In this episode of Learn Polish Podcast you will listen to a brief history of Ukraine. If you are a beginner I want you to listen and read at the same time. This way you will learn how to pronounce Polish words. On the higher level it is up to you, you can only listen to podcast if you understand almost everything.
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć moi drodzy! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam do posłuchania dzisiejszej audycji.
Zanim zaczniemy pozwólcie, że się przedstawię tym, który mnie jeszcze nie znają. Mam na imię Piotr i prowadzę dla Was podcast i stronę realpolish.pl Mój pomysł jest taki, że ja przygotowuję dla Was materiały, a Wy korzystacie z nich, to znaczy słuchacie podcastów, czytacie transkrypcje, oglądacie filmiki, korzystacie z moich kursów i w ten sposób uczycie się języka polskiego. Bez szkoły, bez nauczycieli, bez stresu, bez egzaminów. Wszystko spokojnie i naturalnie.
Proponuję Wam metodę naturalną nauki języka polskiego, czyli głównie słuchanie i czytanie, a nie koncentrowanie się na gramatyce. Koncentrowanie się na gramatyce nasamym początku, według mnie, nie ma sensu. Sam również tak uczę się języka hiszpańskiego i to daje mi wielką przyjemność, ale również efekty, z których jestem bardzo zadowolony.
Bardzo się cieszę, że dostaję od Was informacje, że też jesteście zadowoleni z efektów, z rezultatów nauki języka polskiego. Piszecie do mnie wiadomości, ale czasami dostaję od Was również nagrania. Bardzo za to dziękuję i z przyjemnością zamieszczam te nagrania w podcaście. Myślę, że to bardzo ciekawe dla wszystkich, gdy opowiadacie o swojej drodze, o swoich metodach nauki, o swojej motywacji, dlaczego uczycie się polskiego, czy jest łatwo, czy jest trudno, to wszystko jest bardzo interesujące.
Wśród Was mam wielu przyjaciół, którzy mieszkają w sąsiednich krajach, na zachód od Polski, na południe i na wschód od Polski. Szczególnie dużo osób ze wschodu korzysta z moich materiałów. Ale przewrotnie, chciałbym, żebyśmy na początek posłuchali nagrania, które dostałem od Niklasa, który mieszka na zachód od Polski, czyli w Niemczech. Posłuchajmy!
Cześć Piotr!
To jest Niklas, jestem z Niemiec, mieszkam w Berlinie i chciałem też wysłać ci audycję jeden raz. Bardzo lubię słuchać twoich podcastów, one są ekstra i jest dla mnie bardzo, bardzo dobra opcja, żeby uczyć się polskiego i wykorzystać mój czas codziennie, jeżeli jadę rowerem do pracy, żeby dalej uczyć się polskiego.
Jak zacząłem uczyć się polskiego… szczerze mówiąc przez przypadek. Studiowałem w Furthcie, to jest Turyngia nazywa się po niemiecku, to jest w środku Niemiec. Chciałem nauczyć się drugiego języka obcego na uniwersytecie. Byłem w Hiszpanii, ale uznałem naukę hiszpańskiego za nudną. Tak wielu innych studentów chciało uczyć się hiszpańskiego, no i w ramach studiów uczestniczyłem w zajęciach dotyczących integracji europejskiej i tak dalej, prawa europejskiego i… więc to było dla mnie ciekawe, kraje w Europie Środkowej.
No więc z języków tego regionu, które na uniwersytecie oferowano był wyłącznie język polski, więc wybrałem ten kurs i nic nie wiedziałem za dużo o Polsce. Ale poprzez język zainteresowałem się krajem. Najpierw czytałem polskich pisarzy też po niemiecku. Kupiłem książki o polskiej historii i walczyłem z dźwiękami jak: “sz”, “cz” i tak dalej, to dla Niemców to jest bardzo trudno, ale jednocześnie to otworzyło dla mnie nowy świat i myślę, że to jest coś wyjątkowego uczyć się obcych języków.
Ogólnie, bo to jest… to oczywiście możesz odnaleźć w nich kulturę, ale… oczywiście też kulturę, ale społeczeństwo, myśli itd. no i na studiach magisterskie wyjechałem do Frankfurtu nad Odrą. To nie było przypadkowe, tam jest taki polsko-niemiecki projekt. Viadrina nazywa się ten uniwersytet. I też potem na Erasmusa byłem we Wrocławiu i studiowałem tam na Śląsku, też studiowałem, jakaś praktyka w Warszawie. No i poznałem i pokochałem kraj i jego mieszkańców i to dla mnie do dzisiaj jest coś, no jakiś prezent mogę powiedzieć.
Teraz już od wielu lat znowu mieszkam w Berlinie, pracuję tutaj w administracji. Pracuję w europejskich ramach, ale nie utrzymuję związku z Polską, mimo to chcę nadal uczyć się polskiego. Oczywiście też mam kurs, ale twoje podcasty są też bardzo wygodne dla mnie i bardzo wesołe to jest na prawdę bardzo dobra możliwość. na weekend na przykład jeśli muszę prasować moje koszulki, na przykład słyszeć twój podcast są bardzo ciekawe rzeczy też o historii, też ostatnim razem o bitcoin, na przykład trochę pracuję w tym dziale cyfryzacji ogólnie. To jest bardzo wielkie wyzwanie myślę ogólnie dla administracji w Europie jak z tym zachować się.
