In this episode of the Real Polish Podcast, I invite you to listen to comprehensible input about Walt Disney. When we are learning, it is very important to have a lot of exposure to the new language. I strongly believe that providing this comprehensible content will help you acquire the Polish language. Please remember that there is also a transcript available for premium users.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com) is licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
–Esperanza by Andy Lowe
–Promenade Moderato comodo e con delicatezza by Skidmore College Orchestra is licensed under a Public Domain License.
–Promenade Tranquillo by Skidmore College Orchestra is licensed under a Public Domain License.
–Epic Vista | Moving Orchestral Electronic Commercial Soundtrack Music by John Bartmann is licensed under a CC0 1.0 Universal License.
–The Tattooed Man by Victor Herbert Orchestra is licensed under a Public Domain Mark 1.0 License.
–Memory Fragments by John Bartmann is licensed under a CC0 1.0 Universal License.
* * *
Cześć! Witam wszystkich bardzo serdecznie! Zapraszam na nasze spotkanie. Być może mnie znacie, a jeśli nie to pozwólcie, że przedstawię się. Mam na imię Piotr, jestem już po pięćdziesiątce, ale wciąż lubię się uczyć.
Skoro mnie teraz słuchasz to pewnie też lubisz się uczyć, przynajmniej języka polskiego lubisz się uczyć. Tak mi się zdaje.
To właśnie tutaj robimy, Wy się uczycie, a ja staram się Wam pomóc jak tylko potrafię i tak jak mi się wydaje, że to będzie najbardziej skuteczne. Między innymi prowadzę ten podcast dla Was, bo myślę, że słuchanie przez dłuższy czas… przez dłuższy czas to znaczy około godzinę na przykład, bardzo pomaga w nauce języka. Mamy wtedy dość dużo czasu, żeby zapomnieć, że się uczymy, szczególnie jeśli słuchamy czegoś ciekawego, czegoś co nas bardzo interesuje.
Staram się przygotowywać dla Was ciekawe rzeczy i zawsze myślę sobie — Jeśli to jest ciekawe dla mnie, to miejmy nadzieję, że to jest również ciekawe dla innych — Tak sobie myślę. Więc staram się przygotowywać podcasty takie, które są ciekawe dla mnie i mam nadzieję, że będą ciekawe również dla Was.
Dziś postanowiłem, że opowiem Wam o Walcie Disneyu. Tak my Polacy wymawiamy i odmieniamy to nazwisko. Wiem, że po angielsku to nazwisko brzmi Disney, ale my Polacy wymawiamy to bardziej po polsku oczywiście, mówimy: jest Disney, nie ma Disneya, o Disneyu… Zatem zanim opowiem Wam o Disneyu, to chciałbym posłuchać z Wam nagrania.
Wiecie, że czekam na nagrania od Was, w których opowiadacie trochę o sobie, trochę o waszych sposobach nauki, o waszej drodze do języka polskiego. Myślę, że to są bardzo ciekawe rzeczy i bardzo dziękuję Wam za te nagrania.
Dziś nagranie, które dostałam już jakiś czas temu, jeszcze w kwietniu od Iriny. Posłuchajmy, zapraszam bardzo serdecznie.
