Welcome to the latest episode of the Learn Real Polish podcast! We’ll hear from two of our listeners, Ashley and Alexander, who have shared their thoughts and stories with us. Get ready for a captivating story based on “Głucha przestrzeń” by Stefan Grabiński, often called the Polish Edgar Allan Poe. After the story, I’ll give you a brief overview of the author, Stefan Grabiński. Remember, this podcast is an excellent way to improve your listening comprehension skills. For premium users, we offer a podcast transcription on realpolish.pl. Let’s dive into the episode and enjoy the content!
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
Utwór Stefana Grabińskiego “Głucha przestrzeń” nie jest objęty majątkowym prawem autorskim i znajduje się w domenie publicznej
* * *
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie! Cieszę się, że znowu się spotykamy… mówię znowu, a przecież być może są osoby, które dopiero pierwszy raz słuchają tego podcastu. Jeśli tak, to pozwólcie, że się przedstawię. Mam na imię Piotr i jestem gospodarzem tego podcastu.
Mam wielką przyjemność robić ten podcast dla Was, to znaczy dla wszystkich którzy uczą się języka polskiego. Mam nadzieję, że wam sprawi przyjemność słuchanie tego co opowiadam.
Opowiadam tutaj o różnych rzeczach, czasami opowiadam o różnych postaciach, aktorach, muzykach, czasami o królach, czasami opowiadam o różnych sprawach dotyczących psychologii, dość rzadko mówię o polityce, ale czasami się zdarza. Jestem ciekawy czego lubicie najbardziej słuchać. Jakie tematy są dla Was najciekawsze?
Oczywiście trudno jest jednocześnie zadowolić wszystkich, każdy z nas jest inny, interesujemy się różnymi rzeczami. Myślę, że jesteście tak samo ciekawi świata jak ja, że interesujecie się różnymi rzeczami i chętnie słuchacie kolejnych odcinków podcastu. Zapraszam Was do zostawiania swoich opinii, do komentowania podcastu. To bardzo mi pomaga.
Wiem, że niektórzy słuchali mnie używając aplikacji Stitcher. Niestety okazuje się, że ta aplikacja zostanie zamknięta, zatem znajdźcie alternatywną aplikację. Myślę, że jest mnóstwo aplikacji, które zawierają mój podcast. Z pewnością jest to Spotify, Apple Podcast, Castbox, Google Podcast… wiem, że podcasty Google mają przejść wkrótce do YT Music. Nie wiem czy to będzie jakiś problem, mam nadzieję, że nie.
Nie wiem również jaka jest najpopularniejsza aplikacja do odtwarzania podcastów. Ja używałem podcastów Googla, ale ostatnio częściej słucham przez Spotify, bo mam po prostu tę aplikację w samochodzie.
Oczywiście możecie odtwarzać kolejne odcinki podcastu również z mojej strony internetowej, czyli realpolish.pl, tam jest sekcja z podcastami i tam szukajcie nowych i starych odcinków.
Myślę, że wygodne jest to, że możecie ściągnąć sobie również plik mp3 i słuchać offline. Można to zrobić na mojej stronie. No i oczywiście transkrypcja, na mojej stronie znajdziecie transkrypcję podcastów. Transkrypcja jest dostępna dla wszystkich aktywnych subskrybentów.
Jeszcze jedna ważna sprawa. W aplikacji do podcastów nie znajdziecie wszystkich odcinków. Tam są odcinki z ostatnich 2 lub trzech lat, nie pamiętam dobrze, a ja robię już ten podcast od 11 lat, więc jeśli chcecie posłuchać również tych starszych podcastów to zapraszam Was na stronę realpolish.pl tam znajdziecie wszystkie odcinki.
Kochani, jak zwykle zaczynamy od nagrania, które dostałem od Was. Lubię oddawać Wam głos, lubię słuchać jak mówicie po polsku i lubię dowiadywać się jakie są wasze doświadczenia z nauki polskiego, co lubicie robić, jak ćwiczyć język polski. Lubię też słuchać jak mówicie o sobie, bardzo mi jest przyjemnie gdy choć trochę wiem o was. Słyszę wasze głosy, poznaję wasze historie, jest mi łatwiej mówić do mikrofonu, gdy wiem, że tam jesteście. Zatem nie czekajcie dłużej, tylko przysyłajcie do mnie swoje nagrania.
