This episode of Learn Polish Podcast is about stoicism. This school of philosophy was founded by Zeno of Citium over 2300 years ago, but I’m sure this topic is still very interesting. So please listen about stoicism in Polish this way you practise your listening and understanding skill. In this episode you will hear also a Polish recording from Nusmir, one of my students.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć! Jak się macie? Co słychać? Witam wszystkich bardzo serdecznie!
Rozpoczynamy nasze kolejne spotkanie, bardzo mi miło, mam na imię Piotr i zapraszam Was na podcast po polsku. Właśnie to tutaj robimy, uczymy się języka polskiego.
Uczymy się przez słuchanie i czytanie, jestem pewny, że słuchanie i czytanie bardzo pomaga w nauce języków obcych, sam również używam tej metody i do tego Was zachęcam.
Słuchajcie jak najwięcej, jak najczęściej, a na pewno zobaczycie rezultaty. Czasami na rezultaty trzeba poczekać kilka miesięcy. Nauka nowego języka nie jest bardzo szybka, nie uczymy się szybko nowych języków, nowy język to skomplikowana sprawa. Zresztą szybko czy wolno, to po prostu kwestia czasu. Jeden odbiera kilka miesięcy jako szybko, a inna osoba odbiera to jako wolno, zatem trudno powiedzieć.
W każdym razie, mózg musi przyzwyczaić się do nowych dźwięków, nowych znaczeń, to wszystko musi trwać odpowiedni czas, nie dzieje się z dnia na dzień.
Dlatego nie poddawajcie się. Jeśli nie widzicie jeszcze postępów, to znaczy, że trzeba słuchać dłużej. Oczywiście łatwiej mają te osoby, które lubią słuchać, lubią język, którego się uczą, bo słuchanie ich nie męczy, to sprawia im przyjemność. Jeśli coś lubimy, to właśnie to sprawia nam przyjemność.
Niedawno rozmawiałem z moim przyjacielem z Andaluzji. Gustavo nie uczy się polskiego, ale poznaliśmy się kiedyś w internecie i teraz rozmawiamy czasami ze sobą.
Kiedyś rozmawialiśmy o książkach i ja powiedziałem, że chciałbym nauczyć się bardzo szybko czytać. Widziałem na YouTube, że są osoby, które w kilka sekund czytają całą stronę z książki. Wtedy Gustavo bardzo się zdziwił i powiedział, że on nie lubi szybko czytać, powiedział, że on tak bardzo lubi czytać, że robi to powoli, mówi że gdy czyta to czas się dla niego nie liczy, że samo czytanie sprawia mu wielką przyjemność. Wcale nie chce jak najszybciej skończyć książki. Wtedy pomyślałem — on ma rację.
Myślę, że tak samo jest z nauką języków. Jeśli ktoś lubi jakiś język, lubi słuchać albo czytać rzeczy w tym języku, to nie myśli o tym, żeby jak najszybciej nauczyć się tego języka i dalej już nic z tym nie robić. Nauka języka dzieje się jakby przypadkowo, najważniejsze jest to, że używa tego języka, to jest dla takiej osoby najważniejsze, używanie języka. Taka osoba robi to jak najczęściej, bo to sprawia jej przyjemność, nie musi motywować się, nie musi myśleć — pora przeczytać coś po polsku, dziś muszę nauczyć się 10 słówek — nie! Taka osoba robi to, bo to lubi.
Czy jeśli lubisz czekoladę na przykład, to zapominasz ją zjeść? Wieczorem myślisz sobie — o rany, muszę zjeść kawałek czekolady, bo dziś nie jadłem, zapomniałem — to się nie zdarza, prawda? Po prostu jesz czekoladę, bo to lubisz, nie musisz o tym pamiętać.
Muszę Wam powiedzieć, że ja bardzo się cieszę, bo dostaję od Was wiadomości, o tym, że lubicie słuchać moich podcastów, lubicie moje podcasty. Bardzo Wam dziękuję za te miłe informacje, bardzo to są dla mnie potrzebne wiadomości.