Nagranie od Iriny
Cześć Piotrze! Cześć Wam słuchacze programu Real Polish. Nazywam się Irina. Nasza rodzina pochodzi z Ukrainy z małego miasteczka Buczy. Mam 50 lat, z zawodu jestem artystą konserwatorem. od października mieszkam w Polsce pod Wrocławiem razem z synem. regularnie uczę się polskiego. Rzeczywistą naukę rozpoczęłam latem w Ukrainie według programu, który poleciła mi córka. To zwykły program, gdzie jest trochę gramatyki od poziomu A1 i dalej. Nauczenie się nowego języka jest dla mnie dużym wysiłkiem, ale szczerze lubię język polski i to pomaga. Od listopada 22 roku raz w tygodniu uczę się z korepetytorem. Piszemy teksty potem korepetytor nagrywa audio, którego słucha i staram się zapamiętać. oczywiście lubię słuchać twoich podcasty Real Polish zaczynając od pierwszych filmów na YT. Zaczęłam ich słuchać na kocu listopada. Słucham moich podcastów 4-5 razy w tygodni, ale generalnie uczę się polskiego przez godzinę kub dwie dzienie. Teraz rozumiem dobrze ze słuchu po polsku, oczywiście poza trudnymi tematami. Mogę porozumieć się z ludźmi. Niedawno znalazła pracę, tymczasową ale według specjalności i pracuję od trzech tygodni. Dlatego niestety teraz mam mniej czasu na zajęcia, ale przebywam w środowisku native speakerów języka polskiego. Teraz kiedy nagrywam ten dźwięk patrzę trochę na moje teksty, ponieważ jeszcze nie mogę swobodnie opowiadać wielkich historyjek. Lubię też słuchać i czytać wierszy dla dzieci. Niektórych nawet się nauczyłam. Na przykład wiersza Juliana Tuwima “Okulary”. W Polsce już wiosna, kwiecień, i jest wiele słonecznych dni. Ptaki śpiewają i budzą nas wcześnie rano. Rok temu mieszkaliśmy z mężem i dwójką synów w zupełnie innym miejscu. To było w małym centrum powiatowym w Obwodzie Żytomierskim do którego uciekliśmy przed wojną. W rzeczywistości jest to bardzo piękne miasto z parkiem, rzeką i lasem. Jest też tam majątek Terieszczenki i budowane przez niego dwie fabryki, które już nie działają. Na szczęście miałam tam dom po dziadku, w którym spędziliśmy 6 miesięcy w trakcie ewakuacji. Szybko osiedliliśmy się w naszym domu, ogrzewaliśmy się piecem, pracowaliśmy w ogrodzie, alby poprawić teren. Postawiliśmy nawet sportowy dróżek w ogrodzie. Pięknie było patrzeć jak kwitną drzewa i kwiaty, rosną liście, rośnie trawa. Po raz pierwszy spędziłam tyle czasu na wsi nie wyjeżdżając prawie nigdzie. Między innymi dlatego, że w tamtym czasie w Obwodzie Żytomierskim bardzo trudno myło dostać paliwo do samochodu. Ale to już opowiedz na inny czas. Chcę ci podziękować za twoje podcasty, są świetne Nauka polskiego w ten sposób jest dla mnie ciekawa i przyjemna. Usłyszałam wiele nowych, interesujących rzeczy z twoich podcastów, dziękuję bardzo, do widzenia, pa!
Wielkie dzięki dla Iriny. Sporo czasu minęło od kiedy dostałem to nagranie, ale cieszę się, że w końcu mogliśmy go posłuchać.
To doskonale, że Irina znalazła swoją metodę na naukę języka polskiego. Trochę pracuje z korepetytorem, była na kursie, słucha podcastów. Robi różne rzeczy, te które są dla niej przyjemne, które lubi robić. Jeśli potrafimy znaleźć swoją metodę i robimy to konsekwentnie, to właśnie jest najlepsza droga do sukcesu. Najlepsza dla nas droga do sukcesu. Każdy z nas jest trochę inny i każdy przechodzi inną drogę, każdy ma też trochę inny cel, więc bardzo ważne jest samemu wybrać drogę, dobrą drogę właśnie dla nas.
Ok, rozczuliłem się trochę. Kiedy wspominamy dzieciństwo wtedy czujemy taką błogą nostalgię, prawda? Nawet jeśli to były trudne czasy.
Kochani, na koniec obiecałem, że posłuchamy jeszcze nagrania od Oleny, więc nie gadam już dłużej tylko oddaję mikrofon Olenie. Mówię w przenośni oczywiście, bo Olena nie siedzi teraz obok mnie. Zapraszam serdecznie na nagranie, posłuchajmy!