No już za dużo mówiłem, chciałem jeszcze raz serdecznie mówić dziękuję i pa! Jestem twoim fanem, pozdrawiam z Berlina, cześć!
Dzięki za nagranie, Niklas. Mówisz bardzo dobrze, mówiłeś, że na początku wiele dźwięków, które są w języku polskim sprawiało Ci trudności, ale teraz jest naprawdę dobrze. Brawo, super!
Oczywiście na koniec myślę, że możemy posłuchać jeszcze nagrania od Aleksandra, który pochodzi właśnie z Ukrainy. Zapraszam serdecznie.
Dzień dobry Piotr!
Nareszce ja zdecydowałem się zrobić nagranie dla ciebie. Rozumiem, że może jeszcze jestem nie za bardzo gotowy do tego. Robię wiele błędów w języku polskim, ale przede wszystkim bardzo chcę to zrobić. Dlatego teraz mowię do ciebie.
Jestem Aleksij, nazywam się Aleksij, jestem z Ukrainy, mam 29 lat, uczę się języka polskiego przez może 3, albo 4 miesiące. Bardzo mi się podoba ten język, jego dźwięk, jak brzmi.
Również rozumiem, że potrzebuję tego języka, dlatego że planuję pojechać do Polski pracować. Już marzę, że to zrobiłem. No i to wszystko, a… jeszcze chciałem tobie podziękować za wszystko co robisz dla nas wszystkich, bardzo dziękuję, jesteś wspaniałym nauczycielem, do widzenia, pa, pa!
Dziękuję bardzo, bardzo mi miło, że przysłałeś nagranie. 3-4 miesiące i już można bardzo dobrze mówić po polsku.
Mówiłem, o tym, że wiele osób ze wschodu uczy się polskiego, to oczywiście wynik naszej historii. Wiele osób, które mają polskie korzenie, polskie pochodzenie chce zrobić sobie Kartę Polaka, żeby móc łatwiej tu przyjeżdżać. Żeby zrobić Kartę Polaka trzeba umieć mówić po polsku, a przynajmniej dać sobie radę podczas rozmowy z konsulem, bo ta rozmowa jest wymagana. Jeśli macie chęć to zajrzyjcie na stronę realkartapolaka.com, którą dla Was przygotowałam, a tam znajdziecie więcej informacji na ten temat.
Kochani, powoli zbliżamy się już do końca dzisiejszego spotkania. Bardzo mi było miło, że wysłuchaliście podcastu, aż do samego końca. Dziękuję za wszystkie miłe słowa, które do mnie przesyłacie, dziękuję za oceny, za gwiazdki na iTunes, dziękuję za lajki na FB, jest mi bardzo przyjemnie wiedzieć, że to co robię jest dla Was przydatne, i że lubicie to co robię.
Bez Was to wszystko nie miałoby sensu, powtarzam to za każdym razem. Bez Was to wszystko nie ma sensu!
Trzymajcie się zdrowo, słuchajcie jak najwięcej, czytajcie jak najwięcej. Teraz zaczyna się wiosna, będzie coraz więcej ładnych dni, będzie można wyjść na spacer do parku, pojechać na rowerze na przejażdżkę i jednocześnie słuchać czegoś po polsku. Zachęcam Was do tego.
To wszystko na dziś, pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie, dziękuję Niklasowi, dziękuję Aleksandrowi za nagrania. Trzymajcie się, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Real Polish PODCAST, Seria 7 (2018) | POSTĘP:Seria 7 (2018)
- RP341: Dlaczego w kosmosie jest samochód?
- RP340: Jak działa homeopatia
- RP339: A gdyby I wojna światowa nie wybuchła…?
- RP338: Dziady – pradawny zwyczaj spotykania się z duszami
- RP337: Tajemniczy manuskrypt Wojnicza
- RP336: Czy żywność GMO jest niezdrowa?
- RP335: Krótka wycieczka do Kazimierza Dolnego
- RP334: Mikołaj Kopernik
- RP333: Dlaczego śpimy
- RP332: Wakacje na Kaszubach
- RP331: Wakacje na Pomorzu
- RP330: Etyka przyszłości
- RP329: Samorozwój – Nie dajmy się zwariować!
- RP328: Jaka będzie nasza przyszłość?
- RP327: Moi koledzy z Korei Północnej
- RP326: Adam Mickiewicz i Turcja
- RP325: John Lennon i jego czasy
- RP324: Polacy w Kanadzie
- RP323: Logiczny problem zła
- RP322: Historia Ukrainy w skrócie
- RP321: Tunele czasoprzestrzenne
- RP320: Kazimierz Jagiellończyk
- RP319: Co to jest bitcoin
- RP318: Rozmowa z Jasonem
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.