This episode of Learn Polish Podcast is about strange case of Kaspar Hauser. He probably grown up in the total isolation, but as a teenager one day he appeared in Nuremberg. I’m sure listening to this interesting story you will be a great exercise to improve you Polish comprehension.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
–Esperanza by Andy Lowe
–Variatio 1 a 1 Clav. by Kimiko Ishizaka
–Variatio 5 a 1 ovvero 2 Clav. by Kimiko Ishizaka
–Variatio 24 a 1 Clav. Canone all’Ottava by Kimiko Ishizaka
–Aria by Kimiko Ishizaka
are licensed under a CC0 1.0 Universal License (Public Domain).
Composer: J.S. Bach
* * *
Cześć moi drodzy! Jak się macie? Co dobrego słychać?
Jesień już w pełni, mamy już listopad. Już tylko niecałe dwa miesiące i skończy się ten rok. Naprawdę szalony rok. Przez ten rok wiele się zmieniło… Ja na przykład odczuwam jakiś dziwny niepokój, bliżej nieokreślony niepokój. Myślę, że to przez to, że przyszłość jest bardzo nieprzewidywalna. Jeśli nie możemy przewidzieć, co będzie za miesiąc, to czujemy zdenerwowanie. Ja przynajmniej tak mam.
Teraz nigdy nie wiadomo, czy nie będzie więcej restrykcji, ceny rosną na wszystko, ludzie tracą pracę, ludzie chorują, ciągłe wiadomości o nowych zakażeniach, obostrzeniach. W Polsce ludzie protestują, wychodzą na ulice i to nie z powodu koronawirusa.
Ludzie protestują przeciwko zmianom prawa dotyczącego możliwości aborcji ciąży, przerwania ciąży. Do tej pory mieliśmy najbardziej restrykcyjne prawo pod tym względem w Unii Europejskiej, ale teraz politycy chcą zmienić to prawo i w zasadzie całkowicie już zakazać aborcji. Chodzi o zakazanie przerywania ciąży, nawet gdy z badań prenatalnych wynika, że płód jest bardzo ciężko uszkodzony i w zasadzie mamy pewność, że urodzona osoba będzie niepełnosprawna, lub umrze w ciągu kilku miesięcy.
Lekarze mówią, że w takiej sytuacji badania prenatalne zupełnie tracą sens, że bez sensu jest ich wykonywanie. Mnóstwo ludzi wychodzi na ulice, młodych ludzi, aby zaprotestować. Zobaczymy jak to się wszystko skończy.
Czasami mam wrażenie, że tu w Polsce chcemy cofnąć się w czasie. Nie mogę tego zrozumieć, nie wiem dlaczego tak jest. Wielu ludzi nie chce korzystać z nowych technologii. Myślę, że boimy się tego czego nie znamy, nie rozumiemy.
Ludzie mówią, że to nie jest naturalne, że Bóg na to nie pozwala… Ludzie znajdują wiele wyjaśnień, usprawiedliwień na to żeby nie rozwijać się, żeby pozostać tu gdzie jesteśmy, żeby nie zmieniać się, a nawet żeby cofnąć się. Świat oczywiście nie będzie czekał na nas. Na szczęście wielu młodych to widzi i chce zmian.
Ale to tyle na temat tego co dzieje się w tej chwili w Polsce. Nie będę zagłębiał się w ten temat, bo jest naprawdę skomplikowany i myślę, że trudny, trudny do zrozumienia też dla mnie.
Kochani, rozgadałem się, a zapomniałem się przedstawić. Oczywiście mówi do Was Piotr. Zapraszam na nasz dzisiejszy podcast po polsku. Moim głównym celem jest pomóc Wam w nauce języka polskiego. Dlatego opowiem Wam, myślę ciekawą historię, która wydarzyła się 200 lat temu. Mam nadzieję, że ta historia zaciekawi Was tak bardzo, że nie zaśniecie podczas słuchania.
Ostatnio mówiłem Wam, że ja czasami zasypiam, gdy słucham czegoś w łóżku, albo po prostu siedząc w fotelu. Na szczęście okazało się, że nie jestem jedyny. Przysłaliście do mnie wiadomości, napisaliście komentarze, że też… też macie podobny problem. Może to nie jest problem, po prostu też zasypiacie słuchając podcastów.
Dzieci zasypiają słuchając bajek, prawda? Myślę, że to coś podobnego, podcast to przecież zupełnie jak bajka, opowiadanie.
