This is the last episode of Learn Polish Podcast in 2020. I talk about this about this year, how it was for me and how I feel at the end of this unusual year. As always I’m looking forward to listen to your recordings in Polish about how this year was for you.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
–Stringed Disco by Kevin MacLeod (incompetech.com)
–Autumn Day by Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
–Esperanza by Andy Lowe
–Down by Andy Lowe
–Guitar covers by Kenn Faurschou
–Christmas Eve by TRG Banks is licensed under a CC0 1.0 Universal License.
* * *
Cześć! Jak się macie? Witam wszystkich bardzo serdecznie. Mam na imię Piotr i zapraszam Was na ostatni już w tym roku podcast. Czas szybko leci. Już grudzień. Za oknem szaro nie ma śniegu. Dość ciemno, dni są bardzo krótkie, a dopiero zaczynał się ten rok, a tu już za moment kolejny rok przed nami.
Moi drodzy jeśli będziecie słyszeli chrapanie, to nie dziwcie się, bo obok, obok mnie śpi mój pies, który niestety dość głośno gra.. chrapie. Jobie dużo teraz śpi, to pewnie dlateego, że pogoda jest słaba, jest mokro i ciemno, i nie ma nic lepszego do roboty niż spanie. Można też słuchać podcastów, ale wtedy też łatwo usnąć.
Jestem ciekawy jakie postępy zrobiliście w języku polskim podczas tego roku. Czy mieliście więcej czasu na słuchanie podcastów, na czytanie, a może częściej rozmawialiście po polsku z ludźmi. Czy zmieniliście sposób nauki, a może uczycie się tak samo jak kiedyś?
Cieszę się, że dostaję od Was coraz więcej informacji o tym, że poprawia się wasze rozumienie. Coraz więcej rozumiecie. Niektórzy piszą — Hej, Piotr, bardzo się cieszę, bo rozumiem prawie każde słowo w twoich podcastach.
To jest dla mnie zawsze wspaniała wiadomość. Bardzo się cieszę, gdy robicie postępy, cieszę się, że chociaż troszeczkę mogłem pomóc. Ale prawdę mówiąc cała zasługa jest po waszej stronie. To wasza praca przynosi teraz efekty.
Na pewno kiedyś zrobię filmik i pokażę Wam jak to wygląda. Jeśli mówimy o filmikach, to przypominam Wam, że teraz na YT mam nowe konto. To kolejna zmiana w tym roku. Przez 10 lat konto działało i nagle musiałem je zmienić. Teraz nowe filmiki publikuję na koncie Piotr RealPolish, zapraszam do oglądania.
I cóż, kochani i to byłoby prawie wszystko co miałem do powiedzenia. Tyle moich myśli dotyczących kończącego się już roku.
Posłuchajmy jeszcze nagrania od Larysy, która kończy już kurs 100 Daily Polish Stories. Posłuchajcie jak Larysa uczy się polskiego.
Nagranie od Larysy
Cześć Piotr! jestem z Białorusi, nazywam się Larysa. Czuję, że po roku słuchania twoich podcastów mogę już zrobić nagranie. Na początku słuchałam codziennie i czytałam na głos twoje podcasty. One są wszystkie bardzo ciekawe. Spróbowałam zapamiętać niektóre podcasty, żeby nauczyć się samemu je opowiadać po polsku. Na przykład opowiedzieć o Piłsudskim, o Adamie Mickiewiczu, o historii Polski. Naprawdę chcę się nauczyć opowiadać o historii Białorusi po polsku. Bardzo pomagają uczyć się mówić 100 historyjek. Teraz słucham historyjki o numerze 79. Nie wysłuchałam jeszcze wszystkich stu historyjek. Uczę się jeden rok, ale miałam dwa miesiące przerwy, kiedy na Białorusi zaczynała się walka za swobodę (wolność). W telewizji wszystko wygląda bardzo pokojowo. Tak jest z boku (ze strony) protestantów. Te protesty są pokojowe, ale z boku (ze strony) policji są bardzo gwałtowne. Nie wszystko wygląda tak jak w telewizji. Są zabici ludzie. Przeciwko policji nie ma spraw sądowych, ale sądy są przeciwko dziennikarzom, lekarzom, sportowcom i innym prostym ludziom. Dlatego dla mnie niemożliwe było słuchać, czytać, się uczyć.
Nie mogłam nic robić, tylko płakałam. Myślałam, że nie będę już kontynuowała. Tak mi się wydawało, że nic nie pamiętam, zapomniałam wszystko. Nagle natrafiłam na podcast o historii Białorusi. Dziękuję bardzo za ten podcast. Twój głos przypominał mi słowa: “Nie poddawaj się!” Słuchając o Białorusi mówiłam sobie, że wszystko rozumiem i nie poddam się, ani w nauce, ani w walce. Mam nadzieję, że kiedyś zrobię nagranie o swoim miejscu gdzie mieszkam. Mieszkam w Połocku. To jest dokładnie w tym miejscu gdzie zaczęła się Białoruś. Bardzo dziękuję Piotr za twoją efektywną metodę. Rok temu nie wierzyłam, że będę mogła coś powiedzieć po polsku. Teraz każdego ranka włączam historyjkę i głośno odpowiadam na pytania, aż sama mogę opowiedzieć tę historyjkę. Pa, pa! Mój nauczyciel Piotr. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają Białoruś.
