In this podcast, I talk about how you can create a genius. I mentioned two cases, the man with the highest IQ in the world – William Sidis and the chess masters – the Polgar sisters. As always, this is a way to create an interesting content that will help you learn Polish.
Listen to the podcast:--For active members only, PLEASE LOG IN--
-For active members only-
-For active members only-
Muzyka:
Stringed Disco Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Autumn Day Kevin MacLeod (incompetech.com)
Licensed under Creative Commons: By Attribution 3.0 License
http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Cześć kochani! Co tam u Was? Jak się macie! Witam wszystkich bardzo serdecznie! Rozpoczynamy kolejny podcast po polsku. Zapraszam wszystkich bardzo serdecznie, mam na imię Piotr, myślę, że wielu z Was mnie już trochę zna, ale być może nie wszyscy. Być może dla niektórych to jest pierwszy podcast, pierwszy mój podcast, którego słuchacie. Mam nadzieję, że to nie będzie ostatni.
Wiem, że są nawet tacy, którzy wysłuchali wszystkich podcastów, dzięki Wam za to. Jestem ciekawy, czy jest ktoś kto zaczyna właśnie od tego podcastu. Jeśli tak to nie wstydźcie się, tylko napiszcie w komentarzu — Cześć Piotr, to mój pierwszy podcast — Będzie mi niezmiernie miło. W każdym razie witam bardzo serdecznie, wszystkich stałych słuchaczy, oraz tych, którzy słuchają tylko od czasu do czasu, a także wszystkich którzy właśnie słuchają pierwszy raz, mam nadzieję, że zostaniecie na dłużej.
Jeśli słuchacie pierwszy raz to nie wiecie jeszcze, że mamy taki zwyczaj, żeby posłuchać sobie nagrania od kogoś z Was, czyli od słuchaczki, albo słuchacza — nie pomylcie słuchaczki ze słuchawką, słuchawka to to co wkładamy do ucha, żeby posłuchać podcastu, a słuchaczka, to kobieta, która wkłada słuchawkę do ucha, żeby słuchać podcastu, albo muzyki… wszystko jedno, kochani dziś posłuchamy bardzo miłego nagrania, które dostałem prosto z gorącej plaży w Egipcie. Posłuchajcie sami.
Nagranie od Lidii
Cześć Piotr, nazywam się Lilia. jestem z Białorusi, z Mińska, ale teraz mieszkam w Egipcie w Hurghadzie z rodziną. Postanowiłam zrobić to nagranie, aby ci podziękować. Dziękuję za twoje podcasty, są one bardzo ciekawe, bardzo ciekawe i ekscytujące. Tak bardzo, że zapominam często, że ty mówisz w języku polskim. Bardzo dziękuję.
Ty mówisz nie szybko, jasno i masz przyjemny głos. Języka polskiego zaczęłam się uczyć w sierpniu. Chodziłam na 12 zajęć w szkole językowej. Tam dali podstawową wiedzę na temat gramatyki, ale mówić w języku polskim wciąż nie mogłam. Potem była przerwa, a w listopadzie znalazłam nagle twoje podcasty. Gdy słuchałam pierwszego podcastu zrozumiałam nie wszystko, tylko sens, ale w zasadzie słyszałam “p brz szy pszy”, ale twoje podcasty takie ciekawe, że staram się ich często słuchać. I teraz ja i mój mąż razem korzystamy praktycznie każdego dnia.
Często słucham leżąc na plaży, a ponieważ wokół jest dużo ludzi to słucham cię nie tylko ja. I jednego dnia w czasie słuchania podeszła do mnie starsza para i zaczęli ze mną rozmawiać po polsku. Okazało się, że są z Krakowa, przyjechali na wakacje, i co jest radością dla mnie, zrozumiałam wszystko co mówili i nawet sama rozmawiałam z nimi po polsku.
Również oglądamy z synem kreskówki po polsku: Świnka Pepa, Marta Mówi, i podoba mi się serial Rodzinka.pl
Kupiłam też twój kurs na Kartę Polaka, tak jak (bo) idę ja i mój mąż na rozmowę z konsulem. Bardzo wygodne, gotuję obiad i słucham, idę na spacer z synem też słucham. Bardzo wygodny format audio. Nie trzeba specjalnie szukać czasu, po prostu słucham podcastu gdy robię różne sprawy.
I jeszcze Piotr, ty stałeś się naszym prawdziwym przyjacielem rodzinnym, my z mężem codziennie słuchamy twoich podcastów, kurs na Kartę Polaka. Codziennie komunikujemy się z tobą. Życz nam proszę powodzenia w rozmowie z konsulem i od nas do ciebie leci nasza wielka słoneczna wdzięczność, pa, pa!
