This podcast is for Polish learners. Here you can learn Polish by listening and reading. This time I’m telling about GMO. There is controversy over GMOs, especially with regard to their use in producing food, so I think is an interesting topic. I hope this gives you an opportunity for extended listening and reading in Polish.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć moi drodzy! Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam na podcast, to już 336 podkast, oczywiście podcast po polsku, no ale to już na pewno wiecie, nie muszę nawet tego mówić. Po co innego wchodzili byście na stronę realpolish.pl
Kochani, ale może nie wiecie, że mam na imię Piotr, witam Was jeszcze raz! Witam wszystkich bardzo serdecznie!
O czym to dzisiaj będę opowiadał, dziś temat trudny, ale myślę, że ciekawy. Będę mówił o GMO, czyli o organizmach genetycznie modyfikowanych. Sprawa dosyć skomplikowana, więc jeśli uda mi się opowiedzieć wszystko tak, żebyście zrozumieli, to będę z siebie bardzo zadowolony. Mam nadzieję, że Wy też będziecie zadowoleni ze swoich umiejętności, ze swojej znajomości języka polskiego.
Moi drodzy jeszcze zanim zacznę opowiadać o żywności genetycznie modyfikowanej, muszę złożyć Derekowi i jego żonie najserdeczniejsze życzenia. Życzę Wam wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia. Pewnie jesteście ciekawi dlaczego składam Derekowi teraz życzenia, posłuchajcie sami.
Halo, cześć Piotr!
Jeszcze raz to Darek, dzisiaj jest bardzo specjalny dzień dla mnie, albo dla nas, bo dzisiaj jest dzień mojego ślubu. Tak, tak… dokładnie!
Teraz biegam, bo ja chciałem odpocząć trochę przed wydarzeniem, przed weselem i też zdecydowałem się zrobić nagranie.
Pamiętam, że było dwa lata temu, że byłem w Polsce mój pierwszy raz. Ja byłem w Polsce na weselu kuzynki Agnieszki i to było bardzo fajne wesele. Tańczyliśmy, wypiliśmy… tak, wszystko. I tam też dowiedziałem się, że faktycznie poprawiny, faktycznie istnieją.
Najpierw nie wierzyłem w to, ale faktycznie istnieje. Jeszcze raz wszyscy robią te same rzeczy jak na weselu. To przypomina mi film Grand Hoax Day., nie wiem czy już to oglądałeś.
Tak, ale cieszę się bardzo, że na tym weselu zdecydowałem się nauczyć mówić po polsku, bo ja wiedziałem tam, że to będzie moja rodzina. I jest bardzo ważne dla mnie umieć komunikować z nimi oprócz picia, oprócz “na zdrowie”, rozumiesz?
Tak, trochę nerwowy jestem dzisiaj też, bo zdecydowałem robić moją przysięgę po polsku i mamy może 10 osób z Polski, którzy przylecieli do Stanów i są teraz, ale będzie fajne wesele.
Mamy disco-polo i też mamy chatę góralską, mamy też słodycze – sweets table – nie wiem dokładnie jak to powiedzieć po polsku, ale będzie fajne wesele.
I też mam moją żonę. Ja nie mogę się doczekać i ja muszę biec do domu, ok, pa, pa, cześć!
Wielkie dzięki Derek! To wspaniale, że znalazłeś chwilkę czasu i zrobiłeś to nagranie, jestem naprawdę wdzięczny, bo wyobrażam sobie, że miałeś mnóstwo innych rzeczy na głowie, rzeczy o wiele ważniejszych od robienia nagrania. Dlatego naprawdę dziękuję z całego serca.
Cześć Piotr! Mam nadzieję, że wszystko jest w porządku u ciebie? Mam na imię Olivier, jestem Francuzem i mieszkam w Paryżu.
Codziennie słucham twoich podcastów i muszę ci powiedzieć, że są bardzo, bardzo dobre, ale to już wiesz, ponieważ wiele ludzi ci to już powiedziało w ich nagraniach.
Mam 25 lat i teraz studiuję na doktoracie z fizyki jądrowej i postanowiłem nauczyć się polskiego 8 miesięcy temu, czyli na samym początku tego roku. To dlatego, że w zeszłym roku kiedy byłem na jednym warsztacie fizycznym poznałem dziewczynę z Polski. Oczywiście rozmawialiśmy po angielsku i do tej pory właściwie rozmawiamy głównie po angielsku, bo mój język polski nie jest jeszcze dość dobry i dość szybki, żeby tylko po polsku mówić, ale dzięki twoim podcastom myślę, że robię duże postępy i czasami próbuję porozmawiać z nią po polsku.
Zaczynałem uczyć się przez aplikację Duolingo. Duolingo jest wspaniałe dla kompletnych początkujących, żeby nauczyć się często używanych słów i podstaw polskiego języka, ale jak mówiłeś w jednym podcaście po pewnym czasie to już nie wystarczy.
Znalazłem twoją stronę, myślę, 5 miesięcy temu, ale wtedy nie byłem regularny, bo nie słuchałem dość podcastów, żeby zrozumieć jak wspaniała jest twoja metoda.
Dopiero od dwóch miesięcy słucham codziennie twoich podcastów i już słuchałem więcej niż 200. To oczywiście już wiesz, ale twoje podcasty są bardzo ciekawe i bardzo użyteczne dla uczących się polskiego.
Czy mówimy o starszych podcastach, czy o nowych, wszystkie są bardzo użyteczne i bardzo różne. Tysiąckroć dziękuję, jesteś naprawdę wspaniały.
