This podcast is for learners of Polish language. This time I will discuss homeopathy. I think it is really controversial and interesting topic, so it is a great way to improve Polish vocabulary. You can also read the transcript of this podcast if you are subscriber.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć moi drodzy! Jak się macie?
Witam wszystkich bardzo serdecznie, mam na imię Piotr i zapraszam Was na podcast po polsku.
Mam nadzieję, że u Was wszystko w porządku, że wszyscy są zdrowi. Jeśli ktoś choruje to, życzę zdrowia, życzę jak najszybszego końca choroby. Dziś będę mówił do Was trochę ciszej, bo sam mam problemy z gardłem. Ostatnio dopadła mnie jakaś choroba, jakaś infekcja i nie mogę się wyleczyć, ale mam nadzieję, że już niedługo wszystko będzie w porządku.
Tu w tym podcaście chcę opowiadać Wam różne ciekawe historie, ciekawe rzeczy… wydaje mi się, że często kursy języków obcych są dosyć nudne, a uczący się są traktowani, powiedzmy, jakby byli dziećmi. Szczególnie dotyczy to kursów na poziomie początkującym. Ja myślę, że nie musi tak być. Nie chcę żeby tak było.
Słuchają mnie osoby dorosłe, bardzo inteligentne, czasami znacie kilka języków, język polski nie jest pierwszym językiem, którego się uczycie. Nie chcę traktować Was jak dzieci. Zawsze chcę uniknąć tego tonu nauczyciela, tonu człowieka, który wie lepiej, nie chcę być dla Was nauczycielem. Chcę być dla Was przyjacielem, który zna język polski i który pomaga Wam w jego nauce, opowiada Wam ciekawe historie.
Dlatego jeśli macie jakieś pytania to nie krępujcie się pisać do mnie. Przy okazji, znacie to wyrażenie – nie krępuj się!
Używamy go żeby zachęcić kogoś. Na przykład jeśli chcemy kogoś poczęstować,jest naszym gościem i chcemy gościa poczęstować czymś, to mówimy – bierz sobie ciasteczka, nie krępuj się!
Bardzo często używany zwrot, na pewno warto zapamiętać.
Także nie krępujcie się, piszcie do mnie jeśli macie jakieś pytania.
Tak to jest, że bardzo często w szkole uczniowie boją się pytać, myślą, że jeśli czegoś nie wiedzą to jest to coś bardzo złego. Zauważyłem, że czasami kiedy piszecie do mnie to nawet przepraszacie za błędy. To mnie czasami bardzo śmieszy, ponieważ to jest oczywiste, że robicie błędy. Przecież dopiero się uczycie. Po to tutaj jesteśmy.
To jest ciekawe, że w szkole karze się uczniów, którzy robią błędy. Jeśli zrobię błąd to dostanę złą ocenę, dostanę karę. Czy to jest normalne? Oczywiście, że nie.
Pomyślcie tak – wasze dziecko uczy się chodzić. Dzieci czasami się przewracają, kiedy są małe, kiedy uczą się chodzić czasami przewracają się, bo nie potrafią jeszcze dobrze chodzić. Czy ktoś karze swoje dziecko, za to, że się przewróci? Nie! Raczej zachęcamy dziecko, żeby dalej próbowało, nawet jeśli ma się przewrócić.
W szkole jest inaczej. Jeśli zrobisz błąd to jesteś za to ukarany. Przynajmniej tak było w szkole za moich czasów. Ale wydaje mi się, że chociaż już od dawna nie chodzę do szkoły to wydaje mi się, że niewiele się zmieniło od tamtej pory.
Kochani, zachęcam Was do robienia błędów. To jest chyba jedyny sposób, żeby się czegoś nauczyć.
Kiedy mówimy w obcym języku to oczywiście robimy różne błędy. Błędy gramatyczne, błędy wymowy… to jest normalna rzecz i wszyscy to rozumieją. Uczymy się czegoś, bo tego nie umiemy. Nie musicie nikogo przepraszać za to, że robicie błędy.
Wiem, że nie jest łatwo pokonać swój strach i powiedzieć coś po polsku przed wieloma osobami, powiedzieć coś do mikrofonu. Dlatego bardzo doceniam, że przysyłacie do mnie swoje nagrania. Dziękuję bardzo za każde nagranie.
Nagranie od Olega
Dziś posłuchamy nagrania od Olega. Zapraszam.
Dzień dobry Piotr!
Słuchałem cię przez długi czas, a teraz postanowiłem zapisać dla ciebie nagranie. Nie wiem co to będzie.
Początek będzie taki – Pewien człowiek miał kota. Kot miał dość siedzenia w domu i łapania myszy. Postanowił opuścić człowieka i zobaczyć świat.
