In this episode of the Learn Polish podcast, I talk about the history of jeans. Who invented jeans and when? Of course, this is just an excuse to listen to comprehensible input in Polish. The transcription of the podcast is available to all premium users of realpolish.pl.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Herbatka – guitar cover by Kenn Faurschou
–Saloon Spitoon by John Bartmann is licensed under a CC0 1.0 Universal License.
–Running Through the Fields by John Bartmann is licensed under a CC0 1.0 Universal License.
–Blessed Return by John Bartmann is licensed under a CC0 1.0 Universal License.
–Back on the Wagon by John Bartmann is licensed under a CC0 1.0 Universal License.
* * *
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie, mam na imię Piotr i jak zwykle zapraszam Was do posłuchania podcastu po polsku.
Cieszę się, że znaleźliście trochę czasu na naukę języka polskiego, a jeszcze bardziej cieszę się z tego, że robicie to właśnie ze mną. To dla mnie wielkie, wielkie wyróżnienie, że słuchacie moich podcastów, że korzystacie właśnie z moich materiałów.
Cieszę się, że wracacie do mnie, wielu z Was jest już stałymi słuchaczami, że słuchacie podcastu Real Polish już od jakiegoś czasu, to wspaniałe. Mam również nadzieję, że jeśli ktoś słucha pierwszy raz, to nie będzie to ostatni raz, mam nadzieję, że nowi słuchacze dołączą do nas.
Witam wszystkich nowych słuchaczy, witajcie w naszej grupie przyjaciół! Witam również stałych słuchaczy, fajnie że znowu się spotykamy.
Kochani jak zwykle na początek posłuchamy jednego z nagrań, które dostałem od Was. Muszę Wam powiedzieć, że to jest moja ulubiona sekcja podcastu. Słuchanie jak mówicie po polsku jest dla mnie wielką, wielką przyjemnością. To daje mi poczucie, że jesteśmy bliżej siebie, poznajemy się lepiej. To jest bardzo miłe, że robicie nagrania dla mnie.
Dziś zapraszam na nagranie od Aleksandra. Zapraszam bardzo serdecznie, posłuchajmy!
Nagranie od Aleksandra
Cześć Piotr! Mam na imię Aleksander. Jestem twoją słuchaczem i wszystkie twoje podcasty już przesłuchałem w 3 miesiące, a niektórych kilka razy. Bardzo lubię twoje podcasty, szczególnie te związane z historią, biografią wybitnych ludzi. Twoje podcasty są bardzo pomocne w nauce polskiego, a twoja metoda jest bardzo skuteczne i zachciało mi się uczyć innych języków tą metodą, ale na razie muszę nauczyć się pewnie mówić po polsku.
Władam trzema językami jest słowiańskimi, to język białoruski, ukraiński i rosyjski, i być może dlatego tak łatwo przychodzi mi naukę języka polskiego. Mam do ciebie pytanie: zgadnij teraz jaki jest mój język ojczysty, bo później o tym opowiem.
Kochani jestem ciekawy, czy możecie zgadnąć jaki to jest język, jaki jest język ojczysty Aleksandra. Być może osoby, które znają doskonale białoruski i ukraiński są w stanie to zrobić, są w stanie rozpoznać jaki to język. Ja domyślam się, że to jest albo białoruski, albo ukraiński. Będę strzelał, to znaczy zgadywał… myślę, że to jest język białoruski. Zobaczymy czy zgadłem.
Zacząłem uczyć się polskiego, żeby wyjechać do Polski i ponieważ bardzo lubię Polskę, byłem w Polsce wiele razy, byłem w różnych miastach na przykład w Krakowie, w Warszawie, Wrocławiu i innych. Mój dziadek dobrze znał język polski, ponieważ w dzieciństwie uczył się w polskiej szkole. Jestem z Białorusi i niestety przebywanie tu teraz mojej rodziny nie jest bezpieczny, ale nie będę mówić o smutnych rzeczach.
Po trzech miesięcy słuchania twoich podcastów i zdobyciu wizy humanitarnej zacząłem szukać pracy w Polsce. Musiałem rozmawiać po polsku z pracodawcami i znalazłem pracę w Toruniu i jak się okazało bardzo piękne miasto z wieloma historycznymi budynkami, z bogatą historią i ważnymi dla mnie ścieżkami rowerowymi, bo lubię jeździć na rowerze i tak jak ty biegać. Tak przy okazji swój ostatni maraton przebiegłem w Warszawie.
Mieszkam w Polsce od prawie 6 miesięcy bardzo mi tutaj podoba. No staram się dużo komunikować z Polakami, oglądam wszystko po polsku i zacząłem czytać Wiedźmina. Pierwszą część już przeczytałem. Czekam na twoje nowe podcasty i chciałem zaproponować jak sądzę ciekawy temat. Wiesz już, że mieszkam w Toruniu, miasto otoczone jest wieloma fortami jeden z fortów nosi imię Kastusia Kalinowskiego. Dla Białorusinów ten człowiek jest ludowym bohaterem jego imieniem nazwano nawet pułk białoruski na Ukrainie. I tak chciałem zaproponować temat na kolejny podcast. Proszę o odpowiedź nam o Kastusiu Kalanowskim. To na pewno wszystko co chciałem ci powiedzieć. Bardzo dziękuję za twoją pracę i życzę zdrowia tobie i twojej rodzinie. Do widzenia, na razie!