Dzięki Lilia, nawet nie wiesz jak ja się cieszę, że jestem Waszym rodzinnym przyjacielem. Jest mi niezmiernie miło. Trochę żałuję, że nie mogę być z Wami tam na plaży w Hurghadzie, to by była wielka przyjemność spotkać się z Wami i porozmawiać. Tym bardziej, że tu w Warszawie ostatnio dosyć chłodno, a tam w Egipcie na pewno wspaniałe słońce.
Problem jest w tym, że dość trudno znaleźć materiały, które są w ten sposób przygotowane. Ale dobra wiadomość jest taka, że jeśli chcecie uczyć się polskiego w ten sposób, to możecie skorzystać z mojego kursu 100 Daily Polish Stories.
Jak to wygląda? Ja mówię na przykład:
— Wojtek je jajecznicę na śniadanie.
To jest zdanie, i potem… potem zadaję pytania.
— Co wojtek je na śniadanie?
Wystarczy odpowiedzieć szybko — Jajecznicę!
To jest właśnie myślenie po polsku.
— Wojtek je jajecznicę na śniadanie.
— Czy Wojtek je kanapkę na śniadanie?
— Nie!
Oczywiście, że nie. On je jajecznicę na śniadanie.
— Czy Wojtek je kolację?
— Nie, on je śniadanie!
I tak dalej i tak dalej. To jest ćwiczenie pytań i odpowiedzi, które moim zdaniem jest bardzo fajne, bo szybko, szybko uczycie się myśleć po polsku i moim zdaniem to jest najważniejsze.
Potem oczywiście możecie zacząć również powtarzanie równocześnie z odpowiedziami. To o czym mówił właśnie Władysław.
Dziękuję bardzo Władysławowi za nagranie. Ja też kiedyś myślałem, że tylko geniusze mogą nauczyć się mówić w obcym języku, zmieniłem zdanie właśnie wtedy, gdy poznałem tę metodę. Teraz uważam, że każdy może nauczyć się używać wielu języków obcych. Zależnie od tego jak dużo poświęci na to czasu. Czytanie, pisanie, mówienie to są umiejętności, których każdy z nas może się nauczyć. A może my wszyscy jesteśmy geniuszami. Pewnie tak, tylko nie zawsze w to wierzymy. Uwierzcie w to, że jesteście geniuszami!
Kochani to by było na tyle na dziś. Ciekawa sprawa z tym Williamem Sidis’em, prawda? Wielka inteligencja, ale… szkoda, szkoda, że trochę niewykorzystana.
Wielkie dzięki za nagrania dla Lilii i Władysława. Jeśli macie chęć to przysyłajcie też nagrania, ja z przyjemnością ich słucham, dajecie mi wielką motywację, to jest jak paliwo dla mnie. Samochód bez paliwa nie może jechać, czekam na nagrania od Was.
Polecam Wam metodę powtarzania, oczywiście polecam dużo słuchać, jak najwięcej, ale czasami gdy tylko słuchamy to nasze myśli mogą uciekać, zaczynamy myśleć o czymś innym, a metoda powtarzania pomaga nam koncentrować się na tym czego słuchamy.
Trzymajcie się, pozdrawiam Was wszystkich, jesteście wspaniali, dziękuję za wysłuchanie dzisiejszego podcastu i oczywiście zapraszam następnym razem, pa, pa!
Learn Polish from stories. Stop study Polish grammar and start acquire language!
Real Polish PODCAST, Seria 8 (2019) | POSTĘP:
Seria 8 (2019)
- RP365: Jak Maksymilian Faktorowicz stworzył Max Factor
- RP364: Odyseja kosmiczna
- RP363: Mur berliński
- RP362: Jak Kazimierz Funk odkrył witaminy
- RP361: Czarna legenda konkwisty
- RP360: Manson, Tarantino i Polański
- RP359: Co to jest globalne ocieplenie
- RP358: Sceptycyzm – czy żyjemy w symulacji?
- RP357: Protesty w Hongkongu
- RP356: Wakacje w Krynicy-Zdroju (video)
- RP355: Globalizm vs nacjonalizm
- RP354: Polegać jak na Zawiszy
- RP353: Dlaczego chorujemy?
- RP352: Czy to jest początek I wojny cybernetycznej?
- RP351: Katastrofa czarnobylska
- RP350: Czy można stworzyć geniusza?
- RP349: Genialny Leonardo da Vinci
- RP348: Ludwik Zamenhof i esperanto
- RP347: Stefan Batory, polski król z Transylwanii
- RP346: Jak złamano kod Enigmy
- RP345: Stoicyzm
- RP344: Czarny kot pod twoim oknem
- RP343: Józef Piłsudski
- RP342: Przestań jeść tyle cukru!
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.