Próbuję też słuchać radio, na przykład radio Talk FM. Bardzo lubię to radio, bo jest dużo ciekawych rozmów. Jak mówiłeś kilka razy, ważne jest słuchać język z normalną prędkością, dlatego też słucham radio. Razem z twoimi materiałami słucham około 40 minut co dzień.
Również kiedy znajduję czas, czytam książkę “Nasza szkoła”. “Nasza szkoła” to podręcznik do szkoły podstawowej i bardzo lubię to czytać, bo język jest dość prosty dla mnie i dużo dowiaduję się o Polsce, ponieważ w tej książce są wytłumaczone, na przykład, polskie tradycje.
To wspaniałe, bo też w twoich podcastach jest też dużo o polskich tradycjach i w ten sposób lepiej rozumiem o co wszystko idzie.
Chcę powiedzieć, że najbardziej podobał mi się podcast o motywacji. Pamiętam szczególnie jeden podcast o szczęściu, który bardzo mi się podobał, ale też różne historyjki, które dla nas czytałeś. Również podobał mi się podcast o polskich świętach i o Słowiańskich tradycjach.
A, prawie zapomniałem powiedzieć, że uczę się polskiego również dlatego, że trochę umiem mówić po słowacku. Chyba już wiesz, ale słowacki jest bardzo podobny do polskiego, czyli jest to troszkę łatwiej dla mnie.
Moja mama jest Słowaczką i mnie nauczyła mówić po słowacku właśnie twoją metodą. Dużo do mnie mówiła kiedy byłem dzieckiem i teraz mówię bez żadnej znajomości gramatyki. Mówię po słowacku… tak, czyli nie trzeba gramatyki.
Myślę, że to jest dowód, że twoja metoda działa, naprawdę działa.
Na koniec muszę wyznać, że trochę martwiłem się, że będę za dużo szukać słów w tym nagraniu. Dlatego postanowiłem, że najpierw napiszę co tutaj będę mówić, jednak jestem pewien, że zrobiłem dużo, dużo błędów, ale mam nadzieję, że następnym razem już będę naturalnie mówić.
To już wszystko ode mnie, jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję Piotr za wspaniałe materiały. Trzymaj się zdrowo, pa, pa!
Olivier, bardzo mnie zaskoczyłeś. Dlaczego nie rozmawiasz ze swoją dziewczyną po polsku? Mówisz doskonale po polsku, bardzo wyraźnie, z bardzo dobrym akcentem. Myślę, że powinieneś mówić po polsku jak najwięcej.
Olivier powiedziałeś, że przez 2 miesiące wysłuchałeś 200 podcastów, myślę, że to słychać, to naprawdę słychać. Dodatkowo słuchasz polskiego radia, czytasz książki, to naprawdę daje rezultaty, świetne rezultaty. Oczywiście język słowacki, który znasz z pewnością pomaga w szybkim uczeniu, ale i tak muszę Ci pogratulować świetnej roboty. Wielkie dzięki Olivier! Pozdrawiam serdecznie!
Moi drodzy, tak to doszliśmy do finału, do końca naszej audycji. Dziękuję, że wysłuchaliście całego, długiego podcastu, dziękuję, że jesteście, że piszecie do mnie, że mamy ze sobą kontakt. To dla mnie bardzo ważne.
To, że czasami spotkam się z kimś, że ktoś do mnie napisze, że ktoś przyśle nagranie, że zrobi komentarz, to wszystko daje mi dużą motywację, bo wiem, że tam z drugiej strony internetu są prawdziwi ludzie, którym mogę pomagać uczyć się polskiego, chcecie uczyć się mojego języka, a ja mogę Wam w tym mogę pomóc. To bardzo przyjemne, bez Was to wszystko nie ma sensu!
Kochani, korzystajcie z mojej strony, szukajcie tego co najbardziej Was interesuje, jeśli macie pytania to piszcie do mnie, macie podcasty, macie kursy premium, klub vip, mam nadzieję, że jeśli nie każdy to wiele osób znajdzie dla siebie coś ciekawego. Zapraszam serdecznie, a teraz już dziękuję, trzymajcie się, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Real Polish PODCAST, Seria 7 (2018) | POSTĘP:Seria 7 (2018)
- RP341: Dlaczego w kosmosie jest samochód?
- RP340: Jak działa homeopatia
- RP339: A gdyby I wojna światowa nie wybuchła…?
- RP338: Dziady – pradawny zwyczaj spotykania się z duszami
- RP337: Tajemniczy manuskrypt Wojnicza
- RP336: Czy żywność GMO jest niezdrowa?
- RP335: Krótka wycieczka do Kazimierza Dolnego
- RP334: Mikołaj Kopernik
- RP333: Dlaczego śpimy
- RP332: Wakacje na Kaszubach
- RP331: Wakacje na Pomorzu
- RP330: Etyka przyszłości
- RP329: Samorozwój – Nie dajmy się zwariować!
- RP328: Jaka będzie nasza przyszłość?
- RP327: Moi koledzy z Korei Północnej
- RP326: Adam Mickiewicz i Turcja
- RP325: John Lennon i jego czasy
- RP324: Polacy w Kanadzie
- RP323: Logiczny problem zła
- RP322: Historia Ukrainy w skrócie
- RP321: Tunele czasoprzestrzenne
- RP320: Kazimierz Jagiellończyk
- RP319: Co to jest bitcoin
- RP318: Rozmowa z Jasonem
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.