In this episode of the Learn Real Polish Podcast, we begin with a look at its origins in ancient civilizations and the shift from the Earth-centered view to the Sun-centered model, thanks to thinkers like Nicolaus Copernicus. We also touch on the conflicts between science and religion during this period. I strongly believe that listening to the interesting topic will help you learn Polish. Transcripts of this and all other episodes of the podcast are available to all premium subscribers on realpolish.pl
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
* * *
Cześć moi drodzy! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na spotkanie ze mną, a co oczywiście najważniejsze, na spotkanie z językiem polskim.
Mam na imię Piotr i będę gospodarzem tego spotkania. Jak zwykle postaram się opowiedzieć Wam coś ciekawego. Ten podcast ma być przede wszystkim dobrą zabawą, ale również motywacją i sposobem na rozwój waszych umiejętności związanych z językiem polskim.
To jest bardzo znana sprawa, znana teoria mówiąca o tym, że im więcej słuchamy i czytamy, tym więcej rozumiemy, a im więcej rozumiemy, a im więcej rozumiemy tym więcej możemy sami powiedzieć. Jeśli słabo rozumiemy co mówią inni, to nie możemy odpowiedzieć, prawda? Zatem najważniejsza sprawa to rozumieć co mówią inni. Jeśli zrozumiemy choć trochę, to możemy coś odpowiedzieć, nawet jedno, może dwa słowa. Według mnie rozumienie to podstawa, a żeby rozumieć trzeba słuchać i czytać. Tak ja to widzę.
A co Wy o tym myślicie? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Przysyłajcie swoje nagrania, piszcie do mnie o swoich doświadczeniach w nauce języka polskiego, oczywiście.
Teraz, na początek dzisiejszego odcinka chciałbym, żebyśmy posłuchali nagrania od Larysy z Białorusi. Larysa jest przewodnikiem wycieczek i postanowiła nauczyć się języka polskiego, po to żeby nie potrzebny był dodatkowy tłumacz, gdy oprowadza wycieczkę z Polski, to chciałaby sama opowiadać wszystko po polsku. Posłuchajmy jak Larysa uczyła się języka polskiego.
Nagranie od Larysy
Witam wszystkich słuchaczy bardzo serdecznie! Witam Piotr ciebie również! Teraz robię nagranie, dotrzymuję słowa, którego dałam już sobie dawno. Jestem guidem (przewodnikiem) w mieście, które nazuwa się Połock na Białorusi. Kiedyś miałam turystów z Polski i robiłam wycieczkę w rosyjskim języku razem z człowiekiem, który przekładał to co mówiłam na polski język i to było bardzo długo. I wtedy zdecydowałam, że będę uczyć się polskiego języka. Zaczynałam od gramatyki, ale to nie poszło i znalazłam twoją stronę realpolish.pl polski z Piotrem i to zaczęło się już dobrze. Wszystko poszło dobrze. Nabyłam historyjki, 100 historyjek po polsku i bardzo lubiłam trzecią część z tych historyjek, bo musiałam odpowiadać na pytania na głos. To mnie bardzo, bardzo podobało się. Odczuwałam, że już rozumiem więcej. Dobrze rozumiałam, zaczęłam rozumieć Piotra i słuchałam wszystkich podcastów, czytałam książki, wstąpiłam do klubu VIP. Teraz czytam książki jeszcze nie wszystkie przesłuchałam. Słucham codziennie. Bardzo lubię oglądać filmiki kiedy Piotr wyjeżdża, kiedyś w jakieś miejsca i też lubię oglądać filmiki z aktorami. Jakieś filmiki rozumiem od początku do końca, a jakiś nie rozumiem, ale kiedy Piotr wytłumaczy wszystko to potem rozumiem dobrze. Miałam przerwę przy nauczaniu polskiego języka. Kiedy była rewolucja na Białorusi, wtedy byłam bardzo smutna i po wyborach to była wielka tragedia i ja nic nie robiłam, nic nie słuchałam. Zatem zaczęłam znowu słuchać po czasie, ale znów była duża przerwa kiedy zaczęła się wojna z Ukrainą. To było przykro… Bardzo, bardzo źle. Byłam też bardzo smutna i nie mogłam nic robić. Nie słuchać, ani czytać, tylko płakałam kiedy myślałam o Ukrainie co tam robi się, ale ludzie na Ukrainie bardzo męscy (odważni) i mam nadzieję, że ta wojen skończy się i Ukraina będzie szczęśliwa. Teraz znowu wróciłam do polskiego języka, do słuchania, czytania i nawet widzę, że mam postęp. Mam progres, bo kiedyś chciałam wysłuchać historyczne nowości i historyczny blog, nazywa się Historia Bez Cenzury. Kiedy słuchałam nic nie rozumiałam, a teraz ten blog rozumiem. Ten facet, który mówi bardzo szybko, ale ja rozumiem na 90 procent. Oglądam teraz webinar tylko w zapisie, bo nie mam możliwości być na FB teraz, może później będę na webinarach na żywo. Bardzo, bardzo Piotr dziękuję tobie za twoją pracę i wszystkich pozdrawiam serdecznie, pa, pa!
