In this episode I’m talking with Frank Metzel, author of How to learn Polish in 1 year: 30 tips and hacks for speaking Polish and reaching the B1-level. Frank is an experienced foreign language student and speaks several languages. Of course, he speaks excellent Polish. I hope this interview will give you motivation to keep learning Polish.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Esperanza by Andy Lowe
* * *
Cześć Moi drodzy! Jak się macie?
Cieszę się, że znowu się spotykamy. Dzisiejszy podcast będzie troszkę inny, jeśli macie chęć to możecie nawet go obejrzeć, a nie tylko posłuchać. Jest dostępny oczywiście na stronie realpolish.pl pod numerem 375.
Dziś nie będę robił długiego wstępu, bo mamy sporo do wysłuchania, powiem tylko, że na mojej stronie realpolish.pl znajdziecie dużo więcej materiałów, podcastów, materiałów do nauki języka polskiego oczywiście, bo właśnie takie materiały dla Was przygotowuję. Ja mam na imię Piotr i zachęcam Was do nauki polskiego, mojego języka ojczystego.
Różne są motywacje do nauki języka, jedni potrzebuję go do pracy, inni mają narzeczoną, albo narzeczonego z Polski, inni po prostu interesują się Polską, polską kulturą.
Dzisiejszy podcast jest specjalny, bo posłuchamy razem rozmowy z Frankiem, którą nagraliśmy w zeszłym tygodniu. Myślę, że zainteresuje Was ta rozmowa. W ogóle dziś Wasz wkład w audycję będzie bardzo duży, bo zanim posłuchamy rozmowy z Frankiem, chciałbym, żebyśmy posłuchali wspólnie nagrania of Filipa ze Stanów. Filip nagrał już kilka filmików po polsku, może je widzieliście, jeśli nie to zachęcam na YT możecie znaleźć jego kanał “Filip mówi po polsku”, taki jest adre. Ja widziałem, więc wiem, że Filip mówi świetnie po polsku. Ale nie będę mówił za Filipa, po prostu posłuchajmy jego nagrania.
Nagranie od Filipa
Cześć Piotr! Myślę, że znamy się od jakiegoś czasu, ale pomyślałem sobie, że nigdy nie wysłałem nagrania do podcastu. To jest straszne, tak? Teraz jest czas. Pozwól, że się przedstawię słuchaczom najpierw.
Dzień dobry! Mam na imię Filip, mieszkam w Ameryce, oczywiście jestem Amerykaninem, jestem inżynierem i mieszkam blisko od Nowego Jorku. 10 lat temu zostałem zaproszony na ślub w Białymstoku. Jeden z moich przyjaciół wziął ślub. To była moja pierwsza podróż do Polski, nawet moja pierwsza podróż do Europy. Po kościele poszliśmy na przyjęcie. Usiadłem przy stole i kobieta się przedstawiła. ta kobieta teraz jest moją żoną. Trzy lata później zrobiliśmy nasz ślub w Polsce i w tym czasie trochę nauczyłem się języka polskiego. W kilka dni się czegoś nauczyłem, ale muszę powiedzieć, że większość dni nic nie robiłem. To wtedy usłyszałem twój podcast z Eduardo, a następnie z Timem. Ja znalazłem wielką motywację i inspirację.
Właśnie skończyłem słuchać podcastu 373 i powiedziałbym, że ta metoda obiecuje mnie (pasuje mi) doskonale. Uczę się w bardzo wolnym tempie w porównaniu do innych ludzi, ale muszę powiedzieć, że najlepiej się bawiłem. Uwielbiam Polaków, polską kulturę, filmy, nawet disco-polo. To stało się obsesją. Moi polscy przyjaciele lubią mówić, że jestem bardziej Polakiem niż oni, bo uważają, że Amerykanie nie wiedzą pewnych rzeczy o Polsce, ale ja wiem. Ostatnio raz w tygodniu rozmawiam z native speakerem na Skype. Teraz nawet robię filmy na YT “Filip mówi po polsku”, by poprawić swoje mówienie. I raz w tygodniu też spotykam się z grupą polskich uczniów. Zwykle spotykamy się w domu, ale z powodu wirusa, spotykamy się również na Skype. Myślę więc, że podcast na temat uczenia się dla przyjemności jest twoją najlepszą radą. Nie martw się o postęp do miejsca docelowego, ciesz się jazdą! Ja nie myślę o moim poziomie. Co roku kiedy lecimy do Polski jestem bardzo zaskoczony, że mój polski jest znacznie lepszy niż ostatnim razem.
