In this episode of the Learn Polish podcast, I talk with ChatGPT, an artificial intelligence chatbot. We will see if AI can be a tool to learn Polish. To gain complete access to the Polish transcriptions of all podcast episodes become a premium member at realpolish.pl
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar cover by Kenn Faurschou
–Birth of the Machines by John Bartmann is licensed under a CC0 1.0 Universal License.
–Rusty Bicycle by John Bartmann is licensed under a CC0 1.0 Universal License.
* * *
Witajcie słuchacze Real Polish! Dziś poprowadzę ten odcinek podcastu zamiast Piotra. Cieszę się, że mogę być z Wami i mam nadzieję, że spędzimy razem miło czas.
Cześć! Witajcie! Żartowałem, tu mówi Piotr, nie żadna sztuczna inteligencja, tylko prawdziwy człowiek, człowiek z krwi i kości. Ostatnio dużo mówi się o sztucznej inteligencji, która nazywa się ChatGPT. Wszyscy o tym mówią, dlatego my też musimy o tym porozmawiać. Myślę też, że to jest bardzo interesujący temat, mam nadzieję, że dla Was to również jest ciekawy temat, być może niektórzy z Was mają już swoje konto na stronie tego czatu. To jest jeszcze nowość, ale wydaje mi się, że to będzie rewolucja. Kolejna technologia, która może zmienić nasz świat. Zobaczymy jak to będzie.
Zatem takie są plany na dziś, tym tematem się zajmiemy, ale oczywiście najważniejsze jest to żebyście zrobili kolejny krok, kolejny krok, który przybliży Was do jak najlepszej znajomości języka polskiego.
Zasada jest prosta, im więcej słuchacie i czytacie, tym lepiej posługujecie się językiem polskim. Nie ma wielkiego znaczenia czy słuchacie bajki o Kocie w Butach, czy słuchacie o Mikołaju Koperniku, a propos niedawno była 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Gdyby Kopernik jeszcze żył to miałby 550 lat. Myślę, że powinienem zrobić w najbliższym czasie podcast o Mikołaju Koperniku… O! To jest bardzo dobry pomysł.
Tak jak mówię słuchać można o wszystkim, nie ma to znaczenia o czym słuchacie, bo w każdym tekście znajduje się przecież podstawowe słownictwo. To słownictwo dlatego nazywa się właśnie podstawowe, bo występuje w większości wypowiedzi. Są to słowa, które po prostu są najczęściej używane, występują praktycznie zawsze kiedy chcemy coś powiedzieć.
Jednak z mojego doświadczenia wynika, że dłużej możemy się skupić – a przecież o to nam chodzi, żeby jak najdłużej, jak najwięcej słuchać – gdy słuchamy czegoś co jest dla nas ciekawe. Dlatego zawsze polecam Wam szukać materiałów, które są dla Was ciekawe, które są dla Was interesujące.
Mam nadzieję, że temat sztucznej inteligencji będzie dla Was ciekawy. Już nie raz mówiłem o sztucznej inteligencji w różnych odcinkach podcastu, przy różnych okazjach, bo dla mnie to jest bardzo fascynujący temat.
Ale zanim zacznę opowiadać o ChatGPT, może będę mówił po polsku, o ChatGPT, chciałbym żebyśmy posłuchali nagrania od Siergieja. Być może nowi słuchacze podcastu nie wiedzą… mam nadzieję, że są nowi słuchacze, mam nadzieję, że za każdym razem kiedy robię nowy odcinek znajduje się przynajmniej jeden nowy słuchacz… witam cię nowy słuchaczu albo nowa słuchaczko!
Zatem, być może nowi słuchacze nie wiedzą, że zapraszam Was do przysyłania nagrań do mnie. Po prostu bierzcie telefon w rękę, naciśnijcie nagrywanie i powiedzcie kilka zdań, kilka słów o tym kim jesteście, jak się uczycie polskiego, dlaczego się uczycie polskiego, a może też macie jakiś komentarz do poprzednich odcinków podcastu. Chętnie posłucham również waszych komentarzy audio na temat podcastów. To jest doskonałe ćwiczenie, uwierzcie mi, nie jest tak łatwo zrobić takie nagranie jak to się wydaje. To nie jest takie proste.
Dlatego bardzo Wam dziękuję, dziękuję za nagrania i oczywiście czekam na więcej. Tak jak mówiłem zaczynamy dziś od posłuchania nagrania od Siergieja. Zapraszam bardzo serdecznie!