Dziś posłuchamy nagrania, które przebyło długą drogę, przypłynęło internetem przez cały ocean i znalazło się w mojej skrzynce email. To nagranie dostałem od Ashley z Kanady. Posłuchajmy, zapraszam bardzo serdecznie.
Nagranie od Ashley
Cześć Piotrze! Tu twoja słuchaczka Ashley. Już kiedyś wysłałam tobie nagranie, około 2 lata temu. Jak ten czas leci! Przypominam tobie, że jestem stewardessą, wiec wiem o tym. Pierwszy raz kiedy zrobiłam dla Ciebie nagranie byłam w postoju w Japonii w pracy. W tamtym czasie dopiero wróciłam do pracy po pandemii. Tym razem nagrywam dla ciebie w domu, w mieście Vancouver w Kanadzie. W tej chwili nie pracuję, bo złamałam obojczyk. Kilka tygodni temu jechałam na rowerze. Uderzyłam się o krawężnik i przeleciałam nad kierownicą. Na szczęście miałam na sobie kask, bo niezwykle mocno uderzyłam się w głowę. Dzięki Bogu, że przypadek nie był gorszy. Ostrzeżenie dla tych, którzy jeżdżą rowerem. Zawsze, zawsze noście kask, to może uratować wam życie. Powrót do zdrowia potrwa od 10 do 12 tygodni i nie mogę pracować w tym czasie. Teraz mam sporo czasu, żeby czytać spacerować i uczyć się polskiego oczywiście. Mamy jesień w Kanadzie. Uwielbiam ten sezon. Pogoda na zachodnim wybrzeżu jeszcze nie zepsuła się, ale stopniowo liście zmieniają kolor. Jest sezon na jabłka i gruszki, zachody słońca są malownicze i po lecie tempo życia jest wolniejsze, więc to czas na odpoczynek. Jedną z moich ulubionych czynności jesiennych jest zrelaksować się z filiżanką gorącej herbaty z dobrą książką lub ciekawym podcastem. Spędzam dużo czasu słuchając podcastów. Twojego i też innych, po polsku, po francusku i też po hiszpańsku. Halloween jest za pasem. Mam wrażenie, że Europejczycy nie obchodzą Halloween tak jak Kanadyjczycy lub Amerykanie, ale mam pomysł dla ciebie. Jeden z podcastów, którego słucham jest podobny do twojego. Rozmawiają na różne tematy i każdego października nagrywają specjalny odcinek na Halloween. Autorzy podcastów wybierają przerażającą historię napisaną przez znanego autora. Czytają historię używając efektów, dźwięków i różnych głosów, żeby stworzyć upiorny nastrój. Wiem, że to nie jest twój normalny styl, ale mógłby to być fajny sposób na świętowanie sezonu. W końcu chciałam pozdrowić moich korepetytorów, jesteście niesamowici i dzięki Piotrze za wszystko co robisz, do usłyszenia, pa!
Dziękuję bardzo Ashley! Mam nadzieję, że jest wszystko dobrze z twoim obojczykiem. Ja również jeżdżę na rowerze i tak jak Ashley polecam Wam noszenie kasku. Nigdy nie wiadomo co może się wydarzyć. Moim zdaniem powoli dzieje się tak, że rowerzysta bez kasku wygląda dosyć dziwnie. To tak jakby pójść do filharmonii bez spodni, niby można, ale zupełnie nie ma to sensu. I tak samo jest z kaskiem.
Ashley wspomina o Halloween, rzeczywiście w Polsce nie jest to tak bardzo popularne jak w Stanach i w Kanadzie, ale wydaje mi się, że młodsze pokolenia coraz częściej bawią się w Halloween. Na przykład u nas na osiedlu co roku więcej dzieci chodzi w przebraniach i proszą o cukierki. Cukierek albo psikus! Tak mówią.
W tym roku widziałem wiele dyń w oknach, myślę, że Polacy coraz częściej bawią się w Halloween, chociaż muszę wam powiedzieć, że kościół nie jest z tego zadowolony. Kościół katolicki mówi, że Halloween to tradycja satanistyczna i żaden katolik nie powinien się w to bawić, to są zabawy surowo zabronione. Taka jest oficjalna wersja kościoła.