Ok, dziękuję ci za wszystko co robisz. Masz o wiele większy wpływ na ludzi niż myślę, że wiesz. Chciałbym również powiedzieć cześć do grupy VIP na FB. Ostatnio przestałem używać FB i chociaż nie tęsknię za FB, tęsknię za tą grupą
Ok, to tyle, dziękuję jeszcze raz Piotr za wszystko i trzymaj się zdrowo i cześć, pa, pa!
To jest niesamowita historia, poznać na ślubie kolegi swoją przyszłą żonę. Świetna sprawa. Dzięki za nagranie. Podobało mi się, że nie myślisz o swoim poziomie, tylko po prostu korzystasz z języka, rozmawiasz z ludźmi, czerpiesz przyjemność z tego. To właśnie tak moim zdaniem właśnie powinno wyglądać, tak powinna wyglądać nauka języka. Bardzo dziękuję bardzo za nagranie, świetna robota. Pozdrawiam Ciebie, żonę i oczywiście córkę Zosię.
Muszę Wam powiedzieć, że Filip ma córkę Zosię i jakieś trzy lata temu, gdy Zosia była jeszcze całkiem mała to bardzo lubiła oglądać filmiki z moim psem Jobie. Myślę, że teraz Zosia mówi już bardzo dobrze po polsku i nie ogląda już filmików. Pozdrowienia dla Zosi!
Jeśli macie chęć, jeśli chcecie obejrzeć moje rozmowy z innymi słuchaczami, rozmowy starsze, bo już minęło kilka lat kiedy je robiłem, te które kiedyś nagrałem kiedyś. Zapraszam do podcastu 318, to była rozmowa z Jasonem, w podcaście 274 spotkałem się z Timem, i rozmawiałem też z Eduardo to był podcast 245, z Igorem – numer 260, i z Artemem, rozmawiałem z Artemem w podcaście 231. Mam nadzieję, że to wszystkie podcasty, w których rozmawiałem, o których pamiętam. Jeśli jeszcze nie słuchaliście, to zapraszam. Zapraszam serdecznie, posłuchajcie również tamtych wywiadów, tamtych rozmów. Myślę, że znajdziecie również wiele cennych wskazówek, cennych rad od naszych przyjaciół, którzy również uczą się języka polskiego.
Zachęcam też do korzystania z moich materiałów. Pamiętajcie co powiedział Frank — ważny jest codzienny kontakt z językiem, nawet 10 minut, ale jak się da, to czym więcej tym lepiej. Rezultaty przyjdą, spokojnie, “nic na siłę, wszystko młotkiem”… To taki żart oczywiście! Nic na siłę, wszystko młotkiem.
Trzymajcie się zdrowo! Dzięki Filip, dzięki Frank! Dziękuję wszystkim za wysłuchanie dzisiejszego podcastu, trzymajcie się zdrowo, to wszystko na dziś, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 9 (2020) | POSTĘP:
Seria 9 (2020)
- RP389: Jaki był rok 2020
- RP388: Zagadka Cicada 3301
- RP387: Szachy
- RP386: Kaspar Hauser
- RP385: Obce cywilizacje
- RP384: Komputery kwantowe
- RP383: Witkacy
- RP382: Fryderyk Nietzsche
- RP381: Historia Białorusi w skrócie
- RP380: Wakacje w Ustroniu
- RP379: Bronisław Malinowski i antropologia
- RP378: Słowianie i ich języki
- RP377: Jak powstał pierwszy język
- RP376: Wolna wola i determinizm
- RP375: Rozmowa z Frankiem o tym jak uczył się polskiego
- RP374: Janusz Korczak
- RP373: Najważniejsza jest przyjemność z nauki języka polskiego
- RP372: Nieśmiertelność
- RP371: Tamara Łempicka
- RP370: Unabomber
- RP369: Co to są wirusy
- RP368: Bitwa o Anglię
- RP367: Kakao i czekolada
- RP366: To zależy właśnie od Ciebie
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.