Dziękuję bardzo Larysie za miłe słowa i za nagranie! Przyznacie sami, że Larysa mówi bardzo dobrze po polsku. To na pewno kosztowało ją dużo czasu i nawet pieniędzy, ale myślę, że teraz nie żałuje tego, teraz może wykorzystywać umiejętność mówienia po polsku w swojej pracy. Myślę, że to jest już pewna przewaga nad konkurentami. Z pewnością nie wszyscy przewodnicy mówią po polsku i Larysa teraz ma nad nimi przewagę, a poza tym gdy mówimy w nowym języku to rozwijamy się, zmieniamy się, nawet nasz mózg się zmienia.
Myślę, że to są ciekawe tematy, do których z pewnością w przyszłości wrócimy. Wrócimy do Galileusza i wrócimy do Giordano Bruno.
A teraz chciałbym, żebyśmy wrócili do nagrań od Was. Posłuchaliśmy już nagrania od Larysy, mam jeszcze jedno nagranie z Białorusi, tym razem od Pawła. Posłuchajmy więc nagranie od Pawła.
Nagranie od Pawła
Dzień dobry panie Piotrze! Jestem Paweł. Mieszkam w Białorusi w mieście Modecznie. Pozdrawiam wszystkich słuchaczy z Białorusi. Bardzo jestem wdzięczny za twoją pracę, bardzo podoba mi się słuchać twoich podcastów. Chcę powiedzieć jak zacząłem słuchać twoich podcastów. W listopadzie zeszłego roku zapisałem się na rozmowę z Konsulem w sprawie Karty Polaka i od tego momentu znalazłem korepetytora dobrego, panią Annę i zacząłem uczyć się. W tym czasie moja koleżanka Ira powiedziała, że bardzo skuteczne będzie znaleźć jakiś podcast po polsku i słuchać go, też będzie bardzo skuteczne. Powiedział, że kiedyś słyszała o Polaku, który wyraźnie mówi, powoli i to łatwo będzie zrozumieć. Zacząłem szukać i akurat znalazłem twoje podcasty pierwsze i ten pierwszy był podcast o Sylwestrze Stallone. Bardzo spodobał mi się ten podcast, ale oczywiście nie wszystko zrozumiałem za pierwszym razem. Kiedyś już zaczynałem uczyć się polskiego, ale to było bardzo dawno i nie było jakiegoś tam celu ogólnego. No i nie starczyło tej chęci, tak? Słucham twoich podcastów prawie codziennie i prawie 8 godzin dziennie, bo mam pracę… na budowie pracuję i mogę skupić się na pracy i słuchać, i skupić się na tym co słyszę. To bardzo mi się podoba, bo dużo słucham, niektórych podcastów po kilka razy ze względu na to, że albo bardzo interesujący temat, chcę więcej zapamiętać, albo nie zrozumiałem za pierwszym razem i też chcę zrozumieć. Wtedy mogę po czy razy słuchać twoich podcastów. Już w lipcu idziemy z żoną Wiktorią na rozmowę z Konsulem w Białymstoku. Mam nadzieję na pozytywną decyzję. Dziękuję ci Piotrze, twoje podcasty są interesujące dla mnie. Na razie wszystko, pa, pa!
