This episode of Learn Polish Podcast is about Esperanto. This widely spoken constructed language was created by Ludwik Zanenhof, who was born in the multi-ethnic city of Białystok, now in Poland. I’m sure that this interesting story will help you to focus on understanding in Polish. My goal is to help you learn the Polish language.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć! Jak się macie? Co dobrego słychać?
W Warszawie, jak to się mówi, wiosna pełną gębą. Robi się zielono, robi się naprawdę cieplej, dni już są o wiele dłuższe, tym bardziej, że mamy teraz czas letni. Zatem naprawdę jest fajnie, czuję dużo energii. Może to też dlatego, że dużo energii dostaję od Was.
Cieszę się, że piszecie do mnie o swoich sukcesach, czasami przysyłacie mi swoje nagrania. To bardzo piękne i czerpię z tego dużo energii, jak sobie posłucham nagrania, albo przeczytam jakiś pozytywny komentarz to od razu mam chęć do dalszej pracy.
Ja wiem, że nauka polskiego trwa długo, właściwie to nie ma końca. Dziś opowiem Wam o języku, którego możecie nauczyć się bardzo szybko. Przynajmniej tak to wygląda w teorii, tak mówią ludzie. Nie wiem czy naprawdę tak jest, bo sam jeszcze nie próbowałem.
Oczywiście zanim zacznę opowiadać główną historię, zanim zacznę mowić na ten główny temat… nie ma co ukrywać, przecież czytaliście już tytuł podcastu i wiecie, że będę mówił o esperanto, ale zanim to zrobię to, tak jak to mamy w zwyczaju posłuchajmy najpierw jednego nagrania, które przysłała do mnie Anja z Niemiec.
Jeśli ktoś słucha pierwszy raz, to wyjaśniam, że słuchacze podcastu przysyłają swoje nagrania i potem słuchamy ich razem. Dziś właśnie przyszła pora na nagranie od Anji i jeszcze na koniec podcastu jeszcze posłuchamy nagrania od Dmitra. Zaczynamy od Anji, posłuchajmy co powiedziała.
Nagranie od Anji
Cześć Piotrze, już od roku słucham twoich podcastów prawie codziennie. W pociągu, w czasie drogi do biura, w powrocie i podczas sprzątania domu, albo pracy w ogrodzie.
Jestem Anja i mieszkam na wschodzie Niemiec, między Berlinem i Dreznem, niedaleko granicy do Polski.
Właściwie ja tylko chciałam dobrze wymówić polskie imiona, na przykład Grzegorz, Przemysław, Małgorzata i przede wszystkim Zdzisław. To był początek mojej miłości do języka polskiego. I Polska jest tak blisko. Dlaczego tu nie było lekcji polskiego, gdy byłam uczennicą?! Niestety nie wiem.
Mam teraz 40 lat i uczyłam się w szkole rosyjskiego, angielskiego i łacińskiego, ale nie miałam możliwości uczyć się polskiego. Na szczęście dziś jest możliwość przynajmniej w kilku szkołach w Niemczech. A tu w moim mieście, w mojej starej szkole będę oferować kurs na tydzień, jako projekt – Polski Dla Początkujących. To będzie ciekawe.
Dziękuję Piotrze za twoje interesujące podcasty i twój program 365 Historyjek Po Polsku. To jest moja pomoc.
Dzięki twoim podcastom umiem rozumieć i wymówić po polsku coraz lepiej i dzięki twoim różnorodnym tematom teraz znam więcej niż rok temu. Uczyłam się o metodach nauki języka obcego, o ważnych wydarzeniach w świecie, o historii polskiej, i o ważnych osobach w tej historii. To naprawdę lubię.
W końcu mam pytanie — Kim jest twórca esperanto? Ten język, czy on jest Polakiem?
Pozdrawiam cię bardzo serdecznie, pa, pa!
Świetne nagranie, wielkie dzięki Anjiu. Doskonale wymawiasz trudne polskie imiona! Brawo! Ciekawy początek… ale od czegoś trzeba zacząć, zawsze jest ten pierwszy krok. Doskonale mówisz po polsku, naprawdę super.
Anja wspomniałaś o kursie 365 historyjek. Dla innych, jeśli nie wiecie co to jest to tylko króciutko powiem, to jest kurs dla średniozaawansowanych. Na każdy dzień w roku jest jedna historyjka, mniej więcej 15 minut, oczywiście macie plik audio i plik tekstowy, tak jak zawsze w moich kursach. Taką metodę Wam polecam, słuchanie i czytanie. Według mnie to najciekawsza i co najważniejsze najskuteczniejsza metoda. Jeśli do tego poczytacie troszkę o gramatyce to nie zaszkodzi, ale tylko jeśli lubicie to robić i jeśli Was to interesuje. Jeśli nienawidzicie gramatyki to możecie to zupełnie pominąć. Myślę, że bez gramatyki można też nauczyć się języka.
Wydaje mi się, że zaczynam się wymądrzać i filozofować, a to jest znak, że trzeba już kończyć dzisiejszy podcast.
A i jeszcze jedno, przecież za tydzień będą Święta Wielkanocne, usłyszymy się dopiero po świętach, dlatego życzę Wam wesołych świąt i mokrego dyngusa. Jeśli nie wiecie co to śmigus-dyngus to zapraszam na podcast numer 275, tam opowiadałem trochę o Wielkiejnocy, ale też o prastarych zwyczajach. Może to będzie dla Was ciekawe. Przypominam podcast 275.
Kochani to tyle na dziś, wielkie dzięki dla Anji i Dmitra, wielkie dzięki dla wszystkich, którzy wysłuchali do końca, trzymajcie się zdrowo, nie poddawajcie się, jestem z Wami. To tyle na dziś, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 8 (2019) | POSTĘP:
Seria 8 (2019)
- RP365: Jak Maksymilian Faktorowicz stworzył Max Factor
- RP364: Odyseja kosmiczna
- RP363: Mur berliński
- RP362: Jak Kazimierz Funk odkrył witaminy
- RP361: Czarna legenda konkwisty
- RP360: Manson, Tarantino i Polański
- RP359: Co to jest globalne ocieplenie
- RP358: Sceptycyzm – czy żyjemy w symulacji?
- RP357: Protesty w Hongkongu
- RP356: Wakacje w Krynicy-Zdroju (video)
- RP355: Globalizm vs nacjonalizm
- RP354: Polegać jak na Zawiszy
- RP353: Dlaczego chorujemy?
- RP352: Czy to jest początek I wojny cybernetycznej?
- RP351: Katastrofa czarnobylska
- RP350: Czy można stworzyć geniusza?
- RP349: Genialny Leonardo da Vinci
- RP348: Ludwik Zamenhof i esperanto
- RP347: Stefan Batory, polski król z Transylwanii
- RP346: Jak złamano kod Enigmy
- RP345: Stoicyzm
- RP344: Czarny kot pod twoim oknem
- RP343: Józef Piłsudski
- RP342: Przestań jeść tyle cukru!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.