• Skip to main content
  • Skip to primary sidebar

Learn Polish Language Online Resource

Learn Real Polish Language - Your Polish Learning Online Resource, here you can find lots of great stuff for Polish learners, free online podcast - all with Polish audio and text

  • Podcast
  • Premium Courses
  • VIP CLUB
  • Plans
  • Log In

RP439: Charlie Chaplin

In this episode of the Learn Real Polish podcast, I talk about English comic actor, filmmaker and composer Charlie Chaplin. This podcast is designed to train and improve your Polish comprehension. Charlie Chaplin’s life and career are really interesting, so I think listening to it will be a great way to improve your Polish. Sign up as a premium member at realpolish.pl to get access to the full Polish transcription of every episode of the podcast.

1:00:03 | Download mp3 file:

-For active members only-

Download text file:

-For active members only-

This content is for registered users only. Please login.

Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar cover by Kenn Faurschou
–The Entertainer by S. Joplin (1868–1917) MIDI file licensed under Public Domain

* * *

Cześć! Tu mówi Piotr, witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam do posłuchania czegoś ciekawego po polsku.

Myślę, że większość z Was wie już czego spodziewać się po moim podcaście. Nie uczę Was tu zasad gramatycznych, zupełnie pomijam gramatykę, za to skupiam się na opowiadaniu różnych ciekawych historii i zachęcam Was do nauki polskiego właśnie w ten sposób.

Nie wiem czy można nazwać to w ogóle nauką. Nauka kojarzy nam się jeszcze ze szkoły z czymś mozolnym, z czymś trudnym i mało przyjemnym. Ja przynajmniej mam w większości takie doświadczenia ze szkoły. Po polsku zamiast nauka języka można raczej powiedzieć przyswajanie języka. O to mi tutaj chodzi.

Kiedyś na dzikim zachodzie biegały dzikie mustangi. I ludzie je oswajali, czyli przyzwyczajali je do siebie. Oswajali dzikie mustangi, żeby ich się nie bały. 

Ja też proponuję Wam oswoić się z językiem polskim. Na początku język polski może wydawać się Wam dziki, trudny, zupełnie jak dziki mustang, ale słuchając podcastów oswoicie się z nowym językiem i stanie się on częścią Was.

Przyswoić coś to znaczy nasiąknąć czymś, wessać coś, zaabsorbować, zasymilować, opanować. W końcu opanujecie język polski tak samo jak cowboye opanowali dzikie mustangi.

Żeby opanować dzikiego mustanga potrzeba czasu i cierpliwości. To nie stanie się na następny dzień, prawda? Mustang musi się przyzwyczaić do Was, a  Wy do niego. To trochę trwa. Potrzeba jest do tego trochę miłości, trochę cierpliwości, wyrozumiałości. Mustang czasami robi błędy, czasami chce kopać, bo jest dziki, jest narwisty, ale jeśli wsłuchamy się, wsłuchamy się w jego duszę powoli, powoli go zrozumiemy, a on zrozumie nas, powoli znajdziemy wspólny język i można powiedzieć nauczymy się współpracować ze sobą.

Praktycznie tak samo jest z nauką języka. Język polski to taki dziki mustang, którego musicie oswoić, a kiedy już to zrobicie, wtedy znajdziecie wiele przyjemności z bycia blisko niego. Tak jak z bycia blisko dzikiego konia. Będziecie chcieli jeździć i jeździć na tym mustangu, a on zawiezie Was dokładnie tam gdzie będziecie tego chcieli. Trzeba go tylko oswoić.

Wiem, że robicie duże postępy w oswajaniu języka polskiego. Skąd to wiem? Bo przysyłacie do mnie nagrania. Jestem za to bardzo Wam wdzięczny. Jest mi bardzo miło przyglądać się jak to robicie, jak oswajacie język polski i dlaczego to robicie. Każdy ma inną historię, każdy ma inny powód. Dziś chcę, żebyśmy zaczęli od nagrania, które dostałem od Anastazji, mamy jednej z najmłodszych moich słuchaczek. Posłuchajmy!

