę starał się Was motywować i dawać Wam najlepsze materiały do nauki języka polskiego jakie jestem w stanie stworzyć, jakie jestem w stanie wymyśleć.
Mam również nadzieję na waszą pomoc. Piszcie co Wam się podoba, co lubicie, a czego nie lubicie. Oczywiście nie piszcie, że lubicie gramatykę. Tego tutaj nie będzie. Jeśli ktoś lubi gramatykę, to musi jej szukać gdzieś indziej. Myślę, że jest kilka miejsc w internecie, gdzie znajdziecie gramatykę. Tutaj uczymy się przez słuchanie i czytanie. Nie zajmujemy się gramatyką, chociaż zapewniam Was, zapewniam Was że w każdym zdaniu, które do Was mówię jest gramatyka. W każdym zdaniu jest gramatyka i w każdym zdaniu jest słownictwo. Dlatego polecam Wam jak po prostu najwięcej słuchać i czytać, żeby nasiąkać, nasiąkać gramatyką i słownictwem w naturalny sposób. Nasiąkać jak gąbka wodą, a przy okazji dobrze się bawić, uczyć o różnych ciekawych rzeczach i komunikować się z innymi.
Być może nowe osoby nie wiedzą jeszcze, ale zachęcam Was do przysyłania nagrań. To jest taka malutka forma komunikacji, ale od czegoś trzeba zacząć. W tych nagraniach opowiadacie mi i wszystkim słuchaczom, co u Was słychać, skąd jesteście, dlaczego i jak uczycie się języka polskiego.
Bardzo się cieszę się, że dostaję te nagrania od Was, że opowiadacie o sobie i o waszych związkach z językiem polskim. Czasami są to silne związki rodzinne, czasami jest to praca, a czasami jest to zwykła ciekawość. Każdy z nas ma inny powód do nauki języka i każdy z tych powodów jest dobry. Bardzo dziękuję za wasze nagrania i tych, którzy jeszcze nie przysyłali zapraszam, zapraszam do zrobienia nagrania. Doskonale, zatem tak jak to mamy w zwyczaju na początek posłuchajmy jednego z nagrań od Was. Zapraszam bardzo serdecznie, posłuchajmy co powiedział Fryderyk.
Nagranie od Fryderyka
Cześć Piotr! Cześć wszystkim! Mam kilka dni wolnych i postanowiłem zrobić nagranie, ale tym razem to będzie nagranie bez przygotowania. Mam 52 lata i od kilku lat interesuje się językiem polskim. Mówiłem, że interesuje się, bo nie mam celu. Słucham, oglądam polską telewizję i to bardzo mnie interesuje, ale robię małe postępy, bo nie planowałem niczego na razie. To jest, jak można powiedzieć, hobby. Kiedy mam wolny czas oglądam telewizję, słucham podcastów i tak dalej, ale nie mam obowiązku. Dlatego nie robię szybkich postępów, ale może być. A propos ortografii uważam, że to jest dla mnie łatwe pisać po polsku, bo od dzieciństwa mówię po francusku i francuski jest naprawdę bardzo trudny do pisania. Gramatyka jest też bardzo skomplikowana, ale piszemy litery, których nie wymawiamy i to jest jak czarna magia. Na razie to wszystko. Moim zdaniem nagranie usłyszymy w 2023 roku, więc życzę wszystkim zdrowego i szczęśliwego roku. Pa, pa!
Dziękujemy bardzo z życzenia! Wielkie dzięki dla Fryderyka. No właśnie, Fryderyk mówi, że język polski jest dla niego miłym sposobem na spędzanie czasu, że to jest jego hobby, że nie ma nad nim żadnej presji, nie musi się spieszyć, nie musi uczyć się na siłę. Robi to, bo to lubi. Myślę, że wtedy uczymy się najszybciej. To jest wtedy zabawa.
Gdy nie czekamy na nagrodę, gdy pracując nie myślimy tylko o nagrodzie, to cieszy nas sama praca, wtedy jest o wiele przyjemniej i nasza praca jest o wiele bardziej skuteczna.
Czasami jest tak, że pracujemy ciężko, bo wiemy że czeka na nas jakaś nagroda, będziemy nagrodzeni, gdy skończymy jakąś pracę. Jednak wtedy często jest tak, że ta praca nam się dłuży, mamy uczucie, że nie możemy doczekać się kiedy to się skończy. Ta praca trwa i trwa i trwa.