Cieszę się, że przysyłacie też do mnie nagrania. Czasami dostaję pytanie jak przesłać nagranie. To bardzo proste, wystarczy, że wyślecie do mnie plik mp3, albo jakiś inny plik audio z Waszego telefonu. Myślę, że najłatwiej zrobić nagranie telefonem. Taki plik wyślijcie proszę po prostu na mój email. Mój adres to mrrealpolish małpa gmail kropka com.
Nie wiem czy wiecie, ale ten dziwny znaczek, który znajduje się w każdym adresie email po polsku nazywamy małpa, tak samo jak zwierzę – małpa.
Zatem proszę przysyłajcie do mnie swoje nagrania, to dla mnie wielka przyjemność. Słuchać jak mówicie po polsku. Dziś również posłuchamy nagrania. To nagranie dostałem od Nusmira. Zapraszam.
Nagranie od Nusmira
Cześć Piotrze! Jak się masz?
Zdecydowałem się zrobić te nagranie, aby podziękować ci za wielką pomoc przy uczeniu się języka polskiego. Dzięki twoim podcastom nauczyłem się rozumieć język polski i też nauczyłem się trochę mówić po polsku.
Mieszkam w Szwajcarii na brzegu Jeziora Genewskiego, ale pochodzę z Bośni i Hercegowiny więc już mówię w jednym języku słowiańskim i to dużo załatwia pracy kiedy idzie o naukę polskiego.
Języka polskiego uczę się od jednego roku i bardzo mi się podoba melodia polskiego i też lubię Polskę, bo to piękny kraj.
W styczniu 2018 odwiedziłem Kraków, a w przyszłości chciałbym też odwiedzić Warszawę.
Muszę jeszcze powiedzieć, że uczę się również innych języków jednocześnie z polskim, to są: niderlandzki, hiszpański i bułgarski.
I to wszystko ode mnie. Życzę wszystkim twoim słuchaczom dużo sukcesów w nauce polskiego. Miłego dnia, pa, pa!
Dziękuję bardzo Nusmirowi, wielkie dzięki. Wspaniale mówisz po polsku, masz bardzo dobry akcent. Mówisz, że pomaga Ci to, że znasz już jeden język słowiański, to na pewno jest wielka pomoc, wiele słów na pewno jest podobnych.
Komentarz od Gabe
Kochani, w ten sposób kończymy już filozofowanie na dziś, kończymy już nasze rozmyślania o życiu. Kończymy też dzisiejszy podast, ale jeszcze zanim się z Wami pożegnam, chciałbym podziękować Gabe za niesamowity komentarz. Ten komentarz możecie znaleźć na dole strony z moim kursem 100 historyjek po polsku.
Komentarz jest dosyć długi i jest napisany po angielsku. Ale pozwólcie, że przetłumaczę kawałek na polski, bo za każdym razem gdy czytam ten komentarz, to sprawia mi to wielką przyjemność.
Gabe pisze tak:
Właśnie skończyłam 100DPS i muszę powiedzieć, że to naprawdę zmieniło dla mnie wszystko. Pierwszy raz zaczęłam uczyć się polskiego ponad 2 lata temu używając wszystkich zwyczajnych metod: podręczniki, książki do gramatyki, darmowe aplikacje (Duolingo, itd), a nawet miałam prywatnego nauczyciela przez Skype.
Wszystko to było trochę pomocne, ale po 6 miesiącach poddałam się. Czułam, że to jest ponad moje siły, byłam sfrustrowana i winiłam za to ten “trudny” (trudny jest w cudzysłowiu), ten trudny język.
Czułam, że wiem dużo o języku, a nie czułam, że mogę mówić albo rozumieć w tym języku. Po 6 miesiącach na szczęście motywacja żeby zacząć od nowa wróciła. Ale bałam się, że znowu poddam się z jakiegoś powodu. Wiedziałam, że muszę znaleźć inną metodę.