W każdym razie, bardzo mi się podoba pomysł Ashley i powiem Wam, że już robiłem takie podcasty, w których opowiadałem przerażające historie. To są już trochę stare odcinki, być może nie ma już ich w aplikacjach do odtwarzania podcastów, ale tak jak mówiłem znajdziecie je na mojej stronie w sekcji z podcastami.
Zrobiłem chyba trzy takie odcinki podcastu, o ile dobrze pamiętam, mogłem coś pominąć, ale trzy są na pewno.
Najstarszy to był “Samolubny Olbrzym” Oscara Wilde’a, to był odcinek numer RP276. Posłuchajcie. Zrobiłem również, opowiadanie “Wyrzutek” Lovecraft’a to był odcinek RP296 i “Serce oskarżycielem” Edgara Allana Poe, odcinek RP304. To są dosyć stare odcinki, minęło już kilka lat więc, myślę, że Ashley ma rację, powinienem zrobić kolejne opowiadanie, tym bardziej że akurat był Halloween dopiero co.
Kochani, a teraz chcę zaprosić Was do posłuchania jeszcze jednego nagrania z mojej skrzynki email. Tym razem to będzie nagranie od Aleksandra. Zapraszam bardzo serdecznie.
Nagranie od Aleksandra
Cześć Piotr! Mam na imię Aleksander, jestem z Białorusi, ale teraz mieszkam w Szczecinie w Polsce. Już tu mieszkam półtora roku. Robię postępy w języku polskim, ale jestem teraz na takim poziomie kiedy brakuje mi słownictwa. Czasami chcę powiedzieć coś, ale brakuje mi słów i po prostu mnie to blokuje i nic nie mogę powiedzieć. Dlatego teraz oprócz tego, że słucham czegoś po polsku to jeszcze czytam, staram się czytać książki. Na przykład teraz czytam książkę dla dzieci “Kubuś Puchatek”. Na pewno każdy wie kto to jest. Teraz jest koniec lata, lato było bardzo dobre dla mnie, było ciepłe. Jeździłem do Białegostoku do mojej siostry na początku lata, na końcu lata cała moja rodzina przyjechała do Świnoujścia, to niedaleko od Szczecina. To był mój tata, mama, siostra i jej dwoje dzieci. Oni mieszkali w Świnoujściu, a ja przyjeżdżałem do nich, ale dwa ostatnie dni oni przyjechali do Szczecina i spędziliśmy dwa dni razem w Szczecinie. To było bardzo, bardzo dobry czas. Jestem ciekawy jak u Ciebie sprawy, jak spędziłeś swoje lato, no i to wszystko, dziękuję cześć, cześć, pa, pa!
Wielkie dzięki za nagranie! Jak ja spędziłem wakacje? Już prawie nie pamiętam. Pod koniec maja byłem nad Bałtykiem. Pokazywałem Wam kilka filmików, które tam zrobiłem… Jeszcze raz muszę zaprosić Was do klubu VIP, tam jest wszystko do oglądania. Byłem w miejscowości Stegna i opowiadałem Wam, pokazywałem to co widziałem.
To było na początku wakacji. Na koniec wakacji wybrałem się do Włoch, to było niedawno, do Bolonii i to też możecie zobaczyć w klubie VIP. Co prawda drugiego dnia zgubiłem kamerę, zostawiłem ją na murku gdzie odpoczywałem, straciłem więc trochę nagrań, ale resztę kręciłem telefonem, więc też możecie to zobaczyć w klubie VIP. Naprawdę to jest kopalnia materiałów, zapraszam serdecznie do klubu VIP!
Aleksander mówi, że czyta książki, bo chce rozszerzyć swoje słownictwo. Wydaje mi się to doskonałą metodą. Czytanie i słuchanie to jest to co polecam najbardziej. Dobrze jest mieć tekst i audio, szczególnie na początku. Dlaczego? Dlatego, że na początku nie wiecie jeszcze jak wymawia się różne połączenia liter. Słuchając i patrząc w tekst uczycie się właśnie tego.
Myślę, że jeśli ktoś zacznie czytać bez jednoczesnego słuchania, to może samemu wymyślać różne dźwięki, może czytać nie tak jak powinno się to robić, bo nie wie po prostu jak wymawia się poszczególne litery i grupy liter, i wtedy tworzycie jakieś złe nawyki. Wydaje mi się, że lepiej na początku czytać i słuchać jednocześnie.
Później, gdy już osłuchacie się z językiem polskim, gdy poznacie te zasady, to nie ma problemu, wystarczy sam tekst, bo wiecie już jak wymawiać słowa.
