This episode of Learn Polish Podcast is about Stephen Báthory. He was Voivode of Transylvania then King of Poland and Grand Duke of Lithuania. I tell the story about him and Countess Elizabeth Báthory. She was has been labeled as the most prolific female murder. I hope listening to this story will help you to level up your Polish listening skills.
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć moi drodzy! Co słychać? Jak się macie? Mam nadzieję, że wszystko u Was w porządku. Tutaj w Warszawie wszystko doskonale, dni są już coraz dłuższe, wiosna jest coraz piękniejsza i to bardzo mnie cieszy.
Robi się coraz cieplej więc chętnie wychodzimy na świeże powietrze. Jeśli chodzicie na spacery to zachęcam Was do słuchania podcastów w tym czasie. Prawie wszyscy noszą ze sobą telefony, a w telefonie można zapisać wiele podcastów, są do tego specjalne aplikacje. Wcale nie trzeba być online, to znaczy nie potrzebny jest internet. Wystarczy ściągnąć sobie pliki w domu, tam gdzie macie wi-fi i potem słuchać podcastów podczas spaceru.
Polecam Wam to robić. Słuchanie w czasie ruchu jest o wiele lepsze od słuchania na siedząco. Przynajmniej ja mam takie doświadczenie. Kiedy siedzę w domu na kanapie i słucham podcastu, i nic nie robię innego, to moje myśli szybko gdzieś uciekają, zaczynam myśleć o czymś innym. Oprócz słuchania muszę jeszcze coś robić, na przykład spacerować.
Czasami kiedy słucham podcastu i spaceruję to, gdy później wracam w to miejsce, to przypomina mi się o czym słuchałem, gdy tędy przechodziłem słuchając podcastu. To bardzo ciekawe jak działa ludzki mózg. A może tylko mój tak działa, nie wiem
Jestem ciekawy czy macie podobne doświadczenia, ale wiem, że wiele osób, wielu moich słuchaczy potrafi doskonale mówić po polsku. Oczywiście wiem to dzięki waszym nagraniom, które do mnie przysyłacie i za które bardzo, bardzo dziękuję.
Nagranie od Adriana
Dziś posłuchamy nagrania, które dostałem od Adriana. Adrian pochodzi z Rumunii, a w Rumunii leży kraina, którą po polsku nazywamy Siedmiogród lub inaczej Transylwania. I tak się dziś składa, że opowiem o polskim królu, który pochodził z właśnie z Transylwanii, ale to za moment, bo najpierw posłuchamy nagrania od Adriana.
Cześć Piotr! Mam na imię Adrian i jestem Rumunem. Wysyłam ci to nagranie z Bukaresztu, to jest stolica Rumunii. Nauka obcych języków jest dla mnie hobby. W codziennym życiu jestem programistą i jestem inżynierem, ale lubię uczyć się obcych języków i szczególnie jestem zainteresowany słowiańskimi językami.
Dlaczego słowiańskie? No, pozwól mi powiedzieć parę słów o Rumunii, skoro przypuszczam, że ludzie nie wiedzą o niej zbyt wiele. Nasz język ojczysty jest w zasadzie łacińskiego pochodzenia, bo dawno temu Imperium Rzymskie panowało nad tym obszarem, którym dzisiaj jest Rumunia. Z tej przyczyny jest dla nas bardzo łatwe nauczyć się innych romańskich języków jak francuski, hiszpański i włoski. Moglibyśmy powiedzieć, że jesteśmy młodszym zaginionym bratem tych narodów.
Ale poza tym, skoro większość naszych sąsiadów to słowiańskie narody, jak Bułgaria, Serbia, Ukraina, mamy oczywiście w naszym języku i słowiańskie wpływy. Choć to nie wystarczy aby mówić w tych językach, myślę, że niemniej to jest część naszej historii, część naszej tożsamości. I dlatego jest ciekawe uczyć się języków z tej rodziny.
Wcześniej uczyłem się trochę rosyjskiego, bo myślałem, że skoro istnieje wielu rosyjskojęzycznych mam większe szanse znaleźć zasoby do nauki w internecie, ale zawsze bylem zafascynowany polskim językiem. Mam wiele szacunku dla Polski i dla polskiego narodu. Moim zdaniem oni bardzo cierpieli w ostatnim stuleciu, ale pomimo tego wszystkiego udało im się stać się silnym krajem i silnym narodem.
Dotychczas uczyłem się dokładnie jak ty powiedziałeś, żeby nie robić: gramatyka i listy słów, ale znalazłem twoją stronę i myślę, że twoja metoda jest lepsza. Szczególnie lubię filmiki z polskich seriali i bardzo chciałbym kiedyś oglądać całe te seriale, ale oni bardzo szybko mówią i mój poziom polskiego jeszcze nie jest tak dobry. Muszę więcej ćwiczyć.
W końcu chciałbym powiedzieć, że nawet jeśli to wszystko jest tylko hobby, zrozumiałem że nauka obcego języka nie oznacza tylko mówić pisać i tak dalej. Myślę, że to coś więcej. Kiedy znasz obcy język, jest cała kultura, która teraz jest otwarta, która jest dostępna dla ciebie. Możesz widzieć jaki jest nastrój w tym kraju. Co ten naród myśli w codziennym życiu.