Znalazłam Piotra i jego stronę poprzez moją ulubioną stronę do nauki języków, LingQ. Piotr i Steve Kaufmann (założyciel LingQ) wierzą w tę samą metodę nauki. Więc zdecydowałam się spróbować 100DPS.
To była najlepsza decyzja jaką kiedykolwiek zrobiłam. Ten kurs zrobiony przez Piotra jest genialny! Już po kilku miesiącach z tym kursem czuję postęp i rozumiem szybciej niż kiedyś. Rzeczywiście po raz pierwszy rozumiem i mogę mówić w języku polskim, nawet jeśli jest to tylko podstawowy poziom. Ale co najważniejsze, nauczyłam się bardzo cennej lekcji: tak, polski jest trudny (przynajmniej dla osób angielskojęzycznych), ale to nie wina języka. Wszystko zależy od metody! Słuchanie i czytanie mnóstwa materiałów jest kluczem do sukcesu. Zaczynamy łatwo i powoli robimy postępy. I to jest właśnie to co ten kurs robi. Naprawdę nie mogłabym być bardziej szczęśliwa z tego kursu i bardziej wdzięczna Piotrowi.
Wielkie dzięki dla Ciebie, Gabe. Twoje doświadczenie jest identyczne z moim. Myślę, że wiele osób ma podobne doświadczenia z nauką języków obcych.
Najpierw zaczynamy złą metodą. Dlaczego tak jest? Dlatego, że takiej metody uczą nas w szkołach. Potem myślimy, że problem jest w nas – ja tak myślałem, myślałem, że nie jestem zdolny, że po prostu nie mogę nauczyć się innego języka – albo myślimy, że to język jest za trudny dla nas, tak jak myślała Gabe, ale to wszystko nieprawda.
Dziękuję jeszcze raz, Gabe, nie wiem czy słuchasz, ale zrobiłaś mi naprawdę, naprawdę ogromną przyjemność.
Dalej Gabe pisze, że będzie kontynuować naukę, że zapisała się do klubu VIP, że ma też kurs 365DPL. Dziękuję, bardzo, cała przyjemność po mojej stronie. Bardzo się cieszę, że mogłem Ci pomóc i bardzo, bardzo Ci dziękuję za wspaniały komentarz. Naprawdę bardzo mi miło było to czytać.
Wielkie dzięki dla Was wszystkich, dziękuję, że jesteście, dziękuję, że słuchacie podcastów, że korzystacie z mojej pomocy, bardzo się cieszę, że mogę Wam pomagać. Dzięki, bez Was to wszystko nie miałoby sensu, zawsze to powtarzam.
Trzymajcie się zdrowo, piszcie do mnie, czekam na Wasze nagrania i oczywiście na komentarze, jesteśmy w kontakcie. To tyle na dziś, do usłyszenia następnym razem, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 8 (2019) | POSTĘP:
Seria 8 (2019)
- RP365: Jak Maksymilian Faktorowicz stworzył Max Factor
- RP364: Odyseja kosmiczna
- RP363: Mur berliński
- RP362: Jak Kazimierz Funk odkrył witaminy
- RP361: Czarna legenda konkwisty
- RP360: Manson, Tarantino i Polański
- RP359: Co to jest globalne ocieplenie
- RP358: Sceptycyzm – czy żyjemy w symulacji?
- RP357: Protesty w Hongkongu
- RP356: Wakacje w Krynicy-Zdroju (video)
- RP355: Globalizm vs nacjonalizm
- RP354: Polegać jak na Zawiszy
- RP353: Dlaczego chorujemy?
- RP352: Czy to jest początek I wojny cybernetycznej?
- RP351: Katastrofa czarnobylska
- RP350: Czy można stworzyć geniusza?
- RP349: Genialny Leonardo da Vinci
- RP348: Ludwik Zamenhof i esperanto
- RP347: Stefan Batory, polski król z Transylwanii
- RP346: Jak złamano kod Enigmy
- RP345: Stoicyzm
- RP344: Czarny kot pod twoim oknem
- RP343: Józef Piłsudski
- RP342: Przestań jeść tyle cukru!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.