Dziękuję bardzo! Jestem bardzo ciekaw jak Ci poszło podczas rozmowy z konsulem. Jeśli słuchasz tego odcinka to proszę daj nam znać.
Osiem godzin! Kochani, Paweł słucha codziennie osiem godzin podcastów po polsku. To z pewnością procentuje, to na pewno nie jest stracony czas. Wiadomo, można słuchać muzyki podczas pracy, albo podczas jazdy samochodem, ale można też słuchać podcastów. Wybór należy do Was, to jakie decyzje podejmujemy, prowadzi nas do rezultatów, do efektów jakie mamy. Zatem trzeba wybierać rozsądnie, moim zdaniem.
Bardzo dziękuję Larysie i Pawłowi za nagrania. Czekam na nagrania od tych, którzy jeszcze ich nie przysłali. Bierzcie telefon do ręki i zróbcie nagranie. To na pewno będzie wspaniałe ćwiczenie dla Was.
Powiem Wam coś w sekrecie… Zawsze możecie nie wysłać nagrania, nie ma problemu, ale mówię Wam, że jeśli spróbujecie nagrać się na telefon, to będzie ciekawe doświadczenie. Czasami to nie jest takie łatwe, dlatego warto się przełamać, warto spróbować. Zachęcam do tego.
Zachęcam też do słuchania podcastów, również tych starszych odcinków. Jeśli nie słuchaliście o Koperniku to wróćcie do tego odcinka.
Na stronie realpolish.pl znajdziecie wszystkie odcinki, nie tylko te, które są dostępne w Spotify czy innych aplikacjach. Istnieje też możliwość ściągnięcia sobie pliku mp3 i słuchania nawet wtedy, gdy nie macie internetu. Czasami jesteśmy lecimy samolotem i chcemy posłuchać podcastu, wtedy warto ściągnąć sobie kilka odcinków do telefonu, żeby słuchać offline. Wiem to ze swojego doświadczenia.
Kochani, to wszystko co przygotowałem dla Was na dziś. Cieszę się, że znowu mogliśmy się spotkać, dziękuję za wysłuchanie podcastu. Mam nadzieję, że znaleźliście tu coś inspirującego i wartościowego dla siebie, że dobrze bawiliście się jednocześnie ucząc się polskiego.
Jeśli możecie zostawić komentarz i ocenę w aplikacji do słuchania podcastów, to będzie wspaniale, to dla mnie ogromnie ważne. Ważny jest dla mnie kontakt z Wami, dlatego bardzo dziękuję za każdą opinię, za każdy komentarz, za oceny i za nagrania. To daje mi siły do dalszej pracy. Wielkie dzięki! I cóż, do usłyszenia w kolejnym odcinku! Pozdrawiam Was bardzo serdecznie, wszystkiego dobrego, trzymajcie się zdrowo, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 12 (2023) | POSTĘP:
Seria 12 (2023)
- RP460: Opowieść Wigilijna
- RP459: Kazimierz Wielki
- RP458: Pan Tan
- RP457: Opowiadanie na Halloween
- RP456: Jak powstał Izrael
- RP455: Teoria heliocentryczna
- RP454: Maurycy Beniowski
- RP453: Barbie
- RP452: Oppenheimer
- RP451: Walt Disney
- RP450: Mao i wróble
- RP449: Konfederacja targowicka
- RP448: Elon Musk
- RP447: Mafia
- RP446: Powstanie w getcie warszawskim
- RP445: Pinokio
- RP444: Polskie powstania narodowe
- RP443: Jeansy
- RP442: ChatGPT
- RP441: Krystyna Skarbek
- RP440: Strach
- RP439: Charlie Chaplin
- RP438: Johann Strauss – król walca
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.