This episode of Learn Polish Podcast is about Cicada 3301, the most mysterious internet puzzle. We will listen two great recordings from my listeners. There is a Polish transcription of full podcast available for premium users.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
–Esperanza by Andy Lowe
— Ambivalence by Ellennerv licensed under a CC0 1.0 Universal License.
— Twelve from the Black Book 1/18/01 and Twelve from the Black Book 4/01/01 by Lloyd Rodgers licensed under a Public Domain Mark 1.0 License.
* * *
Cześć! Jak się macie? Mam nadzieję, że wszystko u Was w porządku. U mnie też w porządku. Dziękuję, że pytacie, wielkie dzięki!
Zapraszam na dzisiejszy podcast, dziś posłuchamy dwóch wspaniałych nagrań, które od Was dostałem. Naprawdę niesamowicie mówicie po polsku, niesamowicie dobrze. Cieszę się, że przysyłacie do mnie nagrania. Bardzo mi miło ich słuchać.
Oczywiście ten podcast służy do nauki języka polskiego, bo ja mówię po polsku, ale dla mnie to coś dużo większego. Muszę powiedzieć, że nasze spotkania w internecie, webinary, podcasty, które robię dla Was, filmiki i oczywiście wasze komentarze, emaile do mnie, wiadomości na FB, wszystko to tworzy dla mnie jedną wielką całość, tworzy grupę ludzi, którzy oczywiście uczą się języka polskiego, ale wydaje mi się, że to jest coś dużo, dużo więcej.
Jesteście tak mili dla mnie, że mam wrażenie, że mam mnóstwo przyjaciół na całym świecie i chociaż nie znam wszystkich osobiście, to mam w głowie wyobrażenie o wielu z Was. Wiem czasami skąd jesteście, gdzie mieszkacie, czasami znam nawet wasze dzieci, żony. To jest naprawdę coś co bardzo doceniam, bo to wspaniałe uczucie wiedzieć, że tam jesteście i że wiele, wiele osób tworzy fajną grupę. Razem tworzymy taką świetną grupę przyjaciół.
Czasami poznajecie się między sobą, utrzymujecie kontakty, piszecie do siebie, rozmawiacie, to naprawdę jest wielka sprawa dla mnie. Jestem bardzo szczęśliwy, że coś takiego powstało, że oprócz nauki polskiego jest między nami coś znacznie większego, coś znacznie ważniejszego. Bardzo Wam dziękuję, że pomagacie mi to wszystko tworzyć.
Kochani, tak jak mówiłem dziś mamy dwa nagrania. Plan na dziś jest taki jak zwykle, najpierw posłuchamy jednego z nagrań, potem opowiem historię, którą przygotowałem na dziś, a na końcu posłuchamy drugiego nagrania. Zatem na początek nagranie od Seraja.
Nagranie od Seraja
Cześć Piotrek, jak się masz? Najpierw chcę ci podziękować za odpowiedź na emailu. A teraz chciałbym przedstawić siebie, jak uczę się polskiego. Mam na imię Seraj i jestem z Damaszku w Syrii i mieszkam w Polsce ponad 5 lat, w Krakowie dokładnie. Dla mnie język polski był bardzo trudny, ponieważ jest duża różnica niż mój ojczysty język, który jest arabski. Byłem na trzech kursach w szkołach językowych, żeby uczyć się różnych elementów języka polskiego. A najważniejszy element, który niestety był rzadki w tych szkołach to słuchanie. Nie martwiłem się dużo, bo słucham ludzi mówiących po polsku cały czas kiedy jestem na ulicach, w tramwaju na przykład i tak dalej. A chciałem coś szczególnego i porządnego dla studentów polskiego. Bardzo się cieszyłem kiedy znalazłem twój podcast, bo dla mnie jest to dokładnie to co potrzebuję. Bo twój głos jest wyraźny i ty Piotrek wyjaśniasz trudne słowa po polsku, nie po angielsku. Poprzez twój podcast nauczyłem się dużo słów bez myślenia i bez wysiłku. I to tyle z mojej strony, jeszcze raz dziękuję za wszystko i mam nadzieję, że kiedy sytuacja pandemii skończy się, że spotkamy się razem na kawie, herbacie, albo na obiedzie, dlaczego nie. Wszystkiego dobrego i życzę zdrowia, trzymaj się, cześć, pa, pa!
Dziękuję bardzo Seraj! Oczywiście, dlaczego nie, mam nadzieję, że pandemia się skończy i w końcu ludzie będą mogli się spotykać ze sobą. Dawno już nie byłem w Krakowie, może w końcu będzie okazja żeby odwiedzić Smoka Wawelskiego.
Ciągle robię nowe podcasty i ciągle robię nowe materiały do klubu VIP. Zapraszam Was do korzystania z tych materiałów. Przepisanie całego podcastu, tak jak to robi Mark jest niezwykle pracochłonne. Wymaga dużo samozaparcia. Ale możecie zrobić coś trochę innego, coś trochę łatwiejszego i robić to codziennie.
Proponuję Wam odnaleźć w klubie VIP krótkie filmiki z moimi wyjaśnieniami. To są fragmenty z polskich filmów, każdy ma 1-2 minuty długości i słyszycie tam dialog aktorów. Spróbujcie zapisać ze słuchu to co oni mówią. To może nie być łatwe, posłuchajcie kilka razy. To nie zajmie bardzo dużo czasu. A potem porównajcie, to co napisaliście, z moimi wyjaśnieniami. To jest naprawdę bardzo dobry trening. Polecam! Uczycie się nowych słów, uczycie się rozumieć ze słuchu i robicie mnóstwo powtórek.
To wszystko na dziś, czekam oczywiście na Wasze nagrania i przypominam też, że nowe filmik będą na YT ale już na nowym kanale, który nazywa się Piotr RealPolish. Te same filmiki wrzucam też na na FB, zatem wybierajcie co wolicie. Można oglądać tu, albo tu.
Dziękuję wszystkim bardzo serdecznie, dziękuję za wasze komentarze, dziękuję za nagrania, dziękuję za to, że uczycie się ze mną. Za dwa tygodnie zapraszam Was na ostatni już podcast w tym roku, w tym dziwnym… dziwnym 2020 roku.
A na dziś to już wszystko. Trzymajcie się zdrowo, do usłyszenia następnym razem, cześć, pa, pa!
Learn Polish program for students at the intermediate level. Listen to Polish every day for one year!
Real Polish PODCAST, Seria 9 (2020) | POSTĘP:
Seria 9 (2020)
- RP389: Jaki był rok 2020
- RP388: Zagadka Cicada 3301
- RP387: Szachy
- RP386: Kaspar Hauser
- RP385: Obce cywilizacje
- RP384: Komputery kwantowe
- RP383: Witkacy
- RP382: Fryderyk Nietzsche
- RP381: Historia Białorusi w skrócie
- RP380: Wakacje w Ustroniu
- RP379: Bronisław Malinowski i antropologia
- RP378: Słowianie i ich języki
- RP377: Jak powstał pierwszy język
- RP376: Wolna wola i determinizm
- RP375: Rozmowa z Frankiem o tym jak uczył się polskiego
- RP374: Janusz Korczak
- RP373: Najważniejsza jest przyjemność z nauki języka polskiego
- RP372: Nieśmiertelność
- RP371: Tamara Łempicka
- RP370: Unabomber
- RP369: Co to są wirusy
- RP368: Bitwa o Anglię
- RP367: Kakao i czekolada
- RP366: To zależy właśnie od Ciebie
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.