Nagranie od Anastazji i Eugenii

Cześć Piotr! Mam na imię Anastazja. Bardzo lubię słuchać twoich podcastów. Chciałabym podziękować ci za twoją niesamowitą pracę. Mam córkę i męża. Córka ma 8 lat i bardzo lubi słuchać twoich podcastów. Teraz mieszkamy w Warszawie. Uczyłam się języka polskiego (używając) twojego podcastu i bardzo lubię go słuchać. I moja córka też chciałby coś powiedzieć.

Cześć Piotrze! Bardzo lubię szachy i koty. Chciałam ci podziękować za to, że robisz fajne podcasty. Bardzo bym chciała spróbować z tobą zagrać i chciałabym dostać od ciebie podcast o kotach. Na przykład o najgrubszym kocie na świecie lub o kocie, który przeżył najdłużej. Dziękuję, pa, pa!

Dziękuję bardzo! Nie wiedziałem, że mam również takie młode słuchaczki, bardzo, bardzo mi miło. To nagranie dostałem pod koniec zeszłego roku i muszę Wam powiedzieć, że udało nam się zagrać z Eugenią, bo tak ma na imię córka Anastazji, zagraliśmy kilka partii.

Jeśli ktoś jeszcze chciałby zagrać ze mną w szachy, to zapraszam bardzo serdecznie. Dzięki Eugenii poznałem taką możliwość na stronie chess.com można zagrać w tak zwane szachy dzienne. To są można powiedzieć szachy korespondencyjne. Nie trzeba siedzieć jednocześnie przy komputerach, tylko ma się nawet kilka dwa dni na ruch, więc można wykonać ruch kiedy mamy na to czas, bardzo wygodne.

Jeśli chcecie ze mną zagrać to możecie znaleźć mnie pod nickiem Bronek1410, wyślijcie do mnie wyzwanie i myślę, że w ten sposób mogę zagrać z wieloma osobami na raz. Nie musicie się obawiać, bo nie jestem bardzo groźny, gram na dosyć niskim poziomie.

A co do kotów, to jeszcze pomyślę, jeszcze pomyślę, może znajdę jeszcze jakiś ciekawy dla mnie temat o kotach. Coś ciekawego dla mnie o kotach. Pomyślę o tym.

To nagranie było bardzo króciutkie, dlatego zapraszam Was od razu na jeszcze jedno nagranie. Tym razem przysłał je do mnie Aleksander. Posłuchajmy!

Nagranie od Aleksandra

Cześć Piotr! Mam na imię Aleksander, mam 29 lat i jestem z Białorusi, ale teraz mieszkam w Polsce w mieście Szczecin. Przyjechałem 3 miesiące temu i teraz będę mieszkać tutaj. Oczywiście chcę rozmawiać w języku polskim jak najszybciej, ale mam problem, bo moje otoczenie w 80 procentach to ludzie którzy rozmawiają w języku rosyjskim. Dlatego kiedy czuję, że mi brakuje języka polskiego to słucham twoich podcastów. Dlaczego twoje podcasty? Dwa lata temu zdecydowałem się uczyć języka angielskiego. Wypróbowałem kilka sposobów i wreszcie znalazłem nauczyciela z Ameryki – A.J. Hoge, bardzo mi się podoba ten nauczyciel dlatego, że ma podejście, mówi, że nie trzeba uczyć się gramatyki, tylko trzeba słuchać jak najwięcej i czytać. Kiedy przyjechałem do Polski zdecydowałem się uczyć języka polskiego i szukałem podcastu do słuchania. Kiedy znalazłem twój podcast to byłem bardzo zdziwiony, że ty masz takie samo podejście jak mój nauczyciel angielskiego. Byłem przyjemnie zdziwiony, że tak łatwo znalazłem nauczyciela w języku polskim, który ma takie samo dobre podejście do nauczania języków obcych. Po drugie masz bardzo przyjemny głos i intonację, wiem że ważne kiedy słuchasz podcastu ważne nie tylko co mówi człowiek, ale i jak mówi człowiek. Ważne żeby ten człowiek podobał się tobie i kiedy słucham twoich podcastów to nie mogę widzieć ciebie, ale czuję często czuję, że masz uśmiech na twarzy. To mi się bardzo podoba. Słyszałem w twoich podcastach, że dla ciebie ważne żeby ludzie przesyłali nagrania i w ciągu kilku miesięcy chciałem zrobić to nagranie, żeby podziękować tobie, żeby nie tylko korzystać z twoich podcastów, ale i zrobić coś dla ciebie. Ale kiedy robiłem to nagranie to zrozumiałem, że to jest przydatne i dla mnie. Kiedy robię nagranie to mogę zobaczyć na jakim jestem poziomie teraz i po kilku miesiącach mogę zrobić jeszcze jedno nagrani i zobaczyć czy zrobiłem jakieś postępy w języku polskim, ale może się okazać, że nie zrobiłem nic. No i to wszystko. Dziękuję tobie Piotr za możliwość uczenia się z tobą języka polskiego. Do zobaczenia, pa, pa!