Ja naprawdę wierzę, że wspólny język pomaga ludziom być przyjaciółmi, a nie być wrogami. No, to było wszystko ode mnie. Życzę Ci powodzenia i gratulacje za podcast. Cześć, pa, pa!
Dziękuję bardzo! Świetne nagranie!
Adrian zwrócił uwagę na to, że znajomość języka, znajomość języka bardzo nam pomaga w zrozumieniu innych ludzi, pomaga nam widzieć różnice i podobieństwa między różnymi narodami, tak, to otwiera nas na innych, otwiera nas na inne narody. Nasze spojrzenie jest szersze.
Trochę smutno się zrobiło, gdy pomyślałem o tym, trochę smutny koniec tej historii, ale na szczęście to nie koniec dzisiejszego podcastu, tak jak mówiłem mam dla Was jeszcze nagranie, które przysłała Anna. Posłuchajmy, posłuchajmy razem co powiedziała.
Nagranie od Anny
Cześć Piotrze! Nazywam się Ania, jestem z Białorusi, ale teraz mieszkam w Moskwie, bo studiuję tutaj. Słucham twoich podcastów już ponad rok, a dokładnie rok i jeden miesiąc.
Zaczęłam słuchać, bo chciałam zdobyć Kartę Polaka, ale potem już kiedy słuchałam codziennie, zrozumiałam, że po prostu podoba mi się to, podoba mi się słuchać te wszystkie dźwięki, polską wymowę. No i teraz też słucham codziennie, oglądam filmiki też, po prostu cieszę się.
Karty Polaka jeszcze nie zdobyłam, może za kilka miesięcy spróbuję. No, to wszystko, myślę, że tak… Dziękuję bardzo za to co robisz. Powodzenia, pa, pa!
Dziękuję bardzo, dziękuję! Bardzo mi miło, że przysłałaś nagranie. To wspaniale, że polubiłaś język polski.
Czasami mamy różne powody, żeby nauczyć się języka, to może być praca, albo właśnie chęć dostania jakiegoś dokumentu, Anna chce dostać Kartę Polaka, ale później… później okazuje się, że to jest coś więcej, że podoba nam się ten język tak bardzo, że chcemy go używać, chcemy słuchać jego dźwięków, chcemy mówić tym językiem, chcemy mieć przyjaciół, którzy mówią tym językiem… To bardzo piękne…
Gratuluję Ci Aniu świetnej znajomości języka polskiego. Jestem pewien, że doskonale poradzisz sobie podczas rozmowy z konsulem. Tego Ci życzę.
Kochani, wygląda na to, że to już wszystko co przygotowałem na dziś. Dziękuję bardzo Adrianowi i Annie za nagrania. Zachęcam innych do przysyłania nagrań, powiedzcie dlaczego uczycie się polskiego, to bardzo ciekawe. Każda wasza historia jest inna, każda ciekawa.
Wielu z Was chce dostać Kartę Polaka, jeśli macie chęć to możecie spróbować mojego kursu, który przygotowałem właśnie po to żeby pomóc Wam zebrać materiały przydatne podczas rozmowy z konsulem. Dobrze jest wiedzieć o pewnych faktach. Oczywiście podczas rozmowy najważniejsze, najważniejsze jest dobrze mówić po polsku, ale warto znać też polskie zwyczaje, zarys polskiej historii i to właśnie znajduje się w tym kursie. Adres tego kursu to realkartapolaka.com Zapraszam serdecznie!
Dziękuję Wam wszystkim za wysłuchanie dzisiejszej historii, dziękuję Wam za wasze komentarze, za miłe listy, czekam na nagrania. Jesteście naprawdę wspaniali, dajecie mi mnóstwo, mnóstwo doskonałej energii, dzięki Wam za to! Bez Was to wszystko nie miałoby sensu! Po prostu…
Trzymajcie się zdrowo, pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie, dziękuję za dziś i zapraszam następnym razem, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 8 (2019) | POSTĘP:
Seria 8 (2019)
- RP365: Jak Maksymilian Faktorowicz stworzył Max Factor
- RP364: Odyseja kosmiczna
- RP363: Mur berliński
- RP362: Jak Kazimierz Funk odkrył witaminy
- RP361: Czarna legenda konkwisty
- RP360: Manson, Tarantino i Polański
- RP359: Co to jest globalne ocieplenie
- RP358: Sceptycyzm – czy żyjemy w symulacji?
- RP357: Protesty w Hongkongu
- RP356: Wakacje w Krynicy-Zdroju (video)
- RP355: Globalizm vs nacjonalizm
- RP354: Polegać jak na Zawiszy
- RP353: Dlaczego chorujemy?
- RP352: Czy to jest początek I wojny cybernetycznej?
- RP351: Katastrofa czarnobylska
- RP350: Czy można stworzyć geniusza?
- RP349: Genialny Leonardo da Vinci
- RP348: Ludwik Zamenhof i esperanto
- RP347: Stefan Batory, polski król z Transylwanii
- RP346: Jak złamano kod Enigmy
- RP345: Stoicyzm
- RP344: Czarny kot pod twoim oknem
- RP343: Józef Piłsudski
- RP342: Przestań jeść tyle cukru!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.