To była pierwsza bajka, którą kiedyś oglądałem po polsku. Później mój syn oglądał ją wiele razy, tak wiele się nauczyłem. Nie wiem jak to się stało. Szukałem w internecie ukraińskiej bajki dla swojego dziecka i znalazłem to po polsku. Bardzo mi się to spodobało, ale trochę byłem zdenerwowany, że nie rozumiem wielu słów. Wtedy zdecydowałem uczyć się polskiego.
Pamiętam jak ty Piotrze później opowiedziałeś, że ludzie są leniwi, a ja nie jestem aż takim wyjątkiem. Jakoś przeczytałem potem, że ukraiński język jest podobny do polskiego nawet na 30 procent. Natomiast rosyjski język podobny do ukraińskiego tylko na 22 procent. Pomyślałem, że dlaczego nie. Człowiek musi się rozwijać.
Na początku uczyłem się przez program Rosetta Stone, a potem przez przypadek usłyszałem realpolish.pl i bardzo szybko wszystko się poprawiło. Wiem, że zapewne robię wiele błędów, ale myślę, że to nic złego. Będzie lepiej!
Chciałbym podziękować za twoją pracę, za twoje podcasty. Życzę wszystkiego dobrego, życzę ci zdrowia, sukcesów tobie i twojej rodzinie oraz legendarnej Jobie.
Do widzenia!
O! Przepraszam zapomniałem, nazywam się Oleg, ja z Krzywego Rogu. To jest duże miasto w centrum Ukrainy. Nie tak duże jak długie. Jego długość to więcej niż 120 km.
Uczę się polskiego przez rok, ale nie intensywnie. Gdybym studiował więcej czasu, miałbym lepsze wyniki.
Jeszcze chciałbym opowiedzieć ci o jednej rzeczy. Myślę, że tylko Bóg wie, dlaczego my coś robimy. Mówię o tym, że po prostu zacząłem uczyć się polskiego z ciekawości. Teraz moja córka studiuje na Uniwersytecie Mickiewicza w Poznaniu i kiedy we wrześniu przybyliśmy do Poznania, nie miałem praktycznie żadnych problemów z komunikacją. Wszystko to dzięki tobie. Dzięki jeszcze raz, do widzenia, pa, pa!
Dziękuję bardzo za wspaniałe nagranie. Oleg, powiedziałeś, że wiesz, że robisz dużo błędów, ale że to nic złego. Doskonale! Właśnie o to chodzi. Jestem pewny, że osiągniesz sukces, już mówisz bardzo dobrze, ale jestem pewny, że jeśli będziesz dalej bawił się nauką języka polskiego, to będziesz mówił jeszcze lepiej. Właśnie dlatego, że nie boisz się robić błędów.
Mam nadzieję, że zaciekawiłem Was i miło spędziliście czas słuchając o homeopatii po polsku. Jeśli nie wszystko rozumiecie, nie wszystko to co powiedziałem jest zrozumiałe, to oczywiście możecie też przeczytać transkrypcję podcastu. Przypominam, że transkrypcje są dostępne dla subskrybentów moich programów premium i klubu VIP.
Mam nadzieję, że wszyscy są zdrowi i nikt z Was nie musi brać ani leków homeopatycznych, ani konwencjonalnych. Mam nadzieję, że jesteście wszyscy zdrowi, życzę Wam wszystkim zdrowia.
Zachęcam Was do przysyłania nagrań i oczywiście do robienia błędów. Tylko ten się uczy, kto robi błędy.
Dziękuję Wam bardzo serdecznie za dziś, dziękuję, dziękuję Olegowi za jego nagranie, czekam na Wasze nagrania życzę wszystkim, żeby byli zdrowi, żebyście nie musieli brać żadnych lekarstw, ani konwencjonalnych, ani homeopatycznych.
Trzymajcie się zdrowo, to wszystko na dziś, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 7 (2018) | POSTĘP:Seria 7 (2018)
- RP341: Dlaczego w kosmosie jest samochód?
- RP340: Jak działa homeopatia
- RP339: A gdyby I wojna światowa nie wybuchła…?
- RP338: Dziady – pradawny zwyczaj spotykania się z duszami
- RP337: Tajemniczy manuskrypt Wojnicza
- RP336: Czy żywność GMO jest niezdrowa?
- RP335: Krótka wycieczka do Kazimierza Dolnego
- RP334: Mikołaj Kopernik
- RP333: Dlaczego śpimy
- RP332: Wakacje na Kaszubach
- RP331: Wakacje na Pomorzu
- RP330: Etyka przyszłości
- RP329: Samorozwój – Nie dajmy się zwariować!
- RP328: Jaka będzie nasza przyszłość?
- RP327: Moi koledzy z Korei Północnej
- RP326: Adam Mickiewicz i Turcja
- RP325: John Lennon i jego czasy
- RP324: Polacy w Kanadzie
- RP323: Logiczny problem zła
- RP322: Historia Ukrainy w skrócie
- RP321: Tunele czasoprzestrzenne
- RP320: Kazimierz Jagiellończyk
- RP319: Co to jest bitcoin
- RP318: Rozmowa z Jasonem
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.