Polecam Wam czytanie na głos. Czytanie na głos jest wspaniałym ćwiczeniem. Robią to również dzieci w szkole, to znaczy polskie dzieci, polskie dzieci czytają w szkole na głos. Oczywiście dzieci wiedzą jak wymawia się dane słowa, ale czytanie pomaga im się nauczyć ortografii, pomaga im się nauczyć jak zapisywać słowa.
Czytanie jest wspaniałym ćwiczeniem dla wszystkich, dla dzieci, dla dorosłych, dla tych którzy uczą się języków. Jest dowiedzione naukowo, że ludzie czytający książki znają o wiele więcej słów, od tych którzy nie czytają. W życiu codziennym używają więcej słów, potrafią się lepiej wypowiadać, potrafią lepiej przekazywać swoje myśli.
Pamiętacie, niedawno opowiadałem o Maurycym Beniowskim. Mówiłem Wam, że nasz wspaniały poeta, Juliusz Słowacki, napisał poemat pod tytułem “Beniowski”. W tym poemacie jest taki fragment:
Chodzi mi o to, aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa:
A czasem był jak piorun jasny, prędki,
A czasem smutny jako pieśń stepowa,
A czasem jako skarga nimfy miętki,
A czasem piękny jak aniołów mowa…
Aby przeleciał wszystka ducha skrzydłem.
Strofa być winna taktem, nie wędzidłem.
Bardzo piękne, prawda?
“Chodzi mi o to, aby język giętki
Powiedział wszystko, co pomyśli głowa”
Czasami mamy problemy, nie wiemy jak coś wyrazić, jak coś powiedzieć. Nie tylko gdy uczymy się języków. Ja czasami mam problem, żeby wyrazić swoje myśli w moim języku ojczystym, po polsku. Czasami tak jest.
Jest na to rozwiązanie, trzeba jak najwięcej czytać i słuchać, wtedy słowa i całe zwroty można powiedzieć, że przylepiają się do naszego mózgu. Najpierw rozpoznajemy je biernie, a potem zaczynamy ich używać. Tak to działa.
Wielkie dzięki dla Ashley i Aleksandra za nagranie. Oboje wspaniale mówicie po polsku. Moje gratulacje! Jest mi bardzo miło słuchać jakie robicie postępy, bardzo mnie to cieszy.
Zachęcam innych do przysyłania nagrań. Zrobicie mi wielką przyjemność, wiem też że lubicie słuchać nagrań od innych słuchaczy, jesteśmy taką grupą ludzi, która wzajemnie się inspiruje, która przesyła sobie dobrą energię. Myślę, że to jest bardzo cenne.
Dziękuję Wam za to, jesteście wspaniali, jest mi bardzo dobrze, że jestem wśród Was, że jesteśmy razem. Moim zdaniem to jest coś najcenniejszego co wynika z tego projektu jak to się mówi.
Wielkie dzięki kochani! Jeśli będziecie jechać w najbliższym czasie koleją to życzę Wam miłej podróży, może znajdziecie czas na posłuchanie tych odcinków podcastu, których jeszcze nie słuchaliście. Zapraszam serdecznie!A na dziś to wszystko. Trzymajcie się zdrowo, nie zapominajcie o mnie, piszcie komentarze, przysyłajcie nagrania, bądźmy w kontakcie. Do usłyszenia następnym razem. Życzę Wam dużo, dużo zdrowia, cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 12 (2023) | POSTĘP:
Seria 12 (2023)
- RP460: Opowieść Wigilijna
- RP459: Kazimierz Wielki
- RP458: Pan Tan
- RP457: Opowiadanie na Halloween
- RP456: Jak powstał Izrael
- RP455: Teoria heliocentryczna
- RP454: Maurycy Beniowski
- RP453: Barbie
- RP452: Oppenheimer
- RP451: Walt Disney
- RP450: Mao i wróble
- RP449: Konfederacja targowicka
- RP448: Elon Musk
- RP447: Mafia
- RP446: Powstanie w getcie warszawskim
- RP445: Pinokio
- RP444: Polskie powstania narodowe
- RP443: Jeansy
- RP442: ChatGPT
- RP441: Krystyna Skarbek
- RP440: Strach
- RP439: Charlie Chaplin
- RP438: Johann Strauss – król walca
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.