Nagranie od Oleny
Cześć Piotr! Mam na imię Olena, jestem z Ukrainy i w maju byłoby 2 lata jak mieszkałabym w Polsce, ale już 3 miesiące mieszkam w Kanadzie. Wyjechaliśmy razem z rodziną, ale nie o tym chcę Ci powiedzieć. Chcę zapisać odpowiedź na ten podcast o warszawskich powstaniach, o warszawskim patriotyzmie. I chcę zauważyć, że kiedy przyjechałam do Polskie, to to było moje pierwsze zdziwienie, kiedy zobaczyłam tys flag na święta, tyle dumy ze swojego kraju, tyle patriotyzmu wśród dzieci i wśród dorosłcyh. Mi się tak wydaje, że on tak naprawdę istnieje w Polsce i dowód tego to to, że mój tym Michał, kiedy uczył się w szkole polskiej to znał naprawdę ekipę futbolową, ekipę Polski i kiedy ja… i znał hymn polski. I znał wszystko, nie wszystko, ale coś już na ten wiej, który ma, a ma 7 lat, znał historię Polski i to było dla mnie bardzo dziwne dla minę i bardzo ciekawe, kiedy na przykład gdy był mecz futbolowy, piłka nożna jak u Was się nazywa, kiedy mój syn wstał i zaczął śpiewać hymn polski i wtedy naprawdę płakałam, bo to było bardzo dziwne dla mnie, że on zna polski hymn na takim poziomie. On powiedział, że tej piosenki uczył się w zerówce, a potem w pierwszej klasie i to jest naprawdę WOW i ja bym chciała żeby też tak samo było w Ukrainie i mam nadzieję, że już tak jest i tak będzie. Wierzę w to. Chcę ci podziękować za twoje podcasty, za twoją pracę, bo dzięki tobie nauczyłam się języka polskiego łatwo i bez żadnego przymusu, czy jak to powiedzieć… ja nie uczyłam się gramatyki, nie uczyłam polskiego nudno, a uczyłam ciekawie dzięki twoim podcastom. Codziennie, naprawdę codziennie słuchałam i kiedy pierwszy raz przeczytałam już książkę po polsku, to był Janusz Leon Wiśniewski “Samotność w sieci”. To była ta księża, w której naprawdę byłam zakochana gdy miałam 17 lat i kiedy ja przeczytałam w oryginale i byłam bardzo dumna z siebie. Przez pół roku otrzymałam pierwsze komplementy od Polaków, którzy mówili mi że ja dobrze już mówię po polsku, chociaż naprawdę żadnego dnia nie pracowałam wśród Polaków, a pracowałam w domu, zdalnie, no i uczyłam się języka polskiego, słuchałam twoich podcastów, słuchałam youtuberów, muzyki dużo. Naprawdę uwielbiam sama i myślę, że kiedyś zrobisz o niej podcast chociaż ona taka młoda artystka, ale naprawdę coś niesamowitego. No i tak oglądałam jakieś seriale i dużo czytałam, kupowałam magazyny, takie jak Cosmopolitan, takie dla kobiet, to co lubię i naprawdę łatwo mi poszło. No i chcę podziękować ci jeszcze raz aza to co robisz, mam nadzieję, że teraz… A, chcę powiedzieć, że to samo robię z angielskim językiem, bo ja tak doskonale nie znam go i teraz uczę się angielskiego tą samą metodą, który ty polecasz i dziękuję jeszcze raz, dziękuję za wszystko, dziękuję Polsce za wsparcie i dziękuję, że może ona nas też czegoś uczy, i w ogóle dzięku∆ę Polsce, bo to był taki kraj mojego nowego etapu w nowym życiu, dziękuję!