Nagranie od Siergieja
Witam Serdecznie, Piotr! Z drugiej strony to ja, Siergiej. Jestem z Mińska, ale dziś już pracuję i mieszkam w Polsce. Już od dawna chciałem nagrać ten podcast, już w 2021 roku, ale nie było na to czasu. Chciałem to to zrobić, to to zrobić, wyglądało na to, że nie uda się tego nagrać. I dziś już mamy to. Przyjechałm na Śląsk pierwszy raz w 2021 roku, ale teraz do Rybnika. Myślę, że to jedno z najlepszych województw, bo mi się bardzo tu podoba jak tu ludzie mieszkają i spędzają wolny czas, ale i w pracy też. Już dziś przez 4 lata wszystko dla mnie jest zrozumiałe. Oczywiście robię błędy i mam jeszcze wielki akcent, ale to już wystarczy do tego żeby mówić jeden z jednym, jak w pracy tak i w domu. I to jest bardzo przyjemne. Bardzo przyjemne rozumieć co mówią inni i nie bać się rozmawiać po polsku. To wielka, wielkie osiągnięcie. Twoje podcasty już mogę słuchać nie tylko z powodu uczenia się polskiego, ale i dla przyjemności słuchania. Mam jeszcze dwie metody jak łatwo uczyć się polskiego języka. Pierwsza metoda i najlepsza to oczywiście będzie pójście na jakiś polski uniwersytet i nauka razem ze wszystkimi. Wtedy szybko zniknie akcent i będziesz znajdować się w środku języka, to będzie bardzo przyjemna historia (metoda) nauki języka polskiego. A druga metoda to bardzo niestandardowa. Jeśli chcesz nauczyć się polskiego to możesz iść zacząć walczyć po polsku, ale to taka walka delikatna. Ja jak mieszkałem w różnych województwach to wszędzie gdzie byłem to widziałem jak Polacy lubią walczyć. Walczyć w kolejkach, walczyć gdzieś tam w rządzie, walczyć na ławeczkach, walczyć wszędzie, ale walka taka delikatna z powagą i porozumieniem. Jak coś chcesz i w takim kierunku uczysz się polskiego to już nie myślisz o tym co ty mówisz po polsku, a już znajdujesz się pod emocjami i chcesz czy nie chcesz, ale rozmawiasz po polsku. To jest najlepszy przepis do wyuczenia języka polskiego. Nie wiem kiedy przyjadę do Warszawy, bo mam na Śląsku pracę. Dopiero przyjechał Jarosław i powiedział coś takiego: “Jak decyduje Śląsk, tak wybiera Polska”. Ale ja nie jestem politykiem, warto to wiedzieć. Przyjechałem niedawno, tydzień czy dwa, ale jeszcze nie próbowałem żurku. Szukam miejsca, gdzie tego spróbować. Prawdziwy żurek musi być w chlebie. Dobrze Piotr, pójdę już szukać, gdzie to można posmakować, bo jak mówią starzy Ślązacy “Z żuru chłop jak z muru”. Dziękuję jak zawsze trzymaj się zdrowo, no i kawa ziarnista na początek dnia, najlepsza.
Wielkie dzięki, dziękuję bardzo. Siergiej mieszka na Śląsku, na południu Polski, pracuje tu od kilku lat i jak sami słyszeliście świetnie mówi po polsku.
Ja również zgadzam się z Siergiejem, że akcent nie jest wcale najważniejszą sprawą, najważniejsza rzecz to rozumieć co mówią inni, no i potrafić wyrazić, powiedzieć to co sami chcemy powiedzieć, w ten sposób żeby inni to zrozumieli oczywiście. Na tym polega komunikacja. Komunikacja wcale nie polega na idealnej, perfekcyjnej wymowie albo na doskonałej gramatyce. Komunikacja polega na porozumieniu, a porozumienie wcale nie wymaga perfekcjonizmu.
Siergiej mówi, że jego wielkim osiągnięciem jest to, że on nie boi się mówić po polsku. Myślę, że rzeczywiście, to jest coś niezwykle ważnego, nie bać się, nie wstydzić się, nie blokować się. Nic się nie stanie jeśli zrobimy kilka błędów, błędów wymowy albo błędów gramatycznych. Nie ma to żadnego znaczenia.
Nie wiem czy zwróciliście uwagę, ale Siergiej zaproponował bardzo ciekawą metodę nauki polskiego. Powiedział, że mieszkał już w różnych województwach, w różnych regionach Polski i widział, że Polacy walczą ze sobą, że to jest bardzo powszechne.
Myślę, że Siergiej widział jak Polacy kłócą się ze sobą, jak dyskutują na różne tematy. Podczas takich rozmów, rzeczywiście emocje są niezwykle ważne. Emocje odgrywają nawet większe znaczenie niż to co się mówi. Czasami nawet ci ludzie nie pamiętają dokładnie co powiedzieli, ale pamiętają emocje.
Kochani, zatem wydaje mi się, że pora już powoli kończyć nasze spotkanie. Jeśli nie macie jeszcze dosyć języka polskiego, to zapraszam Was oczywiście na moją stronę realpolish.pl tam znajdziecie wszystkie odcinki podcastu, znajdziecie kursy dla początkujących i średniozaawansowanych, a także znajdziecie klub VIP. Mnóstwo, mnóstwo materiałów do słuchania i czytania.
Trzymajcie się moi drodzy. Czekam na kolejne nagrania od Was. Opowiadajcie co u Was słychać, może ktoś rozmawiał już ze sztuczną inteligencją i chce podzielić się z nami swoim doświadczeniem, chce opowiedzieć jak ta rozmowa wyglądała. To byłoby ciekawe.
Dziękuję Wam za dziś, pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na nasze następne spotkanie. Do usłyszenia następnym razem, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 12 (2023) | POSTĘP:
Seria 12 (2023)
- RP460: Opowieść Wigilijna
- RP459: Kazimierz Wielki
- RP458: Pan Tan
- RP457: Opowiadanie na Halloween
- RP456: Jak powstał Izrael
- RP455: Teoria heliocentryczna
- RP454: Maurycy Beniowski
- RP453: Barbie
- RP452: Oppenheimer
- RP451: Walt Disney
- RP450: Mao i wróble
- RP449: Konfederacja targowicka
- RP448: Elon Musk
- RP447: Mafia
- RP446: Powstanie w getcie warszawskim
- RP445: Pinokio
- RP444: Polskie powstania narodowe
- RP443: Jeansy
- RP442: ChatGPT
- RP441: Krystyna Skarbek
- RP440: Strach
- RP439: Charlie Chaplin
- RP438: Johann Strauss – król walca
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.