Dziękuję bardzo! Świetnie mówisz po polsku. Zatem teraz możesz już śmiało powiedzieć, że znasz cztery języki słowiańskie.
Aleksander bardzo szybko nauczył się mówić po polsku, prawda? Trzy miesiące to jest naprawdę szybko. Myślę, że kilka czynników się na to złożyło. Po pierwsze Aleksander zna już trzy inne języki słowiańskie na bardzo wysokim poziomie, to na pewno pomaga. Po drugie bardzo dużo słucha. Bardzo dużo! Przez trzy miesiące wysłuchał wszystkie moje podcasty. Jestem pewny, że oprócz moich podcastów słucha jeszcze innych rzeczy, więc to wszystko daje mnóstwo, mnóstwo godzin słuchania.
Poza tym Aleksander czyta, przeczytał pierwszy tom Wiedźmina. To na pewno nie jest bardzo łatwa książka do czytania.
No i Aleksander mieszka w Toruniu, pracuje z Polakami, to wszystko składa się na to, że bardzo szybko doszedł do wysokiego poziomu. Moje gratulacje dla Aleksandra!
Dziękuję za sugestię również, za temat na jeden z kolejnych podcastów. Myślę, że w którymś z kolejnych odcinków podcastu opowiem o powstaniu styczniowym i o Konstantym Kalinowskim, czyli o Kostusiu. Dziś będę opowiadał trochę o tym co działo się w połowie XIX wieku w Stanach Zjednoczonych, właśnie w tym samym czasie wybuchło największe polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu. W tym powstaniu brał udział również Konstanty Kalinowski bohater narodowy Białorusi, Litwy i Polski. Zatem my tutaj walczyliśmy z ruskim najeźdźcą, a w Ameryce była gorączka złota.
Wielkie dzięki dla Aleksandra za nagranie. Czekam oczywiście na więcej nagrań od Was. Bardzo mi jest miło ich słuchać.
Zapraszam Was do klubu VIP. Jeśli rozumiecie co mówię w podcaście, to na pewno jesteście gotowi do wstąpienia do klubu VIP. Znajdziecie tam wiele przydatnych materiałów właśnie na waszym poziomie. W każdym tygodniu dodaję dwa nowe materiały. To może być fragment książki, czytamy książki w klubie VIP, to może być fragment z serialu, wyjaśniam Wam o co chodzi w dialogu. Czasami sami nie rozumiecie co mówią aktorzy, ale po moich wyjaśnieniach z pewnością jest łatwiej.
Jeśli regularnie słuchacie, czytacie, używacie języka to szybko się go uczycie. Taka jest zasada. Klub VIP jest po to, żebyście mieli dużo materiałów, żebyście nie musieli szukać. Tam macie materiały z moimi wyjaśnieniami i wcale nie jest drogo, to kosztuje naprawdę niewiele. Jeden miesiąc tyle co trzy Cappuccino w Starbucksie. Stawiacie mi trzy kawy i macie dostęp do wszystkiego w klubie VIP. Myślę, że to jest naprawdę dobry interes, jak myślicie?
Moi drodzy to wszystko co przygotowałem dla Was na nasze dzisiejsze spotkanie. Bardzo dziękuję za wysłuchanie dzisiejszego podcastu do samego końca, dziękuję za wasze komentarze, dziękuję za Wasze nagrania. Wielkie dzięki dla Aleksandra i Bryna! Czekam na następne nagrania od Was. Bierzcie komórkę i nagrywajcie, powiedzcie kilka zdań o sobie, o tym dlaczego się uczycie i jak uczycie się polskiego. To jest wielka motywacja dla mnie, ale również dla innych, dla tych którzy na razie zaczynają się uczyć. Gdy widzimy, że inni mogą to mocniej wierzymy, że my też możemy, prawda? Jeśli ktoś może nauczyć się, to dlaczego nie ja?!
Trzymajcie się zdrowo moi kochani, pozdrawiam Was bardzo serdecznie, dziękuję za nasze dzisiejsze spotkanie i zapraszam na kolejne. Do usłyszenia następnym razem, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 12 (2023) | POSTĘP:
Seria 12 (2023)
- RP460: Opowieść Wigilijna
- RP459: Kazimierz Wielki
- RP458: Pan Tan
- RP457: Opowiadanie na Halloween
- RP456: Jak powstał Izrael
- RP455: Teoria heliocentryczna
- RP454: Maurycy Beniowski
- RP453: Barbie
- RP452: Oppenheimer
- RP451: Walt Disney
- RP450: Mao i wróble
- RP449: Konfederacja targowicka
- RP448: Elon Musk
- RP447: Mafia
- RP446: Powstanie w getcie warszawskim
- RP445: Pinokio
- RP444: Polskie powstania narodowe
- RP443: Jeansy
- RP442: ChatGPT
- RP441: Krystyna Skarbek
- RP440: Strach
- RP439: Charlie Chaplin
- RP438: Johann Strauss – król walca
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.