Dziękuję Larysa! Łatwo jest mówić “nie poddawajcie się”, ale o wiele trudniej to zrobić. Ale Ty właśnie to robisz, to jest naprawdę wspaniałe i myślę, że tą siłę przekazałaś nam w swoim nagraniu.
Dziękuję Larysa, twoje nagranie daje nam dużo, dużo sił. Skoro ludzie na Białorusi nie poddają się, to my, którzy mamy dużo mniejsze problemy, też nie możemy się poddać.
Oczywiście czekam na nagranie opowiadające o Połocku. Nigdy tam nie byłem i niewiele wiem o tym mieście. Wspaniale mówisz po polsku, moje gratulacje.
Odpowiadanie na pytania jest fajnym ćwiczeniem. Nie jest tak stresujące jak rozmowa z inną osobą, więc jest dobrą metodą dla początkujących, którzy na początku trochę boją się mówić.
Bardzo często nie chcemy mówić na początku, nie chcemy rozmawiać, bo się trochę boimy. Ale jeśli na głos rozmawiamy sami ze sobą, to jest fajna forma treningu. Odpowiadamy na pytania na głos, to jest troszkę jak rozmowa, ale nie musimy się bać. W ten sposób powoli przyzwyczajamy się do tego, że mówimy w innym języku. To staje się bardziej naturalne, bo na początku to zupełnie nie jest dla nas naturalne dla nas. Dźwięki są inne, inna jest melodia i nasz mózg chyba na początku jakby broni się przed tym. Tak mi się wydaje.
Jednak po jakimś czasie tak się do tego przyzwyczaimy, że w końcu przyjdzie taki moment, że naprawdę poczujecie, poczujecie chęć powiedzenia czegoś od siebie w nowym języku. I wtedy zachęcam Was do zrobienia nagrania. To jeszcze nie jest rozmowa z inną osobą, ale to już wymaga więcej odwagi.
Robimy nagranie, wiemy, że inni będą tego słuchali, to nie jest takie proste, ale zachęcam Was do tego, bo jeśli zrobicie ten krok to potem już niewiele brakuje, żeby zacząć rozmawiać z innymi.
Nie jest bardzo trudno znaleźć Polaków, którzy chcą uczyć się innych języków, w zamian za rozmowę po polsku. Polacy chcą uczyć się angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, francuskiego, rosyjskiego… to są pewnie te najpopularniejsze języki, ale na pewno znajdziecie osoby, które chcą nauczyć się mniej popularnych języków. Poszukajcie takich osób i wymieniajcie się językami. Przy okazji to jest wspaniały sposób na poznawanie innych ludzi. Nie muszę chyba Wam mówić jak to może zmienić Wasze życie. Ale od czegoś trzeba zacząć i te moje historyjki są jednym ze sposobów.
Wielkie dzięki dla Larysy. Trzymaj się zdrowo Larysa! Wszyscy trzymajcie się zdrowo.
Ciekawe jak długo jeszcze wirus będzie między nami. Ciekawe jak to będzie ze szczepieniami. Czy ludzie będą chcieli się szczepić? Ludzie mówią — Teraz się za szczepię, a za dwa lata trzecia mi ręka wyrośnie — Naprawdę, słyszałem w telewizji…
Kochani, życzę Wam wszystkim wszystkiego dobrego na święta, szczęśliwego Nowego Roku. Oby ten kolejny rok był spokojniejszy, obyśmy byli zdrowi i szczęśliwi. Niech spełniają się wasze marzenia. Mam nadzieję, że będziecie mogli przyjechać i zobaczyć się ze swoimi rodzinami, znajomymi, że wszystko znowu będzie normalnie, a nie tylko wirtualnie.
Dziękuję Wam za ten cały rok, dziękuję że słuchać podcastów, że mnie wspieracie, że piszecie do mnie. To bardzo miłe z waszej strony.
To tyle w tym roku, to już ostatni podcast w 2020 roku, ale to nic, bo zaczyna się kolejny rok. Rok 2021, to brzmi naprawdę jak SF, ale to prawda wkrótce już rok 2021.
Wszystkiego dobrego moi kochani, do usłyszenia w następnym roku, cześć, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 9 (2020) | POSTĘP:
Seria 9 (2020)
- RP389: Jaki był rok 2020
- RP388: Zagadka Cicada 3301
- RP387: Szachy
- RP386: Kaspar Hauser
- RP385: Obce cywilizacje
- RP384: Komputery kwantowe
- RP383: Witkacy
- RP382: Fryderyk Nietzsche
- RP381: Historia Białorusi w skrócie
- RP380: Wakacje w Ustroniu
- RP379: Bronisław Malinowski i antropologia
- RP378: Słowianie i ich języki
- RP377: Jak powstał pierwszy język
- RP376: Wolna wola i determinizm
- RP375: Rozmowa z Frankiem o tym jak uczył się polskiego
- RP374: Janusz Korczak
- RP373: Najważniejsza jest przyjemność z nauki języka polskiego
- RP372: Nieśmiertelność
- RP371: Tamara Łempicka
- RP370: Unabomber
- RP369: Co to są wirusy
- RP368: Bitwa o Anglię
- RP367: Kakao i czekolada
- RP366: To zależy właśnie od Ciebie
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.