Marek z Manchesteru przesłał nagranie, w którym wspomina o tym problemie. Posłuchajmy razem .
Nagranie od Marka
Cześć Piotr! mam nadzieję, że wszystko jest w porządku i że jesteś zdrowy. Mam tydzień wolnego i jestem tutaj w piwnicy, w domu. Niestety ostatnio w Manchesterze zawsze pada. To jest moja stacja pogodowa. Na zewnątrz mamy 9,7 stopni i tutaj w moim pokoju mamy 22,4 stopnie. Co jeszcze? W tym momencie pada, jutro będzie padać i po jutrze. To nie jest koniec świata. W każdym razie mam nowy podcast i myślę, że będzie bardzo ciekawy, interesujący.
Właśnie zacząłem czytać transkrypcję i się uśmiecham, bo na początku napisałeś: “jeśli tylko słucham i siedzę, albo leżę, to po kilku, może kilkunastu minutach po prostu usypiam”. Dla mnie jest dokładnie to samo. Kiedy robię coś innego, na przykład jadąc samochodem, nadal muszę się skoncentrować. Muszę przyznać, że moje myśli wędrują, tracę koncentrację i zaczynam myśleć o czymś innym. Mówię do siebie — proszę się skupić i nie myśleć o niebieskich migdałach. — Ok, każdej nocy w łóżku mam słuchawki i po kilku minutach mówi moja żona — chrapiesz! znowu chrapiesz. — Odpowiadam — O czym mówisz, jestem obudzony. — To koszmar… Cześć, pa, pa!
Wielkie dzięki Mark! Niestety na pogodę nie mamy wpływu. Na razie… na razie, bo gdy będziemy już cywilizacją wyższego typu, to na pewno nawet w Manchesterze będzie cieplutko. Ustawimy sobie to odpowiednio.
Dostałem nagranie od Bianki, która przysłała do mnie swoje nagranie i chciałbym żebyśmy teraz posłuchali tego co powiedziała Bianka. Zapraszam serdecznie .
Nagranie od Bianki
Cześć Piotr! Mam nadzieję, że masz dobry dzień. Nazywam się Bianka i niedawno znalazłam twój podcast. Twoje tematy są bardzo interesujące dla mnie i pomagają mi poznać język polski lepiej. Mieszkam w Kanadzie w Niagarze. Moi rodzice emigrowali z Polski 35 lat temu. Mój tata urodził się w Częstochowie, a mama w Bydgoszczy. Byłam wiele razy w Polsce odwiedzić rodzinę i poznać piękne miasta, morze i góry. Jak urodziłam się, to tylko mówiłam po polsku, ale potem w szkole nauczyłam się po angielsku i od tego momentu mówiłam więcej po angielsku niż po polsku. Od pierwszej do ósmej klasy chodziłam w soboty na 3 godziny do polskiej szkoły, ale teraz więcej doceniam jak rodzice próbowali abym nauczyła się języka polskiego. W domu rodzice mówią do mnie tylko po polsku. Dlatego ja więcej rozumiem niż mogę powiedzieć. Ja mam teraz 25 lat i próbuję polepszyć swój język polski. W przyszłym roku wybieram się z rodzicami i siostrą do Polski i planuję mówić płynnie po polsku do rodziny. Jestem również pielęgniarką i wielu moich pacjentów mówi po polsku. Jest mi dużo łatwiej mówić po angielsku do rodziców, ale wiem że tylko praktykując język polski będę lepsza w mówieniu. Słuchanie twojego podcastu też bardzo mi pomaga. Życzę miłego dnia, pozdrawiam. Bianka.
Dziękuję bardzo! Cieszę się, że mogę pomagać takim osobom jak Ty. Ludziom, którym naprawdę zależy żeby dobrze mówić po polsku. Oczywiście Bianka ma niezastąpioną pomoc w swoich rodzicach, którzy nie tylko nauczyli ją mówić po polsku, ale też wciąż rozmawiają z nią po polsku. Wiadomo, to jest najlepsza nauka, bezpośredni kontakt, rozmowa na codzienne tematy. Tego ja nie jestem w stanie Wam dać. Mogę starać się przygotować coś do słuchania, ale wiadomo… wiadomo rozmowa jest niezastąpiona.
Bianka mówi, że więcej rozumie niż może powiedzieć. Myślę, że to jest zupełnie normalne. Chyba wszyscy, którzy uczymy się jakiegokolwiek języka więcej rozumiemy niż możemy powiedzieć. Zobaczcie, że tak samo jest z dziećmi. Dzieci rozumieją bardzo dużo, ale mówią w bardzo prosty sposób.