Dziękuję bardzo za nagranie. Na pewno wiecie, że A.J Hoge był dla mnie wielkim, wielkim odkryciem. To dzięki niemu poznałem metodę słuchania i czytania, dowiedziałem się o hipotezie Stevena Krashena, dowiedziałem się o metodzie TPRS i to wszystko zainspirowało mnie do zrobienia właśnie tego podcastu, mojej strony internetowej, chciałem spróbować, spróbować pomagać Wam w nauce języka polskiego.

Wielkie dzięki Aleksander, życzę Ci powodzenia w Polsce i dziękuję bardzo serdecznie za nagranie.


You are not logged in or your account is not active (expired). This content (text, video, mp3) is available to active members only.
Please log in. Not a member yet? Please register your account.

Zapraszam Was do klubu VIP na oglądanie ze mną filmu “Psie życie”, a jeśli Wam się spodoba to w przyszłości będziemy oglądać inne stare filmy. Oczywiście w klubie VIP znajdziecie dużo więcej materiałów, macie dostęp do wszystkich, wszystkich ponad 1000 filmów, gdzie czytamy książki, oglądamy fragmenty seriali, czasami robię filmiki podczas moich wycieczek, są też dyktanda… wiele, wiele różnych materiałów. Jest też kurs z idiomami. Polecam Wam ten kurs, spróbujcie, nauczycie się 50 często używanych idiomów. Zatem zapraszam, zapraszam bardzo serdecznie!

Pozdrawiam Was wszystkich bardzo serdecznie, dziękuję Wam za wysłuchanie dzisiejszej audycji.

Wiem, że jedną ze słuchaczek jest pani Ludmiła, pani Ludmiła, która 21 stycznia obchodziła 70 urodziny. Skąd ja to wiem? Otóż wiem to od jej córki Olgi. Olga napisała do mnie, opowiedziała historię tego jak z Ukrainy musieli uciekać do Polski, 25 marca będzie już rok jak mieszkają w Polsce. Pani Ludmiła uczy się języka polskiego z moich podcastów i kursów i będąc już na emeryturze nauczyła się mówić tak dobrze, że przeszła już rozmowę z konsulem i dostała Kartę Polaka. Moje gratulacje Pani Ludmiło. Mam nadzieję, że słucha Pani teraz tego podcastu, bo chciałbym teraz złożyć Pani życzenia urodzinowe. Życzę pani dużo zdrowia, miłości i życzę Pani zakończenia wojny i powrotu do swojego domu, niech Ukraina odbuduje się i będzie jeszcze piękniejsza niż przed wojną. Tego życzę pani Ludmile i wszystkim Ukraińcom.