Dziękuję bardzo! Kolejne nagranie od kogoś kto musiał opuścić swój dom. Dziękuję, że znalazłaś chęci i czas, żeby nagrać to dla mnie. Naprawdę to doceniam, bo domyślam się, mogę się tylko domyślać, jak ciężko jest żyć w tej trudnej sytuacji.
Przy okazji, moje gratulacje, bo świetnie mówisz po polsku. Sami widzicie, że czytanie, słuchanie daje, daje rezultaty. Olena powiedziała, że nauczyła się polskiego bez wysiłku, że to stało się zupełnie bezwiednie. Bezwiednie to znaczy mimowolnie, zupełnie bez naszego wysiłku. Czy to nie jest wspaniałe?
Myślę, że Walt Disney kiedy był małym chłopcem i dużo rysował, wtedy bezwiednie nauczył się rysować, bez wysiłku nauczył się rysować. Oczywiście później pracował nad tym, chodził do szkoły, ale robił to z przyjemnością, więc nauczył się tego, można powiedzieć, zupełnie bez wysiłku. Jeśli lubimy coś robić, to robienie tego nie jest wysiłkiem, prawda? Tylko przyjemnością.
Bardzo dziękuję Olenie za to nagranie. Oczywiście czekam na więcej nagrań od Was. Zapraszam na moją stronę do internetu, realpolish.pl tam znajdziecie różne rzeczy, które mam nadzieję w ciekawy sposób pozwolą Wam uczyć się polskiego. Jeśli nie wiecie od czego zacząć, chcecie spróbować, to proszę piszcie do mnie. Mój adres to mrrealpolish małpa gmail kropka com. Napiszcie po prostu: Poproszę o próbki kursów, dziękuję bardzo! To wszystko to wystarczy. Ja postaram się wysłać do Was wiadomość jak najszybciej mi się uda.
Wiem, że czasami osoby z Rosji i Białorusi chcą uczyć się polskiego, ale mają problemy ze względu na sankcje. Ja wysyłam do Was próbki kursów przez program WeTransfer i ten program jest objęty sankcjami. Mogę Wam tylko zasugerować użycie programu, który ukrywa adres IP, takie programy można znaleźć również za darmo, trzeba poszukać program VPN. Poszukajcie więcej informacji na ten temat we własnym zakresie.
Kochani, to tyle na dziś. Dziękuję za nasze spotkanie. Piszcie do mnie, przysyłajcie nagrania, a ja obiecuję że jeśli tylko mi zdrowie i siły pozwolą to wciąż będę robił dla Was podcasty. Dopóki tam jesteście, tam po drugiej stronie mikrofonu, to moja robota ma sens. Dlatego wielkie dzięki dla Was, wielkie dzięki za to że jesteście i mogę Wam pomagać. Piszcie do mnie i nagrywajcie swoje nagrania.
Trzymajcie się zdrowo, dziękuję za wysłuchanie dzisiejszej audycji i zapraszam następnym razem. Cześć, pa, pa!
Use VIP Club training and start understanding REAL POLISH content, not material prepared specifically for learners
Real Polish PODCAST, Seria 12 (2023) | POSTĘP:
Seria 12 (2023)
- RP460: Opowieść Wigilijna
- RP459: Kazimierz Wielki
- RP458: Pan Tan
- RP457: Opowiadanie na Halloween
- RP456: Jak powstał Izrael
- RP455: Teoria heliocentryczna
- RP454: Maurycy Beniowski
- RP453: Barbie
- RP452: Oppenheimer
- RP451: Walt Disney
- RP450: Mao i wróble
- RP449: Konfederacja targowicka
- RP448: Elon Musk
- RP447: Mafia
- RP446: Powstanie w getcie warszawskim
- RP445: Pinokio
- RP444: Polskie powstania narodowe
- RP443: Jeansy
- RP442: ChatGPT
- RP441: Krystyna Skarbek
- RP440: Strach
- RP439: Charlie Chaplin
- RP438: Johann Strauss – król walca
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.