To jest normalna rzecz, oczywiście chcemy jak najlepiej wyrażać swoje myśli, dlatego musimy trenować. Nie wolno się poddawać.
Pomyślcie, jeśli teraz się poddacie, to cała praca, cały trud pójdzie na marne. Wszystko co do tej pory zrobiliście pójdzie na marne, będzie stracone. To zupełnie bez sensu. Nie warto się poddawać, nawet jeśli wydaje nam się, że nie robimy postępów, to może nie być prawda.
Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie już można swobodnie przyjechać do Polski, z Kanady to trzeba raczej przylecieć samolotem. Mam nadzieję, że granice będą otwarte i każdy, kto będzie chciał odwiedzić Polskę, będzie mógł to zrobić.
Na pewno cała rodzina Bianki będzie zachwycona jej znajomością języka polskiego. Rodzice na pewno będą dumni. Wielkie dzięki Bianko za twoje nagranie, bardzo, bardzo mi miło i przyjemnie, że je zrobiłaś i przysłałaś do mnie.
Wiem, wiem, że to zajmuje czas, wiem, że to jest stres. Dlatego bardzo doceniam gdy przysyłacie swoje nagrania, jest mi naprawdę niezmiernie miło. Jeśli chcecie zrobić mi przyjemność, to przyślijcie też swoje nagrania.
Zachęcam Was też do korzystania z moich kursów. Dziś chcę polecić Wam kurs 365 Daily Polish Listening, czyli w skrócie 365DPL. W tym kursie nie znajdziecie pytań i odpowiedzi, ale znajdziecie tam krótkie opowiadania.
Jeśli chcecie regularnie czegoś posłuchać, regularnie mam na myśli codziennie. 365 to przecież ilość dni w roku, więc na każdy dzień jest opowiadanie. Czasami są to krótkie opowiadania, ale czasami są dłuższe, i wtedy podzielone są na kilka dni. Czasami opowiadam Wam jakąś znaną książkę, na przykład “Przygody Robinsona Crusoe”, albo przygody Sherlocka Holmesa. Są to uproszczone, skrócone wersje, nie czytam całej książki, tylko opowiadam… opowiadam wam ją. Po polsku mówimy, że to jest streszczenie książki, czyli skrócona wersja książki. OK?
Jeśli macie chęć na coś takiego to zapraszam serdecznie do słuchania i czytania oczywiście, bo oczywiście jest również tekst tego co mówię.
Kochani, zatem wygląda na to, że to wszystko na dziś. Dziękuję Markowi i Biance za nagrania, sprawiliście mi wielką przyjemność. Dziękuję wszystkim za nasze dzisiejsze spotkanie, za wysłuchanie historii o Kasparze. Co myślicie o tym? Wygląda na to, że Kaspar Hauser nie miał szczęścia, że jego życie było naprawdę bardzo trudne. Czasami narzekamy, prawda?… naprawdę nie powinniśmy.
Wielkie dzięki, moi drodzy, za dziś! To już wszystko, zapraszam na nasze następne spotkanie. Trzymajcie się zdrowo, uważajcie na siebie, do następnego razu. Cześć, pa, pa!
Learn Polish program for students at the intermediate level. Listen to Polish every day for one year!
Real Polish PODCAST, Seria 9 (2020) | POSTĘP:
Seria 9 (2020)
- RP389: Jaki był rok 2020
- RP388: Zagadka Cicada 3301
- RP387: Szachy
- RP386: Kaspar Hauser
- RP385: Obce cywilizacje
- RP384: Komputery kwantowe
- RP383: Witkacy
- RP382: Fryderyk Nietzsche
- RP381: Historia Białorusi w skrócie
- RP380: Wakacje w Ustroniu
- RP379: Bronisław Malinowski i antropologia
- RP378: Słowianie i ich języki
- RP377: Jak powstał pierwszy język
- RP376: Wolna wola i determinizm
- RP375: Rozmowa z Frankiem o tym jak uczył się polskiego
- RP374: Janusz Korczak
- RP373: Najważniejsza jest przyjemność z nauki języka polskiego
- RP372: Nieśmiertelność
- RP371: Tamara Łempicka
- RP370: Unabomber
- RP369: Co to są wirusy
- RP368: Bitwa o Anglię
- RP367: Kakao i czekolada
- RP366: To zależy właśnie od Ciebie
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.