Trzymajcie się wszyscy zdrowo i oswajajcie tego mustanga, oswajajcie język polski, niech będzie to dobra zabawa, niech będzie to coś fajnego, coś co robicie z przyjemnością. Dla mnie jest wielką przyjemnością pomagać Wam i widzieć jakie szybkie robicie postępy. To jest niesamowite.

Czekam na nagrania od Was. Wiem, że kilka osób czeka aż zamieszczę ich nagranie w podcaście. Ja nie zapomniałem o tych nagraniach. Mam nagranie od Martina z Anglii, mam nagranie od Segieja z Wietnamu, od Eugeniusza z Izraela, od Aleksandra, Danuty, Julii. Wszystkich tych nagrań wkrótce posłuchamy, bo są bardzo ciekawe, ale nie wszystko zdążymy naraz. Na dziś to już wszystko, nie zapomnijcie wejść do klubu VIP i obejrzeć filmu z Charliem Chaplinem realpolish.pl/vip1128.

Dzięki za dziś, zapraszam na nasze następne spotkanie, do usłyszenia, cześć, pa, pa!

WATCH ‘A DOG’s LIFE’ WITH ME!

I invite you to watch with me the first part of the film A Dog’s Life with Charlie Chaplin

CLICK HERE TO WATCH MOVIE


Real Polish PODCAST, Seria 12 (2023) | POSTĘP:

Seria 12 (2023)
  • RP460: Opowieść Wigilijna
  • RP459: Kazimierz Wielki
  • RP458: Pan Tan
  • RP457: Opowiadanie na Halloween
  • RP456: Jak powstał Izrael
  • RP455: Teoria heliocentryczna
  • RP454: Maurycy Beniowski
  • RP453: Barbie
  • RP452: Oppenheimer
  • RP451: Walt Disney
  • RP450: Mao i wróble
  • RP449: Konfederacja targowicka
  • RP448: Elon Musk
  • RP447: Mafia
  • RP446: Powstanie w getcie warszawskim
  • RP445: Pinokio
  • RP444: Polskie powstania narodowe
  • RP443: Jeansy
  • RP442: ChatGPT
  • RP441: Krystyna Skarbek
  • RP440: Strach
  • RP439: Charlie Chaplin
  • RP438: Johann Strauss – król walca

« Prev: RP438: Johann Strauss – król walca
» Next: RP440: Strach

Reader Interactions

Leave a Reply Cancel reply

You must be logged in to post a comment.

Primary Sidebar

* About Piotr
* Testimonials
* All Real Polish Podcast Episodes
* Easy Video For Beginners

VIP CLUB Content

Newest VIP 1401-1450All VIP CLUB Content

  • VIP1423: Greed (Chciwość) 04
  • VIP1422: Greed (Chciwość) 03
  • VIP1421: Majówka – webinar
  • VIP1420: Greed (Chciwość) 02
  • VIP1419: Greed (Chciwość) 01
  • VIP1418: Dyktando 44
  • VIP1417: Jaja, że w pale się nie mieści
  • VIP1416: Wielkanocny Quizz
  • VIP1415: Dyktando 43
  • VIP1414: Krótka piłka
  • VIP1413: Dyktando 42
  • VIP1412: To nie przelewki
  • VIP1411: Rozkazy i prośby
  • VIP1410: Metropolis 18
  • VIP1409: Metropolis 17
  • VIP1408: Metropolis 16
  • VIP1407: Metropolis 15
  • VIP1406: Wyrażenia ze słowem BRAĆ
  • VIP1405: Metropolis 14
  • VIP1404: Metropolis 13
  • VIP1403: Metropolis 12
  • VIP1402: Metropolis 11
  • VIP1401: Wyrażenia ze słowem DAĆ


Lista wszystkich materiałów klubu VIP.

Contact me

    © Copyright 2011-2025 REAL POLISH | APZ Piotr Bechler · Polityka prywatności (RODO) · Polityka Cookies