Ale gdy lubimy to co robimy, gdy nasza praca staje się naszym hobby, wtedy jest zupełnie inaczej. Zupełnie odwrotnie. Nagroda nie jest dla nas już taka ważna, bo sama praca jest przyjemnością.
Myślę, że Fryderyk właśnie o tym mówił. Język polski jest jego hobby, słuchanie, oglądanie, czytanie sprawia mu wiele radości, wiele przyjemności… i wiecie co? To widać, a właściwie słychać, Fryderyk mówi świetnie po polsku. Właśnie dlatego, że lubi to robić.
Jeszcze raz wielkie dzięki za nagranie i za życzenia noworoczne.
Kochani to tyle o walcach, ale jeszcze nie kończymy z muzyką. Chciałbym, żebyśmy teraz posłuchali tego co przysłała do mnie Meltem z Turcji. Zapraszam bardzo serdecznie!
Nagranie od Meltem
Cześć Piotrze i wszystkim! Jestem Meltem z Turcji. Dawno temu wysłałam nagranie i zdecydowałam się znowu nagrać coś i dodałam jeszcze na końcu małą niespodziankę. Mam nadzieję, że wam się spodoba. Kilka miesięcy temu zaczynałam się uczyć się na ukulele, nie na gitarze czyli na małej gitarze i śpiewam polską piosenkę… nie bardzo, ale znalazłem piosenkę, którą spróbuję grać. Znalazłam polską wersję i dlatego spróbowałem, nie tak jak Ken oczywiście, ale obiecałam kiedyś dlatego chciałam wysłać dla wszystkich. Piotrze tobie bardzo dziękuję za to co robisz. Naprawdę bardzo użyteczne dla mnie dla wszystkich na pewno i wesołych świąt i wszystkiego najlepszego, życzę wam wszystkiego najlepszego w nowym roku dużo zdrowia i do zobaczenia. Do następnego roku! Bardzo dziękuję i do zobaczenia, pa, pa!
Zabierz mnie do gwiazd i pozwól, że zatańczę tam… Dziękujemy Meltem! Bardzo pięknie.
Ja również chcę złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia szczęścia i pomyślności w tym roku. Chcę życzyć nam wszystkim normalności, żeby skończyła się wojna, żeby ludzie zaczęli zajmować się budowaniem, tworzeniem, a nie niszczeniem. Życzę Wam zdrowia, sił do tworzenia, sił do rozwijania, rozwijania się. Życzę Wam miłości, bliskości waszych ukochanych. Życzę Wam radości ze wszystkiego co macie dookoła siebie. Życzę Wam wszystkiego, wszystkiego najlepszego.
Dziękuję Wam moi kochani za nasze pierwsze spotkanie w tym roku i oczywiście zapraszam Was na kolejne, kolejne audycje, zapraszam Was również na stronę relapolish.pl
Dziękuję, że mnie wspieracie, cieszę się, że korzystacie z moich kursów, że korzystacie z klubu VIP. Piszcie do mnie, kontaktujcie się ze mną, przysyłajcie nagrania. Tylko Wasza obecność powoduje, że robię podcasty, że prowadzę tę stronę. Oczywiście bez Was to wszystko nie miałoby sensu. Dziękuję za to, że jesteście ze mną, cieszę się, że po prostu Was mam. Wielu przyjaciół na całym świecie.
Wielkie dzięki kochani! Trzymajcie się zdrowo, do usłyszenia następnym razem, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 12 (2023) | POSTĘP:
Seria 12 (2023)
- RP460: Opowieść Wigilijna
- RP459: Kazimierz Wielki
- RP458: Pan Tan
- RP457: Opowiadanie na Halloween
- RP456: Jak powstał Izrael
- RP455: Teoria heliocentryczna
- RP454: Maurycy Beniowski
- RP453: Barbie
- RP452: Oppenheimer
- RP451: Walt Disney
- RP450: Mao i wróble
- RP449: Konfederacja targowicka
- RP448: Elon Musk
- RP447: Mafia
- RP446: Powstanie w getcie warszawskim
- RP445: Pinokio
- RP444: Polskie powstania narodowe
- RP443: Jeansy
- RP442: ChatGPT
- RP441: Krystyna Skarbek
- RP440: Strach
- RP439: Charlie Chaplin
- RP438: Johann Strauss – król walca
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.